Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 10:35

afecțiuni medicale ce interzic deținerea de arme

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: afecțiuni medicale ce interzic deținerea de arme

Mesajde DanCo pe 02 Noi 2023, 20:35

Ca sa nu mai deschid un alt topic pun aici o întrebare. Dacă în acest moment am posibilitatea de a merge la centrul militar județean cu un dosar medical din care sa rezulte ca sunt inapt pentru o eventuala mobilizare, poate sa îmi afecteze și dreptul de a deține arme o asemenea decizie a CMJ.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: afecțiuni medicale ce interzic deținerea de arme

Mesajde Sly_Fox pe 02 Noi 2023, 22:36

Treburi avocățești! Mă gândesc la faptul că depinde și de afecțiunea care face imposibilă participarea la operațiuni militare. Dacă o persoană suferă să spunem de inflamație intestinală cronică, indiferent de formă, ea va fi clar inaptă pentru mobilizare, dar nu ar constitui motiv să îi fie retras dreptul de a avea arme de foc. Alte afecțiuni însă ar crea suspiciuni și ar putea duce la anularea permisului de port-armă. Nu există un răspuns clar la întrebarea ta, totul depinde de afecțiunea/afecțiunile medicale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: afecțiuni medicale ce interzic deținerea de arme

Mesajde Sly_Fox pe 01 Apr 2024, 10:59

Întrebarea nu are legătură cu acest topic! Dacă tot ai deschis topic dedicat, eu spun să se continue discuțiile la topicul respectiv.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: afecțiuni medicale ce interzic deținerea de arme

Mesajde violiv pe 01 Apr 2024, 20:23

DanCo scrie:Ca sa nu mai deschid un alt topic pun aici o întrebare. Dacă în acest moment am posibilitatea de a merge la centrul militar județean cu un dosar medical din care sa rezulte ca sunt inapt pentru o eventuala mobilizare, poate sa îmi afecteze și dreptul de a deține arme o asemenea decizie a CMJ.



Alege si tu cu grija "boala" de care suferi. Lista celor care te fac inapt pentru recrutare este mai luuuunga. Partea proasta este ca nu conteaza ce scrie pe fruntea ta .... atunci cand se termina "aptii" se recruteaza si cei fara picioare sau orbi! :ymdevil: =))
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: George1976 şi 25 vizitatori

Publicitate