Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 17:34

Așteptări 2024 și/sau de viitor

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Ghinda pe 08 Ian 2024, 09:43

Nu cred că a mai fost un astfel de subiect. Îl încercăm?
Aștept să vânez marmotă, încă aștept căpriorul ăla unul în viață și aștept și tot aștept ca vânătoarea să fie la locul ei.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Blue16 pe 08 Ian 2024, 10:16

1.Legiferarea vânătorii individuale la vânatul mic. Din motive de indisponibilitate coleg, plăcerea de a cutreiera coclauri singur sau doar cu câinele tău.
2. Legiferarea încărcării muniției cu alice. Din motive de indisponibilitate muniție de același tip, din plăcerea lucrului făcut de mâna ta, din cauză că suntem probabil singurii din Europa unde este interzis.
Blue16
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Feb 2018, 21:16

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde liviur pe 08 Ian 2024, 12:23

Pentru 2024 :
1. astept sa inghete bine sa ies la sacali, vulpi mai putin pentru ca nu am mai vazut asa multe, predomina sacalul;
2. astept sezonul de caprior pentru iesirile de dimineata cu natura trezita la viata, parca ma reincarc cu energie;
3. apoi cerbul pentru spectacol si daca vrea Dumnezeu, un trofeu de vis;
4. sa ies cu cainele la vanat mic.

In general, imi doresc sa mai merg odata la Ibex siberian si daca voi avea cu cine la un Daghestan tur.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde DanCo pe 08 Ian 2024, 16:47

Ma limitez la așteptările realizabile. Sa am mai mult timp pentru ieșiri la vanatoare, sa pot sa ies mai mult în poligon si poate încă o arma. Despre cele de normalizare a vanatorii în România și normalizarea asociațiilor de vanatoare mai bine sa nu pomenesc pentru ca știu ca nu se vor realiza.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Sly_Fox pe 09 Ian 2024, 00:55

Nu am nicio așteptare și nu aștept nimic de la nimeni! Viitorul va veni negreșit, în valuri! Totul este ca poziționarea să fie întotdeauna pe vârful valului pentru a vedea de timpuriu când vine următorul val. Și tot așa, val după val în acest ocean răvășit de furtuni.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Septimiu pe 09 Ian 2024, 09:09

Cel mai mult imi doresc ca in zona mea sa se deschida un poligon care sa aiba preturi decente astfel incat sa pot petrece cel putin o zi pe luna tragand cu toate armele pe care le detin. Din discutiile avute cu niste baieti ambitiosi, exista mari sanse ca dorinta mea sa fie indeplinita.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde DanCo pe 09 Ian 2024, 09:26

Septimiu scrie:Cel mai mult imi doresc ca in zona mea sa se deschida un poligon care sa aiba preturi decente astfel incat sa pot petrece cel putin o zi pe luna tragand cu toate armele pe care le detin. Din discutiile avute cu niste baieti ambitiosi, exista mari sanse ca dorinta mea sa fie indeplinita.


Știm amândoi despre cine este vorba și de când se chinuie cu poligonul. Din păcate, pana la apariția noii legi nu prea cred ca sunt șanse.Pana atunci tot pe la Floresti ne chinuim.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Septimiu pe 09 Ian 2024, 09:32

Nu ma refer la cei de la Cluj care incearca de cativa ani buni. Ma refer la niste baieti dintr-un judet vecin. Anul trecut au deschis un poligon indoor si se pare ca se descurca destul de bine iar planul este ca in acest an sa deschida si unul outdoor. Vedem daca reusesc ce si-au propus sau nu...
Pe la Floresti am incercat si eu sa ma "chinui" dar nu am reusit. Mi s-a parut destul de neserios "organizatorul".
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde biriuck pe 10 Ian 2024, 12:40

1. Timp
2. Deschiderea pe bune a vanatorii la cocos de munte
3. Un caprior si un tap negru dupa care sa nu mai caut ceva spectaculos
4. Timp...

Ar mai fi un capitol cu sperante (desarte):
1. Tratarea diferintiata a speciilor protejate la nivel UE in functie de specificul fiecarei tari pentru un management eficient.
2.Fluidizarea procesului de vanzare-cumparare arme prin digitalizare si eliminarea blocajelor institutionale (autorizatie bazata pe QR, inregistrare facuta direct de armurier intr-un registru central, arma trecuta automat in permisul de tip card, ditamai comandantul se poate ocupa de treburi serioase in loc sa stea sa semneze ca nea Gheorghe si-a vandut stropitoarea cu alice etc)
3.Incheierea razboiului de la granite si "corectia" preturilor nesimtite practicate in prezent la munitie
...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde sean pe 11 Ian 2024, 11:38

Eu astept rabdator sa-mi iasa porc pe pusca la goana,n-am mai patit asta din ianuarie 2021...poate fi si scroafa cu purcei,o iert si o aplaud...a facut ravagii pesta la noi.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Marius pe 13 Ian 2024, 16:22

2024 se va dovedi un an mediu: mai bun decat 2025, dar mai prost decat 2023.

Asadar, viitorul vanatorii e sumbru din mai multe motive:
-scaderea numarului de vanatori din cauza faptului ca generatiile de dupa noi au alte tipuri de preocupari;
-tot mai multi tineri aproba politica ticaloasa eco-isterica care influenteaza factorul politic;
-totala lipsa de implicare a vanatorimii in proiecte menite sa apere sau sa promoveze vanatoarea;
-realitatea ultimilor 20 de ani care arata o permanenta degradare a activitatii noastre (specii care nu se mai vaneaza, scurtari de sezoane, alinierea absurda a Romaniei la Directiva Habitate, inasprirea legislatiei);
-victoriile permanente ale verzilor (maro, de cacat) impotriva noastra.

PS Ce asteptari de mai bine putem avea cand o mana de oameni de la SOR stabileste cati gugustiuci (de exemplu) sunt in Romania? In timpul asta vanatorii isi numara flocii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde sean pe 16 Ian 2024, 10:12

Hai ca am avut noroc duminica,a iesit urs pe mine...o namila dar slab,ciolanos...dupa ce l-am aplaudat si m-a luat in seama m-a ocolit si s-a postat intr-un desis in spatele meu la 25-30 de metri si ma injura ascuns acolo...un sfert de ora m-a tinut incordat cu spatele la goana,bine ca nu au iesit porci. :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Adrian_Dumitru pe 16 Ian 2024, 14:53

sean scrie:Hai ca am avut noroc duminica,a iesit urs pe mine...o namila dar slab,ciolanos...dupa ce l-am aplaudat si m-a luat in seama m-a ocolit si s-a postat intr-un desis in spatele meu la 25-30 de metri si ma injura ascuns acolo...un sfert de ora m-a tinut incordat cu spatele la goana,bine ca nu au iesit porci. :lol: :lol:


erai cu 9,3x74R ?
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Ghinda pe 16 Ian 2024, 15:33

sean scrie:Hai ca am avut noroc duminica,a iesit urs pe mine...o namila dar slab,ciolanos...dupa ce l-am aplaudat si m-a luat in seama m-a ocolit si s-a postat intr-un desis in spatele meu la 25-30 de metri si ma injura ascuns acolo...un sfert de ora m-a tinut incordat cu spatele la goana,bine ca nu au iesit porci. :lol: :lol:

Presupun că tot aplaudând stăteai cu spatele!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde biriuck pe 16 Ian 2024, 17:11

Adrian_Dumitru scrie:erai cu 9,3x74R ?

Era dar il tine in toc ca sa nu se zgarie :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde sean pe 16 Ian 2024, 23:50

Cu 9.3-ul,normal...altceva nu folosesc,îmi dă curaj nu gluma.
Și la iepuri daca as merge tot cu dublu-expressul,daca mă ataca... :))
Dane,nu îl mai port în toc,l-am zgâriat. :oops:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde sean pe 17 Ian 2024, 10:12

Ghinda scrie:
sean scrie:Hai ca am avut noroc duminica,a iesit urs pe mine...o namila dar slab,ciolanos...dupa ce l-am aplaudat si m-a luat in seama m-a ocolit si s-a postat intr-un desis in spatele meu la 25-30 de metri si ma injura ascuns acolo...un sfert de ora m-a tinut incordat cu spatele la goana,bine ca nu au iesit porci. :lol: :lol:

Presupun că tot aplaudând stăteai cu spatele!


Nu puteam cu un deget pe trăgaci și unu pe siguranță...m-am mulțumit să-l măscăresc,fiind primul pe mine sezonul asta,chiar nu-mi explic de unde atâta ghinion,in anii trecuți a fost mai bine. :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Așteptări 2024 și/sau de viitor

Mesajde Ghinda pe 17 Ian 2024, 16:30

=)) =)) =)) =)) =))
Divaghez. Odată eram cu un vânător deasupra mea cca 30 m suit într-o cloșcă de carpen. El cu o semi mai semi. S-a oprit ursoaica fix între noi, în cur s-a pus, eu hăpăiam, el aplauda și hăulea. A făcut aia din cap stânga dreapta și a plecat în treaba ei, trecuse puiul mai înainte. Vecinul: Domle era teava la carabină fix pe mine! Eu: Dar crucea pe gât la urs! Păi și trăgeai? Dacă facea spre unul din noi, da! El: Bine dracului că a plecat, că răgușisem!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Segama şi 42 vizitatori

Publicitate