Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 12:44

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde biriuck pe 08 Iul 2016, 14:53

Am inteles ca acolo a fost intrare pe baza de invitatie ;)
Unii au primit , altii nu... am mai auzit ca au fost preponderent armurieri prezenti.
Cristi, poti sa ne relatezi cate ceva?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde mus q pe 08 Iul 2016, 15:52

biriuck scrie:Am inteles ca acolo a fost intrare pe baza de invitatie ;)
Unii au primit , altii nu... am mai auzit ca au fost preponderent armurieri prezenti.
Cristi, poti sa ne relatezi cate ceva?

Invitatiile au fost trimise de IGPR prin email tuturor celor care au facut propuneri la normele de aplicare.
Si eu as fi curios sa aflu cam care a fost rezultatul discutiilor.
mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristi pe 08 Iul 2016, 16:46

Oricine a prezentat cartea de identitate, a intrat.Cine a vrut, a venit, cu sau fara invitatie .Armurierii prezenti au fost Dan Marin si Viorel Burghel. Si au spus probleme reale. Au fost si vorbitori care au batut campii, fragmentand dezbaterea problemelor grave, nu am dovezi, dar parca erau pusi sa faca asta. Majoritatea celor prezenti erau sportivi si colectionari, repet, nu am identificat nici o asociatie de vanatoare.
Multe puncte din agenda ANDA au ramas nedezbatute.


https://www.facebook.com/IPSCRomania/po ... 73383029:0

http://www.anca.com.ro:8080/forum/viewt ... start=1065
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde adigeo pe 09 Iul 2016, 08:44

Si totusi de la AGVPS nimeni , desi se stia de intalnire ,,,,,
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 09 Iul 2016, 17:17

Probabil s-a considerat ca propunerile, observatiile, sugestiile si opiniile asupra proiectlului de norme, trimise catre M.A.I, sunt suficiente. Acum nu stiu sigur, dar aceste propuneri si observatii au fost trimise de catre o institutie de drept privat catre o insitutie de stat, cu adresa completa, date, stampila si mai mult ca sigur MAI a luat act de opiniile AGVPS cu privire la Normele Metodologie.
Drept este ca prezenta AGVPS-ului la consultari era necesara, doar ca nu stim cu exactitate daca a fost sau nu cineva acolo. Pana acum Cristi ne-a spus ca nu a vazut reprezentanti ai vanatorilor,dar poate au fost si nu i-a vazut. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 09 Iul 2016, 18:49

Sly_Fox scrie:Drept este ca prezenta AGVPS-ului la consultari era necesara, doar ca nu stim cu exactitate daca a fost sau nu cineva acolo. Pana acum Cristi ne-a spus ca nu a vazut reprezentanti ai vanatorilor,dar poate au fost si nu i-a vazut. :roll:

Keep dreaming ;;)
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 09 Iul 2016, 22:49

Bagi mana in foc ca nu a fost nicun reprezentant al vanatorilor?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristi pe 10 Iul 2016, 12:44

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde safe&sound pe 10 Iul 2016, 14:27

Sly_Fox scrie:Bagi mana in foc ca nu a fost nicun reprezentant al vanatorilor?


Sigur au fost vanatori in sala, mai multi dintre cei prezenti sunt sigur si vanatori sau, ma rog, sunt posesori de arme "de vanatoare". Nu au fost insa luata nicio pozitie oficiala din partea vanatorilor fapt ce ne face sa ne gandim ca vanatorii sunt multumiti de modificarile legislative propuse.
La fel a fost cand li s-a interzis sa isi mai fabrice munite.
La fel a fost cand li s-a interzis sa foloseasca anumite arme romanesti la vanatoare (desi arme similare produse in alte tari "merg" la vanatoare fara probleme).
La fel a fost si cand li s-a interzis cal 22LR la vanatoare.
Toate astea de mai sus pentru ca minti "luminate" privesc posesorii legali de arme din Romania ca pe niste infractori sau potentiali infractori. Nu sunt sigur dar am asa o vaga impresie ca interdictiile la care ma refeream mai sus au fost adoptate si ulterior impuse si cu complicitatea asociatiei ce reprezinta vanatorii la nivel natioanal. Daca asa stau lucrurile, pai atunci e grav.
Daca noi posesorii legali de arme nu luam pozitie impotriva faptului ca autoritatile nu inteleg ca si asupra noastra trebuie sa primeze prezumtia nevinovatie, pai atunci ne cam meritam soarta.
safe&sound
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 17 Iun 2010, 13:55

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 10 Iul 2016, 16:07

safe&sound scrie:Daca noi posesorii legali de arme nu luam pozitie impotriva faptului ca autoritatile nu inteleg ca si asupra noastra trebuie sa primeze prezumtia nevinovatie, pai atunci ne cam meritam soarta.


„Pentru ca răul să triumfe este suficient ca oamenii buni să nu facă nimic.”
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristi pe 16 Iul 2016, 06:42

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Dacul pe 17 Aug 2016, 20:26

Buna seara.Cu scuzele de rigoare pt ca nu am avut timp sa citesc tot topicul va adresez o intrebare cu rugamintea de a ma lamuri in privinta problemei care s-a pus in discutie aici despre participarea la partida de vinatoare sau tragere in poligon.De ce va intreb?Imi pregatesc dosarul pt prelungirea valabilitatii permisului si avind drum la politie pt cazier am intrat si pe la biroul arme,munitii si explozibili pt unele lamuriri.Si bine am facut pt ca ce am aflat acolo nu stiam.Mi s-a spus ca pe linga alte acte va trebui sa pun in dosar si aceasta adeverinta cu sedinta din poligon daca nu am fost la vinatoare pt ca s-a modificat legea si se cere dupa noile reglementariSi acum intrebarea:este sau nu legala aceasta cerinta?Trebuie sa mai mentionez ca acum vreo trei saptamini am primit de la ei o nota informativa un care era specificat ca aceasta dovada cu pigonul nu se cere si posesorilor ide arme de vinatoare.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 18 Aug 2016, 00:09

Scrisul bate vorba.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 18 Aug 2016, 07:05

Din cate stiu eu, Normele de aplicare nu sunt inca in vigoare.
In concluzie, orice cerere conforma acestora si nestipulata in normele anterioare nu este legala.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde OVI762 pe 18 Aug 2016, 08:12

Arata-le scrisul pe care tot ei ti l-au trimis si ura si la gara;sunt civilizati si inteleg,fi la fel,se fac ai dracului,incepe sa ameinti cu procese...ca ilegalitati,ca abuz in serviviu,ca una,ca alta,dar bate fierul cat e cald :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Dacul pe 18 Aug 2016, 09:02

Multumesc.Asa o sa fac ,daca s-a modificat legea in cele trei saptamini care au trecut de cind am primit scrisoarea de la ei ma conformez,daca nu sa-mi primeasca dosarul fara acea adeverinta.Am intrebat aici pt ca pe net nu am gasit alta modif a legii mai noua de ian2016 dar acolo nu este prevazuta aceasta conditie,si nu am vrut sa ma iau gura-n pula cu ei pt ca nu eram documentat.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Pysty001 pe 13 Sep 2016, 12:24

Buna ziua

Ceva noutati despre normele de aplicare?
Pysty001
 
Mesaje: 15
Membru din: 06 Iul 2015, 16:11

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 14 Sep 2016, 14:07

Si la Sibiu mi-au cerut (dupa 66 de zile de la depunearea dosarului)
- dovada ca am fost in poligon anul acesta: s-au multumit cu ultima diploma pe care am castigat-o.
- copie dupa certificatul de absolvvire al cursului de arme si munitii
Ambele documente mi-au fost solicitate pentru ca detin o arma cu aer comprimat. Daca as fi detinut doar arme de vanatoare nu mai erau necesare. Daca citim din art 25 alin 3 modificat, care spune: "Valabilitatea permisului de armă se prelungeşte de către autoritatea competentă pentru o perioadă de 5 ani, dacă titularul îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. c) - f), h) şi i) şi prezintă dovada efectuării unei şedinţe de tragere anual, într-un poligon autorizat, cu excepţia posesorilor de arme de vânătoare. Începând cu 6 luni înainte de expirarea valabilităţii permisului de armă este obligatorie notificarea titularului la adresa din permisul de armă, dar nu mai târziu de 30 de zile înainte de data expirării valabilităţii permisului de armă.", descoperim ca nu se specifica faptul ca daca esti posesor de arma de vanatoare si de tir te inscrii in tagma "posesorilor de arme de vânătoare". Deci esti si posesor de arma de vanatoare, deci esti absolvit, dar esti si posesor de arma de tir, deci esti obligat sa prezinti dovada.

Ca si mentiune: am intrebat daca la urmatoarea cerere de prelungire este nevoie sa prezint 5 dovezi de mers in poligon (cate una pentru fiecare an) si mi s-a raspuns pozitiv. Aviz posesorilor. Daca la aveti prelungirea anul viitor trebuie sa prezentati 2 dovezi de prezenta in poligon.

Ce mi s-a mai spus este ca "asta este interpretarea primita de la Bucuresti si se aplica in toata tara!"
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 14 Sep 2016, 14:22

dar ti-au spus si care sunt dovezile alea acceptate de ei pt prezenta in polygon?
tu intamplator aveai o diploma, nea Gica de la Poplaca nu are diploma.... cum facem?!?!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 14 Sep 2016, 14:38

O fotocopie sau o fotografie tiparita a paginii din registru in care esti trecut ca ai fost la poligon.
De asemenea momentan in lege nu se specifica arma cu care sa tragi. Se spune ca trebuie sa ai tragere in poligon dar nu spune ca trebuie sa ai tragere in poligon cu arma de tir din permis (dar cred ca asta se urmareste).
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 14 Sep 2016, 15:18

Si pe langa toate astea eu stau acasa. Mi s-a specificat ca pot sa merg la vanatoare sau la poligon si fara permis atat timp cat se afla la ei, dar eu nu ma bazez pe asta. Vine politia in control pe undeva si nu am permis sa le arat... imediat ma leaga si imi fac proces verbal. Stiu ca se facuse la un moment dat caz de faptul ca te pedepsesc si daca nu ai asigurarea la tine, ce sa mai zic daca nu ai permisul de port arma la tine! E clar belea mare!
...sau are dreptate: pot sa merg unde vreau eu ca nu e nici o problema.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde OVI762 pe 14 Sep 2016, 15:50

E sucita-invartita insa interpretarea pur militieneasca nu are putere de lege,e o interpretare in stil propriu.Situatie:eu am arme de vanatoare,tir,autoaparare,pe port si folosinta,niciuna pe detinere.In cei cinci ani nu merg deloc in poligon insa particip si pot demostra asta la cel putin o vanatoare pe an.Cum nu imi pot prelungii viza daca eu indeplinesc conditiile legii pentru acordarea ei?Sau imi pun doar o jumatate de stampila,pentru armele de vanatoare?Pe celelalte mi le confisca deoarece nu am fost in poligon cu ele?Ma baga la bulau doar pe jumate?E ciudata rau treaba si lasa loc de multe interpretari care de care mai fanteziste insa niciodata spre binele vanatorilor.
PS
Sunt de acord cu minim o sedinta in poligon,pe an, la modul toata grupa in masini si roiul,sa mai invatam dracului si noi cate ceva,sunt multi care nu stiu cum arata pe dinauntru o locatie de genul,insa,in contextul prezentei legi si cu formularea actuala sigur se va lasa cu niste procese.Ar fi de aflat care geniu de la Bucuresti si-a pus semnatura pe tidula raspandita in teritoriu si luat nitel la intrebari.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde miha pe 14 Sep 2016, 16:00

armele de tir nu se trec in permisul A?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 14 Sep 2016, 16:46

Intrebarea esentiala care trebuie pusa este: Au intrat in vigoare Normele sau ba?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 14 Sep 2016, 17:31

OVI762 scrie:.....Ma baga la bulau doar pe jumate?....

@OVI762
Sa ma ierti, da' nu ma pot abtine...din ras. :lol: :lol:
Intrebarea mea ar fi:
Cu care jumatate preferi sa fi bagat la bulau ? Cu capul inauntru sau cu "indaratul" spre baieti ?
Cred ca in nicio pozitie nu ti-ar fi...comod. :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 14 Sep 2016, 17:58

Noile norme nu au intrat in vigoare.

Iar armele de tir se trec in permis de tip A dar se pare ca la AC e mai diferit. Al meu a fost tot timpul pe permis B si nu mi-a zis nimeni ca s-ar schimba asta.

Concluzia mea e ca trebuie sa iau la buchisit legea ca am ramas in urma.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 14 Sep 2016, 18:45

Wizzarde,

Daca normele nu au intrat in vigoare inseamna ca aplicarea lor este un abuz.
Sunt prevederi in aceste norme care exced legea ceea ce este neconstitutional.
Si sunt baieti care de abia asteapta sa le atace!

Depunerea permisului pentru viza nu iti retrage dreptul . La mine viza a durat spre trei luni si am vanat binemersi fara el. Asa mi-au spus baietii de la biroul judetean.

Sfat: Ori scapi de pleznitoare, ori ceri sa iti fie trecuta in A. Eu am scapat de 22 lr acum vreo 8 ani....si-l aveam in B!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 14 Sep 2016, 19:33

Laure,
Nu e nevoie sa scap de ea ca cel putin odata pe an tot ma duc la poligon si fac poza la foaia din registru de fiecare data si e gata.
Eu sunt deatul de obedient de felul meu, dar m-a enervat atitudinea si faptul ca dupa 2 luni imi mai cer acte.
Stie cineva daca si unde e scris ca trebuie solutionat in 30 de zile?
Si am ami auzit o. Chestie de la un fost lucrator. Omul facea copie la permis, punea stampila si scria ca permisul este la politie pentru prelungirea vizei. Asa aveai ceva la mana.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 14 Sep 2016, 20:23

Cu prelungirea valabilitatii e foarte simplu ... daca te duci inaintea datei de expirare si-l primesti inapoi tot inaintea datei atunci poti iesi in teren cu o copie dupa permis.
Daca te duci cu 2 zile inainte de a expira nu mai poti iesi cu armele ... pentru ca nu esti autorizat. De fapt, legal nici acasa n-ai mai avea voie sa le tii.

Si eu sint proaspat absolvent al "cursului de initiere...". Pentru ca am un pistol cu bile si a devenit obligatoriu si pentru ca se cere copie dupa diploma si cand ceri autorizatie pentru o arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 14 Sep 2016, 21:06

violiv scrie:Si eu sint proaspat absolvent al "cursului de initiere...". Pentru ca am un pistol cu bile si a devenit obligatoriu si pentru ca se cere copie dupa diploma si cand ceri autorizatie pentru o arma.

Cum nene sa iti ceara cursul pentru o autorizatie de cumparare???? Arma de vanatoare?!
E noaptea mintii....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate