Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Apr 2024, 12:02

CALIBRU 12 SAU 16?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde Banulescu pe 13 Oct 2008, 10:45

SALUTARE TUTUROR!
Sunt un proaspat vanator, si vreau sa-mi cumpar arma. noua sau sh. Buget 2000 RON. Nu stiu ce ar trebui sa-mi cumpar. Nu stiu multe despre armele de vanatoare, dar trag destul de bine. Voi vana mai mult iepuri si fazani, poate o sa incerc si la mistret.....Ce ma sfatuiti sa-mi cumpar? Ce alte sfaturi mai puteti sa-mi dati?
Banulescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 08 Oct 2008, 14:21
Locaţie: Bucuresti, AJVPS Dambovita

Mesajde vanatorul dibaci pe 13 Oct 2008, 11:29

dragul meu bine ai venit in tagma -ca si raspuns clar 12-daca vrei mai multe detali de ce asta si nu 16 cauta si vei gasi n raspunsuri de la gama de cartuse pe care la una o gasesti si la alta nu pana la posibilita si versalitatea armei -ca si o complectare daca la 12 ai posibilitatea de a achizitiona una cu cam cartusului de 76 la 16 nu exista .Treaba cu 16 bate mai departe o idiotenie care trebe eliminata din mentalitatea noastra de vanatori .Detali tehnice le poti obtine de la amicul violiv care este tatic in asa ceva .Mult noroc :D
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde bogdanm pe 13 Oct 2008, 12:20

Nu ma pricep nici eu la arme, dar din punctul meu de vedere, singurul atu al lui 16 in fata lui 12 este reculul mai mic.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Vechio pe 13 Oct 2008, 12:48

Probabil eşti şi tînăr(nu e o problemă greutatea armei) aşă că ia un tun de 12 pentru obişnuinţă. Exceptînd greutatea fierului, în rest calibrul are numai avantaje.
Nu începe cu o semi chiar dacă-i trendi! :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde drsoicatd pe 13 Oct 2008, 12:50

Bine ai venit! Dupa cum a zis si "Dibaciul" si eu tot pe 12 as merge! Si tot cu Violiv as avea "treaba".
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Mesajde amis pe 13 Oct 2008, 14:47

Tocmai fiindca esti tanar ia-ti un 20.E sfatul meu.
Cu stima.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Vechio pe 13 Oct 2008, 15:44

amis scrie:Tocmai fiindca esti tanar ia-ti un 20.E sfatul meu.
Cu stima.
Argumentează rogu-te.!
Ar trebuii să înceapă cu un .410 (de ar fi pe alte plaiuri, la 8 ani)?????
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Adrian S pe 13 Oct 2008, 15:49

12
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde val pangica pe 13 Oct 2008, 15:55

12 zic si eu !

Variante de munitie , dupa gust , greutate scazuta a armei daca nu vorbim de clasicele IJ -uri , putere de foc beton , samd . Eu vinez cu un 12 de ceva vreme si nu am ce sa ii reprosez acestei arme atit in poligon cit in teren . Dupa mine variantele de 16 sau 20 sunt pentru cunoscatori ( vinatori vechi ) care vor noi provocari in teren , din cauza abundentei de vinat sau invers . Adica ei vor sa schimbe ceva in teren pentru ca s-au plictisit de cit au impuscat sau de cit au ratat , sau nu au vazut vanat . Nu sunt arme pentru debutanti !
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde val pangica pe 13 Oct 2008, 16:01

amis scrie:Tocmai fiindca esti tanar ia-ti un 20.E sfatul meu.
Cu stima.


Faci parte din categoria celor care cauta "provocari" in teren - esti deja plictist de vanatul impuscat cu 12 si vrei alte provocari - dar vezi ca asta nu e regula . Unii se pot lasa de vinatoare dupa 2 sezoane cu 20 in teren cu vanat slab populat !!! :lol: :lol:
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 13 Oct 2008, 16:32

Si eu zic ca 20-ul e mai pretentios. Tocmai de aia incep sa-mi doresc unul. Voiam sa si iau unul dar mi l-a " suflat " Amis de sub nas! :lol: Mai precis Amis mi-a suflat 2 de sub nas! :lol:
20-ul e mai usor si mai manevrabil . Insa prima arma-mai ales daca e singura- ia un 12. Daca ramai fara cartuse - are toata gasca la fel! :wink: Asta poate fi si un dezavantaj- depinde cu cine vanezi. Daca te saturi de arma si vrei alta- un 12 se revinde mai usor. Gusturile tale se vor modifica in timp- vei vrea mereu altceva, asa ca poti sa iei intai un 12 si cand te lamuresti ce vrei / ce vanezi...mai vezi apoi. Sau poti sa ramai la arma aia toata viata...depinde de tine.
Daca esti genul care azi hotaraste ca pleaca maine la vanat si trebuie sa dea si o fuga sa ia cartuse ca n-are, ia 12!! :lol:
Dat fiind ca ai pomenit si mistretul- tot 12!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde violiv pe 13 Oct 2008, 20:56

Daca tot m-ati pomenit, iata si raspunsul meu:

SEMI 12 !!!! :wink:

Restul, indiferent de tip constructiv si calibru sunt pentru "joaca".
N-o mai iau de la capat cu avantaje si dezavantaje, pot doar sa "bag mana in foc" pentru absenta aproape completa a oricarui avantaj al unei arme cu 2 tevi in fata unei semi si, in mod sigur nu exista niciun avantaj practic (la teorie poate or fi) al calibrului 16 sau 20 fata de 12.
Cu atat mai mult cand bugetul este limitat (deocamdata :wink: ), cand vrei o singura arma de la gugustiuc la mistret, asta este semi de 12.

Exista cateva situatii particulare in care n-ar fi alegerea ideala. Prima si cea mai importanta mi se pare o constitutie fizica mai "mica" - armele semi au echilibrul deplasat spre fata, un pat scurt pentru cei mai scunzi le dezechilibreaza si mai rau si nu le mai poti sustine corect, ca urmare nici nu poti trage cum trebe si atunci se merita o basculanta, mult mai mult adaptabila la constitutii sub medie. A doau, din ce in ce mai putin prezenta in teren, este situatia cand in mod sigur te duci sa vanezi doua specii foarte diferite si ar fi de preferat sa poti pune doua cartuse complet diferite in acelasi timp in arma. Nu ma refer la combinatii de genul fazan-iepure-vulpe (oricare din ele pica la fel de bine cu 3,5-4-4,5 mm) ci la mistret+ "ceva". De multe ori estui tentat sa porti un cartus cu alice pentru un eventual vanat micut atunci cand e voie si de asta la mistreti dar mi se pare o tampenie. Chiar daca sansa de a impusca un mistret este mai mica decat cea la iepure, daca vrei iepuri te duci la vanatoare de iepuri iar la mistreti pui numa proiectil unic.

Cat despre sfaturile "mosnegilor" in ale vanatorii ca @amis, ai un pic de rabdare ca vei ajunge si tu la fel de "mosneag" si de "mester" in ale vanatorii si tot asa o sa le dai. Treaba cu 20-ul, distantele de tragere etice sigure si batranesti de 25-35 m las-o pentru cei care s-au plictisit deja de vanatoare, tu ia-ti un 12 si trage la 50! :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde cios29 pe 13 Oct 2008, 22:00

Vanator de 2 ani....mi-am luat 12.....am tras si cu altele ....adica 20.....a 2-a partida de vanatoare am luat o rata la 60 de m...aproximativ......nush ce sa zic cu semi....s-ar putea sa faca risipa la cartuse.....si de preferat nouaaaaaaaaaa.....
tinta localizata
cios29
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 25 Sep 2008, 17:45
Locaţie: Navodari

Mesajde Banulescu pe 15 Oct 2008, 10:19

Multumesc mult pentru sfaturi tuturor!
In ceea ce priveste calibrul am primit raspunsuri mai mult decat satisfacatoare. Va fi clar un 12. Cu privire la tipul armei inca am dubii.... Oare pot gasi o semi la mana a doua care sa se incadreze in bugetul meu si care sa nu-mi faca surprize? Eu sunt un tip cu inclinatie spre clasic, asa ca estetic vorbind ma atrage o juxtapusa mult mai mult decat un bock sau o semi. In acelasi timp tind spre performanta in tot ceea ce fac. Vreau sa trag asupra vanatului doar atunci cand sunt foarte sigur pe tir, si nu ca acesta sa nu fuga ranit shi sa se chinuiasca.
Banulescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 08 Oct 2008, 14:21
Locaţie: Bucuresti, AJVPS Dambovita

Mesajde bondo pe 15 Oct 2008, 10:52

Pai in buget de 2000 RON. Ai mai multe optiuni daca mai strangi vreo 500, vorbind de arme noi: Stoeger, Hatsan Magnum si Baikal MP153. Daca vrei pareri despre cele 3 gasesti topicuri foarte lungi pe formum ca sa te poti hotara. Ideea este ca raport calitate pret nu cred ca poti gasi ceva nou mai bun. O parere subiectiva de exemplu : eu as alege intre Hatsan (pentru ca am arma aceasta) si Baikal care nu are finisajele celeilalte dar mi-a placut foarte mult.
Din nou ii dau dreptate lui vio legat de semiautomate, dar dragostea mea cea dintai este boockul, alegerea este a ta.
Concluzia este sa cumperi 12 si de aici mai departe, ca o fi semi sau clasica iti apartine.
to young to die to drunk to live
bondo
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 07 Iul 2008, 16:33
Locaţie: iasi

Mesajde Alin3006 pe 15 Oct 2008, 16:52

Banulescu scrie:Multumesc mult pentru sfaturi tuturor!
In ceea ce priveste calibrul am primit raspunsuri mai mult decat satisfacatoare. Va fi clar un 12. Cu privire la tipul armei inca am dubii.... Oare pot gasi o semi la mana a doua care sa se incadreze in bugetul meu si care sa nu-mi faca surprize? Eu sunt un tip cu inclinatie spre clasic, asa ca estetic vorbind ma atrage o juxtapusa mult mai mult decat un bock sau o semi. In acelasi timp tind spre performanta in tot ceea ce fac. Vreau sa trag asupra vanatului doar atunci cand sunt foarte sigur pe tir, si nu ca acesta sa nu fuga ranit shi sa se chinuiasca.


Daca inclini spre clasic - juxtapusa sa fie! :wink: In plus e mai bine ca la inceput macar sa stii ca ai doar 2 focuri. Vei trage mai atent. Problema e ca de obicei armele clasice - juxtapusele - sunt mai scumpe. Daca nu te arunci aiurea si ai rabdare poti gasi un second hand in banii aia mai bun si mai elegant decat o arma noua de duzina. Obligatoriu proba la ea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde teuton pe 23 Iul 2018, 20:36

In 10 ani s-au mai schimbat părerile?
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde violiv pe 23 Iul 2018, 22:08

O macinatoare de orice in 12/89!
Doua 16, o juxtapusa si una cu o singura teava!!
Trei 20, cu o teava, un bock si un dri.

Fiecare cu destinatia ei si zilele de iesit. Unde, cum, la ce fel de vanatoare????? Inca lucrez la asta....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde teuton pe 24 Iul 2018, 08:26

13 ani am tras doar cu 12.
De curand am luat un 16 si sunt incantat.
Am inceput sa vanez cu un Suhl vechi de 12. Apoi am innebunit cu magnumurile si supermagnumurile. Acum vreau mai putine alice.
Calibrul 16 cred ca "a pierdut teren" pe nedrept.. Poate se resusciteaza
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde Ghinda pe 24 Iul 2018, 11:12

Daca s-ar putea caibrul 10 sau 6 ar fi perfect. Chiar si mai mare daca or mai exista. Doar ca au limitat militienii treaba cu calibrul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde UlissePro pe 24 Iul 2018, 11:23

Dacă pun problema 12 vs 16 as alege 12. De altfel, as vrea și 16, cred ca o juxtapusa, fiecare flinta pentru alt tip de vânătoare. Dar la cât timp am și cum am norocul sa ma nimeresc acasă mai mult pe lângă sezon, rămân la fiarele pe care le dețin. Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iul 2018, 15:13

Ghinda scrie:Daca s-ar putea caibrul 10 sau 6 ar fi perfect. Chiar si mai mare daca or mai exista. Doar ca au limitat militienii treaba cu calibrul.

Din contră, au liberalizat calibrele de lisă. Îți poți lua 10 sau 6 fără probleme.
UlissePro scrie:Dacă pun problema 12 vs 16 as alege 12.

Eu am început cu 16 și am tras cu acest calibru ani buni. Nimic de spus, își face treaba excelent. Apoi am trecut la 12 datorită sortimentului redus de muniție în cal 16 sau uneori lipsei de muniție, fiind o vreme când nu găseam în 16 decât S&B de tot spanacul cu bure plasate în tuburi pe lat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde biriuck pe 24 Iul 2018, 15:20

Teoretic si practic, 12 este superior lui 16 prin distanta la care sa te intinzi si numarul de alice aruncate spre tinta. In acelasi timp, nu am niciun motiv serios pentru care sa schimb 16-le meu pe un 12. Vanez de foarte putine ori la vanat mic iar atunci cand o fac prefer o arma usoara in locul unui ciomag (orice arma peste 3kg e un ciomag) pentru ca dupa o zi de umblat se simte...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde zforis pe 25 Iul 2018, 00:05

Vanez cu un bock in cal 12 si sunt multumit, dar la un moment dat as fi vrut un 16 juxtapusa, dar s-au dus fondurile in alta parte, dar nu renunt...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde teuton pe 25 Iul 2018, 07:06

Munitia pentru 16 ramane un dezavantaj in continuare.
In magazine chiar nu ai intre ce sa alegi.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde Ghinda pe 25 Iul 2018, 07:27

Problema la calibrele excentrice ramane munitia. 12 si 30.06 au cel putin 75% din cei participanti la o vanatoare, si ai de unde imprumuta daca este cazul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde biriuck pe 25 Iul 2018, 09:43

Eu doar cu cea pentru prepelita am avut probleme la 16. In rest am gasit orice dimensiune de alica (e drept insa ca nu m-am uitat la preturi :roll: )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde teuton pe 25 Iul 2018, 09:56

La gramaje si viteze/pulbere, nu prea ai variante in magazine
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: CALIBRU 12 SAU 16?

Mesajde alexbanulescu pe 30 Aug 2018, 13:26

Salutare tuturor!

Hai sa va povestesc cum si ce am ales acum 10 ani. Si mai apoi.
(intre timp am schimbat contul pentru ca am avut probleme cu vechea casuta de mail si nu am putut recupera parola)
Tot cautand o "clasica" cu autorizatia in portofel, am ajuns in magazinul lui Dan Marin (pe vremea cand era in Sos. Oltenitei). Avea mai multe SH-uri la vanzare, si cateva noi. La noi ma incadram doar la "IJ-ui", iar clasicele pe care le avea expuse acolo nu ma incantau foarte tare dpdv optic. Pe vremea aia nu-mi dadeam foarte tare seama ce inseamna sa mi se potriveasca in umar. Parca toate imi erau bune.
Dintre toate fiarele pe care le avea expuse, mi-a sarit in ochi o semi. L-am rugat sa mi-o dea si pe aceea sa o "vad" mai bine. Am pus-o in umar de mai multe ori, am pus-o pe masa s-o vad mai bine, am mai pus-o iar in umar de cateva ori, si mi-a cazut cu tronc. "Da constiinta nu si nu!", vorba bancului. Nu era "clasica" Domne'! Si am plecat acasa.
In saptamana ce a urmat, am luat la pas si restul magazinelor de specialitate din Bucuresti, dar nu mi-a iesit "aleasa" in cale.
Tot cautand informatii pe net, am aflat ca pusca ce-mi cazuse cu tronc la magazinul Dlui Marin, nu se mai fabrica din '83, iar eu sunt nascut in '81. Si cica nu a fost tocmai un succes comercial pentru producator. Da teava era oglinda la interior, si optic era destul de bine intretinuta. Ce sa fac?
Si uite asa am ales pana la urma cu inima si nu cu ratiunea, o semi Browning B2000, cal 12.
Am inceput primul meu sezon de vanatoare cu "Belgianca".Toata grupa m-a certat ca am ales semi. "Astea sunt belele mari! O sa ai doar probleme! De ce nu ai luat un IJ?".
Cu 3 focuri pregatite eram tare increzator si doua cutii de cartuse nu-mi ajungeau la o iesire, desi nu dadeam jos mai mult de 3-4 piese. Pe vremea aia mai aveam si in ce sa trag. Privind in urma, devin nostalgic. Tot cu arma asta am luat si primul mistret si primul caprior. Ce sa mai in coace si-n colo - iubire mare.
Intre timp am inceput sa ma potolesc si sa trag doar un singur foc. Cand am crescut rata succesului, am trecut la dubleu. Apoi la "tripleu" daca-mi permiteti licenta.
Dupa al doilea sezon, au inceput tradarile. Intai ea pe mine. La inceput mi-a facut o faza urata - cand sa dau jos o frumusete de cocos de fazan, apas pe tragaci si nu se intampla nimic. Stupoare maxima!! Deschid inchizatorul, si vad ca percutorul nu era retras complet. O demontez repede pe genunchi, si observ ca bucsa din spate (care trebuia sa fie din teflon pe original - la mine era din bronz cred) se deformase si nu mai permitea percutorului sa mearga in spate.
Lunea urmatoare, ma duc cu dansa repede al armurier (de unde am luat-o) si o repara.
O perioada am fost fericiti impreuna, dar apoi au inceput problemele cu ejectarea cartuselor. Apoi iar cu percutarea. (alte reparatii - si pe la alti armurieri).
Intre timp am inceput si eu s-o tradez si mai mi-am luat si o carabina (Ij -18mn -222Rem -multumesc Radu Bichis!) si o turcoaica cu nume nemtesc (Frankonia Forest Bock cal. 12), cu care ma impac foarte bine de altfel(raport calitate pret foarte multumitor).
Am mai vanat si cu arme ale colegilor, arme mai de soi sau mai simple, dar parca tot a belgianca mea tragea mai bine. (nu am mai folosit-o de vreo doi ani).
Cand o sa gasesc niste bani de care sa nu am nevoie urgent pentru altceva, o voi duce la armurier sa-i fac un RK, ca mi-e tare dor de ea. Dor mi-e si de vremea cand si vanam la iesirile cu colegii de grupa, nu doar sa stam de vorba in timp ce ne plimbam.
Daca la tipul armei subiectivitatea este mare, cand vine vorba de calibru, clar ramane 12. Poate daca voi avea o perioada in care sa vanez suficient de mult incat sa simt nevoia de noi provocari, voi trece la 20. Am tras cu 20 (atat cu alica cat si breneke) si mi-a placut. Dar deocamdata ma multumeste 12-le.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile oferite incepand de atunci, si pentru toata priceperea si experienta pe care o impartasiti cu noi ceilati vantori, mai mult sau mai putin impatimiti.

Catare plina!
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re:

Mesajde alexbanulescu pe 03 Sep 2018, 19:28

@violiv
violiv scrie:Daca tot m-ati pomenit, iata si raspunsul meu:

SEMI 12 !!!! :wink:

Restul, indiferent de tip constructiv si calibru sunt pentru "joaca".
.......
Chiar daca sansa de a impusca un mistret este mai mica decat cea la iepure, daca vrei iepuri te duci la vanatoare de iepuri iar la mistreti pui numa proiectil unic.

Cat despre sfaturile "mosnegilor" in ale vanatorii ca @amis, ai un pic de rabdare ca vei ajunge si tu la fel de "mosneag" si de "mester" in ale vanatorii si tot asa o sa le dai. Treaba cu 20-ul, distantele de tragere etice sigure si batranesti de 25-35 m las-o pentru cei care s-au plictisit deja de vanatoare, tu ia-ti un 12 si trage la 50! :twisted:

In mare v-am urmat sfaturile. Din pacate pot sa va contrazic. In momentul asta, sansa de a impusca iepure este mai mica decat cea de a impusca mistret. Sa vedem ce ne mai lasa PPA.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate