Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 15:08

Cartus pentru 9.3x62

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 22 Apr 2024, 18:58

Salut,
Stiu ca s-a mai discutat, am tot citit, dar nu am gasit un raspuns.

Foloseste cineva acest calibru(9,3×62) la caprior? Daca da, ce cartus si la ce distanta ati tras?

Detin o Tikka 9.3x62 cu teava de 51cm si luneta 1.5-9×45 (la toamna urmeaza inlocuita cuaimpoint sau similar)preponderent folosita la goana, ce cartus mi-ati recomanda pentru caprior daca nu am alta varianta?
Inca nu am buget de completare si nici nu stiu cu ce anume.

Am vazut RWS Evo green si Geco Express ce au caderi mai mici, unul mai ieftin altul mai scump, asta cu relevanta pentru exersare in poligon.

In general la ce distante trageti preponderent la caprior?
Cazurile 200+ sunt dese?
Nu am suficienta experienta, singurul meu caprior a fost la selectie 70m cu 270win, rana foarte urata deci pe capitolul asta nu ma sperie foarte rau 9.3.

Multumesc de orice raspuns, sfat sau critic.
Din oricare am de invatat.
Multumesc!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde liviur pe 23 Apr 2024, 08:06

Am avut avut 9,3x62 dar nu l-am folosit la caprior, dar am folosit 8x68. Daca atingea os mare facea dezastru, dar am avut cativa impuscati prin coaste si au fost ok.
Asa ca daca vei trage doar prin coaste nu vei avea mari probleme.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde violiv pe 23 Apr 2024, 09:29

1. Nu te pune nimeni sa tragi peste 200 daca nu vrei, nu ai experienta, nu ai conditii, etc. Situatiile in care chiar ai fi "fortat" sa faci asta (capriorul vietii, cu coarne ca de cerb si blana neagra mai are 3 pasi si intra in padure si tu esti la 300 m) sint rare si uzual nu ai conditii pentru tras precis departe. Asa ca poti sta linistit in privinta distantelor si sa te limitezi la alea zise vanatoresti, 1-200 m.
2. Dauna mare in tinta moale face proiectilul de viteza si rapid expansiv. Oricare din cei doi factori este temperat, daunele vor fi mai mici. In principiu, din 9,3x62, numai proiectilele super-usoare, gen KJG, fac daune mari. Chiar Geco SP, un varf foarte simplu, expansiv, se poarta ultra-decent pentru care viteza mica la impact. Geco expres e pe aproape dar ceva mai violent, cum la fel sint EVO green si altele monolit sau ascutite.
Cu astea pacatoase nici trasul in spatele piciorului din fata (loc de electie pentru moarte sigura, daune minime si carne curata, fara sange in ea) nu te scuteste de griji ... pot exploda la contactul cu o coasta si sa te trezesti cu mate sparte.
Eu trag din 9,3 TSX de la Sako ... mijlociu ca gramaj si viteze, temperat ca si comportament.
Cel mai potrivit pentru tap mi se pare Orix-ul cel usor de la Norma. Pleaca mai iute, sta bine pe traiectorie, este foarte precis, balistica OK pentru 200 m, comportament foarte bun in tinte de toate felurile ... nu se sparge nici la contact cu umar, coloana, penetreaza intotdeauna si doboara fara drept de apel.
Oricum, daca ai un pic de ghinion si prinzi tinta in lung si mai intercepteaza si coloana, vei avea parte de rani mai urate...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde biriuck pe 23 Apr 2024, 09:47

Foloseste-l cu incredere.
Eu trag cu oryx de 18.5g din 2017 la caprior si am avut doar 2 lovituri urate. Prima data a ricosat in sus la o lovitura in lung si a doua oara a fost plasament prost.

Trag din lateral la coaste, cade in foc si strica 100-200g maxim
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde violiv pe 23 Apr 2024, 09:51

Ce ai folosit pana acum la goana?
Cam ce merge bine la mistret, se poarta si in tap bine. Iar balistica un pic ca de bolovan se compenseaza usor din ochi.
Mai important este sa ai un telemetru decent pentru ca te pacalesti usor si la curbele astea cu bolta mare chiar conteaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde Andrei0794 pe 23 Apr 2024, 12:29

Am tras la caprior cu Hornady custom 18,5 gr. (asta am folosit la tot: mistret, vulpe, sacal, la panda si goana)

Strict ca si daune, cu 30-06 si 308 (Geco plus, express, Hornady ELDX, cu astea am tras cel mai des) au fost rani mult mai urate fata de 9,3x62.

Ca si balistica e ca un bolovan :lol:

As fi tras cu Norma Oryx dar din pacate nu prea se gaseste in zona la mine.
Blaser R8 30-06,9.3x62
Merkel Suhl 12/70
Andrei0794
Membru important
 
Mesaje: 155
Membru din: 14 Feb 2014, 21:41

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 23 Apr 2024, 21:23

Pai, nu e calibrul, e tipul de cartus care face diferenta; trebe lent daca nu vrei distrugeri
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 24 Apr 2024, 09:39

violiv scrie:Ce ai folosit pana acum la goana?
Cam ce merge bine la mistret, se poarta si in tap bine. Iar balistica un pic ca de bolovan se compenseaza usor din ochi.
Mai important este sa ai un telemetru decent pentru ca te pacalesti usor si la curbele astea cu bolta mare chiar conteaza.


in prezent folosesc Geco Soft Point,
din pacate avand in vedere situatia efectivelor de mistret nu am ajuns sa vad efectul lui in mistret, desi de 2 ani nu cred ca am lipsit 2-3 vanatori :(

ma surprinde ca si balistica declarata ca SP are cadere numai -5,6 la 150 si -17,8 la 200 cu reglaj la 100m comparativ cu norma oryx de 18.5 cadere 198cm :shock: sau nu e corect
oryx de 232gr, 15g, gasesc undeva pentru achizitie daca e mai util?

pentru telemetru ceva in pret decent imi puteti recomanda(max 1000lei :( )? am mai cautat si nu stiu ce sa iau ok

la distanta intrebam deoarece multi mi-au zis ca nu e ok cu 9.3 ca ce fac la distanta si imi recomandau 300win, dar eu nu ma vad sa trag +150, foarte foarte greu MAXIM 200 dar nu cred, mai bine incerc apropiere

personal as tinde de o a doua arma in 243 si pentru combatere, iar 9.3 sa o echipez cu red dot strict pentru goana, dar bugetul nu permite anul asta din pacate? ce parere aveti?
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 10:51

Cei care ti-au spus ca la 200m calibrul 9,3x63 nu e bun gresesc; are cadere mai mare decat 300WM, da, dar nu are importanta cata vreme optica e reglata corect; oricum, 200m e mult rau, putine sanse sa nimeresti corect si etic acolo;
9,3 dupa mine si dupa multa lume, ca nu sint eu expertul, e un calibru la fel de universal ca 308 sau 30-06, sau 7x64, etc; 300 WM e mai razant, da, dar asta nu are nici o importanta cata vreme arma si optica sint corect reglate pentru calibrul si munitia folosita.
Telemetru la 200 de euro nu cred ca o sa gasesti decat SH - cu noroc- sau vreo chinezarie ieftina care se va strica rapid; daca bugetul nu permite, mai bine astepti pana poti lua ceva ok; in plus, pt distante de 100-150m, nu prea ai nevoie de telemetru.
Decat sa bagi bani in 243, mai bine baga in 9,3 ca e bun pt orice - parerea mea, dupa cum spunea un celebru politician roman.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 10:55

Geco SP e o munitie excelenta in general si ca raport pret/calitate in mod special! Cu incredere!
Orix... arma mea e reglata cu Orix, doar ca e de doua ori mai scump decat Geco si nu sint deloc sigur ca aduce vreun plus - pt diferenta de pret.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 10:58

E pe forum un coleg care are Heym in 9,3 si a dat jos - cu luneta buna - la cca 300 de metri. Deci calibrul e f bun.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 11:38

Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde violiv pe 24 Apr 2024, 17:15

E bun Geco SP ... ieftin si bun!
Chiar daca este un soft point simplu, in calibrul acesta nu face gaurile pe care le face in 243, de ex. Dar da jos tapul fara probleme.

Daca vrei date balistice, absolut orientative ca din arma ta viteza va fi un pic alta si se schimba si caderile, cauta pe site-urile producatorilor. In magazinele virtuale de pe la noi sunt si multe greseli. Dupa cum ai remarcat, e o eroare la mijloc, nu diferente asa mari de balistica.
Oricum, daca reglezi arma sa traga deasupra liniei de zero, la 100 m, macar cu 2-3 cm toate focurile, vei putea trage fara corectii pana dincolo de 150 m iar la 200 m vor fi in zona 10 cm. Nici luneta ta, cu maxim 9x, nu e cea mai potrivita pentru cine stie ce distante dar merge linistit la 200 m.

Da o fuga la un poligon, trage sa verifici reglajul doua grupuri de doua focuri, cu pauze, linistit ... corecteaza reglajul daca e ceva de corectat.
Apoi verifica (cumva ... sa zicem ca ratezi o vulpe si nimeresti un bolovan la 150-180 m) in teren. Si gata! In 6-7 focuri ai terminat cu pregatit echipamentul.

Telemetrele s-au imbunatatit foarte mult in ultimii ani, s-au si ieftinit un pic si chiar unele "chinezarii" ti-ar satisface cerintele. Doar ca sub 1000 lei nu prea exista.

Cat despre alta arma ... va veni si vremea aia. Deocamdata trage cu ce ai! Fiecare foc te va invata cate ceva despre arma, luneta, cartus, rezultate, greseli si va fi o investitie mai buna deocamdata decat alta arma cu care sa tragi tot 1-2 focuri pe an.

P.S. daca tot nu-s mistreti de ce mai faceti goane?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 24 Apr 2024, 18:35

violiv scrie:E bun Geco SP ... ieftin si bun!
Chiar daca este un soft point simplu, in calibrul acesta nu face gaurile pe care le face in 243, de ex. Dar da jos tapul fara probleme.

Daca vrei date balistice, absolut orientative ca din arma ta viteza va fi un pic alta si se schimba si caderile, cauta pe site-urile producatorilor. In magazinele virtuale de pe la noi sunt si multe greseli. Dupa cum ai remarcat, e o eroare la mijloc, nu diferente asa mari de balistica.
Oricum, daca reglezi arma sa traga deasupra liniei de zero, la 100 m, macar cu 2-3 cm toate focurile, vei putea trage fara corectii pana dincolo de 150 m iar la 200 m vor fi in zona 10 cm. Nici luneta ta, cu maxim 9x, nu e cea mai potrivita pentru cine stie ce distante dar merge linistit la 200 m.

Da o fuga la un poligon, trage sa verifici reglajul doua grupuri de doua focuri, cu pauze, linistit ... corecteaza reglajul daca e ceva de corectat.
Apoi verifica (cumva ... sa zicem ca ratezi o vulpe si nimeresti un bolovan la 150-180 m) in teren. Si gata! In 6-7 focuri ai terminat cu pregatit echipamentul.

Telemetrele s-au imbunatatit foarte mult in ultimii ani, s-au si ieftinit un pic si chiar unele "chinezarii" ti-ar satisface cerintele. Doar ca sub 1000 lei nu prea exista.

Cat despre alta arma ... va veni si vremea aia. Deocamdata trage cu ce ai! Fiecare foc te va invata cate ceva despre arma, luneta, cartus, rezultate, greseli si va fi o investitie mai buna deocamdata decat alta arma cu care sa tragi tot 1-2 focuri pe an.

P.S. daca tot nu-s mistreti de ce mai faceti goane?


Pentru mine mi se pare suficient 150 m maxim 200m, fiind zona de deal, si imi face placere apropierea vanatului, decat distanta.

Mistreti, nu sunt chiar lipsa dar nu ca in vremurile bune, si Diana nu s-a indurat sa il trimita si pe al meu :) , inca

Se fac goane, dar cu precizarea si atentia foarte mare de a evita scroafele conducatoare.

Pentru telemetru, care ar fi un buget necesar, si ce model?
Dupa cat am imteles de la voi, citit si studiat, mi se pare absolut necesar pt precizie, mai ales in cazul "balisticii de bolovan" a 9.3.

Cu respect multumesc tuturor!


P.S. pe viitor o sa trec pe red dot pt goana si o luneta mai buna pt individuala.
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 18:45

9,3 nu are balistica de bolovan si nu iti trebuie telemetru decat ca moft, pina in 200m; balistica lui 9,3 e la fel ca a altor calibre, are caderea lui, dar daca ai o optica corect reglata, cum spune Vio, 3cm peste la 100m si zero la 150 si probabil la 50....ai tot ce ai nevoie.
Cu punct rosu te poti intinde in 100m; cu orice luneta de goana, 150, daca e una de top chiar si 200.
Uita de telemetru deocamdata si mai bine trage de banii aia. O sa ajute mai mult.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 24 Apr 2024, 19:18

CCM scrie:9,3 nu are balistica de bolovan si nu iti trebuie telemetru decat ca moft, pina in 200m; balistica lui 9,3 e la fel ca a altor calibre, are caderea lui, dar daca ai o optica corect reglata, cum spune Vio, 3cm peste la 100m si zero la 150 si probabil la 50....ai tot ce ai nevoie.
Cu punct rosu te poti intinde in 100m; cu orice luneta de goana, 150, daca e una de top chiar si 200.
Uita de telemetru deocamdata si mai bine trage de banii aia. O sa ajute mai mult.


"Balistica de bolovan" era ca o o gluma, cum zisese un coleg mai sus si multi in realitate
Imi doresc sa trag mai mult dar in zona Sibiului, lipsa poligoane, Deva dar 50m inchis, si Reghin din cate stiu, dar departe, oricum o sa merg totusi inainte de a lua autorizatia
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 25 Apr 2024, 22:20

Am tot stat si m-am gandit la dilema ta.
Acuma - fara sa fie in nici un fel un repros - pe forum e informatie multa si imi e clar ca nu ai citit tot, dar e drept ca asta cere ceva timp - si nu prea avem timp, in lumea nostra grabita.
Daca ai timp si rabdare sa scotocesti forumul, vei gasi toate raspunsurile pe care le cauti; daca nu, incerc sa fac o sinteza despre cum vad eu lucrurile.
deci: calibrul ideal nu exista; daca ar exista, nu ar mai exista altele; universale sint mai multe, printre care si 9,3 x62; mai e si x64 si x74, dar ramanem la x62; ce are in plus fata de 30-06 sau 270, de pilda? transfera mai multa energie cinetica in tinta, atat; are cadere mai mare la distanta, da - dar nu cu mult, asta nu conteaza cata vreme arma/optica sint corect reglate pt distanta la care tragi; recul mai mare decat la 30-06 sau 308, dar nu prea se simte diferenta la vanatoare; nu tragi la 300m fara turete balistice, dar cine trage efectiv la 300m? eu zic ca 150 e max, pt asta 9,3 e mai mult decat suficient; in rest vbim despre ce tip de glont a mai bun pt X,Y,Z tip de vanatoare.
In fine... orice magnum, inclusiv 300 WM, uzeaza mult mai mult teava - care va trai un sfert fata de un non-magnum, si asta in cel mai bun caz; reculul este violent, neplacut.
La ce e superior un magnum? transfer de energie si e mai iertator cu eventuale greseli de corectie la goana, pt ca e rapid; dar atat.
Personal am 30-06 pt ca asa s-a nimerit in cazul meu; daca ar fi sa imi iau din nou, as lua tot asta, sau 308, sau 9,3x62 sau 270 - si cam atat.
Daca m-as duce in Africa, poate m-as gandi si la alea mai mari; din fericire, nu imi pot permite.
Astea de care zic, sint perfecte pt micul nostru continent. 9,3 s-ar putea sa fie cel mai polivalent - dar e discutabil, genul de discutie care nu are sfarsit.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 25 Apr 2024, 22:33

Deci ai arma care trebuie si in calibrul perfect pt orice ai putea dori, inclusiv caprior; si inca mai atat cu geco SP; dar daca vrei sa cheltuiesti... Orix! rezultatul va fi cam la fel.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 08:01

CCM scrie:Am tot stat si m-am gandit la dilema ta.
Acuma - fara sa fie in nici un fel un repros - pe forum e informatie multa si imi e clar ca nu ai citit tot, dar e drept ca asta cere ceva timp - si nu prea avem timp, in lumea nostra grabita.
Daca ai timp si rabdare sa scotocesti forumul, vei gasi toate raspunsurile pe care le cauti; daca nu, incerc sa fac o sinteza despre cum vad eu lucrurile.
deci: calibrul ideal nu exista; daca ar exista, nu ar mai exista altele; universale sint mai multe, printre care si 9,3 x62; mai e si x64 si x74, dar ramanem la x62; ce are in plus fata de 30-06 sau 270, de pilda? transfera mai multa energie cinetica in tinta, atat; are cadere mai mare la distanta, da - dar nu cu mult, asta nu conteaza cata vreme arma/optica sint corect reglate pt distanta la care tragi; recul mai mare decat la 30-06 sau 308, dar nu prea se simte diferenta la vanatoare; nu tragi la 300m fara turete balistice, dar cine trage efectiv la 300m? eu zic ca 150 e max, pt asta 9,3 e mai mult decat suficient; in rest vbim despre ce tip de glont a mai bun pt X,Y,Z tip de vanatoare.
In fine... orice magnum, inclusiv 300 WM, uzeaza mult mai mult teava - care va trai un sfert fata de un non-magnum, si asta in cel mai bun caz; reculul este violent, neplacut.
La ce e superior un magnum? transfer de energie si e mai iertator cu eventuale greseli de corectie la goana, pt ca e rapid; dar atat.
Personal am 30-06 pt ca asa s-a nimerit in cazul meu; daca ar fi sa imi iau din nou, as lua tot asta, sau 308, sau 9,3x62 sau 270 - si cam atat.
Daca m-as duce in Africa, poate m-as gandi si la alea mai mari; din fericire, nu imi pot permite.
Astea de care zic, sint perfecte pt micul nostru continent. 9,3 s-ar putea sa fie cel mai polivalent - dar e discutabil, genul de discutie care nu are sfarsit.


Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Calibrul l-am ales tot in urma studiului pe forum si am citit mult.
Dar lipsa de experienta si parerile mai multor vanatori mi-au sadit neincredere.
Desi balistic vorbind pana la 200m diferentele nu sunt exagerat de mari.
O sa raman pe SP geco, inainte de a lua autorizatia, o sa cumpar mai multa munitie, si o sa merg la un poligon(cluj cred) cu linie pana la 200 sa ma testez, antrenez si sa imi cunosc limitele.
Cred ca in felul asta vor fi mult mai bine cheltuiti banii, asa o sa capat si experienta si incredere in mine si arma.
Iar urmatoare investitie va fi un telemetru pentru a ma obisnui cu aprecierea corecta a distantei, pentru sezonul asta probabil o sa imprumut unul.
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 08:09

CCM scrie:Deci ai arma care trebuie si in calibrul perfect pt orice ai putea dori, inclusiv caprior; si inca mai atat cu geco SP; dar daca vrei sa cheltuiesti... Orix! rezultatul va fi cam la fel.


Imi poti recomanda un poligon pentru antrenament?
Eu sunt din sSibiu, deci dar ar fi in limita 200-300km ar fi ok, mai aproape e perfect.

Multumesc!
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde biriuck pe 26 Apr 2024, 10:30

claudiubutacu scrie:...
Dar lipsa de experienta si parerile mai multor vanatori mi-au sadit neincredere.
Desi balistic vorbind pana la 200m diferentele nu sunt exagerat de mari.

Carcotasi sunt multi, in cazul lui 9.3 chiar nu e cazul sa iti faci vreo problema ;)
Nu stiu care e balistica lui Geco plus, eu la oryx de 18.5 am arma reglata +4cm la 100m. Asta imi da +2cm la 50m (distanta uzuala de goana) si 0 la 150 si ceva de m. Dupa ce trece de acei 155-160m, caderea e mai abrupta dar nu atat de abrupta incat sa iti faci probleme cu corectii pana la 200 (-14.5cm).

Ai grija numai la evaluat distanta. De regula, vanatorii tind sa exagereze in plus. Sunt si situatii insa unde e invers. De exemplu, eu am nevoie de telemetru cand ies in gol alpin sau in camp deschis. Credeam ca sunt 200-220m si erau 300 :oops:
Ca sa nu ma incurc cu prea multe scule dupa mine, am pus banul la ciorap si mi-am luat un binoclu bun cu telemetru incorporat si am terminat balciul.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde DanCo pe 26 Apr 2024, 12:17

@claudiubutacu unde la Cluj poligon pentru arma lunga cu glonț pana în 200 metri ca eu sunt din Cluj și îți spun sigur ca nu exista deloc poligon pentru glonț decât indoor pentru arme scurte? La nord de Sibiu ai doar Bistrița și Reghin și doar pana la 100 metri.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 14:46

DanCo scrie:@claudiubutacu unde la Cluj poligon pentru arma lunga cu glonț pana în 200 metri ca eu sunt din Cluj și îți spun sigur ca nu exista deloc poligon pentru glonț decât indoor pentru arme scurte? La nord de Sibiu ai doar Bistrița și Reghin și doar pana la 100 metri.


Am tot vazut ceva pe Facebook, inca nu am sunat, dar mi-au lasat mesaj cu nr de telefon
Club Sportiv Directia I-a
"Clubul nostru vă oferă posibilitatea reglajului armamentului Dumneavoastră de vânătoare. Distanţele de reglaj sunt între 100 m şi 300 m." - sper sa fie real
nu stiu ce presupune sa mergi la ei, ma pregatesc pentru luna viitoare si o sa sun sa vedem ce si cum
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 14:47

biriuck scrie:
claudiubutacu scrie:...
Dar lipsa de experienta si parerile mai multor vanatori mi-au sadit neincredere.
Desi balistic vorbind pana la 200m diferentele nu sunt exagerat de mari.

Carcotasi sunt multi, in cazul lui 9.3 chiar nu e cazul sa iti faci vreo problema ;)
Nu stiu care e balistica lui Geco plus, eu la oryx de 18.5 am arma reglata +4cm la 100m. Asta imi da +2cm la 50m (distanta uzuala de goana) si 0 la 150 si ceva de m. Dupa ce trece de acei 155-160m, caderea e mai abrupta dar nu atat de abrupta incat sa iti faci probleme cu corectii pana la 200 (-14.5cm).

Ai grija numai la evaluat distanta. De regula, vanatorii tind sa exagereze in plus. Sunt si situatii insa unde e invers. De exemplu, eu am nevoie de telemetru cand ies in gol alpin sau in camp deschis. Credeam ca sunt 200-220m si erau 300 :oops:
Ca sa nu ma incurc cu prea multe scule dupa mine, am pus banul la ciorap si mi-am luat un binoclu bun cu telemetru incorporat si am terminat balciul.


ce binoclu ai? oricum banuiesc o suma foarte mare :cry:
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 15:38

In Romania nu stiu nici un poligon, eu locuiesc de multi ani in Franta; aici pot sa recomand - dar cred ca nu e de nici un folos.
In Romania sint colegi care stiu mult mai bine, si cu siguranta iti vor raspunde; eu am o singura intrebare sa iti pun, f amical, sa nu ma intelegi gresit cumva: de unde preocuparea asta vis-a-vis-de telemetru? ce treaba ai cu scula asta? pt un vanator care nu este vreun mare long-range shooter, nu trebuie; pt un vanator mai debutant, cum inteleg ca esti, care-i chestia? uita.
Am un binoclu Pentax de 200 de euro fara telemetru, evident, 8x42 - si o luneta de 10 ori mai scumpa, si un punct rosu care e considerat ca fiind cam cel mai ce; ma uit prin ele si ma gandesc: de unde si pina unde diferentele astea de preturi? telescopul meu astronomic e in alta liga fata de Leica mea dar costa numai 800 de euroi; si atunci, chiar vrei sa arunci pe geam banii pe care - banuiesc - ii castigi muncind din greu?
Stai cuminte cu ce ai, trage, castiga experienta si o sa vezi mai apoi, o sa stii, care anume iti sint nevoile reale.
Nu arunca bani pe telemetru! nu te va ajuta cu nimic. Cel mai bun telemetru este ochiul tragatorului.
In rest, discutii nesfarsite;
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 16:05

... si un ultim aspect, insa poate cel mai important: ca vanator debutant, nici nu trebuie sa iti pui problema trasului la mai mult de 100 de metri! Pare putin 100m , dar de fapt, e destul de mult; in aceasta ordine de idei, 90% din cariera ta de vanator vei trage probabil la sub 100m, asta daca nu ai ca scop sa devii un long range shooter, ceea ce in Ro oricum nu prea are sens; si atunci, de ce ai vrea sa te pregatesti pt asa ceva? telemetrul e absolut inutil pt tir sub 120-150m; concentreaza-te pe antrenament si alte-alea!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 16:20

e scump banul... nu trebuie risipit!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde DanCo pe 26 Apr 2024, 17:41

claudiubutacu scrie:
DanCo scrie:@claudiubutacu unde la Cluj poligon pentru arma lunga cu glonț pana în 200 metri ca eu sunt din Cluj și îți spun sigur ca nu exista deloc poligon pentru glonț decât indoor pentru arme scurte? La nord de Sibiu ai doar Bistrița și Reghin și doar pana la 100 metri.


Am tot vazut ceva pe Facebook, inca nu am sunat, dar mi-au lasat mesaj cu nr de telefon
Club Sportiv Directia I-a
"Clubul nostru vă oferă posibilitatea reglajului armamentului Dumneavoastră de vânătoare. Distanţele de reglaj sunt între 100 m şi 300 m." - sper sa fie real
nu stiu ce presupune sa mergi la ei, ma pregatesc pentru luna viitoare si o sa sun sa vedem ce si cum


Acolo se fac trageri de 2-4 ori pe an, când au ei destui doritori care sa plătească pentru o ședință și atunci închiriază un poligon militar. Acolo nu prea are nimeni timp sa stea sa iti arate ce si cum sau sa iti facă reglajul la o luneta. Dacă știi măcar teoretic ce ai de făcut poți exersa dar având în vedere frecventa ieșirilor și faptul ca nu se merge regulat nu te poți baza pe acea varianta. Trag cu ei de câțiva ani dar de 6 luni nu a mai fost nici o ieșire.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 20:00

CCM scrie:... si un ultim aspect, insa poate cel mai important: ca vanator debutant, nici nu trebuie sa iti pui problema trasului la mai mult de 100 de metri! Pare putin 100m , dar de fapt, e destul de mult; in aceasta ordine de idei, 90% din cariera ta de vanator vei trage probabil la sub 100m, asta daca nu ai ca scop sa devii un long range shooter, ceea ce in Ro oricum nu prea are sens; si atunci, de ce ai vrea sa te pregatesti pt asa ceva? telemetrul e absolut inutil pt tir sub 120-150m; concentreaza-te pe antrenament si alte-alea!


Cu telemetrul ideea mi-a venit pt estimare corecta.
Stiu ca, si probabil nici nu vrea sa ma intind mai mult, in general vor fi max 100-120, inca ma pasioneaza mai mult sa apropii vanatul decat sa trag la distanta.

Desi am experienta in constructii si apreciez bine distantele, nu vreau sa ranesc vanatul si sa il chinui mai mult.

Long range nu vreau sa devin, dar vreau sa exersez pt 200m pentru placerea mea, probabil solutia vor fi vulpile si sacalii, avand in vedere problema poligoanelor.
Mai ales ca Geco sp e rezonabil la pret.

P.S. Binoclu folosesc un Frank Nipole cechi 10x50, si l-am comparat cu unelevale altor colegi si nu sunt convins sa il schimb momentan.
Ultima oară modificat de claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 20:11, modificat 1 dată în total.
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 26 Apr 2024, 20:01

DanCo scrie:
claudiubutacu scrie:
DanCo scrie:@claudiubutacu unde la Cluj poligon pentru arma lunga cu glonț pana în 200 metri ca eu sunt din Cluj și îți spun sigur ca nu exista deloc poligon pentru glonț decât indoor pentru arme scurte? La nord de Sibiu ai doar Bistrița și Reghin și doar pana la 100 metri.


Am tot vazut ceva pe Facebook, inca nu am sunat, dar mi-au lasat mesaj cu nr de telefon
Club Sportiv Directia I-a
"Clubul nostru vă oferă posibilitatea reglajului armamentului Dumneavoastră de vânătoare. Distanţele de reglaj sunt între 100 m şi 300 m." - sper sa fie real
nu stiu ce presupune sa mergi la ei, ma pregatesc pentru luna viitoare si o sa sun sa vedem ce si cum


Acolo se fac trageri de 2-4 ori pe an, când au ei destui doritori care sa plătească pentru o ședință și atunci închiriază un poligon militar. Acolo nu prea are nimeni timp sa stea sa iti arate ce si cum sau sa iti facă reglajul la o luneta. Dacă știi măcar teoretic ce ai de făcut poți exersa dar având în vedere frecventa ieșirilor și faptul ca nu se merge regulat nu te poți baza pe acea varianta. Trag cu ei de câțiva ani dar de 6 luni nu a mai fost nici o ieșire.


Atunci varianta optima pt mine ramane combaterea la rapitoare.
Totusi, daca poti, care e costul unei iesiri cu ei?
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate