Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 07:59

Verificare arme la domiciliu

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde the_mav pe 09 Oct 2023, 08:38

Ghinda scrie:Civilizat da. Normal???? Pentru mine nu prea este normal să mă cauți de câte ori se întâmplă fapte cu arme deținute ilegal sau dacă îl apucă pe unul cheful de pistoleală. Pe logica asta ar trebui să mă caute cum țin mașina la fiecare accident auto.

Tu pui discutia de CAND, eu vorbeam de CUM.
Stii (stim) ca la prima parte, cea cu CAND, teoretic ar fi posibil sa faca acest lucru de cateva ori pe zi, zi de zi, pt cativa ani. Indiferent ca scapa vreun scelerat prin tarile vecine si face carnagiu, la o adica asta n-are legatura cu controalele locale (in hartiile mele de control nu scrie nici un motiv al controlului.... la tine SCRIE ceva cumva in acest sens?! :twisted: va controlam ca un nebun prin Serbia a sarit de pe sina si a facut carnagiu...)
Revenind la CUM-ul de acum, am vazut clar diferenta in bine din prezent fata de acum cativa ani si fata de acum multi ani - nu mai discutam.
Exemplul cu masina e bun, doar ca nu te cauta cum o tii (desi daca o lasi parcata neregulamentar, risti sa ti-o iei direct), ci cum o conduci, cand vine vreun (alt) scelerat si drogat fiind spulbera pe sosea cativa oameni dintr-o lovitura.... Preventie, filtru, suflati aici, si aici....etc
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde Azmodan pe 10 Oct 2023, 10:45

au fost azi si la mine. m-am trezit cu masina de politie la poarta. nici un telefon inainte.
un sat langa cluj. a venit politistul din sat

avea armele deja completate pe hartie - dar prost. unele lipseau si era una care nu e a mea
i-am aratat armele si seriile.
m-a intrebat cam cate cartuse am in ce calibre - nu a stat sa le numere
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde the_mav pe 10 Oct 2023, 16:15

Azmodan scrie:avea armele deja completate pe hartie - dar prost. unele lipseau si era una care nu e a mea

ca'n bancurile cu Radio Erevan: nu era motoreta, ci era bicicleta si nu i s-a dat, ci i s-a luat...
:mrgreen: :D :D :mrgreen:
Presupun ca merge si asa, o fi avantajul (sau nu....) al comunitatilor mai mici, unde (inca) mai exista politistul satului si sunt cativa purtatori de arme
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde Azmodan pe 11 Oct 2023, 08:33

chiar l-am intrebat. o zis ca is 60 de detinatori de arme la noi in sat (Feleacu ~5000 locuitori, langa Cluj)

the_mav scrie:ca'n bancurile cu Radio Erevan: nu era motoreta, ci era bicicleta si nu i s-a dat, ci i s-a luat...
:mrgreen: :D :D :mrgreen:
Presupun ca merge si asa, o fi avantajul (sau nu....) al comunitatilor mai mici, unde (inca) mai exista politistul satului si sunt cativa purtatori de arme
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde yoghi pe 11 Oct 2023, 15:15

Pai 5000 cu 60 inarmati vine cam 1 la.suta daca calculam la 20.milioane arfi bine sa fim 200000 de inarmati in tara
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde the_mav pe 11 Oct 2023, 17:45

Oras resedinta de judet, cam 110mii de locuitori, aproximativ 500 purtatori de arme, evident NU toti vanatori.... adica 0 virgula ..%.
Eu personal nu mai am comentarii la un astfel de procent.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde yoghi pe 12 Oct 2023, 16:20

Prin 2010 aveam ""scoala de arme"" eram in relatie buna cu IGP si ministeru si am incercat o promovare a armelor ,a notiunilor de arma si minuirea in siguranta la nivelul scolilor sau liceelor. ,(ceva de genul educatiei
cu regulile de circulatie)
Dadeam bunaziua spuneam cine suntem si ce vrem sa facem.raspunsul la patru directori a fost aproximativ...daca nu aveti acordul scris al ministerului invatamantului ,nu se poate. Un singur director a zis sa intrebe comitetul de parinti. ....si dupa 2 zile nea anuntat ca parinti nu sunt de acord ca copii lor sa aiba acces la arme.(chiar daca armele prezentate erau reale dar dezafectate)
Si asa dupa cinci refuzuri politicoase ne-am ...vazut de drum.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde Sly_Fox pe 12 Oct 2023, 18:06

Răspunsurile au fost după chipul și asemănarea „boborului”. Un bobor călcat în picioare de secole, dar cu „prințipii”. Hai la bulivar, birjar! La bulivar!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde giorgel pe 22 Dec 2023, 09:47

La ce sa ne asteptam oare, dupa cazul de la Praga?
giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde bogdan_andrei pe 22 Dec 2023, 10:36

giorgel scrie:La ce sa ne asteptam oare, dupa cazul de la Praga?

La nimic. Bun.
bogdan_andrei
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 03 Noi 2020, 14:29

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde violiv pe 22 Dec 2023, 21:56

Corect este "La nimic bun." Fara punctul de separatie. Asa cum ai scris, in limba romana intelesul este exact pe dos ...
La ce ne asteptam? ... La nimic. Ceea ce ar fi un lucru bun.... :ymdevil:

Lasand la o parte tragedia produsa, sint niste factori conjuncturali care fac treaba foarte nasoala pentru restul detinatorilor de arme:
- s-a petrecut intr-una din cele mai civilizate tari europene, chiar daca din fostul bloc rasaritean
- s-a petrecut in tara cu cea mai bogata traditie si cultura a armelor din fostul bloc si printre primele in Europa
- s-a petrecut intr-una din cele mai "prietenoase" tari in privinta armelor, care tocmai ce devenise si mai "pro-arme" de la inceputul razboiului din Ukraina si largise mai mult cureaua legislativa
- autorul era posesor legal al mai multor arme
- arma folosita este una din categoria "armelor negre" zise "de asalt", atat de blamate in ultima vreme si care tocmai au inceput sa se inmulteasca precum puricii si in randul europenilor (si la noi)


Inca un rand de controale la domiciliu nu cred ca vor fi dar in mod sigur UE va sari iar de fund in sus. Tot felul de interziceri mai vechi propuse, absurde, ca si tot felul de piedici au acum motivul perfect sa iasa la iveala iar ... la viteza imi amintesc de interzicere semi complet, vizita anuala la psiholog ...

Nu este deloc "Bun"!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde giorgel pe 13 Ian 2024, 10:02

giorgel
Nou membru
 
Mesaje: 24
Membru din: 17 Oct 2022, 11:14
Locaţie: Bucuresti-Berceni

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde Sly_Fox pe 13 Ian 2024, 15:09

Cifra de 71 000 posesori arme de foc la o populație de 18 milioane de locuitori arată ce fel de stat este România. Este unul din miile de indicatori că această țară nu este complet democratică, nu respectă valorile europene, NU MAI ESTE UN STAT DE DREPT, nu este pregătit să se apere în cazul unui conflict armat, nu dă dreptul cetățenilor de a-și apăra viețile, familiile, locuințele și bunurile. Marea majoritate a infracțiunilor cu arme de foc din ultimii ani au fost făcute de către personalul instituțiilor de stat cu rol de protecție a cetățenilor, MAI în special. Așadar arată și în ce hal au ajuns instituțiile de ordine din cadrul unei țări aflate în descompunere lentă. Mai nou a devenit un fenomen (fără a generaliza) ca „oamenii cu rol în menținerea ordinii” să se ocupe cu traficul cu droguri de mare risc, cu protejarea infractorilor, amenințări cu moartea și alte asemenea matrapazlâcuri care sigur sunt înscrise în fișa postului. Din țara asta aflată pe moarte scapă cu viața cine mai poate!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde raz2012 pe 13 Ian 2024, 15:19

Sly_Fox scrie:Cifra de 71 000 posesori arme de foc la o populație de 18 milioane de locuitori arată ce fel de stat este România. Este unul din miile de indicatori că această țară nu este complet democratică, nu respectă valorile europene, NU MAI ESTE UN STAT DE DREPT, nu este pregătit să se apere în cazul unui conflict armat, nu dă dreptul cetățenilor de a-și apăra viețile, familiile, locuințele și bunurile. Marea majoritate a infracțiunilor cu arme de foc din ultimii ani au fost făcute de către personalul instituțiilor de stat cu rol de protecție a cetățenilor, MAI în special. Așadar arată și în ce hal au ajuns instituțiile de ordine din cadrul unei țări aflate în descompunere lentă. Mai nou a devenit un fenomen (fără a generaliza) ca „oamenii cu rol în menținerea ordinii” să se ocupe cu traficul cu droguri de mare risc, cu protejarea infractorilor, amenințări cu moartea și alte asemenea matrapazlâcuri care sigur sunt înscrise în fișa postului. Din țara asta aflată pe moarte scapă cu viața cine mai poate!


+1 Perfect de acord
Razvan

Merkel Suhl 12/70 bock
R93 270W / 9.3x62
UMC 22 Hornet
Beretta AL 390 Silver Mallard 12/76
raz2012
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 07 Apr 2013, 11:48

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde biriuck pe 13 Ian 2024, 15:41

inca un politruc...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Verificare arme la domiciliu

Mesajde Dacus_Malus pe 28 Feb 2024, 15:43

In ianuarie 2024 m-am pomenit si eu cu politia la poarta.
Am camere de supraveghere, si am vazut masina si 2 'intelectuali' cu cascheta ca se uita dezorientati la poarta, la niste acte de pe un clipboard si asa aiurea in lungul strazii.
Am iesit, si mi-au comunicat ca vor sa verifice armele.
Erau politisti de la sectia locala de politie din orasul meu, pe unul il cunosteam din vedere.
Au verificat seiful - daca e prins in podea sau perete, si apoi armele...
Le aveau scrise, dar cumva gresit gen transcriere fonetica...
M-au intrebat de munitie( cata am, ce calibre) dar pe cuvantul meu ca nu aveau habar ce inseamna calibrul 30-06 sau cal.12...
In rest, amabili, politicosi, prezentabili, corect echipati...baieti de nota 10.
Nu m-a deranjat vizita lor, mai ales ca e doar a2a vizita in 8 ani de cand am armele.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate