Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 01 Mai 2024, 12:01

Conflict armat

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Conflict armat

Mesajde violiv pe 01 Apr 2024, 20:30

hunterb scrie:Daca se declara stare de necesitate (fereasca Dumnezeu), indiferent daca (mai) esti sau nu incorporabil, trebuie sa predai tot armamentul si toata munitia pe care o detii la cea mai apropiata unitate militara. Oricum primesti adresa de la autoritati unde trebuie sa le predai.



Daca gandesti "comunist" (a se citi dictatorial) atunci asa procedezi! Oare pe americani, francezi, englezi, finlandezi, polonezi, etc. i-au chemat sa predea armele atunci cand a inceput WW II?
Doar nemtii si rusii au fost dezarmati, inca inainte de razboi !!!

Serios vorbind, ai face asta?! Sa dai curs unui ordin existent pe vremea lui Ceausescu dar neprevazut astazi in nicio lege de-a noastra? Chiar daca s-ar institui "starea de razboi" si "legea martiala" si s-ar da un astfel de ordin peste noapte tot nu m-as supune! Doar dictaturile au suficienti slujbasi sa asigure "politie interna" in loc sa lupte pe front ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8527
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 21:05

sean scrie:Cu tot respectul,rușii în toată istoria lor de la Petru cel mare încoace au fost niste jeguri...
Hai sa nu facem apologia lor,nu merită...si daca ajungem sa ne apuce entuziasmul față de marile lor realizări din istoria recentă chiar avem o problema grava.


Nici inainte de petru zis cel mare nu au fost mai breji; ivan cel groaznic?...
Singurul merit pe care li-l pot gasi ar fi ca intotdeauna au reusit sa ramana consecventi; insa ar fi vorba de a fi consecventi in rau si crima
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde CCM pe 01 Apr 2024, 21:10

violiv scrie:
hunterb scrie:Daca se declara stare de necesitate (fereasca Dumnezeu), indiferent daca (mai) esti sau nu incorporabil, trebuie sa predai tot armamentul si toata munitia pe care o detii la cea mai apropiata unitate militara. Oricum primesti adresa de la autoritati unde trebuie sa le predai.



Daca gandesti "comunist" (a se citi dictatorial) atunci asa procedezi! Oare pe americani, francezi, englezi, finlandezi, polonezi, etc. i-au chemat sa predea armele atunci cand a inceput WW II?
Doar nemtii si rusii au fost dezarmati, inca inainte de razboi !!!

Serios vorbind, ai face asta?! Sa dai curs unui ordin existent pe vremea lui Ceausescu dar neprevazut astazi in nicio lege de-a noastra? Chiar daca s-ar institui "starea de razboi" si "legea martiala" si s-ar da un astfel de ordin peste noapte tot nu m-as supune! Doar dictaturile au suficienti slujbasi sa asigure "politie interna" in loc sa lupte pe front ...


Absolut de acord cu Vio!
Iar noi, in Ro, sintem pur si simplu tampiti! Adica legiuitorul...
Daca ar fi vreun membru forumist de mare influenta care ar putea ridica problema acolo sus... momentul ar cam fi potrivit.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 787
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Conflict armat

Mesajde sean pe 01 Apr 2024, 21:57

Eu cred că regulile din timpuri de pace se schimba radical când ai cuțitul la spate,sa nu zic altfel...o sa ne dea fmj-uri sa fim în litera convenției de la Geneva și aia e ...o sa ne remarcăm,cu siguranță știm să tragem mai bine decât marea majoritate a soldaților...sper din tot sufletul sa nu fie nevoie...dar daca va fi aia e,cu armele noastre vom merge,nu le va confisca nimeni. :D
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Conflict armat

Mesajde hunterb pe 02 Apr 2024, 09:41

@violiv, nu stiu sincer ce as face atunci...acum, da, pot spune ca nu sunt de acord cu ideea de a-mi preda armele in caz de razboi. Mai stii, poate nu o sa fie timp de organizare a operatiunii de colectare a tuturor armelor, in definitiv asta se cam povesteste pe media, cum ca armata noastra (asa cum e dimensionata, echipata si pregatita acum) nu poate tine piept unui atac al rusilor timp de 72 de ore cat e nevoie ca trupele nato sa intervina...asa ca in caz de "Doamne fereste" majoritatea detinatorilor de arme ori o sa spele putina (a se citi pleaca din tara, nu e razboiul lor, ne-au bagat "altii" sau "astia" in kkt etc etc) iar restul o sa ne aparam spontan, cu ce avem, pe linia frontului cel mai apropiat de noi ...parerea mea..dar hai ca prea devine nashpa subiectul O:-)
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 292
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Conflict armat

Mesajde DanCo pe 02 Apr 2024, 13:56

Da. Devine nașpa subiectul dar din păcate un conflict armat cu Rusia nu este doar o sperietoare politica. Acest lucru este cât se poate de plauzibil.
@violiv eu sunt sigur ca 95% din posesorii de arme o sa fuga și o sa predea armele și o sa fie foarte recunoscători ca autoritățile sunt atât de grijulii și ne iau armele sa nu ne ranim cumva cu ele sau sa ne fie furate. Asa ca cei maxim 5% care suntem mai încăpățânați nu o sa fim greu de "convins" sa le predam și noi. Din păcate ăștia suntem. @hunterb nu toți o sa fugim din tara însă nici nu prea facem mare lucru cu armele noastre intr-un război din zilele noastre însă dacă în urma începerii unui conflict apar episoade de criza, întreruperi de electricitate, criza de alimente, disfuncționalități în telecomunicatii, etc se vor înmulții foarte mult si infracțiunile si deținerealegala a unei (unor) arme ajuta la protecția familiei, a bunurilor, la menținerea unei oarecare ordini. Poate ca uni o sa fie obligați sa se refugieze spre munți sau la sute de kilometri de casa și armele pot sa ii asigure inclusiv supraviețuire pentru ca poți sa iti procuri hrana. Doar cineva care nu gândește poate sa spună ca este de dorit sa se renunțe la armele personale în caz de război. Sa mi le ia după război ca nu m-am conformat. Dacă ma ajuta sa supraviețuiesc și sa îmi ajut familia sa supraviețuiască atunci merita riscul.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 372
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Conflict armat

Mesajde Stefan_23 pe 03 Apr 2024, 08:44

Asa este.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Conflict armat

Mesajde yoghi pe 06 Apr 2024, 12:41

Am vazut demult un film cu actiune intrun lung razboi . O familie avea curtea inconjurata de cativa zeci de infometati ,care nu aveau curaj sa treaca gardul pt ca propietarul iesea din casa ,la o jumat de ora,,o ora ,doua si tragea doua trei cartuse sa le demonstreze ca mai avea munitie.

Deci carevasazica ori o rezerva de cateva mii de cartuse ori arme in cal.militar gen 7,62x39 ,223 sau 308

PS eu am 308 :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Conflict armat

Mesajde Sly_Fox pe 06 Apr 2024, 14:58

Vorbim totuși de România! O scânteie este de ajuns ca armele să fie adunate rapid, fie că posesorii armelor vor sau nu. România nu a fost o democrație completă și nu este o asemenea democrație. Cel mai probabil în caz de bubuituri o să spui „eu am avut .308”. Umbrele de la Secu decid, marionetele din politică pun în aplicare deciziile, iar cetățenii „păcătoși” se supun. Nu s-a schimbat nimic!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Conflict armat

Mesajde Ghinda pe 08 Apr 2024, 07:04

Cred că vă duceți prea mult. Nu se va întâmpla nimic, zic eu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7698
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Conflict armat

Mesajde Marius pe 17 Apr 2024, 14:51

Sly_Fox scrie:Vorbim totuși de România! O scânteie este de ajuns ca armele să fie adunate rapid, fie că posesorii armelor vor sau nu. România nu a fost o democrație completă și nu este o asemenea democrație. Cel mai probabil în caz de bubuituri o să spui „eu am avut .308”. Umbrele de la Secu decid, marionetele din politică pun în aplicare deciziile, iar cetățenii „păcătoși” se supun. Nu s-a schimbat nimic!

Fix asa!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 55 vizitatori

Publicitate