Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 06:44

Geco ZERO Bleifrei

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Geco ZERO Bleifrei

Mesajde violiv pe 20 Dec 2021, 19:47

Hidrocarburile, ca si uleiurile sint cat se poate de chimicale.
Banuiesc ca prin acest termen ai inteles produsr din gama detergenti, agenti de curatare, bla-bla.

Cam asa fac si eu. Nu neaparat la un numar anume de cartuse ... ori la final de sezon, ori cand schimb radical munitia, ori cand vand arma, ori cand ma plictisesc ...
De cele mai multe ori vanez in conditii de umezeala mare atmosferica. Arma se uda spontan in panda sau stand sau abureste in drum spre casa. Chiar daca nu trag tot o sterg bine cand ajung acasa. Si pe afara si prin teava.

De ce am ales diluanti de tipul asta? Pentru ca mi s-a parut ca obtin un compromis bun intre curatare, protectie la rugina si influenta negativa asupra focului ulterior.

Al doilea motiv e economic ... ca tot vorbeam de influenta factorului. Nu ca as fi zgarcit, am borcanase si flacoane cu tot felul de prostii laudate in lumea armelor. Unele nu fac nimic, altele fac bine iar altele fac exact ceea ce fac o sumedenie de alte produse, de uz general, vandute in general la preturi mult mai mici decat preturile produselor pentru pasionatii de arme.
De exemplu, pentru protectie anti-rugina pe perioade lungi (am ceva arme care nu ies din dulap cu anii) am constatat ca uleiul de motor din generatiile moderne este excelent ... sta bine acolo unde-l pui, ramane in pelicula ani de zile, nu se usuca, il stergi usor la nevoie, etc.
Ca sa nu mai vorbesc de vaseline de pus prin cutia tragaciului, unde piata e plina de produse super pe care nu scrie "pentru arma". Etc.

Pana la urma, o arma nu este decat un alt fel de insiruire de piese metalice, mult mai putine decat intr-un motor de cositoare si care in intreaga lor viata functioneaza cam cat functioneaza cositoarea la lucru timp de 1-2 minute.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Geco ZERO Bleifrei

Mesajde Croco pe 20 Dec 2021, 22:00

Asa e, chimicale si chimicale!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 29 vizitatori

Publicitate