Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 17:28

Teava 66 cm

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Teava 66 cm

Mesajde Memo pe 20 Oct 2023, 08:59

Buna ziua! Astept eliberarea autorizatiei de cumparare si, intre timp, caut pe net si prin cateva magazine fizice o arma de vanatoare noua cu teava lisa, bock sau semi cu teava mai scurta, de 66 sau mai scurta, deoarece sunt mai mic de statura. Am epolat cu tevi de 71 si 76 si mi se par lungi pentru bratele mele si oarecum grele spre fata. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi si eventual modele. Va multumesc anticipat!
Memo
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Oct 2023, 17:53

Re: Teava 66 cm

Mesajde Sly_Fox pe 20 Oct 2023, 15:23

Cu țevi de 66 sau mai scurte, din ce văd pe site-ul Arrow sunt următoarele:

BENELLI 828U BECCACCIA
https://www.arw.ro/arme-cu-tevi-suprapu ... soc-365mm/

SEMIAUT.BENELLI BECCACCIA SUPREME
https://www.arw.ro/arme-semiautomate/be ... 6-66-5soc/
https://www.arw.ro/arme-semiautomate/be ... 6-61-msoc/

Problema este că trebuie să faci comandă!

În alte magazine cred că este cam aceeași situație, trebuie comandă făcută.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Teava 66 cm

Mesajde DanCo pe 20 Oct 2023, 18:32

Ce știu sigur ca găsești pe stoc este Benelli cu teava de 65 sau 50 dar acest model pe lângă faptul ca nu oricine se obișnuiește cu o pompa este și mai grea cu 500-600 grame decât o lisa obișnuită și s-ar putea ca dezechilibrul în fata sa se mențină.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Teava 66 cm

Mesajde yoghi pe 20 Oct 2023, 23:06

Poate in prezentarea ta,pe care ai ocolito , zici si din ce zona esti. Degeaba exista o arma la Constanta daca tu stai in Alba Iulia.

Si degeaba iti recomanda colegii arme de 10.000 lei daca tuvrei sa cheltui doar 3000.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Teava 66 cm

Mesajde Memo pe 23 Oct 2023, 20:14

Buna seara! Imi cer scuze ca nu v am raspuns si nu v-am multumit pentru sfaturile primite. Am reconsiderat optiunea privind lungimea tevii dupa ce timp de 2 zile am studiat problema atat on-line cat si fizic umbland prin magazine de arme si epoland mai multe semi automate. Am rezervat deja o Franchi Affinity 3 Wood, cu teava de 71 pentru ca mi s a potrivit bine in umar si usor de luat linia de ochire. Am vrut modelul cu pat sintetic dar nu mai exista pe stoc si era mai ieftin cu 800 lei. Poate m am grăbit dar am vazut ca armele se dau foarte repede in perioada asta. Probabil ca dupa perioada de examene noii vanatori se grabesc sa isi ia arme si sa prinda cat mai mult timp din sezonul actual. Cu privire la arma e ceea ce mi am dorit, semi inertiala italiana.Daca puteti va rog sa emiteti pareri si sfaturi cu privire la arma si la munitia potrivita. Va doresc toate cele bune!
Memo
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Oct 2023, 17:53


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate