Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Mai 2024, 00:14

calibrul 12 vs.20

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: calibrul 12 vs.20

Mesajde Marius pe 16 Sep 2023, 23:44

violiv scrie:N-am vrut sa deschid un topic nou:

https://projectupland.com/shotguns-and- ... fPCe8VE5YI

Noul "copil minune", mai bun ca orice frate mai mare ... cel putin la capitolul "alice ajunse simultan in tinta" sau "eficienta per kilogram de arma carata".

Apropo, daca in 2022 era pe locul patru in preferintele americanilor vanatori la picior, in urma lui 16, in 2023 a ajuns pe trei si a scos din podium 16. Pe primele locuri raman 12 si 20.

Calibrul 16 se afla intr-un cerc vicios. Producatorii nu il fabrica pt ca nu se prea vinde, iar cumparatorii nu il cumpara pt ca nu prea au ce alege.
Eu am o juxtapusa in calibrul 28 si dupa doua sezoane la fazan, am revenit la 20. Cam putina alica pt un vanator care nu trage foarte bine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: calibrul 12 vs.20

Mesajde Dr.47 pe 17 Sep 2023, 10:17

Se mărită juxtapusa de 28?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: calibrul 12 vs.20

Mesajde Sly_Fox pe 17 Sep 2023, 19:50

violiv scrie:N-am vrut sa deschid un topic nou:

https://projectupland.com/shotguns-and- ... fPCe8VE5YI

Noul "copil minune", mai bun ca orice frate mai mare ... cel putin la capitolul "alice ajunse simultan in tinta" sau "eficienta per kilogram de arma carata".

Apropo, daca in 2022 era pe locul patru in preferintele americanilor vanatori la picior, in urma lui 16, in 2023 a ajuns pe trei si a scos din podium 16. Pe primele locuri raman 12 si 20.

Eu un asemenea calibru îl văd anacronic! Adică acest calibru ar fi fost extraordinar la noi în România în perioada antebelică și interbelică, atunci când în familiile boierești părinții obișnuiau să ofere cadouri arme puștilor care împlineau 14 ani. Dacă oferta de arme și muniții în acest calibru ar fi fost generoasă în acele timpuri, astăzi am fi vorbit de o legendă. Nefiind însă atât de popular atunci, ba chiar aproape necunoscut la noi, puștimea timpurilor amintite primeau altceva complet diferit, respectiv 6mm Flobert (cunoscut și sub denumirea de .22 BB Cap), foarte ușor de tras și tocmai bun pentru formarea și responsabilizarea tinerilor față de armele de foc. Dar dacă ne raportăm la zilele noastre nu cred că o să devină vreodată o legendă.
În plus, dacă vorbim de condițiile reale de vânătoare, de viitoarea legislație care va veni negreșit, și de nevoile vânătorilor, trebuie să ne gândim bine pentru a alege corect. Introducerea obligativității munițiilor netoxice în multe zone europene (în special oțel) îi spulberă șansa din start. În condițiile în care un supermagnum ecologic de 12 cu peste 50 de grame de alice din oțel de abia egalează în performanțe un banal cartuș de același 12 încărcat cu 32 de grame de plumb, nu prea mai pare atractiv un 28. Dar chiar, ce se întâmplă cu 28 dacă se va introduce netoxicele pe plan general și nu doar în zonele umede? Mai poate trage 28 cu oțel? Cu ce alice? Mai mici de 1 mm?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5685
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: calibrul 12 vs.20

Mesajde drflorea pe 19 Sep 2023, 13:10

Cu ce alice? Mai mici de 1 mm?
in tantari :lol:
Din ce am inteles eu, trecerea de la plumb la otel se face crescand diam alicelor, adica daca pt o anumita specie la plumb e recomandat 3mm, la otel ar fi 3.5.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: calibrul 12 vs.20

Mesajde Sly_Fox pe 19 Sep 2023, 18:43

Ba chiar mai mult, asta însemnând că în loc de 3 mm plumb se recomandă 4 mm oțel. Acum, mai în glumă mai în serios, alicele de 1 mm o să fie pentru calibrul 28 un fel de „trei la fund”. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5685
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate