Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 20:24

Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde chris pe 18 Aug 2010, 07:18

In conf. cu legislatia in vigoare aceasta autorizatie pp. o serie de cerinte : 2 - 5 vanatori, un organizator, termen valabilit. max 30 zile, completare inaintea iesirii in teren, completare la sfarsit in functie de rezult. vanat. etc...
Asi dori sa discutam pe baza textului dar cu exemple clare din teren (daca e posibil), pentru ca anumite aspecte nespecificate expres in lege pot fi interpretate intr-un sens (al asociatiei de vanatoare, sef grupa, paznic de vanatoare) sau in altul (ideea, conceptul, actiunea vanatorului).
In cazul in care a mai fost dezbatuta o astfel de problema, imi cer scuze si rog admin. sa stearga postarea.

Cu reaspect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde jderul pe 18 Aug 2010, 11:29

im primul trebuie sa mentionez ca autorizatie in grup se poate elibera maxim 30 zile sau pe o zi , e valabila doar in fondul si atentie in zona care a fost trecuta in autorizatie , ne respectarea zonei se considera act de braconaj , pot participa doar persoanele care au fost trecute in autorizatie de catre gestionar orice persoana care participa in plus e considerat braconier iar cei trecuti in autorizatie complici , pot avea calitatea de organizator in acea zi orice persoana trecuta in autorizatie cu specificare ,deasupra fiecarui tabel scrie .... organizator ......... se trece numele organizatorului din acea zi si se semneaza , atentie la numarul de piese trecute in autorizatie suma lor cumulat la toate iesirile nu trebuie sa depaseasca numarul de piese mentionat in autorizatie , se completeaza si se semneaza autorizatia atentie la intrarea in fondul de vanatoare nu la locul de unde incepeti vanatoarea , la locul de unde se incepe vanatoarea se scot armele din toc .La sfarsitul vanatori se mentioneaza specia si numarul de piese impuscate si se semneaza pentru preluarea lor , se introduc armele in toc si acasa. ASA ZICE LEGEA
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Ursus2006 pe 18 Aug 2010, 11:44

Da, se trece pe aut. fondul nr x, zona y , dar se poate trece pe aut. doar fondul x, adica pe tot fondul. Pentru preluare pieselor, eu stiu ca se semneaza pentru primirea vanatului, doar in cazul speciilor comestibile.
Jderule, n-am inteles cum sta treaba cu " complicii " ?

P.S. Cei batrani mai stiu cum se transforma data de pe aut. din 5 in 6 , 12 in 18 sau 22 etc. ?? :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde jderul pe 18 Aug 2010, 13:22

pentru ca in aceasi zi se pot elibera mai multe autorizati in grup restrans pe acelasi fond iar pentru a se evita efectuarea vanatori pe acelasi loc se fixeaza zona
de ce complici ? pentru ca se intampla asa ca la noi Romanii sa spunem hai la vanatoare si tu "vere" ca am eu autorizatie nu e nici o problema rezolv eu daca se intampla ceva , " varu " vine tu esti in regula dar varu nu , tu iesi in teren legal in baza autorizatiei dar varu nu , se mai poate intampla un acident nefericit poate varu nu are asigurare tu da , va controleaza Politia din intamplare tu justifici iesirea in teren varu nu
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Ursus2006 pe 18 Aug 2010, 13:42

jderul scrie:? pentru ca se intampla asa ca la noi Romanii sa spunem hai la vanatoare si tu "vere" ca am eu autorizatie nu e nici o problema rezolv eu daca se intampla ceva , " varu " vine tu esti in regula dar varu nu , tu iesi in teren legal in baza autorizatiei dar varu nu , se mai poate intampla un acident nefericit poate varu nu are asigurare tu da , va controleaza Politia din intamplare tu justifici iesirea in teren varu nu


Poate sunt verisori asa mai naivi prin alte parti, la noi chiar nu iese nimeni fara " hartie" , nici chiar prin livada in spatele casei. Prin hartie nu trece nici glontu' , acu' daca dai la una de semanatura, in loc de griva, n-o fi foc, le mai confunzi la zbor ca ti-a intrat soarele in ochi, (tu de fapt ai identificat vanatul, dar ghinionul, bata-l vina) !
:wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Katalin pe 18 Aug 2010, 14:46

jderul scrie: atentie la numarul de piese trecute in autorizatie suma lor cumulat la toate iesirile nu trebuie sa depaseasca numarul de piese mentionat in autorizatie ,



Intradevar..atentie mare aici...Din cauza ca am avut o rata trecuta in plus pe autorizatie ... din greseala de calcul...am dat cu subsemnatul pe la politie de mi a venit rau... Radea si dl de la politie care imi lua declaratie de se prapadea...dar ce sa faceam...asta i legea.

Spre exemplu pe autorizatia mea de acum eu am trecute: 5 prepelite, 5 gugustiuci. Autorizatia e valabila pe 30 zile...sunt 5 persoane pe autorizatie si e loc cam de vreo 4-5 vanatori...

Acum eu intreb.... Daca mergem la vanatoare toti 5....si impuscam cate o prepelita ...gata ne oprim? Deci vanatoare dureaza cat? 1 minut? Ce se intampla daca sar multe in acelasi timp si impusca 2 intr un foc? Avem 6 prepelite... si pe aut avem voie decat 5. deja e braconaj...

E legea curului domnilor...si e imposibil sa vanezi dupa lege...
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde jderul pe 18 Aug 2010, 14:58

da Kata orice vanat in plus nu e considerat a fi o greseala se considera act de braconaj
pt Ursus. i mi pare bine ca la voi se respecta legea asa e si corect sant ansa situatii, intamplari in care se fac comfuzii de genul cocos de munte - urs , iepurea - mistret , vulpe - caprior tot datorita soarelui din ochii vanatorului.
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 18 Aug 2010, 15:23

Katalin scrie:Spre exemplu pe autorizatia mea de acum eu am trecute: 5 prepelite, 5 gugustiuci. Autorizatia e valabila pe 30 zile...sunt 5 persoane pe autorizatie si e loc cam de vreo 4-5 vanatori...


Cred ca al de v-a scris autorizatia e dus cu pluta.
Din cate stiu eu pe autorizatie se trece nr. de piese/vanator si /zi.
Si la mine scrie 5 gugu si 5 prepelite DAR per vanator si per zi de vanatoare si cum suntem 5 pe autorizatie se pot pusca 25 gugu si 25 prepelite pe zi,chiar daca suntem doi;ideea este sa fie 5 semnaturi pe hartie.Autorizatia contine 4 rubrici asa ca fa si tu socoteala.
Cand s-a completat hartia cu cele 4 iesiri in teren o predai la asociatie si iei alta si tot asa.
Asta daca ai proasta inspiratie sa treci data de fiecare data cand iesi in teren :wink: :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Marius pe 18 Aug 2010, 15:49

aghiuta scrie:Din cate stiu eu pe autorizatie se trece nr. de piese/vanator si /zi.

Doar la Ialomita e asa. Ai/avem noroc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 18 Aug 2010, 15:52

Marius scrie:
aghiuta scrie:Din cate stiu eu pe autorizatie se trece nr. de piese/vanator si /zi.

Doar la Ialomita e asa. Ai/avem noroc.


Din cate stiu eu asa mi-au scris si cand am fost la Chilia(Tulcea) si cand am fost in IMB(Braila)
Mai au si altii noroc :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde jderul pe 18 Aug 2010, 15:57

nu Aghiuta poti impusca doar atat cat ai scris in autorizatie intr-o s ingura iesire sau in mai multe iesiri , in doi vanatori sau in cinci vanatori, cerei celui care ati elibereaza autorizatia sa-ti explice mai bine , nu fa greseli ca sa r putea sa raspunzi.
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde madalin122582 pe 18 Aug 2010, 16:19

Katalin scrie: Spre exemplu pe autorizatia mea de acum eu am trecute: 5 prepelite, 5 gugustiuci. Autorizatia e valabila pe 30 zile...sunt 5 persoane pe autorizatie si e loc cam de vreo 4-5 vanatori...



Cat ai dat pe aceasta autorizatie?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Ursus2006 pe 18 Aug 2010, 17:08

jderul scrie:nu Aghiuta poti impusca doar atat cat ai scris in autorizatie intr-o s ingura iesire sau in mai multe iesiri , in doi vanatori sau in cinci vanatori, cerei celui care ati elibereaza autorizatia sa-ti explice mai bine , nu fa greseli ca sa r putea sa raspunzi.


Ai dreptate jderule, daca-ti mai poarta sambetele ITRSV-ul si serviciul( biroul, ca dracu stie cum se mai numesc) AEST, ai pus-o ! Acum, s-o zicem pe aia dreapta, se intampla rar de tot sa-ti numere cineva prepelitele, ratele etc.
Daca suferi de amnezie :wink: , mai treci si data viitoare 2-3 piese, la risc. Ca asa te invata legea romana, sa fii putin hotoman. Iar trebuie sa ma repet: ce mi-a luat Boc ( 25% ) , filiala de vanatoare( asociatia) nu mi-a redus cotizatia nici macar cu 1% , deci ... trag ca la Verdun ! De data asta !

P.S. Eu nu prea sunt obisnuit cu ciupelitul de pene , intelegeti ce vreau sa spun ! :wink: Cum spunea cineva odata: are coarne, jos cu el, n-are coarne, la fel ! D-aia n-are ursu' coada ! :mrgreen:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Ursus2006 pe 18 Aug 2010, 17:10

madalin122582 scrie:
Katalin scrie: Spre exemplu pe autorizatia mea de acum eu am trecute: 5 prepelite, 5 gugustiuci. Autorizatia e valabila pe 30 zile...sunt 5 persoane pe autorizatie si e loc cam de vreo 4-5 vanatori...



Cat ai dat pe aceasta autorizatie?


La voi costa si aut. la pasari ??
La noi nu costa nimic, nici la fazani, nici la ratze sau alte zburatoare !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 18 Aug 2010, 19:23

jderul scrie:nu Aghiuta poti impusca doar atat cat ai scris in autorizatie intr-o s ingura iesire sau in mai multe iesiri , in doi vanatori sau in cinci vanatori, cerei celui care ati elibereaza autorizatia sa-ti explice mai bine , nu fa greseli ca sa r putea sa raspunzi.


Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Atata vreme cat la mine pe autorizatie scrie negru pe alb 10 gugu/vanator/zi si suntem 5 pe autorizatie eu inteleg ca pe data X putem pusca maxim 50 gugu.
In alta data,sa zicem Y,alti 50.
Nu prea vad cum se poate interpreta textul "X piese/vanator/zi" altfel decat am spus.
Aaaaa, daca as avea in data X 55 de gugu in masina e alta mancare de....gugustiuc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde madalin122582 pe 18 Aug 2010, 20:16

Ursus2006 scrie:
madalin122582 scrie:
Katalin scrie: Spre exemplu pe autorizatia mea de acum eu am trecute: 5 prepelite, 5 gugustiuci. Autorizatia e valabila pe 30 zile...sunt 5 persoane pe autorizatie si e loc cam de vreo 4-5 vanatori...



Cat ai dat pe aceasta autorizatie?


La voi costa si aut. la pasari ??
La noi nu costa nimic, nici la fazani, nici la ratze sau alte zburatoare !


Cum adica sa nu coste nimic? Eu pentru 5 prepelite si 5 gugustuci platesc 120 de lei/autorizatie. Nu mai vb de mistret ca sare usor de 750 de lei/autorizatie/o piesa
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 18 Aug 2010, 20:36

@madalin122582
Spune si noua la ce asociatie se petrece asta,sa nu cumva sa devenim,din greseala,cotizanti la ei :twisted:
La noi gugu,prepelitele,ratele,gastele,potarnichile sunt incluse in cotizatie.
Se plateste separat la fazani dar aici nu se prea dau autorizatii in grup restrans,doar la colective.
Vanatul mare are alt regim de autorizare :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Katalin pe 18 Aug 2010, 21:03

madalin122582 scrie:
Katalin scrie: Spre exemplu pe autorizatia mea de acum eu am trecute: 5 prepelite, 5 gugustiuci. Autorizatia e valabila pe 30 zile...sunt 5 persoane pe autorizatie si e loc cam de vreo 4-5 vanatori...



Cat ai dat pe aceasta autorizatie?


Nu am dat nimic...ca e la mine la asociatie...Dar sunt absolut sigur ca piesele sunt pe autorizatie nu pe zi/vanator. Am intrebat de 3 ori... Cica asa sunt cotele facute... Ehhh... sa ramana ei cu cotele... si noi cu ce pica...
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Katalin pe 18 Aug 2010, 21:05

aghiuta scrie:
jderul scrie:nu Aghiuta poti impusca doar atat cat ai scris in autorizatie intr-o s ingura iesire sau in mai multe iesiri , in doi vanatori sau in cinci vanatori, cerei celui care ati elibereaza autorizatia sa-ti explice mai bine , nu fa greseli ca sa r putea sa raspunzi.


Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Atata vreme cat la mine pe autorizatie scrie negru pe alb 10 gugu/vanator/zi si suntem 5 pe autorizatie eu inteleg ca pe data X putem pusca maxim 50 gugu.
In alta data,sa zicem Y,alti 50.
Nu prea vad cum se poate interpreta textul "X piese/vanator/zi" altfel decat am spus.
Aaaaa, daca as avea in data X 55 de gugu in masina e alta mancare de....gugustiuc.



Sunteti norocosi...la noi nu scrie asa ceva cu "/zi/vanator" deci e pe autorizatie...
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Marius pe 18 Aug 2010, 21:22

aghiuta scrie:Din cate stiu eu asa mi-au scris si cand am fost la Chilia(Tulcea) si cand am fost in IMB(Braila)
Mai au si altii noroc :lol: :lol:

La Tulcea n-am vanat de mult si nu mai stiu.
La Braila e cu nr. de piese pe autorizatie, nu pe vanator/zi. Am acum autorizatii pe BR.

La noi la IL e altfel, asa ca mai bine las-o asa cum e, nu mai dezvolta, ca nu se stie... :?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 18 Aug 2010, 21:35

Marius scrie:La noi la IL e altfel, asa ca mai bine las-o asa cum e, nu mai dezvolta, ca nu se stie... :?


Aici ai dreptate.
Daca le dau fo' idee,fereasca sfantul :oops:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde chris pe 19 Aug 2010, 08:53

jderul scrie:i, se completeaza si se semneaza autorizatia atentie la intrarea in fondul de vanatoare nu la locul de unde incepeti vanatoarea , la locul de unde se incepe vanatoarea se scot armele din toc , se introduc armele in toc si acasa. ASA ZICE LEGEA


Deranjeaza daca dezbatem pe articole de lege afirmatiile de mai sus ?
In lege se face mentiune completarii autorizatiei(cand ? cum ? unde?) Chestia cu tocul unde apare?

L.407/2006,L.215/2008
u) vânătoare - acţiunea de pândire, căutare, stârnire, urmărire, hăituire sau orice altă activitate având ca finalitate capturarea ori uciderea exemplarelor din speciile prevăzute în anexele nr. 1 şi 2, aflate în stare de libertate.

Caz concret :
Astept colegul de pe autorizatie in vederea complet. aut., inceperii vanat., ..... Pana vine trag in aer 2 focuri sa vad daca se sperie catelul pe care tocmai vreau sa il achizitionez. Intrebare : Ce am gresit ? In conf. cu ce articol ?

Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde jderul pe 19 Aug 2010, 10:00

pt Chris vezi la Legea 295/2004 nu mai stiu la ce articol , zice ca orice " FOC "de arma tras ne justijicat e infractiune asa ca in cazul pe care l-ai exemplificat pana la venirea tovarasului si semnarea autorizatie nu poti efectua trageri e ilegal.
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Ursus2006 pe 19 Aug 2010, 10:10

In cazul in care ati tras in teren, la o tinta sa zicem, deci nu asupra vanatului, sa nu faceti gresala sa declarati ( in cazul in care sunteti controlati ) ca ati tras la tinta. Puteti ramane fara flinta 6 luni, basca amenda, care e mare al dracului. La tinta se trage doar in poligon autorizat. Mai cunosc cazuri cand oamenii iau aut. in grup restrans si duc cu ei in teren aparatul de aruncat talere, zicand ei ca pot trage la talere, fiind in regula daca au aut. la rapitoare, de exemplu. Nu e voie nici treaba asta.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde madalin122582 pe 19 Aug 2010, 10:23

aghiuta scrie:@madalin122582
Spune si noua la ce asociatie se petrece asta,sa nu cumva sa devenim,din greseala,cotizanti la ei :twisted:
La noi gugu,prepelitele,ratele,gastele,potarnichile sunt incluse in cotizatie.
Se plateste separat la fazani dar aici nu se prea dau autorizatii in grup restrans,doar la colective.
Vanatul mare are alt regim de autorizare :wink:


Mai bine imi spui tu le ce asocieatie esti inscris sa vin si eu :D . Daca la voi prepelitele, ratele, gastele, potarnichile sunt incluse in cotizatie, cine decide cum le repartizeaza? Banuiesc ca sunteti destui de multi inscrisi si ei nu pot sa depaseasca cota de recolta. E regula primul venit, primul servit ? Sau au regula ...nu mai mult de x piese pe autorizatie?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde jderul pe 19 Aug 2010, 10:33

pt Ursus . din pacate astea sant legile in Romania nu-ti ramane decat sa le " fentezi ".
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 19 Aug 2010, 13:16

Ursus2006 scrie:Mai cunosc cazuri cand oamenii iau aut. in grup restrans si duc cu ei in teren aparatul de aruncat talere, zicand ei ca pot trage la talere, fiind in regula daca au aut. la rapitoare, de exemplu. Nu e voie nici treaba asta.


Pai trebuie sa fii dus cu capul sa spui ca tragi la talere in fondul de vanatoare.
Chiar daca ai aruncatorul montat tot la ciori tragi :wink: chit ca-s invizibile :mrgreen:
Aruncatorul l-ai adus sa vezi cum lanseaza talerele dar nicidecum n-ai tras la ele :lol: :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 19 Aug 2010, 13:29

madalin122582 scrie:Mai bine imi spui tu le ce asocieatie esti inscris sa vin si eu :D . Daca la voi prepelitele, ratele, gastele, potarnichile sunt incluse in cotizatie, cine decide cum le repartizeaza? Banuiesc ca sunteti destui de multi inscrisi si ei nu pot sa depaseasca cota de recolta. E regula primul venit, primul servit ? Sau au regula ...nu mai mult de x piese pe autorizatie?


Eu sunt inscris la Ialomita;te asteptam sa devii un bun cotizant la noi :mrgreen:
Cat despre repartizarea exemplarelor pe autorizatie depinde de cota de recolta pe judet si in general nu se scriu mai mult de 5 piese din fiecare specie/vanator/zi.Cel mult spre sfarsit de sezon sa scrie cate 3 piese.
La pasaj nu s-a intamplat pana acum sa fie depasita cota si sa nu-ti mai dea autorizatie.
Se mai ajunge la final de cota la vulpe,mai ales la sfarsit de sezon, dar la inceput ti le pune pe autorizatie si daca nu le ceri.
Nevasta-mea are doua pe autorizatia unde este ea organizator :lol: :lol: Mie nu mi-a scris vulpe pentru fondul unde-s eu organizator,desi-s mai vechi vanator decat ea,dar se pare ca doamnele sunt mai frumos servite :mrgreen:
Ciorile si cotofenele sunt nelipsite din autorizatie :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde Ursus2006 pe 19 Aug 2010, 13:30

He, he, stiu eu cum stau treburile dom' doctor. Am scris asa, pentru incepatori. Sa le iese din vocabular " am tras la tinta " in fondul de vanatoare, am vazut multe prostii de cand umblu prin padure, examenele se iau ...stim noi cum, grupul restrans devine " grupa mica" samd .
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Autorizatia de vanatoare de tip A - grup restrans

Mesajde aghiuta pe 19 Aug 2010, 13:43

:lol: :lol: :lol:
Mai e si chestia aia de care se mai leaga cei care te gasesc pe fond de unul singur.
Caz concret:
Doi vanatori sunt la vanatoare pe un fond de 12000 ha.Este controlat de "baieti" cel care avea autorizatia asupra lui,cu toate semnaturile in regula si,daca tot nu au ce sa-i reproseze,intreaba unde este colegul scris pe autorizatie.Iti dai seama ce a raspuns omul :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate