Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Mai 2024, 23:39

Ce va lipseste din baterie?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 21 Feb 2022, 12:13

CCM scrie:
dtdpuu scrie:
CCM scrie:https://famars.com/thegunroom/famars-gun-models/
Mike Yardley le situeza cam tot pe unde sint HH, Westley-Richards si Purdey.
Deci, ieftine, nu scumpe...


....si voi vinati cu bijuterii? Ca eu ma gindeam sa imi fac poze cu ele nu sa o trec printr-o toamna/iarna cu ploaie/ninsoare/noroi. Succes in achizitie si...vise pina atunci.



ha-ha-ha!!! ...nu cu asa ceva, din pacate... insa recunosc ca am un express juxtapus nu f departe... in 30-06, insa.
375 HH ramane visul absolut.


O oferta super! Ma tot uit la arma asta de cateva saptamani....

https://www.armiusate.it/armi-lunghe/fu ... um_i886197
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8541
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 21 Feb 2022, 22:49

violiv scrie:O oferta super! Ma tot uit la arma asta de cateva saptamani....

https://www.armiusate.it/armi-lunghe/fu ... um_i886197


....unde-i hobby nu-i tocmeala, @violiv, chiar iti lipsetes al doilea 375 HH? :-D

Continuind pe aceeasi team, am scapat ca prin urechile acului weekendul asta sa ma fac cu un Henry 30-30 lever (octogon barrel), noroc cu sotia ca altfel ma faceam vinovat :-)
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde violiv pe 22 Feb 2022, 09:30

As renunta la "o teava" in favoarea celor doua, legate intre ele.
Doar asa, de amorul artei, nu ca ar conferi cine stie ce avantaj ... la 375 dublatul focului e intarziat de revenirea pe tinta, dupa reculul armei, nu neaparat de rearmare. Din Blaser tragi la fel de repede ... daca vrei sa si nimeresti cu al doilea foc.

In al doilea rand e vorba de arma in sine. Este un model rar al cehilor, gama lor de varf din epoca, pe o mecanica "nemuritoare" iar asta este singura in 375 pe care am gasit-o la vanzare in ultimii 10 ani. Cam 1-2 pe an mai apar in 9,3x74 R. Asta o face cu atat mai pretioasa.

In al treilea rand ar fi pretul, de-a dreptul derizoriu pentru un dublu-expres bun in 375.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8541
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde dtdpuu pe 22 Feb 2022, 15:55

violiv scrie:As renunta la "o teava" in favoarea celor doua, legate intre ele.
Doar asa, de amorul artei, nu ca ar conferi cine stie ce avantaj ... la 375 dublatul focului e intarziat de revenirea pe tinta, dupa reculul armei, nu neaparat de rearmare. Din Blaser tragi la fel de repede ... daca vrei sa si nimeresti cu al doilea foc.

In al doilea rand e vorba de arma in sine. Este un model rar al cehilor, gama lor de varf din epoca, pe o mecanica "nemuritoare" iar asta este singura in 375 pe care am gasit-o la vanzare in ultimii 10 ani. Cam 1-2 pe an mai apar in 9,3x74 R. Asta o face cu atat mai pretioasa.

In al treilea rand ar fi pretul, de-a dreptul derizoriu pentru un dublu-expres bun in 375.

....atunci "go for it", dar macar schimba un 375 pe altul. In Romania este conceptul de "trade-in" la magazine, probabil ca nu? Adica mergi la un magazin de arme (mare sau mic, Cabelas sau pawn shop-ul local) si magazinul iti cumpara arma, sau iti da un pret pe care poti sa il folosesti la noua arma pe care o cumperi de la ei (cam acelasi concept ca si la car dealership la noi). Evident pretul este sub pretul pietei, si e bine sa sti cam cit sa ceri/negociezi pe ea inainte de ajunge la ei. Exista la noi chiar un ditamai catalogul cu pretul armelor uzate...pentru referinta.

Vorbind de 2 arme in acelasi calibru, si eu am 2 in 308, dar una nu trage cum vreau (inca) si a doua a fost facut ad hoc pentru vinatoarea de anul trecut - insa nu va ramine asa. Mai inspre sfirsitul anului ma gindesc sa ii schimb teava ori cu 243 or 6.5 PRC daca prinde suficient pina atunci (adica un calibru la mijloc intre 223 si 7mm-08). Oricum ar fi, teava vine cu un nou set de matritze, pulberi, proiectile :-D :-D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde popaliviu pe 23 Feb 2022, 19:20

@violiv uite ceva frumos în calibrul de care zici :

https://www.waffengebraucht.at/waffen/k ... or--386301
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde COObra pe 11 Ian 2023, 08:44

Schimb un pic tonul discutiei la visul unui incepator.
o lisa 12/76 (dat deja avansul la un Fair Premier)
o carabina in 3006 (in ganduri un M18, Lupo, T3x....si lista e deschisa) cu o luneta de genul 2-10x50
un lever action (winchester)
o pompa
o lisa semi (Berreta)
ultimele 3 sunt din categoria "pentru ca de ce nu"
mi-as dori si un Glock 19 dar ........nu ma intereseaza pe colectie.
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Ce va lipseste din baterie?

Mesajde yoghi pe 11 Ian 2023, 14:17

Merge pe autoaparare ...alea albastre.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori

cron
Publicitate