Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 18:15

Subiecte 2023

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Subiecte 2023

Mesajde dtdpuu pe 03 Ian 2023, 19:38

La Multi Ani prieteni si sa avem un 2023 mai implinit decit 2022!

De o vreme ma gindesc la topicuri si subiecte pe care au fost scrise pe forum. Mi se pare ca in ultima vreme, putina lume mai citeste topicuri lungi, si mai putin topicuri tehnice, poate ceva legat de vinatore etc. IN general mare agitatie e pe detalii (importante, sau controversate) de genul, luneta, arma calibru...etc...si evident ca lucrurile de multe ori deviaza in fel de fel de ricoseuri. E oarecum normal...dar pare ca trecem de ....dar totusi parca incet incet lumea e prea putin interasata in a ne educa si contribui cu adevarat versus opinii si contradictii. Nu stiu daca putem corecta starea asta...dar mi-ar parea rau sa mergem "in jos", pentru ca asta este moarte sigura la acest forum, apoi grup si in final o comunitate....pentru ca lumea "buna" pleaca si ramine un fel de concurs "a mea e mai mare" pe forum.

Asadar in ideea de a mai ridica interesul pe forum, m-am gindit sa mai scriu citeva articole. DAR sa fiu sincer nu as depune efortul daca interesul e redus, pentru ca...nu e chiar 30 de minute pentru un articol ci citeva ore bune (sau zeci de ore pentru o serie), raspindite pe citeva zile. Deci iata citeva topicuri care mi se par interesante:
- Modificarea armelor de serie pentru nevoile personale (precizie, vinatoare de un anumit tip, etc.)
- Considerente de greutatea armelor
- Echipamente si accesorii la vinatoare
- Pregatirea masinii pentru vinatore
- Discutii comparative calibre - discutii de calibre apropiate ca si utilizare (de genul nou vs vechi ex 300 Winchester Magnum vs 300 PRC)

Evident toate aceste articole sint din prisma personala si deschise spre discutie.

Asadar sint curios de opiniile voastre, propuneri, etc....daca exista SUFICIENT interes DACA NU ....NU. :( :D
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Subiecte 2023

Mesajde yoghi pe 04 Ian 2023, 01:38

Salutare
Am apreciat todeauna oamenii care vor sa explice,invete pe altii fara vreun interes,nici macar pt celebru "like" ,asa ca initiativa ta e buna
DAR

din propia experienta _12 ani de instructor de curs ,iti spun ca maxim 5% din vanatori sunt interesati de ""amanunte".
La fiecare serie de curs ,trei intrebari tehnice
prima I.trebare : care e cea mai buna arma .dupa minute de explicatii venea a adoua...ok am inteles dar totusi care e cea mai buna..si in final ultima ,care ma convigea de interesul cursantului....dar tu ce ai alege?

Deci carevasazica daca.crezi.ca nu ai ce face cu timpul personal poti incepe cu invataminte pt altii.dar daca te uiti la propiile postatari anterioare vei vedea clar citi au citit sicati au participat la.discutii.

Oricum Bafta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Subiecte 2023

Mesajde dtdpuu pe 04 Ian 2023, 02:36

yoghi scrie:Salutare
Am apreciat todeauna oamenii care vor sa explice,invete pe altii fara vreun interes,nici macar pt celebru "like" ,asa ca initiativa ta e buna
DAR

din propia experienta _12 ani de instructor de curs ,iti spun ca maxim 5% din vanatori sunt interesati de ""amanunte".
La fiecare serie de curs ,trei intrebari tehnice
prima I.trebare : care e cea mai buna arma .dupa minute de explicatii venea a adoua...ok am inteles dar totusi care e cea mai buna..si in final ultima ,care ma convigea de interesul cursantului....dar tu ce ai alege?

Deci carevasazica daca.crezi.ca nu ai ce face cu timpul personal poti incepe cu invataminte pt altii.dar daca te uiti la propiile postatari anterioare vei vedea clar citi au citit sicati au participat la.discutii.

Oricum Bafta.


Merci...cam asa mi se pare si mie....si pina acum esti singurul care a raspuns :-h
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Subiecte 2023

Mesajde zforis pe 04 Ian 2023, 09:46

Salut si la multi ani!

Eu citesc cu placere postarile tale, dar daca am posibilitatea sa aleg ce sa citesc, atunci as citi si mai mult despre:

- Discutii comparative calibre - discutii de calibre apropiate ca si utilizare (de genul nou vs vechi ex 300 Winchester Magnum vs 300 PRC)
- Modificarea armelor de serie pentru nevoile personale (precizie, vinatoare de un anumit tip, etc.)
- Considerente de greutatea armelor
- Incarcarea munitiei (cal. 30-06 in special,) poate in viitor si in tara noastra frumoasa va fi permisa

Zoli
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Subiecte 2023

Mesajde laurul pe 04 Ian 2023, 09:55

Eu as aprecia efortul!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Subiecte 2023

Mesajde Ghinda pe 04 Ian 2023, 10:02

Eu apreciez tot. Deși nu îmi doresc să fac chestii din astea, gen încărcat muniție, calibre diverse pentru vânat divers, mașină dedicată vânătoare etc.
Ce sunt curios sunt echipamentele, gen țoale dedicate, sac dormit, lanternă (2 maxim, o frontală și una normală), un binoclu etc. Mă interesează obiceiurile de vânătoare, cum fac unii, tradiții de ale locului etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Subiecte 2023

Mesajde pipabh pe 04 Ian 2023, 10:50

As foarte aprecia efortul!
""- Modificarea armelor de serie pentru nevoile personale (precizie, vinatoare de un anumit tip, etc.)
- Considerente de greutatea armelor
- Echipamente si accesorii la vinatoare
- Pregatirea masinii pentru vinatore
- Discutii comparative calibre - discutii de calibre apropiate ca si utilizare (de genul nou vs vechi ex 300 Winchester Magnum vs 300 PRC)"""
Subiectul cu rosu mai greu pe la noi!! In rest mi se par foarte ok de abordat si discutat.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Subiecte 2023

Mesajde Sly_Fox pe 04 Ian 2023, 11:11

dtdpuu scrie:La Multi Ani prieteni si sa avem un 2023 mai implinit decit 2022!
Asadar in ideea de a mai ridica interesul pe forum, m-am gindit sa mai scriu citeva articole. DAR sa fiu sincer nu as depune efortul daca interesul e redus, pentru ca...nu e chiar 30 de minute pentru un articol ci citeva ore bune (sau zeci de ore pentru o serie), raspindite pe citeva zile. Deci iata citeva topicuri care mi se par interesante:

- Echipamente si accesorii la vinatoare

Asadar sint curios de opiniile voastre, propuneri, etc....daca exista SUFICIENT interes DACA NU ....NU. :( :D

La mulți ani!
Eu de subiectul evidențiat prin îngroșare aș fi interesat! Echipamente și accesorii! Însă doar cele utilizate la vânătoarea cu arme lise, pentru că acesta este domeniul meu de interes. De la vânătoarea de păsări la pasaj (iarnă-vară) și până la vânătoarea la mamifere mici, în câmp deschis. Sunt curios ce mai este nou peste băltoacă în acest domeniu!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Subiecte 2023

Mesajde bibicu pe 04 Ian 2023, 14:20

Salutare maxima si La multi ani !

Din punctul meu de vedere sunt bune toate care aduc invataminte. Am citit cu placere ce ai scris de-a lungul timpului, asa ca "toarna" ca cine va vrea va avea "paharul" la indemana.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Subiecte 2023

Mesajde AXP pe 04 Ian 2023, 17:35

dtdpuu scrie:La Multi Ani prieteni si sa avem un 2023 mai implinit decit 2022!

De o vreme ma gindesc la topicuri si subiecte pe care au fost scrise pe forum. Mi se pare ca in ultima vreme, putina lume mai citeste topicuri lungi, si mai putin topicuri tehnice, poate ceva legat de vinatore etc. IN general mare agitatie e pe detalii (importante, sau controversate) de genul, luneta, arma calibru...etc...si evident ca lucrurile de multe ori deviaza in fel de fel de ricoseuri. E oarecum normal...dar pare ca trecem de ....dar totusi parca incet incet lumea e prea putin interasata in a ne educa si contribui cu adevarat versus opinii si contradictii. Nu stiu daca putem corecta starea asta...dar mi-ar parea rau sa mergem "in jos", pentru ca asta este moarte sigura la acest forum, apoi grup si in final o comunitate....pentru ca lumea "buna" pleaca si ramine un fel de concurs "a mea e mai mare" pe forum.

Asadar in ideea de a mai ridica interesul pe forum, m-am gindit sa mai scriu citeva articole. DAR sa fiu sincer nu as depune efortul daca interesul e redus, pentru ca...nu e chiar 30 de minute pentru un articol ci citeva ore bune (sau zeci de ore pentru o serie), raspindite pe citeva zile. Deci iata citeva topicuri care mi se par interesante:
- Modificarea armelor de serie pentru nevoile personale (precizie, vinatoare de un anumit tip, etc.)
- Considerente de greutatea armelor
- Echipamente si accesorii la vinatoare
- Pregatirea masinii pentru vinatore
- Discutii comparative calibre - discutii de calibre apropiate ca si utilizare (de genul nou vs vechi ex 300 Winchester Magnum vs 300 PRC)

Evident toate aceste articole sint din prisma personala si deschise spre discutie.

Asadar sint curios de opiniile voastre, propuneri, etc....daca exista SUFICIENT interes DACA NU ....NU. :( :D


Salutare,
Ti-am citit intotdeuna, cu placere postarile si le voi citi in continuare cu la fel de multa placerere, toate tematicile prezentate, de tine, mi se par interesante, din partea mea ai toata sustinerea si incurajarea, te tog continua, in masura in care timpul iti permite. Toate cele bune, un an plin de bucurii si impliniri.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Subiecte 2023

Mesajde vasileneagu pe 04 Ian 2023, 19:37

La multi ani , indiferent de varsta si/sau experienta , totdeauna mai sunt multe de invatat . Te icurajez sa scrii despre tot ce vrei sa impartasesti cu noi . Nu ai crede cat de multi citesc si probabil, parte incearca sa si aplice ceea ce este permis de aplicat . Munca trebuie incurajata si apreciata . Eu o fac. Mult spor , putere si dorinta . Stima , Vasile Neagu
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Subiecte 2023

Mesajde RaduCR pe 04 Ian 2023, 19:58

Tot ce scrii este apreciat și adaugă multă valoare și informații acestui forum.

Te rugăm să vii cu cât mai multă informație...

Mulțumim pentru efort!

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Subiecte 2023

Mesajde DanCo pe 04 Ian 2023, 20:29

Salut! Obișnuiesc sa citesc tot ce se scrie pe forum. Legat de arme și munitii sunt enorm de multe informații aici, de toate felurile. Subiecte despre accesorii pentru arme, accesorii pentru vanatoare, subiecte adiacente vânătorii, vântului, tehnici de vanat, etc, sunt mai puține sau mai vechi și nu sunt subiecte la fel de dezbătute ca cele despre arme asa ca pentru mine ar fi foarte interesante. Din păcate, în ultimul an și mai ales în ultimele 3-4 luni am văzut o scădere drastica a activității pe forum. Întra cine este interesat, întreabă ce vrea sa știe- de obicei despre arme, optica sau munitii - și apoi nu mai are activitate pe forum. Au scăzut mult dezbaterile de pe forum. Forumul o cam ia în aceiasi direcție ca și vânătoarea. Din partea mea felicitări pentru ce faci și stiu ca nu este usor sa iti rupi din timp pentru a scrie atat, tu fiind unul din cei care scriu mult pe forum.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Subiecte 2023

Mesajde tehărău pe 05 Ian 2023, 02:22

Cristian, toate postările tale au fost cu ++. Dacă te țin pulpele, scrie frate, că te citim. Câțiva, aia care suntem, și apreciem.
Dar nu te aștepta la tiraje deosebite ca ce a fost nu se mai întoarce. Generația X, Z sau cum naiba se cheamă, nu mai citește nici s-o bați. Dacă faci tic toace de 20 de sec, spargi! :ymhug:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Subiecte 2023

Mesajde proteam pe 05 Ian 2023, 14:59

Scrie dtdpuu, scrie chiar daca ai impresia ca nu ai intoarcere. Sunt multi care citesc in speranta de a afla ceva nou.
Daca cineva e interesat de partea de legislatie (desi sunt doar inginer silvic si nu jurist) sau cum se vede din partea unui gestionar , spuneti si ma bag si eu in limta timpului liber si a cunostiintelor.
spor
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Subiecte 2023

Mesajde kleine pe 05 Ian 2023, 16:55

Salutare tuturor,

Greenhorn sau Old Shatterhand, apreciez mult experientele impartasite.

Multumesc Cristian, multumesc tuturor :)

Kleine, un Greenhorn
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Subiecte 2023

Mesajde DART pe 10 Ian 2023, 08:05

Salut!
Se pare ca esti(ai ramas) "sufletul petrecerii"!
Te citeste toata lumea !Chira daca lumea aceasta de pe forum s-a mai micsorat ...
Sunt interesat de toate subiectele propuse de tine!
Spor la treaba si...La Multi Ani !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Subiecte 2023

Mesajde dtdpuu pe 11 Ian 2023, 02:52

Multumesc de aprecieri si de incurajari.

Pentru mine, 2022, ca si ani precedenti de-altfel, a fost un an aglomerat, mult lucru, multe calatorii (32 in 2022) si 2023 se anunta a fi la fel (acum sint pe drum de la inceputul anului). ASADAR timp intre hobby-uri si job nu ramine mult timp de scris, deci articolele poate vor veni mai sporadic...dar voi incerca sa scriu. De facut in 2022 am facut totusi citeva lucruri care ar merita povestite (constructii de arme, cumparaturi si decizii de echipamente, calibre, etc.).

As vrea sa ii incurajez si pe altii sa scrie...chiar si daca nu sint experti...pot scrie experiente personale, dar cu atit mai mult pe cei care au cu adevarat cunostinte de impartasit - stiti care sinteti :) .

Sa speram ca putem tine forumul de calitate si "vioi".

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Subiecte 2023

Mesajde COObra pe 11 Ian 2023, 07:52

Eu cu siguranta gasesc subiectele interesante si importante.
Ca nou vanator pentru mine vor prima cele legate de echipamente si greutatea armei.
Multumesc,
Stefan
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Subiecte 2023

Mesajde florinsarca pe 11 Ian 2023, 18:59

La mulți ani colegii!! Hai că găsim noi ceva subiecte de discuție și în 2023 . Cred cu tărie că pe subiecte de vânătoare. Eu trag speranță că trec ele toate belelele astea care ne dau bătăi de cap toată ziua( epidemie mai nou, război, pestă porcină africană...etc) și om putea din nou să depănăm amintiri din teren și de ce nu, câte un sfat sau o vorbă faină.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: Subiecte 2023

Mesajde gainusa pe 19 Mar 2024, 16:04

În perioada 2023-2024, am avut parte de o călătorie distractivă și plină de aventuri, care mi-a oferit o experiență de neuitat. Am început cu o vizită la Chișinău, unde am explorat orașul și am descoperit frumusețile sale ascunse. Apoi, am continuat drumul spre Duruitoarea Veche, unde am fost uimit de peisajele spectaculoase ale defileurilor.

Acolo, am avut șansa de a participa la o vânătoare fermecătoare, care mi-a permis să mă apropii de armonia naturii și să admir fragilitatea și puterea ei. Prin implementarea acestei experiențe în viața mea de zi cu zi, am înțeles importanța verdeții și a energiei care ne înconjoară.

În general, această călătorie mi-a oferit o perspectivă nouă asupra lumii și a întărit dragostea mea pentru natură și aventură.


Și cam ce subiect tratezi?
Uite de citit, ia seamă și de punctul 6.

viewtopic.php?f=69&t=11217

Moderator
gainusa
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Mar 2024, 16:00

Re: Subiecte 2023

Mesajde yoghi pe 21 Mar 2024, 00:58

@gainusa

Vii cu aiureli de ""vanatoare fermecatoare"" ..dute bre la forumurile cu pisici.

Si cum dracu ai ajuns sa scrii cu galben ..mergi pe camumflaj? Un Verde intre vanatori!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Subiecte 2023

Mesajde Ghinda pe 21 Mar 2024, 14:13

Eu l-am îngălbenit, să se prindă.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate