Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 10:56

cauzele scaderii efectivelor de iepure

Vanatoarea de iepure la goana, in cerc sau la picior e subiect de aprige discutii! Iepurele e numit pe drept cuvant ¨contabilul asociatiei¨ pentru ca e vanatul cel mai comun si mai raspandit, pe care si-l permite tot vanatorul roman

Moderator: CCM

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Ghinda pe 15 Dec 2009, 22:43

Cauza este omul si atat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde cios29 pe 18 Dec 2009, 17:14

Pune-ti mana si mai impuscati si ciori,cotofene,sacali,vulpi ca poate copii nostrii vor sa fie si ei vanatori...si daca iepuri deja nu mai sunt cu mare tristete cred ca nu o sa mai fie nimic....la noi la grupa(navodari)de 5 organizate nu s-au facut iepurii....pe fonduri bune care dadeau 400 de iepuri pe sezon....in schimb mii de ciori...nu se gandeste nimeni la viitor....poate ca cineva nu gestioneaza bine fondurile...cu toate ca bani zic eu ca sunt....si astia care dau foc la campii ar trebui arsi la buzunar....incendiile sunt devastatoare pt. iepuri....si inca o chestie un caine din 8 incercari reuseste sa prinda doar 1 iepure adult....o sa-si revina iepurii daca avem aviara vreo 2-3 ani
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde eagleman pe 12 Ian 2010, 19:49

Cu toate ca nu sunt vanator de iepuri, pe baza propriiilor observatii din teren, sunt de aprere ca principalele cauze sunt reprezentate de pastoritul haotic (nu am vazut decat in copilarie turme de oi insotite de caini cu jujeu), si explozia de maidanezi din campuri si paduri. (pe astia din urma, sa-i manance copti la tava cu un kiwi in bot, tot membrii ONG-urilor care militeaza pentru salvarea cainilor fara stapani)....militeaza vorba vine....
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Cristian T pe 13 Ian 2010, 18:53

La noi, principala cauza este pasunatul oilor oricand, oriunde (inclusiv trecerea frecventa prin paduri) si cu multi caini.
Avatar utilizator
Cristian T
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 10 Aug 2007, 12:34
Locaţie: Mures

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde maryo pe 24 Ian 2010, 13:09

Felicitari la toti pt tablourile facute,si sincer sant putin invidios ca nu sunt in Romania macar
o singura zi s-a pot participa la o vanatoare de iepuri.Eu cred totusi ca sunt destui iepuri dupa cum am vazut pozele de pe forum si nu contrazic pe nimeni ca nu se poate mai bine!
Sant vanator de doi ani in Spnia si vreau s-a spun ca in acesti doi ani de vanatoare am vanat un singur iepure,
demulte ori merg la vanatoare ore in sir ruganduma sa-mi sara si mie un iepure.
Imi vine s-a dau cu arma in pamant nici macar nu-l vad!
Ce am putut vna aici sunt: porumbei,potarichi si cativa fazani.
Iar ca s-a poti vana un iepure sau mai bine zis un iepuras pt ca nu are mai mult de 1 kg
trebuie sa- platesti o cotizatie in jur de 2000E si pt iepurasi astia nu prea s-a merita.
Eu zic s-a paziti bine fondurile si s-a va dati mult mai mult interesul,
pt ca atunci cand o sa mergi la vanatoare si o s-a vezi foarte putin vanat sau chiar deloc si puteai s-a faci ceva cu ceva timp in urma si nu ai fcut o sa-ti para rau ,dar o s-a fie prea tarziu.
Inca odata felicitari pt tablouri si succes in continuare.
Si sper ca intro-zi voi veni si eu in Romania si voi participa la o adevarata vanatoare deiepuri! :)
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde jon2004 pe 03 Feb 2010, 14:49

Am ajuns , cautand niste informatii , pe un forum de vanatoare din Franta (nu mai retin adresa) si din curiozitate am "rasfoit" un pic . Pe la sectiunea iepure erau numai comentarii de ingrijorarare fata de scaderea efectivelor la iepure . Si nu scaderi ca la noi , in sensul ca in loc de 50-60 de iepuri , la o zi de vanatoare , se impusca 20-30 . Era ceva de genul la ceea ce povesteste @maryo din Spania , adica aveau nevoie de multa sansa ca sa vada un iepure .

La noi , excluzand zonele unde , terenurile , foste arabile , s-au transformat in pasuni , acolo unde sunt culturi si nu se braconeaza , avem iepure din belsug .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde CINEGETICUS pe 04 Ian 2011, 22:09

Haideti sa luam in calcul si faptul ca scaderea dramatica a efectivului de iepuri poate fi si consecinta a cresterii numarului de caini hoinari, din ce in ce mai specializati in vanatoarea de iepuri.
CINEGETICUS
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Ian 2011, 01:47

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde CINEGETICUS pe 04 Ian 2011, 23:35

vasutcorneliu scrie:1. Braconajul (la far, cu ogari, cu latul, cu plase s.a.);
2. Cainii hoinari si salbaticiti, pisicile hoinare si salbaticite;
3. Vulpile, ciorile grive si alti daunatori cu par si pene (am impuscat si o cotofana ce manca dintr-un iepuras cat pumnul. Posibil sa fi fost omorat chiar de catre tarca);
4. Mecanizarea si chimizarea agriculturii;
5. Ploile reci din perioada mai- august pot provoca pneumonii precum si favorizarea dezvoltarii unor boli (dupa V.Cotta si M. Bodea);
6. Bolile, in special coccidioza;
7. Indirect, consangvinizarea poate slabi rezistenta organismului iepurelui la diferite boli;
Din practica de pe teren am observat ca dupa 9-10 ani in care efectivele cresc, urmeaza o perioada cam de 1-2 ani in care efectivele scad (uneori destul de mult) cred ca din cauza bolilor si a conditiilor nefavorabile de mediu, dupa care, ajutati de proverbiala prolificitate, se inmultesc din nou (asta in conditiile in care o serie de factori cum ar fi braconajul, cainii hoinari si ceilalti daunatori ai neamului iepuresc sunt tinuti in frau).



http://webtv.realitatea.net/actual/o-ca ... din-sinaia
CINEGETICUS
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Ian 2011, 01:47

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde Sly_Fox pe 04 Ian 2011, 23:41

La noi in Ialomita, principalul factor ce a dus la scaderea numarului de iepuri, a fost prinderea iepurilor vi cu plasele, si exportul acestora. Ani la randul se prindeau iepuri cu plasele, cate 200-250 de iepuri pe fiecare fond. La un moment dat, vanatorii umblau degeaba la colective, rar cand se vanau 4-5 iepuri.
In urma cu vreo 10 ani, practica aceasta a fost stopata. In urmatorii 3-4 ani, dupa incetarea prinderii iepurilor cu plasele, situatia s-a prezentat sumbru. La 15-20 de vanatori se vana 5-7 iepuri, am asistat si la o vanatoare unde, la apusul soarelui(deci dupa o zi intreaga de alergatura), tabloul a fost realizat cu 3 (trei) iepuri.

Acum ce sa facem, grupa mea a hotarat urmatoarele:
-impuscarea tuturor daunatorilor cu par si pene(cainii hoinari, si aia putini, au fost practic exterminati din fond, ciorile grive si cotofenele au fost bubuite la greu)
-am convenit sa marim zona de refugiu pentru vanat, astfel ca aceasta zona, unde nu se tragea nici un foc de arma la vanat, ocupa aproape jumatate din fondul de vanatoare.
-nu am mai primit nici un invitat la grupa(nu stiu daca aceasta masura a ajutata cu ceva, insa se credea ca mai putini vanatori va duce la o regenerare rapida a efectivului de iepure :roll: )
-vanatoarea colectiva la iepure nu se mai organiza o data pe saptamana, ci la doua sau chiar trei saptamani.
-montarea a sute de hranitori pentru iepure, in tot fondul(aceasta masura eu o consider un pic hazardata, nu cred ca iepurele a suferit vreodata de foame in campia Baraganului).
In urma cu vreo patru sezoane am constatat ca usor, usor se revine la normal, an de an iepuri din ce in ce mai multi.
Sezonul acesta a fost unul extrem de bun, iepurii se simt peste tot, partidele de vanatoare la care tabloul era alcatuit din 3-4 iepuri, sunt doar o amintire.
Sper ca pe viitor treburile sa mearga din ce in ce mai bine, iar iepurele sa fie din nou ,,regele'' Baraganului. Acum trebuie sa continuam si eforturile in ceea ce priveste optimizarea efectivului de potarniche, aproape exterminata. Sunt semnale bune si in acest sens.
Daca noi vanatorii nu punem umarul, atunci ...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: cauzele scaderii efectivelor de iepure

Mesajde madalin122582 pe 05 Ian 2011, 10:06

Admirabile eforturi. Ma bucur sa aveti o grupa cu simtrul etic al vanatorii. As vrea sa avem si noi un paznic de vanatoare care sa se impuna. Eu as fi de acord cu astfel de actiuni, dar singur nu poti face nimic. Macar cu initiativa sa vina ca o sa il sustin
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Anterior

Înapoi la Vanatoarea de iepure

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate