Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Mai 2024, 22:14

Benelli M3

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Benelli M3

Mesajde DanCo pe 08 Oct 2023, 20:27

Zilele trecute am văzut în magazin o Benelli M3 Tactical. La prima vedere arata interesant. Este drept ca nu am întrebat prețul atunci. L-am văzut apoi pe net și nu este unul mic. Văzând mai multe materiale video și review-uri despre arma mi se pare din ce în ce mai interesanta. Pacat ca la noi ar limita-o la maxim 3 cartuse dar practic ai doua arme intr-una singura. Pana acum cei de la Benelli sunt singurii care fac asa ceva. A pus cineva mana pe una sa poata sa dea mai multe detalii? Este una la 3 km de mine intr-un magazin și trebuie neaparat sa imi fac timp sa ma duc sa ma joc puțin cu ea si sa o întorc pe toate părțile.
https://youtu.be/HT-74zztliU?si=90I8HuC4FVbwicaU
https://www.benellile.com/shotguns/m3-tactical-shotguns
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Benelli M3

Mesajde drflorea pe 09 Oct 2023, 07:59

Este una la 3 km de mine intr-un magazin și trebuie neaparat sa imi fac timp sa ma duc sa ma joc puțin cu ea si sa o întorc pe toate părțile.
Ai mare grija! se poate lipi de degete :D

Pt vanatoare nu-i vad prea mare utilitate e grea si nu are nici macar singurul "avantaj" al pompelor - cartuse infinite
Arma e foarte buna pe segmentul pt care a fost creata militar/jandarmerie, trage in regim semiautomat, dar are posibilitatea rearmarii manuale a cartuselor neletale (astea sunt mai moi si nu prea rearmeaza nici o semiautomata).
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Benelli M3

Mesajde violiv pe 09 Oct 2023, 08:46

Cred ca acum mai bine de 10 ani am trecut prin aceeasi dilema. Ma incita pe partea tehnica. Pana la urma m-am lamurit ... e un fel de amestec intre M2 si Nova, cu un buton care comuta intre regimurile de functionare automat si cu repetitie. Cum niciuna din armele de origine nu e chiar usoara, combinatia a iesit si mai grea. Chestie care m-a cam intors din ganduri ...
Am preferat atunci pompa simpla din motive de pret mult mai mic si magazie mare fara griji legale.
In rest nu prea ai ce povesti ... e Benelli si arata si se poarta ca Benelli.
Pentru vanatoare, oricare din parinti - M2 sau Nova - e mai potrivita.

P.S. intre timp am renuntat si la pompa (pompele de la Benelli functioneaza ireprosabil dar mi s-a parut ulucul cumva prea in fata pentru a-l prinde comod) si am ramas la Raffaello, cea mai usoara si mai finuta intre Benelli.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori

Publicitate