Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Mai 2024, 08:26

AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde laurul pe 26 Dec 2020, 13:20

Se pare ca e vorba de o incompatibilitate, nicidecum de grija pentru agvps....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3086
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Selaru N. pe 26 Dec 2020, 22:00

Constat că și pe acest forum, discuțiile degenerează spre întrebări tendențioase, aprecieri necivilizate și concluzii eronate. Pentru cei ce nu au înțeles sau se fac că nu înțeleg prezentările detaliate făcute de mine anterior, mai repet concis următoarele :
1.Prețurile cărților nu le face autorul, ci editura care investește bani pentru tipărirea lor și acordă drepturi autorilor. Drepturile de autor, pentru fiecare carte scrisă de mine sau ediție de carte după caz, s-au încadrat între zero și max. 15.ooo lei. Dacă cineva consideră drepturile de autor au fost exagerate, îi recomand să încerce să scrie măcar o nuvelă și apoi să se pronunțe;
2. În interes de servici am lucrat uneori și câte 12 – 14 ore/zi, inclusiv sâmbăta și duminica când a fost cazul, împreună cu alți angajați ai AGVPS, pentru un salariu tarifar reprezentând 2/3 din salariul tarifar al actualului președinte executiv. Fără astfel de eforturi ,de la nivelul conducerii executive a AGVPS, fiți convinși că mulți dintre noi nu mai eram interesați să dialogăm astăzi;
3. Din anul 2017 am predat conducerea executivă și am rămas onorific pentru al sprijini pe actualul președinte executiv să țină sub control problemele AGVPS. În scopul de a preîntâmpina oprirea vânătorii de păsări, am susținut personal, cu succes, inițiativa de modificare a legii. Mai departe, am cerut reprezentanților MMAP să aducă reglementările subsidiare în acord cu legea. Pentru insistențe mele în acest sens și pentru că aveam o altă cale de încercare a soluționării problemei (vânării păsărilor) mi s-au luat din iulie 2020 dreptul statutar de reprezentare a intereselor vânătorilor la nivel de Guvern și Parlament, și s-a acordat de Consiliu președintelui executiv, care a promis că rezolvă, cu „avocați redutabili”, imediat problema. Ce mai puteam face eu, mai mult decât dvs., în această chestiune ?
Cine chiar dorește cu sinceritate să rezolve măcar o parte din problemele actuale ale vânătorilor din România, trebuie să se rezume la ele și să acționeze împreună cu oricine și cum poate în acest sens, nicidecum să folosească forumul în alte scopuri decât cele declarate la deschiderea lui. Este până la urmă vorba de prestigiul forumiștilor și forumului !
N. Selaru
Selaru N.
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Dec 2020, 16:50

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde yoghi pe 27 Dec 2020, 19:53

Selaru N. scrie:...
...Este până la urmă vorba de prestigiul forumiștilor și forumului !
N. Selaru


Domn director ne explicati cum e cu .."""forumistii braconieri "" exprimarea AGV.


Ps. Nu ma intereseaza ca o carte cossta 10 lei. Sau 100 lei.eu vreau sa stiu(mai sunt cateva mii dar le e rusine sa intrebe)
Cum s-a intamplat ca din 2000 de silvici
Din toata tara asta numai unul a reusit sa convinga AGV ca doar cartea ,cartile scrise de el sunt bune ca manual de examen.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3764
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 27 Dec 2020, 22:53

yoghi scrie:
Selaru N. scrie:...
...Este până la urmă vorba de prestigiul forumiștilor și forumului !
N. Selaru


Domn director ne explicati cum e cu .."""forumistii braconieri "" exprimarea AGV.


Ps. Nu ma intereseaza ca o carte cossta 10 lei. Sau 100 lei.eu vreau sa stiu(mai sunt cateva mii dar le e rusine sa intrebe)
Cum s-a intamplat ca din 2000 de silvici
Din toata tara asta numai unul a reusit sa convinga AGV ca doar cartea ,cartile scrise de el sunt bune ca manual de examen.


Simplu! Cind esti la cirma nu te poate contrazice nimeni.
Exact cum spunea Ludwig al-XIV. „L‘État, c‘est moi“, adica „Statul sunt eu“.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Selaru N. pe 28 Dec 2020, 07:26

Majoritatea cărților în cinegetică din decursul timpului sunt scrise de silvicultori. După 1990 a fost productiv din acest punct de vedere și dr. ing. Mitică Georgescu, dar nu numai. Silvicultorii au în general alte preocupări mai pragmatice de specialitate decât vânătoarea. Poate că nici eu nu mă apucam de scris dacă nu aveam obligația, care rezultă din statut, de sprijinire a pregătirii și instruirii membrilor, unde nu cred că stăm , ca români, foarte bine. Așa însă, am încercat să pun și eu câte o cărămidă la temelia unei culturi cinegetice viitoare, într-o etapă istorică ce tinde spre o cultură online. Dacă și acesta este un lucru detestabil, mi-l asum.
Selaru N.
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Dec 2020, 16:50

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 28 Dec 2020, 09:03

Din pacate colegu, caramida aia, daca a fost, este subreda. De fapt nu exista!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Selaru N. pe 29 Dec 2020, 02:59

Este părerea personală a unui silvicultor, cu care nu am de gând să polemizez . Consider că prin postările sale, în consens cu al unora dintre colegii forumiști, nu face altceva decât să îndepărteze discuțiile de la subiectele de interes major și actual pentru vânătorii majoritari din țara noastră. Am plecat de la necesitatea unor schimbări, dorite de mult timp, și am ajuns la discuții și aprecieri străine scopului declarat de forum. Dacă vom continua în același ton dezbaterile, din motive pentru foarte mulți dintre noi cunoscute, nu vom realiza nimic bun pentru vânătorime și vânătoare. De aceea cred că dezbaterile ar trebui să se reîntoarcă la necesitatea schimbărilor dorite și la cum ar putea fi ele realizate. O primă cerință ar fi strângerea rândurilor celor ce vor schimbări în bine, nu dezbinare generalizată. Forumul în acest sens ar trebui, în opinia mea, să militeze.
Selaru N.
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Dec 2020, 16:50

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde yoghi pe 29 Dec 2020, 04:16

Selaru N. scrie:..Poate că nici eu nu mă apucam de scris dacă nu aveam obligația, care rezultă din statut, de sprijinire a pregătirii și instruirii membrilor, unde nu cred că stăm , ca români, foarte bine. Așa însă, am încercat să pun și eu câte o cărămidă la temelia unei culturi cinegetice viitoare, într-o etapă istorică ce tinde spre o cultură online. Dacă și acesta este un lucru detestabil, mi-l asum.


Stimate domn director este a treia sau a patra oara,cand intreb ceva clar si se raspunde cu cuvinte alese model "iliescu"(presedintele)

E ultima data :
Nu contest calitatea lucrari ci cum a fost negociat pretul si distributia.a existat un caiet de sarcini pt un pret minim, o anumita tema, un concurs de idei...si nu s-au mai prezentat alti scriitori sau ...cum a fost facut contractul.



Ps vizavi de ""subiect" chiar credeti ca astia ce ""strang randurile"" va vor primi si pe dv....mai ales acum covidul :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3764
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde yoghi pe 29 Dec 2020, 04:34

Si tot eu.
Cum va venit ideea de a publica 1200intrebari. Pe care candidatul tre uia sa le invete.

Modelul de invatare si examinare de pina in revolutie de fapt pina in 96 cu o carte de citit -V.Cotta si 6 intrebari de examen nu era i.deajuns.

Stiti ca mai erau si zeci de intrebari.care nu aveau legatura cu examenul.(despre statut si organizare).cand primeati rezultatele nu era ciudat ca au luatexamenul 20 din 200 candidati.

???
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3764
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde jon2004 pe 31 Dec 2020, 12:32

Ma bucur ca inca se mentine flacara aprinsa a acestui forum si felicit pe cei care au ramas activi :D
In ce priveste subiectul topicului , imi sustin in continuare opinia ca avem nevoie de reprezentanti care sa ne sustina interesele . Pentru a construi o noua asociatie e nevoie de resurse umane si materiale imense si mai putem adauga si timpul pentru a convinge capacitatea de reprezentare . Asa ca in opinia mea AGVPS reprezinta solutia cea mai buna pentru a reprezenta interesele vanatorilor .
De ani de zile , o mare parte dintre vanatori isi exprima nemultumirea fata de modul in care sunt reprezentati de AGVPS si au motive sa o faca . Problema este ca de la vanatori si pana la AGVPS , mai sunt niste structuri carora nu li se acorda atentia cuvenita . Pentru a ajunge in situatia in care sa ne simtim cu adevarat reprezentati , ar trebui sa ne implicam incepand cu modul de organizare a grupei . Foarte multe dintre nemultumirile vanatorilor se pot rezolva la nivel de grupa . Si ma refer aici la modul in care se gestioneaza vanatul , la modul in care se organizeaza vanatorile , la modul in care se emit autorizatiile si cel mai important : la alegerea persoanelor care sunt trimise in Adunarea Generala a asociatiilor . De la nivelul grupei incep alegerile care duc pana la alegerea presedintelui AGVPS si Consiliului AGVPS . Nu se poate sa stam deoparte si sa nu ne implicam dar in acelasi timp sa ne aratam nemultumirile fata de AGVPS . Exact ca si in politica : avem conducatorii pe care-i meritam :)
Cunosc modul in care functioneaza cele mai multe ajvps-uri . Stiu cum sunt organizate . Stiu ca incepand cu paznicii de vanatoare si pana la directorii de ajvps , toti se comporta fara respect fata de vanatori , nu le pasa de cum este gestionat vanatul , isi urmaresc doar propriile interese dar toate astea se intampla pentru ca vanatorii nu se implica in activitatea grupei .
Cei care sunt mai vechi pe acest forum si imi cunsoc activitatea desfasurata la grupa din care am facut parte pana in 2011 , in cadrul unui AJVPS , stiu ca am reusit sa demonstrez ca se poate administra un fond de vanatoare care sa multumeasca toata grupa de vanatori . Am aratat ca se poate si mi-am dorit ca toate fondurile sa functioneze ca cel gestionat de grupa pe care o conduceam . Nu am gasit vanatori care sa impartaseasca aceleasi viziuni . Unul din lucrurile pe care as putea sa le reprosez conducerii AGVPS , ar fi neimplicarea in educarea vanatorilor , in informarea lor despre drepturile si obligatiile vanatorilor . Cred ca de aici pleaca totul : educatia , informarea , cunoasterea drepturilor dar si a obligatiilor . Cum sa reprosez eu AGVPS-ului lipsa vanatului , cand in statut spune clar : Grupa raspunde de gestionarea fondului !!! Daca eu ca vanator nu ma implic in gospodarirea vanatului , cine sa o faca ?
Vreti sa va simtiti reprezentati ? Mergeti la grupele de vanatoare . Convingeti cat mai multi vanatori sa se implice . Alegeti sefi de grupa responsabili , pasionati de vanatoare care sa va apare interesele voastre in AG , nu ale paznicilor , secretarilor si directorilor .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde tehărău pe 01 Ian 2021, 01:09

Ca totdeauna, @jon2004 concluzionează clar și răspicat.
Hai la mulți ani!
Înapoi la petrecere!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3479
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Alex Marinescu pe 07 Ian 2021, 10:48

Verificati urmatorul link:
http://agvps.ro/docs/adresa%205%20catre%20MMAP.pdf

Adresa a AGVPS catre Ministerul Mediului.
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 10:58

Uite ca se poate, dar sa continuie prin Lobby la toti factorii decizionali.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 07 Ian 2021, 11:39

Pai se poate. Crezi ca discutiile de aici nu au si ele un efect? Isi spala un pic obrazul. Deocamdata atat. Rezultatele vorbesc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde laurul pe 07 Ian 2021, 12:52

E un prim pas si este de apreciat.
Probabil ca a fost facut de abia acum ptr ca anterior nu exista un partener de dialog veritabil.
Costeluș era ocupat cu tablele lui Mittal....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3086
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 07 Ian 2021, 13:42

Laur, nu conta daca era sau nu!
Trebuia zbierat, chiar daca in gol!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 13:43

Eu sper sa nu ramina doar la stadiul de spalat obrazul. Speranta e destul de mare, avind in vedere actualul ministru, dar cine stie cit o fi si el in functie. Dupa cum a fost Romania guvernata in ultimii ani, e greu de crezut ca se va realiza ceva.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 13:44

Tablele lui Mittal pe multi au nenorocit. :lol: :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde laurul pe 07 Ian 2021, 13:54

Ghinda scrie:Laur, nu conta daca era sau nu!
Trebuia zbierat, chiar daca in gol!

Deaia am scris "probabil", Ghindare, deaia....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3086
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Alex Marinescu pe 07 Ian 2021, 14:16

Eu astept cu interes raspunsul care va veni din partea ministerului.
Avatar utilizator
Alex Marinescu
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 10 Noi 2020, 09:25
Locaţie: Gaesti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde ventura pe 07 Ian 2021, 15:14

Nu prea raspunde ministerul.
Aveti impresia ca este prima adresa trimisa?
Sute au fost. Cu diverse probleme.
De obicei este un "monolog".
Cateodata mai tine cont de cerinte, dar daca ii servesc vreunui interes.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 07 Ian 2021, 16:21

Au fost pe dracu sute. 1 an am fost acolo. Nu prea am vazut adrese decat din alea in care doar se infoia ca curcanul, in stilul caracteristic. Si nici vreuna in care sa ceara sau sa se bata pentru drepturile vanatorilor.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde ventura pe 07 Ian 2021, 18:16

Hai mai...
Exagerezi.
Doar anul trecut au fost vreo 10 adrese.
Din păcate, asa cum spuneam, nu prea răspund.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde teuton pe 07 Ian 2021, 19:54

Nu pot sa fiu de acord cu tine, @jon2004. Vanatorii de rand nu au timpul necesar sa se implice foarte mult in gestionarea fondului. Pot doar sa isi plateasca cotizatiile impuse, destul de mari pentru omul de rand, sa sesizeze eventual conducrerea asociatiei despre neregulile pe care le constata in fondul cinegetic unde vaneaza. Dar ce te faci cand conducrea asociatiei respective nu este interesata de probleme. Ce poti sa faci cand vanat nu este pe fond, se braconeaza cu arma, ogari si laturi, spui conducerii asociatiei ceea ce vezi si nu se intampla nimic? Ca sa te poti ocupa activ de gestionarea unui fond iti trebuie macar timp, ori cei mai multi dintre noi nu il avem..
Si daca A(J)VPS-ul nu face nimic, de ce nu intervine in nici un fel AGVPS-ul? La AGVPS nu se stie ca aproape tot sudul Romaniei nu mai are iepure? Nu cred! Nu se stie ca Politia nu ajuta in nici un fel la combaterea braconajului cu ogari sau cu laturi? AGVPS-ul nu vede ca Politia stie doar "inasprirea regimului armelor si munitiilor" de parca vanatorii sunt niste infractori periculosi si-ti vine sa le dai dracului si de arme si de vanatoare ?
Cand in agricultura se folosesc otravuri si mor animalele pe capete, care simplu vanator poate sa intervina?
@jon2004, fara suparare, daca ai reusit sa faci ceva pentru vanatorii fondului tau este datorat faptului ca ai alocat mult timp si resurse, poate ai avut si sprijin si intelegere de la conducrea asociatiei tale, dar nu poti sa faci nimic pentru ceilalti vanatori.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 20:49

Aici nu pot sa fiu in totalitate de acord cu tine. Omul sfinteste locul. Vinatoarea necesita timp si bani, si nu putini. Poate ca aceste doua lucruri se pot rezolva, dar ce te faci cu mentalitatea multora care nu misca nimic, ca de, eu am platit cotizatia. Problema mai grava e ca nici pe altii nu-i lasa sa faca ceva. @jon2004 e un caz fericit, dar din pacate rar.
Ultima oară modificat de mialxx pe 07 Ian 2021, 21:03, modificat 1 dată în total.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 21:02

Eu militez pentru modelul de vinatoare pentru toti. De aia as vrea un model de vinatoare ca in Elvetia. Fara directori, fara paznic platit. Grupa plateste redeventa, tot grupa se ocupa de paza intretinerea infrastructurii, etc.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde laurul pe 07 Ian 2021, 21:48

mialxx scrie:Eu militez pentru modelul de vinatoare pentru toti. De aia as vrea un model de vinatoare ca in Elvetia. Fara directori, fara paznic platit. Grupa plateste redeventa, tot grupa se ocupa de paza intretinerea infrastructurii, etc.

Cred ca ar fi benefic pentru noi toti sa deschizi un topic in care sa explici pe indelete modelul elvețian.
Am putea invata si aplica ceva de acolo daca e posibil.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3086
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde mialxx pe 07 Ian 2021, 22:13

Il deschid cu o singura conditie. Accept provocari, propuneri si dezbateri, dar nu accept mistocareli gen, ai ma vii tu din Elvetia sa ne inveti vinatoare...
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 974
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde Ghinda pe 07 Ian 2021, 22:44

Deschide unde sunt moderator. Sa vezi ce le dau peste taste daca incep.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AGVPS - Reprezentativitate si utilitate

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2021, 02:13

mialxx scrie:Il deschid cu o singura conditie. Accept provocari, propuneri si dezbateri, dar nu accept mistocareli gen, ai ma vii tu din Elvetia sa ne inveti vinatoare...


Am eu una.serioasa.Ai fost pe Matterhorn?
:D j
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3764
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate