Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 19:39

potarnichea

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 11 Ian 2009, 23:35

...altele de azi....mai exact un filaj si aret .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 21 Iun 2009, 23:44

Potarnichea cenusie-Perdix Perdix (dupa Ion Micu-Etologia faunei cinegetice)
Hrana
-60% de natura vegetala
-40% insecte,viermi( cerealele contin mai putine insecte decat lucerna si sfecla; cantitatea faunei scade pe timp de seceta indelungata si pe timp ploios si rece)
Fidelitatea fata de locul de trai
-foarte pronuntata
-fiecare stol( familie) are o raza de miscare de circa 500m, iarna cand nu are hrana se indeparteaza la 1-2 km de locul unde a crescut, apropiindu-se de asezari, sosele
-toamna, doua sau mai multe stoluri se unesc intr-un grup mai mare
Areal
-zona iepurelui, pana in depresiuni montane ( depresiunea Ciucului si Giurgeului)
Maturitatea sexuala
-cca. 10 luni
-este monogama (se constitue in perechi)
-desfacerea in perechi a stolului are loc in a doua jumatate a lui februarie-prima jumatate a lui martie, cand temperatura aerului creste iar solul se dezgheata...daca dupa constituirea perechilor urmeaza zapada si frig, stolurile se refac
-femelele isi aleg masculul intotdeauna din alt stol iar perechile se mentin mai multi ani
Cuibul
-pe sol intr-o adancitura naturala pe care si-o captuseste cu iarba uscata
-amplasat in iarba uscata, maracini, margini de padure, culturi agricole care la data ouatului (aprilie-mai) au inaltime mare-lucerna,trifoi,secara, mai rar grau si orz
-depune in medie 14-16 oua
-durata incubatiei-24-25 de zile
-cloceste numai femela, masculul sta la o distanta de 30-50m si apara cuibul
-puii sunt nidifugi, parasesc cuibul imediat dupa ce se usuca-la 3 luni penajul este asemanator cu al adultilor
- la raceli, puii sunt mai sensibili decat ouale si se pare ca sunt mai sensibili decat cei de fazan
-pontele timpurii sunt mai pretioase, procentul de ecloziune fiind mai mare
Sporul anual
-variaza in functie de vremea in mai,iunie si iulie, pentru tara noastra nu se cunoaste, nefiind preocupari in acest sens
Sociabilitatea
-instinct de familie foarte puternic
-de la ecloziune si pana toamna puii impreuna cu parintii formeaza un stol si stau impreuna tot timpul
Locurile de hranire si de adapost
-in functie de anotimp
-in aprilie intra in semanaturile de toamna si in plantele de nutret
-dupa seceris se retrag in porumbisti
-prefera locurile in care se gasesc culturi intercalate
-dupa culegerea culturilor agricole se muta in ierburile uscate ramase pe camp, in boscheti sau culturi forestiere de protectie, garduri vii, ori in marginile de paduri cu semintisuri si buruieni
-iarna se indreapta spre sate, spre stogurile de paie ramase pe camp, in apropierea drumurilor si soselelor si evita cocenii uscati ramasi netaiati care adie in bataia vantului
Hrana naturala
Studiu facut in fosta R.S.Cehoslovaca pe parcursul unui an
-plante verzi 31%
-graunte de paioase cultivate 38%, mai ales grau, ovaz,secara
-seminte de buruieni 22%, stellaria media,cerastium sp., chenopodium sp., polygonum, fagopyrum convulvulus,etc.
-insecte 9%, predomina furnicile si larvele lor
sunt si alte studii interesante in alte tari
Necesarul de apa
-si-l acopera in general din hrana
-cand e seceta indelungata se retrage in lunci, pe langa ape
Este o pasare de zi, iese la mancare de doua ori pe zi, dimineata si dupa amiaza, iarna- toata ziua
Se deplaseaza pe jos iar cand este speriata zboara 200-300m
Nu se scalda in apa ci doar in praf sau nisip fin ca si alte galinacee
Statisticile arata ca efectivele au scazut drastic in Europa in ultimile decenii datorita degradarii si distrugerii mediului de trai - distrugerea tufisurilor, arderea ierbii uscate, mecanizarea si chimizarea agriculturii...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Tudor pe 06 Iul 2009, 20:42

Folositoare informatii.

Eu nu prea ma "dau in vant" dupa vanatoarea de potarnichi, dar Carla "se da in vant " :lol: . Adica sunt foarte folositoare la antrenamentul cainelui .

De acea, poate ne zici Sorine de ce mirosul lor este asa atragator pentru cainii de aret si nu numai.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 06 Iul 2009, 23:08

pointerul si setterul sunt cei mai buni caini pentru vanatoarea de potarnichi...de ce?
penru ca potarnichea cauta spatiile deschise....si-ti ofera ocazia sa vezi spectacolul acestor caini in toata splendoarea lui...
poezia aretului...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde eugen_gherca pe 13 Iul 2009, 16:55

am poze cu o pasare care nu o cunosc dar nu stiu sa postez poza poate ma ajuta cineva
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: potarnichea

Mesajde romaniac pe 13 Iul 2009, 18:24

Vezi aici viewtopic.php?f=69&t=4478&start=0 sau daca nu merge du-te la "Reguli de Utilizare" si da click pe "ajutor postat foto" .
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 10 Aug 2009, 14:03

facem o statistica cu potarnichile de pe fondurile noastre?
sa estimam fiecare nr. de familii care il avem pe fond, sa descriem biotopul, ce culturi avem, ce suprafata are fondul in ha.....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 11 Aug 2009, 09:11

noi avem pe un fond de 11.000 ha, aprox.20-30 familii,
zona de campie, lunca deal, culturi intercalate in parcele mici, pasune cu multe garduri de spini, porumbar in general...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Marius pe 11 Aug 2009, 13:28

sorin flutur scrie:noi avem pe un fond de 11.000 ha, aprox.20-30 familii,


Care e evolutia populatiei lor in ultimii ani?
De ce nu sunt 200-300 de familii?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 11 Aug 2009, 13:57

de cand urmaresc eu specia, nu au fost variatii mari in efective....avem si o populatie la fel de constanta de ulii porumbari...cred...trebuie studiat mai serios acest aspect....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 20 Sep 2009, 13:54

Cred ca ar trebui redeschis acest subiect ,mai ales ca sa deschis vanatoarea la aceasta specie. va postez cateva poze din ultimele doua zile.
Anita:
Imagine
Imagine
Imagine
Dragon
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
sper sa va placa. si va astept cu postari si poze.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde dr.mihai.daniel pe 07 Oct 2009, 13:34

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: potarnichea

Mesajde dr.mihai.daniel pe 07 Oct 2009, 13:42

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: potarnichea

Mesajde dr.mihai.daniel pe 07 Oct 2009, 13:43

Imagine
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 14 Oct 2009, 10:20

e super sa ai efective de potarniche ca sa poti face si vanatoare
eu imi permit sa impusc doar 2-3 pe sezon si doar atunci cand am catei tineri....restul doar pentru antrenament
nu a raspuns nimeni la intrebari
aprox. cate familii aveti pe fond, cate ha are fondul
cum este biotopul...sol, vegetatie, forme de relief, culturi agricole, etc....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 15 Oct 2009, 11:48

Pe fondul unde vanez cu grupa potarnichea este de domeniul trecutului. Nici un palc de stuf, nici o tufa, nici un maracine nu ofera adapost pentru potarniche.
Agricultura intensiva si arderea miristilor au dus la disparitiaacestei pasari de pe fond. Nici o palma de pamant nu a ramas nearata si nediscuita, pana si drumurile de acces in fondul de vanatoare au fost arate. Goana dupa avere este mai mare ca oricand. Proprietarii terenurilor nici nu stau la discutie, iar noi vanatorii stam si privim neputinciosi cum habitatul potarnichei si fazanului se deterioreaza an de an.
Pacat :(
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde eugen_gherca pe 17 Oct 2009, 21:27

eu sunt in ambele posturi 1: PROPRIETAR DE TEREN AGRICOL , 2 : VANATOR , crede_ma ca niciodata nu reusesc sa impac aceste atat de diferite situatii , in primul rand asociatiile de vanatoare nu platesc ceva taxe direct proprietarilor de teren , primaria se bucura de acei bani , deci ca si proprietar am interes sa imi cultiv pamantul si sa obtin profit maxim , chiar ca si vanator cand merg sa imi ar pamantul incerc sa fiu un bun agricultor si sa exploatez la maximum suprafata pe care o detin deci trec cu plugul peste tot si cel mai dureros pt. mine e sa vad atunci cand merg sa cosesc lucerna cum puii de iepure trec printre cutitele de la cositoare , si ce ar trebui sa fac sa las terenul parlog pt. ca unele specii sa se poata adaposti , hrani si inmulti , voi cum ati proceda in situatia mea , si inca ceva terenul pe care il detin nici macar nu apartine de fondul la care figurez ca vanator
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 18 Oct 2009, 11:00

Terenurile agricole trebuiesc lucrate , fara discutie, ar fi o neghiobie ca terenurile bune pentru agricultura sa fie lasate parloaga.
Insa problema este alta. In fondul de vanatoare de care vorbesc, se gasesc si zone improprii agriculturii ( rape, zone joase cu stufaris care au un sol sarat, canale de irigatii).
De o parte si de alta a canalelor de irigatii ( cam 10 m pe fiecare parte) existau locuri cu stufaris, maracinis, tufe de macese care oferea un bun adapost pentru familiile de potarniche , fazan chiar si iepure. Acesti 10 metri pe fiecare parte a canalelor de irigatii nu au fost niciodata prinsi in circuitul agricol sau acte de proprietate, chiar daca par nesemnificativi de fapt sunt foarte importanti pentru vanatul din fond. Terenul agricol incepe dincolo de cei 10 metri care marginesc canalele de irigatii sau cel putin incepea. In momentul de fata nu mai exista acel teren care marginea canalele, a fost arat,(abuziv) cu toate ca acel teren nu era inclus in circuitul agricol si nici nu era proprietate privata. Inteleg ca se vrea o agricultura bine facuta dar nici chiar asa fara sa se tina cont de mediu.
Deasemenea toate drumurile dintre terenurile agricole ( marginite de cate o mica liziera ) au fost arate, pomii taiati, pentru a se intrerupe accesul in zona. Si acum intreb, cu ce drept au luat ei terenul acelea, palma aia de loc care nu era a lor, cu ce drept au arat ei drumurile care de fapt erau publice, de ce au taiat lizierele care nu erau puse de ei?
In fond mai exista si o zona cu stuf , teren sarat impropriu agriculturii ( proprietatea primariei, nearendat nimanui), dar care oferea un excelent adapost pentru aproape toate speciile de vanat existente in zona. Acel teren a fost discuit, stuful a fost ars si aimalele imprastiate care incotro. De ce? Pentru ca, spun sefii de asociatii agricole, mistretii sa nu mai gaseasca adapost acolo si sa le invadeze culturile de porumb si floarea soarelui.
Este normal acest lucru?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde Marius pe 19 Oct 2009, 12:41

Sly_Fox scrie:Pe fondul unde vanez cu grupa potarnichea este de domeniul trecutului. Nici un palc de stuf, nici o tufa, nici un maracine nu ofera adapost pentru potarniche.


In marginea satelor de pe fond, nu e o zona cu mici terenuri individuale cu culturi diferite?
Pe unde gasim noi potarnichi pe langa Buc., asa este. Parcele mici sau foarte mici de culturi alternative: porumb, grau, aratura, floare, parloaga, vie, etc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 19 Oct 2009, 14:19

Iarna trecuta am vazut o familie de potarnichi care se aciuase in via unui satean, vie situata la marginea satului, insa locuri care sa ofere conditii si adapost nu prea mai sunt.
Iarna mai intalnim, la vanatorile colective, cate o familie de potarnichi care, probabil, vine de pe fondul vecin fond ce apartine Ocolului silvic ( excelent pentru fazan si potarniche, cu multa vegetatie si corpuri de padure).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 26 Oct 2009, 10:59

daca nu se da o lege care sa oblige marii agricultori sa pastreze liziere si zone de protectie agricultura intensiva o sa termine vanatul in acele zone
asa s-a intamplat si in Italia si in alte tari
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde eugen_gherca pe 26 Oct 2009, 20:40

domnu flutur inainte de toate ar trebui sa vedem ale cui sunt lizierele si sa vedem cum face sa dam la pace cu acei proprietari nu sa ne gandim la o lege care sa le bage pumnul in gura ca pe vremea militianului
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 27 Oct 2009, 14:47

agricultura ca si silvicultura trebuiesc facute respenctand niste standarde de protectie a mediului
stiu ca agricultorii romani intimpina dificultati mari si nu pot face fata concurentei straine unde agricultura este subventionata eficient , sa nu mai vorbim de starea generala a economiei
eu vad o protectie a mediului subventionata de stat pentru agricultori sau cei care exploateaza padurile
statul trebuie sa-i dea material agricultorului pentru plantarea de liziere naturale, garduri vii si combustibilul necesar
pana asteapta statul agricultorii ar putea lasa fasii pe langa drumuri, canale pentru ca vegetatia salbatica sa se dezvolte natural
cat se pierde
si pot fi si castiguri
lizierele protejaza contra vantului
canalele acoperite retin mai bine apa, etc.....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 30 Oct 2009, 08:27

La noi in DAMBOVITA in zona unde vanez eu ,sant foarte multe terenuri care de la revolutie nu cred ca au fost cultivate deloc si cred ca aceasta este cauza ca sant efective masive de potarniche.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 02 Noi 2009, 13:46

mda....este o pasare care nu se adapteaza la cultura intensiva
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 04 Noi 2009, 18:32

Dupa cum va spuneam , ma consider un vanator bogat , deoarece pe fondul unde vanez sant foarte multe familii de potarniche si am material suficient pentru a antrena cainii . Pe acest fond sant printre putinii care mai ridica pusca la aceasta specie [ daca nu chiar singurul ] si credetima ca niciodata nu exagerez , tocmai pentru a mentine aceasta super bogatie . Cateva poze de duminica .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Sper sa va placa .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 05 Noi 2009, 14:16

in general nu-mi place sa vad potarnichi moarte :(
eu nu am pe fond decat aprox. 20 de familii...in ultimi doi ani a scazut efectivul....nu stiu ce s-a intamplat trebuie sa observ mai atent...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 05 Noi 2009, 21:05

Potarnichea umbla majoritatea anului in familii. Peste 90% din potarnichi sunt impuscate din masina, cu arma scoasa pe geam. Si nu se trage la bucata, se trage la gramada, uneori injumatatindu-se o familie. Asta este mentalitatea romanului, sa fie cat mai mult.
Si asta este o cauza a diminuarii efectivelor de potarniche.
Proastele dracu', in loc sa zboare la vederea masinilor, ele se strang la un loc, le-am spus mereu sa o stearga cand vad masini. :( .
Din cauza raritatii lor pe fondul de vanatoare unde vanez , evit sa trag la potarniche, dar degeaba evit eu daca ceilalti vanatori din grupa trag fara prejudecati. La noi potarnichea se vaneaza numai la vanatorile colective de fazan si iepure, cu grupa.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde eugen_gherca pe 05 Noi 2009, 22:50

potarnichea se ascunde in orce o poate acoperi la vedere dar de multe ori se ascunde chiar la vedere pe aratura de exemplu unde nici nu te astepti si daca ai dibuito zboara in ultimul moment , asa cum scriae un coleg de pe forum am avut ocazia sa le vad pe aratura , stau gramada doar sa le impusti , pacat ca sunt asa de frumoase , dar ma rog fiecare vede problema in felul lui
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 06 Noi 2009, 05:59

Sincer imi pare rau daca pe alte meleaguri aceasta specie este pe cale de disparitie din varii motive . La noi este fantastic de multe si nici nu se trage la ele . Promit in special dn. Sorin sa nu mai postez aportul .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate