Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 21:10

300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde Alin 5.45 pe 07 Feb 2024, 15:41

Sorin Baciu scrie:Ce am scris mai sus despre.338 lapua si ca trag la pasari , despre faptul ca sunt sociopat ( psihopat)cum vreti voi sa o numiti ,a fost doar o gluma :), si cred ca trebuie tratata ca atare . Foloses 338 Lapua pentru long range nici decum pentru pasari. Eu nu m-am suparat ca comentariul de mai sus ca ar trebui sa caut ..control de specialitate , de acea am facut gluma despre sochiopatie. Imi cer scuze daca am trecut limita , stiti vorba aia .
Sa traiti bine '!! :D


Sorin:

Dacă ajungi să-ți cer scuze pentru o glumă despre tine, e grav!
Eu apreciez de pe acest forum oamenii cu adevărat utili și care chiar mi au dat un sfat bun.
Restul băgătorilor de seamă, spre mirarea mea sunt veterani mulți și trecuți cel mai probabil de 40 de ani, s au băgat în seamă aiurea și ne au sărit nouă în cap pentru o glumă. Sorin cu gluma lui m a făcut să râd așa cum a fost ea.
Știți proverbul cu cine sapă groapa altuia cade singur în ea? Proverbul acesta pentru cei care divinizează și invocă moderatorii prin rugăminți, să vină aici și să i salveze dându mă pe planeta.
Sorine, daca vrei sa vorbim în privat îmi poți lasa o platformă unde te pot găsi!
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde Sorin Baciu pe 07 Feb 2024, 16:41

Nu cred ca ar fi o ideie bun sa vorbim in privat , este un forum public si ar trebui sa ramana asea.

Ce sa spun despre mine poate ar fi bine sa ma prezint putin , am destul de mult timp la lucru de acea am intrat pe acest forum
Lucrez ca " Medic in oilfields "asa se numeste in engleza , sunt un fel de paramedic la ulei si gaz in nordul Canadei,pentru ca suntem la 300-400 km distanta de cel mai apropiat orasel cei care lucreaza au nevoie de paramedic , pentru prim ajutor ( o sa vorbesc poate cu alta ocazie despre asta ) . Sunt plecat de acasa ( asta la modul real ) nu insinuez nimic aici :) 24-28 de zile pe luna iar in timpul liber si vanez si trag long range .
Despre long range cred ca stiu cate ceva , am facut ceva cursuri de balistica , advence reloading ( incarcarea munitiei la nivel avansat ) , si mii de gloante pe teava , prin 2012 Iar in 2013 la un concurs FTR in Vancouver luam prima medalie in long range , trageam atunci 308 calibru arma mea era un Sako 22 superba arma .
Am mai multe arme in in diferite calibre pentru vanatoare folosesc 300 winchester magnum , pentru long range 338 lapua . Daca bine tin minte sunt catva de aici care imi sunt prieteni pe facebook si mai vad ce si cum vanez sau trag la distanta .
Am intrat ce subiectul asta pentru ca cred am ceva de spus ,ceva experienta in incarcarea gloantelor , in balistica si long range shooting . Va doresc o seara faina !
Sorin Baciu
 
Mesaje: 7
Membru din: 04 Feb 2024, 21:09

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde unknown pe 07 Feb 2024, 16:54

unknown scrie:Off Topic:
Imi cer scuze ca intervin si sunt pe langa subiect dar nu am putut sa ma abtin si vreau doar sa aplaud "atitudinea" si "rabdarea" de care au dat dovada veteranii....sincer sa fiu, nu ma asteptam

@Alin 5.45 ma bucur daca ai inteles un pic cum stau lucrurile pe aici ...pare ca te-ai mai domolit si tu un pic...vei vedea ca o sa ai mai mult de castigat asa


Inca un offtopic:
Se pare ca am tras concluziile prea devreme :))

Rog un moderator sa stearga comentariile mele de pe acest topic.
Multumesc.
unknown
Nou membru
 
Mesaje: 59
Membru din: 08 Dec 2021, 23:32

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde Alin 5.45 pe 07 Feb 2024, 18:12

unknown scrie:
unknown scrie:Off Topic:
Imi cer scuze ca intervin si sunt pe langa subiect dar nu am putut sa ma abtin si vreau doar sa aplaud "atitudinea" si "rabdarea" de care au dat dovada veteranii....sincer sa fiu, nu ma asteptam

@Alin 5.45 ma bucur daca ai inteles un pic cum stau lucrurile pe aici ...pare ca te-ai mai domolit si tu un pic...vei vedea ca o sa ai mai mult de castigat asa


Inca un offtopic:
Se pare ca am tras concluziile prea devreme :))

Rog un moderator sa stearga comentariile mele de pe acest topic.
Multumesc.


Nicio treabă n-ai.
De parcă moderatorii stau la ordinul vostru sa șteargă toate prostiile și nu e ca și cum ei n-ar fi oameni și nu ar avea altceva mai bun de făcut....
Sunteți bărbați deci asumați-va ce scrieți!!!
Băiat deștept creatorul acestui forum, l a făcut pentru oameni asumați astfel încât dacă ai spus o prostie să nu o poți șterge.
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde dtdpuu pe 07 Feb 2024, 19:27

Sorin Baciu scrie:Nu cred ca ar fi o ideie bun sa vorbim in privat , este un forum public si ar trebui sa ramana asea.

Ce sa spun despre mine poate ar fi bine sa ma prezint putin , am destul de mult timp la lucru de acea am intrat pe acest forum
Lucrez ca " Medic in oilfields "asa se numeste in engleza , sunt un fel de paramedic la ulei si gaz in nordul Canadei,pentru ca suntem la 300-400 km distanta de cel mai apropiat orasel cei care lucreaza au nevoie de paramedic , pentru prim ajutor ( o sa vorbesc poate cu alta ocazie despre asta ) . Sunt plecat de acasa ( asta la modul real ) nu insinuez nimic aici :) 24-28 de zile pe luna iar in timpul liber si vanez si trag long range .
Despre long range cred ca stiu cate ceva , am facut ceva cursuri de balistica , advence reloading ( incarcarea munitiei la nivel avansat ) , si mii de gloante pe teava , prin 2012 Iar in 2013 la un concurs FTR in Vancouver luam prima medalie in long range , trageam atunci 308 calibru arma mea era un Sako 22 superba arma .
Am mai multe arme in in diferite calibre pentru vanatoare folosesc 300 winchester magnum , pentru long range 338 lapua . Daca bine tin minte sunt catva de aici care imi sunt prieteni pe facebook si mai vad ce si cum vanez sau trag la distanta .
Am intrat ce subiectul asta pentru ca cred am ceva de spus ,ceva experienta in incarcarea gloantelor , in balistica si long range shooting . Va doresc o seara faina !


Salut Sorin,

Daca AI CEVA de adaugat, te rog...Dar nu cred CA acesta Este topicul potrivit. S-a transformat in altceva.

Sint citeva article pe teme technice, inclusiv un ciclu intreg de re-loading. Cred CA e mai bine sa adaugi acolo. Poti incepe si o discutie separate daca vrei.

Multumesc,
CristianC

PS. Autocomplere ma scoate din sarite si n-am rabdare sa cauta unde il disable. Scuze de greseli
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde sean pe 07 Feb 2024, 20:49

Eu am citit topicul asta recent în diagonală,am crezut că e o gluma de autobaza și m-am distrat...dar acum,când am recitit tot cu atenție am realizat că acest nou coleg cu nume de calibru rusesc ratat chiar e convins de aberațiile pe care le debitează...sper să aibă parte de un test psihologic pe bune că e mai bine si pentru noi și pentru el sa nu aibă vreodată arme pe mâna...așa obrăznicie,lipsa de educație și infatuare eu nu am mai văzut aici...cum plm sa intri pe un forum de vânătoare sa dai lecții după ce ai văzut 3 filme cu Rambo și 2 clipuri pe YouTube?
Și să crezi cu tărie că știi mai multe decât oricare "matale" de pe aici,lăsând la o parte faptul că acel matale era un om pe care educația și experiența îl împiedică să răspundă cu înjurături la toate cretinatatile.
Voi vă doriți așa vecin de stand?
Și culmea tupeului,să plătească pe cineva de aici să-l învețe să tragă?
Chiar am luat-o razna cu toții??
Trimite-l la groapa de gunoi că se învârte Alin in groapa!
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde CCM pe 07 Feb 2024, 21:08

Asa zic si eu: dati-l afara pe onorabilul!

Asta e un forum cu reguli si cu pretentii de oarece domnie de la membrii sai... cine nu vrea asa, pe facebook e loc cat cuprinde pt orice; sa stea acolo si sa se exprime cum vrea muschii lui, ca e clar ca are, nu stiu daca de la buldozer sau de la mama natura, nu conteaza.

Insa ma mira lipsa de reactie a moderatorului si a admin; nu imi amintesc sa fi fost o asemenea situatie in ultimii 10 ani
NE-A PĂRĂSIT !
Voi lăsa acest topic asa cum este ca un exemplu de "asa nu!"
Admin

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: 300 prc vs 300 norma vs 338 lapua

Mesajde newuser pe 25 Mar 2024, 15:49

Doamne fereste!!! Opriti planeta..vreau sa cobor.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate