Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Mai 2024, 14:05

Urs contra haita de lupi

Un subiect de exceptie si care poate genera multe discutii ! Cum facem vanatoare la urs: la panda sau la dibuit? Cat costa o autorizatie la urs? Care sunt cele mai bune tehnici de vanatoare la urs, cand e mai potrivit sa-l vanezi, primavara sau toamna? Poate reusim ca prin aceste discutii ca si vanatorii romani sa poata impusca urs fara sa-si vinda casa !

Moderatori: Ghinda, CCM

Urs contra haita de lupi

Mesajde eagleman pe 07 Apr 2009, 15:54

Scena a fost filmata in Croatie, mai precis in panrcul national Plitvice.
Lupii si ursul sunt mai mici decat cei din Carpati.
Cate astfel de scene s-or fi desfasurat si prin muntii nostri ?
Daca as avea mani cu nemiluita, as filma documentare despre toate animalelel din Romania...sua as face o televiziune de wildlife in Romania.

Imaginile sunt "priceless" pentru cineva care stie cat este de greu sa surprinzi o astfel de scena in salbaticie..

http://www.youtube.com/watch?v=8AVjlht2fi8
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Urs contra haita de lupi

Mesajde Alin3006 pe 07 Apr 2009, 17:22

Super tare filmarea. Asa ceva e chiar greu de surprins.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Urs contra haita de lupi

Mesajde Alin3006 pe 07 Apr 2009, 17:47

Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Urs contra haita de lupi

Mesajde cybelle pe 07 Apr 2009, 22:22

am mai spus ca lupul este in varful lantului trofic vav de urs. pe alta parte daca ursul din imagine ar fi vrut sa sa contreze cu lupii ar fi avut ceva castig de cauza.. sicer.. :wink: Haita de3 lupi se aseamana cu haita de pitt/dog ce o putem lasa pe urma de vanat... mi se pare ACESTI CAINI VANEAZA PT EI. si atat. nimic mai mult.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Urs contra haita de lupi

Mesajde val pangica pe 08 Apr 2009, 14:46

Filmuletzul merita adaugat la selectia din prima pagina ! Aline poti face ceva ?
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Urs contra haita de lupi

Mesajde greier99 pe 16 Apr 2009, 22:35

Aoleu,
eu am fost in parcul asta dar nu am vazut scena...mai bine. M-am ales doar cu un tricou cu imprimeu "cap de urs". Si cati pesti am vazut in lacurile parcului ! Super parcul Plitvice.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Re: Urs contra haita de lupi

Mesajde kar_98kurz pe 17 Oct 2010, 13:23

Da filmarea este foarte interesanta chiar unica,pacat ca Romania este marginalizata din punct de vedere a demararii unor reportaje sau documentare si aceasta tara unica are de pierdut.La valoarea faunistica si florara aceasta tara ofera astfel de scene mult mai impresionante si mult mai des fata de Croatia.Daca ai vazut parcurile naturale ale Romaniei ai vazut totul.Pacat de disparitia bourului si a zimbrului(din padurile majore ale Romaniei).
kar_98kurz
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 19:27
Locaţie: Maramures


Înapoi la Vanatoare de urs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate