Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 06:24

Conflict armat

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Conflict armat

Mesajde Viorel Florin pe 31 Mar 2024, 21:48

Buna seara.Scuze colegi de ora cam tîrzie pentru un topik nou ,dar noaptea în afara de faptul ca e un sfetnic bun ,mă mai duce gîndul la unele semne de intrebare ptr unii banale.am tot rasfoit internetul în cautarea unui raspuns dar nu l-am găsit anume:Ce s-ar întîmpla cu aceste arme în catre noi investim bani și pasiune în cazul unui confict armat ?Doamne fereste
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Conflict armat

Mesajde Viorel Florin pe 01 Apr 2024, 09:45

Sa nu fiu înteles gresit,dat fiind faptul în care ne aflam .ca țară cu mîncarimea asta in fund si cu scarpinatul dupa ureche ,mai ales cu iubirea asta nemarginită ptr Ucraina .
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Conflict armat

Mesajde Sly_Fox pe 01 Apr 2024, 10:57

S-a mai discutat pe forum subiectul, dar trebuie căutat prin cotloanele topic-urilor. Cel mai probabil armele civile se vor preda, pe bază de procese verbale. Vor sta în custodia autorităților până la terminarea conflictului!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Conflict armat

Mesajde Stefan_23 pe 01 Apr 2024, 11:58

Sa ne fereasca Dumnezeu de un astfel de conflict armat!
Dupa o nenorocire din asta, toate se schimba si.... parca iti vine greu sa crezi ca mai recuperezi ceva
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Conflict armat

Mesajde DanCo pe 01 Apr 2024, 12:20

Adica încă o mare tâmpenie. Alte tari din Europa încurajează populația sa meargă la poligon si sa învețe sa folosească o arma iar la noi poligoanele stau goale in timp ce posesorii de arme sunt foarte limitați în a putea găsi poligoane de dimensiuni medii și lungi iar apoi le iei și mijloacele de apărare personala, a familiei și chiar a comunității. Cei care nu au făcut tâmpenii pana acum,cu armele pe care le dețin legal, nu o sa facă nici în timpul unui conflict dar pot își protejeze macar familiile. Unii nu sunt incorporabili datorita vârstei sau diferitelor afecțiuni dar poate ar fi de acord sa acționeze ca grupuri de partizani. În toate războaiele exista și asa ceva. Dar ca la noi la nimeni.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Conflict armat

Mesajde mihai_tud pe 01 Apr 2024, 13:03

Viorel Florin scrie:Sa nu fiu înteles gresit,dat fiind faptul în care ne aflam .ca țară cu mîncarimea asta in fund si cu scarpinatul dupa ureche ,mai ales cu iubirea asta nemarginită ptr Ucraina .

Deci daca decidem sa ne inarmam si sa ne marim sansele de a descuraja o agresiune a Rusiei impreuna cu aliatii nostri din NATO inseamna ca ne mananca in fund si iubim prea mult Ucraina? De ce sa nu invatam limba rusa din nou ca sa fim pregatiti sa le uram bun venit muscalilor ca acum 80 de ani si sa asteptam sa ne ia tot sotiile,ficele ,mamele chiar si bunicile ca nu prea sunt mofturosi cei din mareata Rusie.Iti urez succes!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Conflict armat

Mesajde Viorel Florin pe 01 Apr 2024, 15:05

Mulțumesc pentru rsp.Mă bucuram foarte tare sa o am acasa (nici eu nus încorporabil)dar mai am niste unice.Doamne feteste de ceva dar asta nui rzb nostru.Daca pateam noi asa ne inpuscau la granită betivanii astia.Oricum nu-i bine ce se întîmpla,iar în privinta ucrainienilor nu cred ca vor uita vreodata ce au făcut bravii nostri înaintașii la Odesa asa dealtfel le-am plătit cu aceeasi moneda.Cît in privința răspunsurilor de la dvs mă asteptam cam 90% la verdict,dar nu am gasit topicilul în care s-a mai discutat.Mulțumesc
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Conflict armat

Mesajde Stefan_23 pe 01 Apr 2024, 15:38

Nu am citit legislatie in privinta asta, dar, in mod logic, daca nu esti incorporabil (deci clar nu te cheama), respectiv ai dreptul legal de a purta si folosi arme de foc letale (pentru vanatoare), nu vad de ce ar trebui sa fie predate, intrucat ca proprietar al lor (legal) ai grija de ele, respectiv daca viata iti este amenintata (a ta sau a familiei, sau vecini...) ai dreptul sa te aperi (asa am invatat la cursul de arme si munitii).
Daca esti incorporabil (pana la nu stiu ce varsta...) atunci, fiind chemat inseamna ca armele nu mai raman pe mana cuiva autorizat (din familie) si atunci.....ar putea sa apara o obligatie de a o preda undeva (nu stiu daca e asa).
Oricum, Doamne fereste de asa ceva
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Conflict armat

Mesajde Viorel Florin pe 01 Apr 2024, 15:55

Traim în Romania si nu mai mira nimic.
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:05

mihai_tud scrie:
Viorel Florin scrie:Sa nu fiu înteles gresit,dat fiind faptul în care ne aflam .ca țară cu mîncarimea asta in fund si cu scarpinatul dupa ureche ,mai ales cu iubirea asta nemarginită ptr Ucraina .

Deci daca decidem sa ne inarmam si sa ne marim sansele de a descuraja o agresiune a Rusiei impreuna cu aliatii nostri din NATO inseamna ca ne mananca in fund si iubim prea mult Ucraina? De ce sa nu invatam limba rusa din nou ca sa fim pregatiti sa le uram bun venit muscalilor ca acum 80 de ani si sa asteptam sa ne ia tot sotiile,ficele ,mamele chiar si bunicile ca nu prea sunt mofturosi cei din mareata Rusie.Iti urez succes!


+1!
mareata rusie... exista asa ceva? a existat asa ceva? cand asta?
Ultima oară modificat de CCM pe 01 Apr 2024, 18:10, modificat 1 dată în total.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde mialxx pe 01 Apr 2024, 18:08

Frica păzește bostănăria. Aici în Elveția suntem înarmați destul de bine, și atit cit nu ai antecedente nu vine nimeni să te deranjeze în privința armelor. Autoritățile nu au interes cum îți păstrezi armele muniția sau ce ai prin casă, cind faci o prostie se schimba lucrurile.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 964
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 18:13

CCM scrie:mareata... exista asa ceva? a existat asa ceva? acum aud prima oara....

Cum ti-am mai spus, nu sunt cu rusii dar sa nu uitam niste fapte.
Peste 11 milioane de morti au contribuit si ei la acutuala Europa chit ca Europa ii reneaga. Daca ziceau pas invatam toti limba germana.
https://www.tiktok.com/@history.soldier ... 9051020577
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:17

Asa ar trebui sa fim si in Romania, in vecinatatea marelui prieten de la Rasarit; dar se pare ca in continuare ramanem in paradigma impusa de politrucii impusi de marele prieten; pt ca oricarei dictaturi ii este frica de propriul popor si il prefera dezarmat (daca se poate si fara mobilitate, vezi moartea cailor din Ro dupa instaurarea comunismului in 1947).
De comunism am scapat; de ce nu reusim sa ne trezim de tot, e de neinteles; ar trebui luat exemplu de la Austria si Elvetia in sensul asta.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:19

aghiuta scrie:
CCM scrie:mareata... exista asa ceva? a existat asa ceva? acum aud prima oara....

Cum ti-am mai spus, nu sunt cu rusii dar sa nu uitam niste fapte.
Peste 11 milioane de morti au contribuit si ei la acutuala Europa chit ca Europa ii reneaga. Daca ziceau pas invatam toti limba germana.
https://www.tiktok.com/@history.soldier ... 9051020577


E adevarat ca au avut atitia morti, dar de pactul ala nu vrei sa ne amintim? care, cine au fost partile? Polonia a fost invadata din doua parti, nu dintr-una; samd
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:24

aghiuta scrie:
CCM scrie:mareata... exista asa ceva? a existat asa ceva? acum aud prima oara....

Cum ti-am mai spus, nu sunt cu rusii dar sa nu uitam niste fapte.
Peste 11 milioane de morti au contribuit si ei la acutuala Europa chit ca Europa ii reneaga. Daca ziceau pas invatam toti limba germana.
https://www.tiktok.com/@history.soldier ... 9051020577



Europa nu ii reneaga! Rusia reneaga Europa si regulile si isi incalca propriile angajamente, apropos de Budapesta.
Dar poluam topicul deja.
Daca vrei continuam in PM pe subiectul vrajbei noastre... cum zicea marele William!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 18:30

CCM scrie:E adevarat ca au avut atitia morti, dar de pactul ala nu vrei sa ne amintim? care, cine au fost partile? Polonia a fost invadata din doua parti, nu dintr-una; samd

Care pact ? Ribbentrop-Molotov ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 18:35

CCM scrie:Europa nu ii reneaga! Rusia reneaga Europa si regulile si isi incalca propriile angajamente, apropos de Budapesta.

Nu incalca nimic. La Budapesta tarile semnatare au admis ca recunosc granitele Ucrainei. Intre timp regiunile estice nu au mai vrut sa faca parte din aceasta tara.
CCM scrie: Dar poluam topicul deja.
Daca vrei continuam in PM pe subiectul vrajbei noastre... cum zicea marele William!

Vezi de treaba. Daca nu se polueaza topiciurile, se termina. Vezi celalat topic unde dupa ce ne-am tras in privat si eu cu vulpoiul am facut armistitiu, gata cu postarile. Macar asa mentinem forumul viu. =))
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde hunterb pe 01 Apr 2024, 18:41

Daca se declara stare de necesitate (fereasca Dumnezeu), indiferent daca (mai) esti sau nu incorporabil, trebuie sa predai tot armamentul si toata munitia pe care o detii la cea mai apropiata unitate militara. Oricum primesti adresa de la autoritati unde trebuie sa le predai.
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 292
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:50

aghiuta scrie:
CCM scrie:Europa nu ii reneaga! Rusia reneaga Europa si regulile si isi incalca propriile angajamente, apropos de Budapesta.

Nu incalca nimic. La Budapesta tarile semnatare au admis ca recunosc granitele Ucrainei. Intre timp regiunile estice nu au mai vrut sa faca parte din aceasta tara.

adica rusii au facut transnistria si acolo si daca aia nu au mai vrut... pica tratatul! nu e atat de simplu

CCM scrie: Dar poluam topicul deja.
Daca vrei continuam in PM pe subiectul vrajbei noastre... cum zicea marele William!

Vezi de treaba. Daca nu se polueaza topiciurile, se termina. Vezi celalat topic unde dupa ce ne-am tras in privat si eu cu vulpoiul am facut armistitiu, gata cu postarile. Macar asa mentinem forumul viu. =))


=)) =)) ne-am tras niste suturi la gioale, insa elegante, zic eu... cred ca de aia vrei sa continuam!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:51

aghiuta scrie:
CCM scrie:E adevarat ca au avut atitia morti, dar de pactul ala nu vrei sa ne amintim? care, cine au fost partile? Polonia a fost invadata din doua parti, nu dintr-una; samd

Care pact ? Ribbentrop-Molotov ?


Care altul?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 18:57

Poate ar fi o idee buna sa comasam topicul asta cu cel de la off-off despre predictii Ukr;
Oricum se suprapun in mare masura, problematica e cam aceeasi, respectiv, consecintele invaziei Rusiei asupra unui stat recunoscut de toata lumea... mai putin de Rusia; si poate de Ungaria.
@Aghiuta: astept un retur-voleu din partea ta!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 19:06

CCM scrie:Care altul?

Au facut ceea ce orice natiune intreaga la cap ar fi facut la acel moment geopolitic. S-au aliat (stiau ce este vremelnic) cu potentialul castigator, pentru diverse interese regionale, politice, teritoariale, etc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 19:08

CCM scrie:Poate ar fi o idee buna sa comasam topicul asta cu cel de la off-off despre predictii Ukr;
Oricum se suprapun in mare masura, problematica e cam aceeasi, respectiv, consecintele invaziei Rusiei asupra unui stat recunoscut de toata lumea... mai putin de Rusia; si poate de Ungaria.
@Aghiuta: astept un retur-voleu din partea ta!

Ma depaseste problema dpdv tehnic. Poate un moderator sa faca asta ??
P.S.
Nu ma mai scrie cu majuscula. Prea ma bagi in seama. :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 19:13

aghiuta scrie:
CCM scrie:Poate ar fi o idee buna sa comasam topicul asta cu cel de la off-off despre predictii Ukr;
Oricum se suprapun in mare masura, problematica e cam aceeasi, respectiv, consecintele invaziei Rusiei asupra unui stat recunoscut de toata lumea... mai putin de Rusia; si poate de Ungaria.
@Aghiuta: astept un retur-voleu din partea ta!

Ma depaseste problema dpdv tehnic. Poate un moderator sa faca asta ??
Poate.

P.S.
Nu ma mai scrie cu majuscula. Prea ma bagi in seama.

Nu am cum altfel! :violin:
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 19:15

CCM scrie:adica rusii au facut transnistria si acolo si daca aia nu au mai vrut... pica tratatul! nu e atat de simplu

N-a picat niciun tratat. Ucraina e Ucraina. Donbas e Donbas. Cam ca si Kosovo.
CCM scrie: =)) =)) ne-am tras niste suturi la gioale, insa elegante, zic eu... cred ca de aia vrei sa continuam!

Discutiile in contrdictoriu, contradictii neantagoniste, sunt motorul dezvoltarii. Cazutul de acord, este din definitie "cazut". Imagineaza-ti dialogul:
-Rusia e rea.
-De acord.
Asa-i ca s-a terminat orice ? Discutie, topic, whatever.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 19:18

CCM scrie:P.S.
Nu ma mai scrie cu majuscula. Prea ma bagi in seama.

Nu am cum altfel! :violin:

Nu ai cum sa scrii cu majuscula sau nu ai cum sa nu ma bagi in seama ?
Sa nu-mi raspunzi DA.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 19:37

Poti sa compari Kosovo cu Donbas, insa... nu inseamna ca si sint comparabile, sau ca una ar justifica-o pe cealalta;
ar trebui sa mentionam in discutie Transnistria - si celelalte regiuni "autonomizate" din Moldova sau Georgia.
Singurul model care se repeta este bagatul cozii de catre Rusia.
Stiu ca o sa imi replici ca nu Rusia, ci SUA...
Si uite asa.
Sa nu uit: in alalat topic m-au marcat doua afirmatii:
"lovitura de stat din 2014" - pai nu au fost alegeri in urma carora a cazut Ianukovici? era mare democratie, cu el, nu? pai si atunci cum de alegerile libere au fost lovitura de stat?
Revolutia portocalie a fost o revolutie cum a fost si asta de la cehi mai degraba, decat asta de la noi manipulata de oamenii moskvei, Iliescu, Brucan, clitoridianul Voiculescu, etc. Oamenii au spus ca vor altceva. De ce a fost lovitura de stat?
"genocidul din Donbas si Lugansk": care genocid, dragul meu confrate de forum? ala provocat de separatistii pro-rusi? nici ala nu a fost genocid; de ucrainieni? pai cum puteau ei sa genocideze intr-un teritoriu pe care de facto nu il mai controlau si la care nu mai aveau acces, de facto, din cauza separatistilor?
A se intelege clar: eu nu contest ca in Donbas & Co locuitorii au tendinta de a se identifica mai degraba ca rusi decat altceva, pt ca majoritar sint rusi; ca sint asa de 200-250 de ani, e alta discutie (Novorussia) si care nu ar avantaja in mod deosebit Rusia; dupa cum nici actualul st Petersburg nu era teritoriu rusesc mai demult, ci... cat se poate de suedez!
Dupa cum avem in Moldova si tarile baltice un procent de cca 30% de etnie rusa nu pt ca de acolo sint, ci pt ca au fost adusi in timpul URSS si dinainte de URSS; si am mai putea continua asa, dar dupa ce mutam topicul dincolo, ca saracul initiator cred ca isi smulge parul din cap, ce a ridicat el si ce comentam noi!
Ultima oară modificat de CCM pe 01 Apr 2024, 19:40, modificat 1 dată în total.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 19:38

aghiuta scrie:
CCM scrie:P.S.
Nu ma mai scrie cu majuscula. Prea ma bagi in seama.

Nu am cum altfel! :violin:

Nu ai cum sa scrii cu majuscula sau nu ai cum sa nu ma bagi in seama ?
Sa nu-mi raspunzi DA.


Fara majuscula... adica nu am cum sa nu te bag in seama!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde aghiuta pe 01 Apr 2024, 20:03

CCM scrie:Poti sa compari Kosovo cu Donbas, insa... nu inseamna ca si sint comparabile, sau ca una ar justifica-o pe cealalta;

Asa sustin si americanii. Cand le convine.
CCM scrie: ar trebui sa mentionam in discutie Transnistria - si celelalte regiuni "autonomizate" din Moldova sau Georgia.
Singurul model care se repeta este bagatul cozii de catre Rusia.
Stiu ca o sa imi replici ca nu Rusia, ci SUA...

Este un fapt. La Bucuresti in 2008 USA a spus ca deschid usa NATO pentru Georigia si Ucraina. Cu Georgia a rezolvat Ruisia mai repede. Le-au si spus americanilor. Vreti si in Ucraina sa se repete Georgia ? Cineva n-a bagat in seama avertismentul.
CCM scrie:Sa nu uit: in alalat topic m-au marcat doua afirmatii:
"lovitura de stat din 2014" - pai nu au fost alegeri in urma carora a cazut Ianukovici? era mare democratie, cu el, nu? pai si atunci cum de alegerile libere au fost lovitura de stat?

Simplu. Ianukovici chiar a castigat alegerile. Iote ce scrie prin Wikipedia. În iarna 2013-2014, după ce în prealabil a refuzat unilateral semnarea Acordului de asociere al Ucrainei la Uniunea Europeană (parte a Parteneriatului Estic, Ianukovici a fost ținta unor proteste pro-europene de masă, care s-au soldat în cele din urmă cu demiterea sa și preluarea interimatului funcției de președinte de către speakerul Oleksandr Turcinov (22 februarie 2014).
Preluare ti se par alegeri libere ?
CCM scrie: Revolutia portocalie a fost o revolutie cum a fost si asta de la cehi mai degraba.....
Zau ? Intreab-o pe Victorita Nuland cum a fost. Vrei si filme explicative ?
CCM scrie:"genocidul din Donbas si Lugansk": care genocid, dragul meu confrate de forum? ala provocat de separatistii pro-rusi? nici ala nu a fost genocid; de ucrainieni? pai cum puteau ei sa genocideze intr-un teritoriu pe care de facto nu il mai controlau si la care nu mai aveau acces, de facto, din cauza separatistilor?

Tu cum ai numi bombardarea acelor privincii de catre fortele armate ucraineene ? Cum ai justifica moartea acelor copii pe plajele bombardate de ucraineeni ? Cimitirul copiilor din Herson este o realitate. Un fapt. 14000 de civili morti, ucisi de fortele ucraineene cum i-ai numi ? Victime colaterale (sintagma inventata de americani) ?
CCM scrie:...dar dupa ce mutam topicul dincolo, ca saracul initiator cred ca isi smulge parul din cap, ce a ridicat el si ce comentam noi!

Asa-i trebuie. N-a vazut ca un forumist are nick aghiuta ??
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Conflict armat

Mesajde sean pe 01 Apr 2024, 20:20

Cu tot respectul,rușii în toată istoria lor de la Petru cel mare încoace au fost niste jeguri...
Hai sa nu facem apologia lor,nu merită...si daca ajungem sa ne apuce entuziasmul față de marile lor realizări din istoria recentă chiar avem o problema grava.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate