Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 18:30

jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 05 Dec 2010, 21:52

Se stie de tenacitatea si incapatanarea acestei rase de a invinge in teren ,de a hartui si a starni si apoi de a urmari si anihila victima indiferent daca este un bursuc,vulpe sau mistret si chiar urs(de 30 de ori mai greu).
Si bineinteles se stie ca nu poate de unul singur ,cu toate ca s-ar incumeta ,sunt caini de echipa.
Ar fi in regula sa discutam pe acest subiect,poate ca experienta altor forumisti despre cunoasterea acestei rase este mai mare.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde dr_fani2000 pe 06 Dec 2010, 18:09

O singura fraza caracterizeaza aceasta rasa O INIMA DE URS,AGERIMEA UNUI IEPURE,VOINTA UNUI LUP INTR-UN CORP DE SORICEL. Sunt niste caini extraordinari daca sunt bine educati. Respect pentru toti posesorii de caini din aceasta rasa.
dr_fani2000
Nou membru
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2009, 09:54

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde savu catalin pe 06 Dec 2010, 18:50

Salut
Ce pot sa spun acesti caini sunt ceva incredibil. Sunt cu adevarati numiti "capete fierbinti". Aceasta calitate (spun unii) este totodata si un defect. Un caine care sa aiba tenacitate si daruire cum are jagdterrierul nu gasesti si creste inima in tine atunci cand vezi alti caini cum renunta din diferite motive pe cand el nu, tot trebuie sa prinda vanatul. Pe de alta parte plange inima cand tre sa-l cosi sau mai rau ... sa-l pierzi de tot. Micul nostru gladiator nu prea stie ce este o hartuire. Oricum in general sunt niste caini mareti.
savu catalin
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Dec 2010, 18:35

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 06 Dec 2010, 23:13

jagd sau fox...aproape egal...orice terrier trebuie folosit la vanat pe care poate sa-l ucida...in ro...la vulpe sau bursuc la vizuina...la mistret folosesti copoi sau teckel...daca iti pasa de cainii tai...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde Kristi pe 07 Dec 2010, 04:31

La vulpe mai treaca mearga cu toate ca ...daca gaseste un vulpoi mai ,, batran '' , nu prea mai poti sa spui ca-l omoara , dar hai sa zicem ...insa la bursuc nici atat ! Poate numai teoretic .! Sau ipotetic ! :wink:
PS Cresc si eu de cativa ani aceasta rasa si cred ca am avut peste 12 -14 exemplare cu care am vanat [Si am si in acest moment ]...asta pentru a nu fi acuzat ca vorbesc fara sa fi vazut macar cu ce se mananca ...pot fi acuzat ca nu am pe cei mai buni din rasa ... !
PS2 Teckeli recunosc ca nu am avut si as fi curios ...chiar pot omora un mistret ? Dati-mi voie sa ma indoiesc ...poate numai de 10-15 kg ! :roll:
Cu respect !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 07 Dec 2010, 13:31

iar nu ai inteles ideea :(
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde Kristi pe 07 Dec 2010, 16:23

sorin flutur scrie:jagd sau fox...aproape egal...orice terrier trebuie folosit la vanat pe care poate sa-l ucida...in ro...la vulpe sau bursuc la vizuina...la mistret folosesti copoi sau teckel...daca iti pasa de cainii tai...


Imi cer scuze ...ce se intelege de aici ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 07 Dec 2010, 23:39

tu ai inteles ca teckelii sau copoii pot sa ucida mistretul?
...exista caine sau haita de caini care pot sa ucida un vier de 200kg?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 07 Dec 2010, 23:47

rasele de terrieri au fost create pentru vanatoarea daunatorilor, pradatorilor si pentru ai ucide singuri...vulpe, viezure, vidra...dihori sau rozatoarele din gospodarii...
sa nu ma iei iar cu versatilitatea germana si cu jagd-ul care poate fi folosit si la mistret si pe urma de sange...si scotocitor la fazani...si jumuleste si beleste...si face salam de mistret :D
pentru mistret sau vanat mare vanat la goana au fost create rasele de copoi...la vanatoarea cu pusca...mai nou dogo argentino pt. vanatoarea cu sulita sau cutitul lung
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde Kristi pe 08 Dec 2010, 02:32

sorin flutur scrie:rasele de terrieri au fost create pentru vanatoarea daunatorilor, pradatorilor si pentru ai ucide singuri...vulpe, viezure, vidra...dihori sau rozatoarele din gospodarii...
sa nu ma iei iar cu versatilitatea germana si cu jagd-ul care poate fi folosit si la mistret si pe urma de sange...si scotocitor la fazani...si jumuleste si beleste...si face salam de mistret :D
pentru mistret sau vanat mare vanat la goana au fost create rasele de copoi...la vanatoarea cu pusca...mai nou dogo argentino pt. vanatoarea cu sulita sau cutitul lung


Si rolul teckel-ului...? El pentru ce a fost creat ca observ ca prima data l-ati bagat in carti si acum ....??? :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 08 Dec 2010, 12:13

cu teckelul poti vana mistret pentru ca nu sare in spatele porcului ca un terrier, are un nas mult mai bun ca un terrier, si cauta mult mai bine ca un terrier....daca vrei sa faci o vanatoare frumoasa la mistret......
dar in general cum se vaneaza la noi...dupa traditia braconierilor....poti face vanatoare cu ce caine vrei si nu-ti mai trebuie :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 08 Dec 2010, 19:43

În limba germană, “jagd” înseamnă “a vâna”.
Pe vremea când secolul al XX-lea abia îşi consuma primele decenii, vânătorii germani aveau o pasiune deosebită pentru câinii Fox Terrier sau Welsh Terrier. Aceştia erau folosiţi atât la vânătoarea de vulpi şi bursuci, cât şi la cea de iepuri sau căprioare.
Conceput special pentru a fi un ajutor de bază la vânătoare şi pentru calităţile sale practice, German Jagterrier-ul nu este un câine care să se teamă de orice. Acesta este un animal curajos, îndrăzneţ, foarte inteligent şi afectuos cu stăpânul său.

Postare moderata.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 08 Dec 2010, 19:57

Am vazut jagdterrier in Germania si sunt complet diferiti de cei de la noi.Sunt caini curajosi si echilibrati cu care se vaneaza si rata , o aporteaza, se vaneaza si vulpe si porc , hartuiesc foarte bine si nu "lupta" cum "lupta" capetele fierbinti de la noi, fac urma de sange foarte bine si aport pierdut.Multi vanetori ii folosesc pt pirsch si sunt extrem de apreciati ....cu alte cuvinte la noi exista o alta rasa , la ei o alta rasa.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde Kristi pe 08 Dec 2010, 20:44

Parerea mea este ca ...sunt aceasi cainii ...oamenii sunt altii si modul de vanatoare ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 08 Dec 2010, 23:54

nu asta era ideea....cu orice caine de vanatoare poti vana daca-l antrenezi...orice vanezi cu alt caine de vanatoare...dar anumite rase au fost selectate pt. anumite specii de vanat....poate mai putin rasele germane care se pricep la toate....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 09 Dec 2010, 23:43

Jagdterrierul este considerat unul dintre cei mai buni terrieri la vanatoarea de vulpi, bursuci, ursi, iepuri si chiar mistreti. El aporteaza, la fel de bine, vanatul mic din apa sau de pe sol, iar la hartuirea vanatului mare lucreaza in echipa - minimum 3-4 exemplare.

Acest caine de talie mica, negru cenusiu sau brun intunecat, cu pete brun-roscate in jurul ochilor, botului, pe piept si pe labe, este compact si bine proportionat.

Craniul, plat si lat intre urechi, se ingusteaza in dreptul ochilor si este descendent, fara stop pronuntat, spre bot.

Maxilarul este puternic, cu buze bine stranse, obrajii pronuntati, iar barbia conturata, adanca.

Dintii sunt robusti, dispusi regulat, cu muscatura in foarfece.

Ochii, mici, ovali, cu pleoape bine stranse, intunecati la culoare, au o expresie hotarata.

Gatul este puternic, nu prea lung, usor arcuit.

Este de preferat ca pieptul sa fie adanc si ingust, pentru a inlesni accesul in vizuina.

Lungimea picioarelor este proportionala cu restul corpului.

Coada este dreapta si prinsa destul de sus. Daca este cupata, trebuie sa ramana suficient de lunga, astfel incat sa poata servi drept "maner", pentru ca vanatorul sa extraga cainele din vizuina.

Inaltimea la greaban este cuprinsa intre 33 si 40 de cm, iar greutatea, intre 7 si 10 kg.

Inteligent, darz, dispus intotdeauna sa munceasca, terrierul german de vanatoare se remarca printr-o vitalitate extraordinara. Tenace, credincios, sociabil, alert, activ, atletic, rezistent la imbolnaviri, iata cateva trasaturi care il reprezinta.

De asemenea, Jagdterrierul imbina temeritatea cu siguranta, ambele caracteristice majoritatii terrierilor. Agitat din fire, fata de stapan si de membrii familiei acestuia manifesta o tandrete speciala. Cu strainii, in schimb, este suspicios si extrem de vigilent - demonstrand neasteptate calitati de caine de paza - iar cu semenii, agresiv.

Desi poate fi deosebit de afectuos cu proprietarul - care, de altfel, este singura persoana de care asculta - acest caine se numara printre putinii terrieri carora nu prea li se potriveste rolul de caine de companie, caci este recunoscut pentru caracterul sau dificil.

Prin urmare, are nevoie de o educatie foarte ferma. Dresajul trebuie inceput la 3-4 luni, varsta la care se face si socializarea, care continua pana la 1 an si 5 luni - 2 ani, in functie de individ.

De obicei, masculii sunt mai independenti si au un caracter mai puternic. In nici un caz nu se recomanda cresterea sa in apartament, spatiile inchise provocandu-i nervozitate. Trebuie sa-i dedicati neaparat suficient timp pentru miscare si sa-l periati o data pe saptamana.

Domeniul acestui terrier este, fara indoiala, vanatoarea, mai ales sub pamant, la vizuina. Insa el este selectionat si pentru atacul animalelor salbatice cu dimensiuni care le depasesc pe ale sale. De altfel, beneficiaza de un temperament iesit din comun. Este nascut pentru vanatoare, dar nu ca auxiliar, ci ca protagonist.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 23 Dec 2010, 13:47

jagtterrierul e atat de curajos cat sa se puna cu ursul....http://www.youtube.com/watch?v=Nv41O9_BHo8
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde sorin flutur pe 23 Dec 2010, 16:13

toti terrierii de vanatoare sunt suficienti de nebuni ca sa se puna cu oricine....sunt rase selectionate pentru a ucide vanatul
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 18 Ian 2011, 17:47

jagdterrierii mei sunt frati si pot spune ca nu par ,adica unul dedicat pentru a scotoci,aproape dement iar celalalt pus pe joaca si mai pasnic,adevarat ca au doar 7 luni si poate au inca minte de copii...
sa vad la prima iesire pe teren...sper sa nu-i pierd...
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde D.A.F. pe 21 Ian 2011, 00:31

Bună ziua! Vă invităm la evenimentele din Ucraina. Chernovci. FCI- CACIT 26-27. 03. 2011. Competiţii internaţionale în vulpe. Mai multe informaţii
E-mail: hunter-daf@yandex.ua
acelaşi loc yagdtererov ucraineană: http://jagd.3nx.ru/
acelaşi loc vânători ucraineană: http://www.uahunter.com.ua/forum/inte-c ... 26954.html
Avatar utilizator
D.A.F.
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2011, 23:48
Locaţie: Ucraina

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde D.A.F. pe 21 Ian 2011, 01:46

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
D.A.F.
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2011, 23:48
Locaţie: Ucraina

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 11 Feb 2011, 12:48

D.A.F. scrie:Imagine
Imagine
Imagine

interesanta invitatie si pana cand e sezon la mistreti in ucraina?
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde alexx5 pe 22 Feb 2011, 14:36

Proba de lucru la mistret nu este?


Imagine
alexx5
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mai 2008, 09:57
Locaţie: Focsani

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 01 Mar 2011, 13:52

ar fi bine sa fie :wink:
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 03 Mar 2011, 22:57

daca vrei ceva lucru cu mistreti vizioneaza....www.boardogs.com/Competitions.htm
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde alexx5 pe 04 Mar 2011, 10:05

Cei din filmulet sint ciinii mei ,si de cele mai multe ori vad imaginile direct de la locul faptei.
alexx5
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Mai 2008, 09:57
Locaţie: Focsani

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 10 Mar 2011, 22:32

cine stie un tarc cu mistreti mai aproape de Constanta pentru antrenament jagterrieri?
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: Ofer spre adoptie un Jagdterrier mascul de aproximativ 4 ani

Mesajde rari_stefania pe 28 Mar 2011, 09:32

Un catel cu adevarat adorabil, credincios dar pe care din pacate nu putem sa il pastram deoarece mai avem un mascul de Cane Corso si nu se inteleg. Din cate am inteles e un caine ideal pentru vanatoare si am fi foarte bucurosi sa ii gasim un camin calduros. Pentru mai multe informatii ma gasiti pe e-mail.
rari_stefania
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mar 2011, 08:54

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde jaguar44 pe 28 Mar 2011, 14:20

Buna ziua,
pe langa 2 pe care ii am ar avea loc si inca unul.
Aveti emailul pe MP.
Cu stima!
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: jagdterrierul un ,,gladiator" intre cainii de vanatoare

Mesajde hanter pe 06 Apr 2011, 14:03

Buna ziua as dori sa achizitionez si eu un pui de jagdterrier sau foxterier, sunt vanator si l-as lua pentru vanatoare la mistret, mentionez ca sunt din Piatra Neamt imi poate spune cineva la ce pret sunt sau cine se ocupa prin zona mea cu asa ceva.multumesc
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22


Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate