Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 23:32

Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 08 Sep 2022, 07:40

Am ajuns la momentul în care trebuie sa ma gândesc la o lisă. Asta se vrea a fi semiautomata de 12. Inerțială, pentru că am vazut ca este mai simpla în întreținere. Nouă.
Marja mea de preț este între 5000 și 6500 lei.
Ce îmi puteți recomanda în acest preț?
Am vazut Franchi Afinity 3, Beretta Belmonte 2 și 1. Sunt aceste arme ceea ce trebuie în acești bani sau ar fi și altele pe care eu le-am scăpat?
Va rog puțin ajutor.
Am găsit ceva informație despre Afinity , unele prezentări de peste ocean o dau chiar fiind "best buy" sub 1000 $, dar despre Belmonte...zero.
O prezintă niște greci și niște ruși dar ii înțelege dracu ce vorbesc. Sa fie făcută doar pentru piața lor? N-aș crede.
De mulțumiri ce sa mai spun? Am o căruță care sunt pregătite pentru dumneavoastră. :D
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Ghinda pe 08 Sep 2022, 08:45

Nu mă pricep. Dar pe aici se tot batea apa în piuă cu Benelli că ar fi mama și tata lu' inerțiala.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 08 Sep 2022, 08:53

Am vazut. Dar este 2000 lei peste bugetul meu. Am citit pe acest forum și despre "ruda săracă " dar, na. Oricine își propune un buget, vrea sa ia cel mai bun lucru în acel buget. De asta am venit aici pentru ajutor. Sunt băieți aici care au tras, au pipăit, au desfăcut și studiat atâtea arme încât nu pare ca o arma sa mai aibe secrete față de ei.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 08 Sep 2022, 08:57

Și am mai văzut ca Franchi oferă garanție 7 ani. Foarte puține informații însă despre Belmonte.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde tehărău pe 08 Sep 2022, 13:19

viewtopic.php?f=124&t=19538
De luat în calcul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde the_mav pe 08 Sep 2022, 14:47

Almajica, bun venit.
Cu o mentenanta MINIMA, acel Benelli pus de teharau te tine minim 2 generatii, adica mori tu + urmasul direct si el inca functioneaza. Daca o intretii corespunzator, te tine si mai mult, si mai bine. Asta daca vanezi anual mediu spre multicel, adica macar cateva mii de cartuse trase pe sezon.

Spor la ales si mai ales la tras.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 08 Sep 2022, 17:43

Da, am văzut. Este totuși la vânzare de un an și jumătate. Și la preț bun. Eu ma întreb de ce nu s-a vândut pana acum? As vrea sa rămân totuși pe nou.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 09 Sep 2022, 16:45

Pentru ca se lasa mult mai multi decat cei care se fac, pentru ca piata este supra-saturata de arme s-h, pentru ca multi "raman pe nou" (o prostie fara suport altul decat "emotional") si pentru ca pretul, desi atractiv, este un pic prea mare pentru cat sunt dispusi sa ofere eventualii cumparatori. Daca nu scade la 5000 va mai sta o vreme acolo.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 10 Sep 2022, 08:35

Mulțumesc Vio. Este adevărat ce spui. Și eu sunt un "berbec" :D din acela care vrea sa rămână "pe nou" din simplul motiv ca sunt suspicios cand e vorba de s h. Dar am văzut ca este interesat Mexx de arma . O sa urmăresc. Daca o ia el , clar arma a fost bună , dacă nu....vedem.
Se cunoaște faptul că cei noi în breaslă sunt cel mai ușor de păcălit.
Neavând un prieten de încredere, atât de bun care sa se priceapă la arme și pe mana căruia poți sa mergi fără dubii , ești obligat sa crezi ca "nou este mai bun decât sh".
Va respect domnilor și citesc cu placere tot ce scrieți în acest site.
Acum revenind la întrebarea mea din topic, chiar nu se găsește nimeni sa-mi spuna: " BĂ ! ESTI UN BOU DACA VREI NOU, DAR IA-O PE ASTA CA E MAI BUNA DECÂT ASTA" .
Va mulțumesc.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde laurul pe 10 Sep 2022, 08:40

Ti o spun eu, dar înlocuim BOU cu CATAR....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 10 Sep 2022, 08:42

:D :D :D Bine Catâr.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 10 Sep 2022, 14:56

Almajica scrie:Mulțumesc Vio. Este adevărat ce spui. Și eu sunt un "berbec" :D din acela care vrea sa rămână "pe nou" din simplul motiv ca sunt suspicios cand e vorba de s h.

Ba nu este deloc adevărat ce spune, nu mai luați de bun absolut tot ce spune unul și altul pe forum doar că la status scrie veteran sau că împachetează frumos vorbele astfel încât par să fie atractive. Poate "o prostie fără suport" este pentru el, până la urmă fiecare om are dreptul să greșească în contul lui, dar dacă stai și judeci o să vezi că vânătoarea are atât de multe cotloane. Trebuie să te gândești în primul rând de ce mergi la vânătoare! Factorul acela "emoțional" de care pomenea, pentru el și pentru mulți alții nu contează, dar pentru unii contează foarte mult. Iar pentru cei care contează, cei care vânează pentru sufletul lor, arma ar trebui să aibă un statut aparte, să nu fie privită doar ca o bucată de fier, o simplă unealtă. Asta nu înțeleg unii, că poate o armă nouă "va prinde suflu" în mâinile unui vânător care o va îndrăgii. Așa că încearcă să înțelegi cu mintea, apoi completează cu sufletul. După ce te-ai lămurit despre o armă din punct de vedere tehnic, alege arma dorită și cumpără nouă dacă ai posibilitatea. Lasă piața aceea second-hand, suprasaturată, pentru alții!
Almajica scrie:Va respect domnilor și citesc cu placere tot ce scrieți în acest site.
Acum revenind la întrebarea mea din topic, chiar nu se găsește nimeni sa-mi spuna: " BĂ ! ESTI UN BOU DACA VREI NOU, DAR IA-O PE ASTA CA E MAI BUNA DECÂT ASTA" .
Va mulțumesc.

Te subestimezi grav și nu este un lucru bun! Dacă tot citești cu plăcere ce se scrie pe forum, atunci citește și rândurile acestea: Nu sunt un bou, sunt un om rațional și o să aleg ceea ce este mai bun pentru mine!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 10 Sep 2022, 15:05

Mulțumesc Sly Fox. Am zis "bou" așa...ca sa fur niște zâmbete.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 10 Sep 2022, 17:30

:D :D :D
Le-ai furat!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Sep 2022, 11:08

@Sly
De unde ai tras concluzia ca nu conteaza pentru mine factorul emotional? Gadilatul acela al simturilor pe care ti-l da arma conteaza chiar mai mult decat pentru multi altii. Doar ca este contra-balansat continuu de faptul ca arma este in final o unealta care trebuie sa-si faca treaba ... intai si intai! Daca vreau bibelouri imi iau bibelouri. Daca vreau arma intai trebuie sa traga si sa doboare ... simplu!

Pana acum vreo 3 ani motivul pentru care preferam achizitiile s-h era pretul ... daca spui ca nu conteaza, minti!
Anul acesta, infinit mai accentuat decat anii anteriori, prefer s-h-urile tocmai pentru lipsa de sentimente ce o simt punand mana pe o arma noua. Nu-mi dau nici sentimentul de cald dar nici pe cel de incredere. Cand politica celor mai importante firme se schimba radical si decid ca-i mai avantajos economic sa lase CTC-ul la nivel minim si sa rezolve eventualele probleme aparute in garantie ... eu ma gandesc de trei ori inainte sa iau o arma noua! Cand reclamatiile in primul an de viata ajung la peste 15% (adica una din cinci-sase arme noi ajunge cu probleme la service) eu iar ma gandesc daca sa iau o arma noua. Atunci cand nici macar Merkel nu mai stie sa imbuce piesele unei arme de peste 5000€ asa cum o facea acum 25-50 ani iar ma gandesc "de ce sa iau o arma noua???"
De ce nu iau o Benelli semi noua? Sau Franchi? Pentru ca generatia noua e construita din start sa traga deasupra!!! Da! La 35 m distanta standard de testare grupajul atinge cu extremitatea inferioara punctul ochit si centrul este cu 35-45 cm mai sus. O fi bine pentru unii da' pentru mine inseamna sa ratez aproape tot.
Si nu in ultimul rand pentru ca plec urechea la ce spun unii mult mai inghesuiti printre arme decat sint eu si nu sint platiti de reviste sau fabricanti sa scrie numa' de bine. De-a lungul si de-a latul planetei, acolo unde se vaneaza sau trage cu arma, toti deplang calitatea in cadere libera a armelor noi din clasa de baza si preturile enorme cerute pentru clasele imediat superioare, in care ajung sa ofere arme facute cum trebuie cap-coada.

P.S. n-am nimic impotriva celor care vor sa-si ia arme noi, mai ales a celor care pastreaza principiul acesta de-a lungul intregii cariere! Ei sint principalii mei furnizori de arme! :ymdevil:
P.P.S. o poza cu dedicatie "factor emotional"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Sep 2022, 11:11

Uite ce ziceam: arma nou-nouta, de fabricant celebru, cel mai mare in UE azi, la 2000 € in raftul unui magazin din Ro.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Sep 2022, 11:16

Versus aceeasi arma, facuta acum cateva zeci de ani.

Daca nu vedeti diferenta, atunci chiar va meritati armele cele noi!
E doar un exemplu, chiar discret fata de altele din ce in ce mai multe.


In general, cand vorbesc stiu ce spun. Iar daca e de dat sfaturi gratis, nu-s din cei care dau sfaturi proaste, asa, doar din bascalie. Poate de aia ma si baga lumea in seama si, uneori, chiar ma asculta. Timpul cam face diferenta intre cei care vorbesc si cei care dau din gura.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Sep 2022, 12:07

Ca tot s-a mai sfarsit o era (asa zic multi pe la TV) si e motiv de meditatie, mi-a trecut prin cap un posibil motiv de a dori mortis arma noua - daca tot e aproape imposibil sa-ti iei nevasta virgina atunci macar arma sa fie asa!

P.S. nicio arma noua din raft nu e virgina - au tras cel putin doua persoane cu ea si cel putin un foc tras a fost "ca de cal"! :ymparty:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 11 Sep 2022, 12:11

violiv scrie:@Sly
De unde ai tras concluzia ca nu conteaza pentru mine factorul emotional? Gadilatul acela al simturilor pe care ti-l da arma conteaza chiar mai mult decat pentru multi altii.

Așa am avut senzația! Dar din ce spui reiese că m-am înșelat, ceea ce este foarte probabil. În acest caz, mii de scuze!
violiv scrie:Doar ca este contra-balansat continuu de faptul ca arma este in final o unealta care trebuie sa-si faca treaba ... intai si intai! Daca vreau bibelouri imi iau bibelouri. Daca vreau arma intai trebuie sa traga si sa doboare ... simplu!

Probabil am luat în considerare ideile care se potrivesc cu ceea ce ai scris mai sus de am spus ce am spus, mi-a scăpat cealaltă latură. Din nou scuze, se mai întâmplă, nu suntem perfecți!
violiv scrie:Pana acum vreo 3 ani motivul pentru care preferam achizitiile s-h era pretul ... daca spui ca nu conteaza, minti!

Eu aș mai nuanța și aș spune că, pentru armele acestea din gama medie, prețul contează într-adevăr dacă cineva se grăbește și vrea arma "acum", acum însemnând că nu avea în plan și s-a hotărât din scurt, fiind afectat astfel planul financiar personal sau familial, în cazul celor familiști. Altfel, dacă achiziționarea este planificată din timp, prețul nu mai este un factor chiar atât de important. Sunt și excepții, situații neprevăzute etc.
violiv scrie:Anul acesta, infinit mai accentuat decat anii anteriori, prefer s-h-urile tocmai pentru lipsa de sentimente ce o simt punand mana pe o arma noua. Nu-mi dau nici sentimentul de cald dar nici pe cel de incredere. Cand politica celor mai importante firme se schimba radical si decid ca-i mai avantajos economic sa lase CTC-ul la nivel minim si sa rezolve eventualele probleme aparute in garantie ... eu ma gandesc de trei ori inainte sa iau o arma noua! Cand reclamatiile in primul an de viata ajung la peste 15% (adica una din cinci-sase arme noi ajunge cu probleme la service) eu iar ma gandesc daca sa iau o arma noua. Atunci cand nici macar Merkel nu mai stie sa imbuce piesele unei arme de peste 5000€ asa cum o facea acum 25-50 ani iar ma gandesc "de ce sa iau o arma noua???"

Este drept că nu am avut ghinionul să mă întâlnesc cu această situație, așa că am omis acest aspect. Am avut noroc de arme bune, fără probleme tehnice sau estetice, dar am și avut grijă să le verific la milimetru.
violiv scrie:De ce nu iau o Benelli semi noua? Sau Franchi? Pentru ca generatia noua e construita din start sa traga deasupra!!! Da! La 35 m distanta standard de testare grupajul atinge cu extremitatea inferioara punctul ochit si centrul este cu 35-45 cm mai sus. O fi bine pentru unii da' pentru mine inseamna sa ratez aproape tot.

Din nou, nu m-am lovit de această problemă, nici cu armele mele luate de noi și nici cu cele de prin poligoane, iar în ultimii trei ani am luat la rând mai multe poligoane de prin Europa. Drept este că utilizez aproape exclusiv suprapuse și doar ocazional semi-automate. Cu semi de la Franchi nu am experiență, dar cu Benelli da, chiar am început să le îndrăgesc, în condițiile în care sunt fan "ultras" suprapuse. Nu am observat să tragă deasupra, însă nu bag mâna în foc pentru armele scoase recent-recent. Chiar o să intre în vederile mele acest aspect să văd dacă se confirmă!
violiv scrie:Si nu in ultimul rand pentru ca plec urechea la ce spun unii mult mai inghesuiti printre arme decat sint eu si nu sint platiti de reviste sau fabricanti sa scrie numa' de bine. De-a lungul si de-a latul planetei, acolo unde se vaneaza sau trage cu arma, toti deplang calitatea in cadere libera a armelor noi din clasa de baza si preturile enorme cerute pentru clasele imediat superioare, in care ajung sa ofere arme facute cum trebuie cap-coada.

Eu sunt mai "tare de urechi", adică nu prea plec urechea la nimeni și la nimic, oricât ar fi înghesuiți printre arme. Dar sunt conștient că această atitudine se plătește, fiind cheltuieli mari atât financiare cât și de timp, plus o întârziere în acumularea informațiilor. Durează să vezi ce și cum pe pielea ta, dar până acum am fost norocos și nu am întâlnit obstacole majore astfel încât să mă dau cu capul de tocul ușii pentru a ieși cucuiul pe care să pun mâna altă dată și să spun: oops, este aici, gata-gata îmi amintesc că am ales strâmb.
[/quote]
violiv scrie:In general, cand vorbesc stiu ce spun. Iar daca e de dat sfaturi gratis, nu-s din cei care dau sfaturi proaste, asa, doar din bascalie. Poate de aia ma si baga lumea in seama si, uneori, chiar ma asculta. Timpul cam face diferenta intre cei care vorbesc si cei care dau din gura.

Nici nu se poate pune în discuție acest aspect, nu neg nimic din ce spui, nici nu a fost în intenția mea. Poate o fi sunat aiurea, dar când am spus "nu mai luați de bun absolut tot ce spune unul și altul" am spus cu titlu general, ca un fel de stereotip utilizat în limba română, fără a exista vreun scop de renegare a meritelor cuiva. Uneori scriu atent, alteori utilizez fraze mai generaliste, dar în cazul unor neînțelegeri răspund oricui, oricând.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 11 Sep 2022, 12:35

Domnilor, ma bucur ca ați lămurit a eceasta mica neînțelegere. Eee, din discuțiile voastre am înțeles și eu cam despre ce este vorba. Plus mare pentru pozele puse de Violiv. Acum da.
Asa faci un începător sa vadă cum sta treaba.
Sunteți doi "grei" ai acestui forum și aveți multe de spus.
Mulțumesc și sănătate va doresc.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 11 Sep 2022, 22:43

Multumim!
Vremuri grele, ce sa-i faci!? Oboseala multa, draci, tandara sare mai repede.
Scuzele mele, sincer! Norocul meu ca am dat de unul mai intelept ca mine. :ymhug:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde yoghi pe 12 Sep 2022, 01:10

Almajica scrie:.... Eee, din discuțiile voastre am înțeles și eu cam despre ce este vorba....


Si daca tot ai inteles....ce cumperi. ?Noua sau second? :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 12 Sep 2022, 07:16

yoghi scrie:
Almajica scrie:.... Eee, din discuțiile voastre am înțeles și eu cam despre ce este vorba....


Si daca tot ai inteles....ce cumperi. ?Noua sau second? :lol:

:D :D :D
O sa merg pe nou și o sa fie Belmonte 2.
Va mulțumesc pentru ajutor și va doresc sănătate la familie.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 12 Sep 2022, 07:23

Sunt conștient ca nu ar putea fi cea mai buna alegere dar na, cineva tot trebuie sa scrie peste 1 sau 2 sau 5 ani, o părere despre aceasta armă. Si
poate o sa fiu eu acela. Buna, rea, cum o fi. Poate se dovedește a fi buna. Sau poate nu. Timpul și trasul cu ea o va lămuri.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde violiv pe 12 Sep 2022, 07:29

Este doar reinterpretarea moderna a primei Benelli cu sistem inertial. Singura ratiune de a o tine in fabricatie atata amar de ani, desi ambele firme fac modele de top - Beretta cu gaz, Benelli inertiale - pare a fi cererea. Originalele Benelli, iesite pe piata in ani "60, trag si astazi. Eu stiu una la un italian pasarar de forta, arma din 1968, cu un numar imposibil de focuri trase si care merge si azi.
Precedenta, adica Beretta ES 100, s-a descurcat perfect. Chiar nu mai stiu ce face actuala serie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 12 Sep 2022, 07:47

violiv scrie:Este doar reinterpretarea moderna a primei Benelli cu sistem inertial. Singura ratiune de a o tine in fabricatie atata amar de ani, desi ambele firme fac modele de top - Beretta cu gaz, Benelli inertiale - pare a fi cererea. Originalele Benelli, iesite pe piata in ani "60, trag si astazi. Eu stiu una la un italian pasarar de forta, arma din 1968, cu un numar imposibil de focuri trase si care merge si azi.
Precedenta, adica Beretta ES 100, s-a descurcat perfect. Chiar nu mai stiu ce face actuala serie.

Mulțumesc Vio! Am văzut și discuțiile mai vechi despre aceasta arma , discuții în care ai explicat același lucru. Adică reinterpretare acelui ES 100. O fi buna dacă ES 100 încă este folosita și încă indragita.
Om vedea.
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde zeb stump pe 12 Sep 2022, 08:34

Bellmonte "noua" e o arma mai veche decat Raffello Crio "veche"...Iar ce spune Violiv cu noile Benelli, ca trag mai sus, e plin Youtube de clipuri de la americani in care fac test de pattern al armei, majoritatea cu Benelli SBE, si trag cam toate mai sus...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Almajica pe 15 Sep 2022, 11:35

zeb stump scrie:Bellmonte "noua" e o arma mai veche decat Raffello Crio "veche"...Iar ce spune Violiv cu noile Benelli, ca trag mai sus, e plin Youtube de clipuri de la americani in care fac test de pattern al armei, majoritatea cu Benelli SBE, si trag cam toate mai sus...

Deci Belmonte poate fi considerata o "veche" care trage bine sau o "noua" care trage sus?
Almajica
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Oct 2021, 10:18

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde zeb stump pe 15 Sep 2022, 15:26

Probabil ca trage ”normal”, nu stiu ce sa zic.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Sfat alegere lisă semiautomata cal. 12

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2022, 18:42

Almajica scrie:Deci Belmonte poate fi considerata o "veche" care trage bine sau o "noua" care trage sus?

În primul rând este o armă pe care, încă, o mai găsești în magazin. Din ce văd, situația nu este bună deloc în privința ofertelor care țin de arme și muniții. Parcă niciodată nu a fost așa de rău în perioada "post-loviluție", doar pe timpul plumbuitului umblai de te zăpăceai să faci rost de-o pușcă mai acătării.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate