Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 15:18

Vanatori, la arme!-petitie

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 12 Oct 2018, 13:48

si daca cetateanu are 50 ..55ani ?
faci discriminari de varsta?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde tehărău pe 12 Oct 2018, 14:06

yoghi scrie:si daca cetateanu are 50 ..55ani ?
faci discriminari de varsta?


:) am gândit-o și eu...
Chelu-și pune mana-n cap!

Eu zic sa propunem și un discount. 10% la ăia mai purisani,+- 5% în funcție de culoarea parului/numărul de erectii matinale.

Acum, să zicem și ceva mai serios. Știe cineva vreo petiție online care să fi avut vreun efect?!? În afară de cel de supapa de refulare pentru oamenii de bine cu pulovere și care se fac ca lucrează...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Azmodan pe 12 Oct 2018, 16:16

yoghi scrie:si daca cetateanu are 50 ..55ani ?
faci discriminari de varsta?


ai dreptate. dar de undeva ar fi bine sa incepem. ca direct access la pistoale peste noapte nu ne dau...asta e clar.
asa macar aia mai tineri si-ar dezvolta o cultura a armelor, si asa poate copiii nostri o sa traiasca o vreme cand si in romanica o sa fie o lege a armelor "ca dincolo" :)
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 12 Oct 2018, 20:49

colegaa
daca vrei sa incepem cu ... eu am inceput deja :D
am mai multe decat ....scrie in semnatura mea(asta cu albastru) **==

ps nu am 55 ani si nu sunt chel :mrgreen:

ps 2. Fi corect si cu ceilalti .ce ai zice tu si altii daca eu as propune pt poligon cel putin 8 trageri cu minim 200 cartuse. sau nu minim 5 ani ,ci cinci arme cumparate.

Daca tu ai sacii in caruta ,....?

Daca noi ne facem diferente ce sa zic de politie.
acu cateva zile a venit un nene sa predea arma pt ca la 82 ani nu mai vroia medicul sa -i semneze fisa M.
Arma lui era veche dar era fara rugina si cu ulei pe ea. iar altii tinerii astia vin cu arme necuratate vreodata in 20 de ani.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Choice77777 pe 15 Oct 2018, 11:27

Sly_Fox scrie:Prin UK așa se procedează? Dai un picior în ușă pentru a o deschide, te așezi pe canapea și ceri gazdei o bere rece pentru că tu te simți înfierbântat? În plus ești cam paralelus-bipedus cu vânătoarea după câte se vede. "Niște iepuri amărâți" auzi la el. :twisted:


Da, iepuri amarati. Ca sa stii si tu, in UK populatia de iepuri e de vreo 39 milioane, is cea de caprioare era de 2 milioane la ultima estimare in 1995 si e tot in crestere fiindca nu au pradatori naturali, zero lupi, ursi, etc in UK.
Si toate astea 2 milioane de patrupede is free, nedetinute de nimeni, singura conditie ca sa le omori este ori sa ai permisiunea proprietarului terenului, ori sa fie terenul tau, ori se poate omora uman daca exista circumstance evidente de suferinta...accident auto, etc...si dupa ce omori un animal suferind, poti sa iei puiul, viu sau mort.
Ia zi-mi cat platesti per caprioara omorata in Ro ? Sau pe iepure ? Doar asa ca rad un pic. Apropo, o specie din cele veo 6 plus hibrizii lor, specia muntjack, are sezon tot anul lol, ierupii iarasi tot anul , la fel si vulpile.
Choice77777
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Oct 2018, 06:15

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde ventura pe 15 Oct 2018, 12:54

Daca e asa de bine in UK, de ce deranjezi lumea pe aici?
Nu mai bine stai tu acolo sa omari animale, iar noi aici facand vanatoare?
Unora ne place mai mult vanatoarea decat omoratul.

PS: parerea mea este ca ori nu esti in stare sa obtii permis de vanatoare in Romania comunista, ori nu-ti permiti, ori nu te lasa legea...
Ca de dorit, este evident ca-ti doresti. Prea esti inversunat....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Sly_Fox pe 15 Oct 2018, 12:57

Ești departe tare de vânătoare și nu înțelegi multe lucruri legate de această activitate. Când vorbești de iepuri amărâți nu ai ce căuta pe un forum de vânătoare, forum în cadrul căruia activează vânători nu trăncănitori.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde kleine pe 15 Oct 2018, 12:59

@Ventura: jos palaria! Ma duc sa fac curatenie pe locul de parcare...
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde tehărău pe 15 Oct 2018, 14:39

Robinhoade, m-am prins: bagi la mișto să agiti sifonul.
Daca nu-i așa, înseamnă că ești prea prost, prea slab pregătit, incult etc încât să înțelegi că vânătoarea are în comun cu omoratul infinit mai puțin decât are mersul la poligon cu galantarul de la măcelărie. Nu te mai da pe aici cu statistici din o mie nouă sute toamna că nu impresionezi pe nimeni.
Bagă-te-n seama pe site -uri englezești de acum (ca deja te simți hanterlău de-al lor) dacă te ține să scrii în engleză și vezi cum te primesc băieții. La noi ești ca și mutat pe planeta tuturor posibilităților.
Pa!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde kleine pe 15 Oct 2018, 14:57

Salutare,

Eu zic ca il bagati prea mult in seama si, oricum, am terminat de curatat locul de parcat pentru cei ca el...

Multumesc,
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde laurul pe 15 Oct 2018, 18:28

Ne-a parasit animalul....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Floredisan21 pe 07 Feb 2020, 07:12

Buna ziua,sunt vanator nou si as dori si eu cateva informatii in legatura cu o problema daca se poate sa ma ajutati.
Am luat permisul de curand,acum am depus actele pentru obtinerea autorizatiei de procurare arma
Eu locuiesc in Germania,am gasit o arma aici si doresc sa o duc in tara....am si un armurier care imi face toate actele...totul este ok.
Problema este pot duce arma in tara numai cu autorizatia de cumparare sau imi trebuie si permisul de arma........multi zic ca prima data trebuie sa iti treci o arma pe Romania...apoi poti sati aduci din alte state.
Cum as putea sa procedez,daca ma puteti ajuta
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2020, 16:24

Ti-am raspuns la topicul dedicat.
NU MAI posta aiurea.

Initial am crezut ca nu am salvat raspunsul,dupa am priceput ca ai pus intrebarea in doua topicuri.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Floredisan21 pe 08 Feb 2020, 07:38

Nu postez aiurea, am cerut o părere sunt nou aici...si nu știu cum funcționează.... De-aia am postat în mai multe locuri.... Am deranjat cu ceva??
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde laurul pe 08 Feb 2020, 07:55

Floredisan21 scrie:Nu postez aiurea, am cerut o părere sunt nou aici...si nu știu cum funcționează.... De-aia am postat în mai multe locuri.... Am deranjat cu ceva??

Nu stii cum functioneaza pentru ca nu ai citit regulile de utilizare.
Intai treci frumos si te prezinti minimal la Jurnal de forumist si abia apoi postezi nelamurirea, o singura data, la topicul potrivit.
Pe acest forum nu este tolerat limbajul de mirc, fb si altele. Incearca sa scrii corect in limba romana pentruca altfel, da, deranjezi!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate