Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 01:22

Vanatori, la arme!-petitie

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde OviGal pe 13 Noi 2012, 23:33

Alin3006 scrie:Noul cod silvic condamna padurile din Romania:
http://romania.panda.org/ce_facem/padur ... tter_72077

Sa inteleg ca e pe post de ITRSV noua lege?
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde bogdanm pe 16 Ian 2013, 12:57

Apropo de aceasta petitie.
Mai este putin si se fac 5 ani de la lansarea ei. Pana in aceasta clipa sunt 792 de semnaturi.
Ca o comparatie, ieri nu s-au platit salarii pe la CFR. Concluzia? Astazi a fost greva spontana.
Mai este ceva de comentat?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Don pe 18 Ian 2013, 10:42

Intre timp cateva dintre revendicari s-au rezolvat "pe cale naturala"...
Altele poate ca se vor rezolva la fel...din pacate,unele dintre ele cred ca foarte tarziu sau niciodata!
Punctul european de vedere este cel pe care corect l-a expus @Nautilus intr-o postare,numai ca am
convingerea ca nu se datoreaza,asa cum sustinea el la un moment dat(poate furios,poate in gluma...)
tineretii stiurlubatice a lui Joshka Fischer,care mai flutura cate un steag sangeriu pe la adunarile
studentesti,cum nu cred ca se datoreaza nici pasului de gasca batut in frageda tinerete de catre urmasul
Sfantului Petru...mai degraba tocmai teama ca masele,din ce in ce mai nemultunite si mai agitate ar
putea avea si asa ceva(momentele sunt cum sunt,numai liniste nu par sa aduca...) consolideaza un
punct de vedere pe care guvernele europene,in succesiunea lor,l-au cam avut fara prea mari variatii...
Si la noi lucrurile se pot intampla sau nu pe un trend european,ba chiar cu oarece intarziere...conform
traditiei!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 21 Ian 2013, 14:53

bogdanm scrie:Apropo de aceasta petitie.
Mai este putin si se fac 5 ani de la lansarea ei. Pana in aceasta clipa sunt 792 de semnaturi.
Ca o comparatie, ieri nu s-au platit salarii pe la CFR. Concluzia? Astazi a fost greva spontana.
Mai este ceva de comentat?

Daca tot e pentru vot, puteti vota aici
http://www.newsmax.com/surveys/GunContr ... dgetphase1
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 13 Mar 2013, 14:28

Don scrie:Intre timp cateva dintre revendicari s-au rezolvat "pe cale naturala"...
Altele poate ca se vor rezolva la fel...din pacate,unele dintre ele cred ca foarte tarziu sau niciodata!
Punctul european de vedere este cel pe care corect l-a expus @Nautilus intr-o postare,numai ca am
convingerea ca nu se datoreaza,asa cum sustinea el la un moment dat(poate furios,poate in gluma...)
tineretii stiurlubatice a lui Joshka Fischer,care mai flutura cate un steag sangeriu pe la adunarile
studentesti,cum nu cred ca se datoreaza nici pasului de gasca batut in frageda tinerete de catre urmasul
Sfantului Petru...mai degraba tocmai teama ca masele,din ce in ce mai nemultunite si mai agitate ar
putea avea si asa ceva(momentele sunt cum sunt,numai liniste nu par sa aduca...) consolideaza un
punct de vedere pe care guvernele europene,in succesiunea lor,l-au cam avut fara prea mari variatii...
Si la noi lucrurile se pot intampla sau nu pe un trend european,ba chiar cu oarece intarziere...conform
traditiei!

http://www.youtube.com/watch?v=mVs9psi_G5k
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde cosmin pe 13 Mar 2013, 19:45

sper sa nu gresesc dar la CEDO dreptul la viata =
conventia cedo
TITLUL I. Drepturi şi libertăţi

Articolul 2
Dreptul la viaţă

1. Dreptul la viaţă al oricărei persoane este protejat prin lege. Moartea nu poate fi cauzată cuiva în mod intenţionat, decât în executarea unei sentinţe capitale pronunţate de un tribunal în cazul în care infracţiunea este sancţionată cu această pedeapsă prin lege.

2. Moartea nu este considerată ca fiind cauzată prin încălcarea acestui articol în cazurile în care aceasta ar rezulta dintr-o recurgere absolut necesară la forţă:

a) pentru a asigura apărarea oricărei persoane împotriva violenţei ilegale;

b) pentru a efectua o arestare legală sau pentru a împiedica evadarea unei persoane legal deţinute.

c) pentru a reprima, conform legii, tulburări violente sau o insurecţie.

deci, conform cedo ar trebui sa ne unim, sa dam statul roman in judecata si probabil vom obtine dreptul de a detine, folosi arme scurte-aparare/tir/vanatoare la fel ca orice demnitar, politist, samd
asadar interpretarea legii - cum procedam?

ps
am votat petitia de la inceput
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 14 Mar 2013, 00:11

am mai spus si alt topic :
am cautat si citit directiva de integrare europeana cu privire la arme. exista acolo o fraza in spatele caruia se ascunde legislatia noastra ciudata.

...fiecare stat membru poate relaxa sau restrange conditiile de autorizare a armelor pt cetatenii sai in functiie de conditiile sociale si politice propii.


Nu e chiar "motamo" dar 90% cam asa.

Explicatia data de opozitie este una singura : momentan Romanii nu sunt pregatiti pt a detinne arme de foc (scurte)

Niste BERBECI
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde aghiuta pe 14 Mar 2013, 00:22

yoghi scrie:Niste BERBECI

Macar berbecii sunt buni.
Rotiti peste un foc potrivit intr-un protzap.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 15 Mar 2013, 12:04

yoghi scrie:Explicatia data de opozitie este una singura : momentan Romanii nu sunt pregatiti pt a detinne arme de foc (scurte)

Niste BERBECI


Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 18 Mar 2013, 11:15

Un document al englezilor privind legislatia lor si esecurile pe care le-au avut. Culmea e ca noi ne straduim acum, ca legislativ, sa facem aceleasi greseli
http://www.parliament.the-stationery-of ... 95ap69.htm
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 20 Mar 2013, 17:26

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Sly_Fox pe 20 Mar 2013, 19:49

Bravo lor. Cu toate ca nu sufar de nicio culoare politica externa a SUA, trebuie sa scot palaria in fata deciziei Senatului american.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde hunt25 pe 21 Mar 2013, 12:31

Asta imi place la americani ca iau atitudine si nu gandesc cu curu' ca majoritatea europenilor dupa vre-un eveniment neplacut.Ei sunt patrioti, noi iubim mai mult Germania si Italia...
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde catalin1981 pe 23 Mai 2015, 15:59

nu prea stiu unde sa postez articolul / citatul de mai jos ..asa ca il pun aici (daca nu se potriveste rog admin sa mute)

nici acum nu este o mare diferenta ...daca maine trebuie sa fie chemata la arme populatia

Când ne-au spus să mergem pe front, nu ştiam nimic de război. Ne mai spuneau din armată: „Să fiţi cu mâna pe armă şi cu deştiu’ pe trăgaci şi când vă duceţi la WC!“. Înainte, ne dăduseră o armă şi ne-am dus să facem şi noi tragere. Eu nu puteam să-nchid ochiul stâng, ca să ochesc. Îl închideam pe dreptul. Mi se părea mie că pot să trag mai bine pe partea aia. „N-ai voie!“, „Dar nu pot!“, „Legaţi-l la ochi!“ Am tras aşa, dar nici în panou n-am nimerit. Comandantul, supărat, a luat arma să-mi arate. A tras şi el, dar de unde?, nici el n-a nimerit panoul. Era arma decalibrată, ca să vedeţi şi voi.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/por ... iau-altii#
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Sly_Fox pe 23 Mai 2015, 17:25

Nu stiu daca se potriveste la acest topic,insa mie mi-au atras atentia alte cuvinte spuse in articol de catre protagonist: ,,De-acolo, am venit în Ungaria, până în Budapesta. Am venit clandestin până acasă. În tren, aveam un sac de merinde italian, unde pusesem o cămaşă şi o pereche de izmene americane. Mi-au tăiat nişte civili sacul şi mi-au luat tot. „Ia uite, acum se cunoaşte că am intrat în România“, glumeam. M-am dat jos în tren la Piteşti. Am ajuns acasă. ,,
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde catalin1981 pe 23 Mai 2015, 17:35

:D :lol: dar nu prea este de ras
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde tehărău pe 23 Mai 2015, 23:32

Domnilor, forumul ăsta a început să ofere delectare
Îmi plăcea oricum dar acum devine sublim.
Povestea de mai sus și descrierea lui @wachtelfeld mi-au făcut ziua frumoasa.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 30 Mar 2018, 07:59

http://evz.ro/horoscop-armele-al-doilea.html

Autor: Radu Ştefănescu | miercuri, 28 martie 2018 | 3 Comentarii | 10242 Vizualizari
În decursul istoriei, grupuri înarmate, puțini, au luat ostatici pe ceilalți, mulți, care nu aveau arme și i-au pus să muncească pentru ei. Pretextul era că îi apără de alți ticăloși înarmați. Așa au apărut statele moderne europene, caracterizate prin faptul că poporul nu are acces la arme, nu poartă arme, ci doar organele coercitive ale statului.




Dragi lupi, padawani și hobbiți, nu v-am răspuns până acum la o întrebare, importantă. ”De ce în State nu se reglementează problema armelor de foc?” Iar unii dintre domnile voastre adaugă: ”De ce nu se reglementează, ca la noi!”. Ar fi un dezastru! Pentru, State, pentru America. Vedeți, domniile voastre, să nu vă supărați, dar aveți mentalitatea iobagului, supus și cuminte și care până la urmă nu vrea să fie liber, să aibă responsabilități, să poarte arme. Doar îi poartă de grijă contele, statul, care este înarmat!
În decursul istoriei, grupuri înarmate, puțini, au luat ostatici pe ceilalți, mulți, care nu aveau arme și i-au pus să muncească pentru ei. Pretextul era că îi apără de alți ticăloși înarmați. Așa au apărut statele moderne europene, caracterizate prin faptul că poporul nu are acces la arme, nu poartă arme, ci doar organele coercitive ale statului. America a fost făcută din emigranți europeni. Mulți dintre ei fugiți din Europa din cauza abuzurilor statelor. Primul lucru a fost să se înarmeze, contrar obiceiului european. Sigur că imensa țară era plină de pericole, dar purtau arme și în primele așezări, în orașele de mai târziu. Portul armelor, la americani, a fost o declarație de independență față de obiceiurile europene, de prizonieratul statelor.

Să ne uităm puțin la ”Bill of Rights”, cele zece Amendamente la Constituția SUA, considerate baza drepturilor omului și ale cetățeanului.

Amendamentul I Congresul nu trebuie sa dea legi privitoare la instituirea vreunei religii sau la interzicerea libertatii de praticare a vreunei religii; sau care ingradesc libertatea de exprimare sau libertatea presei; sau dreptul poporului de a se aduna pasnic si de a cere guvernului sa le rezolve plîngerile.

Amendamentul II Deoarece o miliție bine organizată este necesara securitații unui stat liber, dreptul populației de a păstra și purta arme nu trebuie să fie încălcat.

Amendamentul III Niciun soldat nu trebuie sa fie încartiruit în timp de pace în vreo casă fara consimtamintul proprietarului acelei case, iar in timp de razboi in nici un alt mod decit cel prevazut de lege.

Amendamentul IV Dreptul oamenilor de a fi siguri de propria lor persoana, de casele, documentele si bunurile lor nu trebuie sa fie violat prin perchezitii și sechestrari nerezonabile; nu trebuie sa fie emise mandate decit pe baza unei cauze a carei probabilitate e sustinuta prin juramint sau afirmatii, iar mandatele trebuie sa descrie in amanunt locul care urmeaza a fi perchezitionat si persoanele sau lucrurile care urmeaza a fi sechestrate.

Amendamentul V Nici o persoana nu trebuie sa fie făcuta responsabila de o crima capitala sau de alta crima infama decit pe baza declaratiei sau acuzatiei unei curti cu juri, cu exceptia cazurilor din cadrul fortelor terestre si navale, sau al militiei, survenite in timpul serviciului in caz de razboi sau stare de urgenta; nici o persoana sa nu fie pusa in pericol de a-si pierde viata sau integritatea corporala pentru aceeași ofensa de doua ori; nici sa fie silita in vreun caz penal sa fie martora impotriva propriei persoane, nici sa fie privata de viata, libertate sau bunuri fara judecata legala; iar proprietatea privata sa nu fie luata spre folosinta publica fara o compensatie dreapta.

Amendamentul VI In toate cazurile penale acuzatul trebuie sa aiba dreptul la o judecata publica rapida de catre un juriu impartial din statul si districtul unde infracțiunea a fost comisa, care district va fi fost stabilit in prealabil dupa preceptele legale; acuzatul trebuie sa fie informat cu privire la natura si motivul acuzatiei; sa fie confruntat fata in fata cu martorii care depun marturie impotriva lui; sa existe o procedura obligatorie pentru a obtine martori in favoarea sa si sa aiba asistenta unui avocat pentru aparare sa.

Amendamentul VII In procese de drept comun, in care suma controversata depășeste douazeci de dolari, trebuie sa se respecte dreptul persoanelor la judecata in curtea cu juri, iar nici un caz judecat de jurati nu trebuie sa fie rexaminat in nici un tribunal din Statele Unite altfel decit pe baza legilor de drept comun.

Amendamentul VIII Nu trebuie să se ceară sau să se impună cauțiuni sau amende foarte ridicate, nici nu trebuie aplicate pedepse crude si neobișnuite.

Amendamentul IX Enumerarea anumitor drepturi in cadrul Constituției nu trebuie sa fie interpretată ca o negare, sau discreditare a altor drepturi de care se bucura poporul.

Amendamentul X Puterile care nu sint delegate Statelor Unite de catre Constitutie, si nici interzise de catre aceasta statelor, sunt rezervate fie statelor, fie poporului.

Parcă văd cum au fost scrise aceste fraze istorice, de o importanță covârșitoare pentru civilizația actuală. Parcă văd... Părinții națiunii, strânși pe o terasă, la o masă rotundă, mare. Negrii le aduc ceai de mentă rece și pipe pline cu înmiresmatul tutun de Virginia. Se sfătuiesc, scriu, apoi rescriu. Cer mai multă hârtie și cerneală, ba și pene de gâscă bine potrivite, tăiate meșteșugit. Primul Amendament este scris repede, este esența modului de viață american, libertățile cerute de popor, pentru popor, prin popor. Libertatea religiei, a cuvântului și a dreptului la adunare. Bine, bine, dar cum o să păstreze poporul aceste libertăți, cum o să reziste față de un posibil guvern dictatorial? Simplu, păstrăm dreptul oamenilor de a deține arme, a spus unul dintre ei, poate, James Madison. Niciun guvern zdravăn la cap nu ia măsuri împotriva unui popor înarmat, a adăugat. Așa a luat naștere cel de al Doilea Amendament, care îl apără și face posibil Primul Amendament.

Formularea celor zece amendamente, drepturile omului, au trecut prin multe formulări, până au fost aprobate și ratificate de Thomas Jefferson pe 15 decembrie 1791. Pe lânga aceste zece amendamente inițiale, s-au mai adăugat, în decursul timpului, încă 17, în prezent sunt, în total, 28.

Națiunea americană este o națiune agresivă, războinică. Aș compara SUA cu Imperiul Roman. Dacă copilul standard chinez învață să meargă pe bicicletă, cel american învață să tragă cu arma. Acest lucru produce o disponibilitate uriașă de posibili militari, repede instruibili, pentru că au o dexteritate de lungă durată în folosirea armelor. Să ne amintim că 28% din infanteriștii marini au declarat că s-au înrolat în armată ca să poată să ucidă în mod legal.

Renunțarea la al doilea amendament, după cum doresc istericii anarhiști de stânga, marionetele jihadiștilor musulmani, ar detrona SUA din poziția de superputere mondială. De fapt, asta se urmărește.

Păstrarea armelor ”la liber” dă posibilitate proprietarilor să-și apere avutul și viețile. În anul 2016, FBI raportează, că, pe tot cuprinsul SUA au fost dejucate 3.467.798 încercări de furt, jaf, sau de luare de ostatici, de către cetățeni înarmați. Pe de altă parte există și o parte comică. În ultimul timp activiștii anarhiști au încurajat cetățenii să pună un marcaj, un semn ridicol, care arată că în acea casă nu sunt arme. Ei bine, multe din aceste case au fost jefuite, imediat.

Procurarea relativ ușoară a armelor determină un echilibru în spectrul infracțional. Gangsterii se elimină reciproc, fizic, în lupta pentru control. De exemplu MS-13, Mara Salvatrucha, un grup organizat de salvadorieni, a eliminat din Florida pe competitorii gangsteri negri și mexicani.

Presa anarhistă și isterică de stânga întotdeauna prezintă al Doilea Amendament ca o mare afacere a fabricanților de arme. Mare greșeală, ușor de dovedit! În State sunt trei sute de milioane de persoane și patru sute de milioane de arme. Înregistrate. Mai sunt o sută de milioane de arme cu seria ștearsă cu acid, sau aduse prin contrabandă. Multe arme se moștenesc în familie. De exemplu, în toată viața un american cheltuiește, în medie 523 de dolari pe arme și muniții și 14.756 dolari pe medicamente. Industria fabricanților de arme este pe locul 17 în topul cheltuielilor populației, fiind depășită de autoturisme, tutun, jucării, îmbrăcăminte, electronice etc. Statul este principalul cumpărător de arme sofisticate și scumpe, nu omul de rând.

”Întotdeauna banditul are o armă mai bună ca șeriful” a spus Jesse James, în anul 1872. Ne place, sau mai curând, nu ne place, acesta este adevărul peste tot în lume, atât în secolul XIX, dar și în anul 2018. Și în România.

Dintr-o "naţiune de mici găinari" cum observa Daniel Barbu, adorarea singurului zeu al societăţii actuale, Banul, transformă societatea micilor găinari români într-o adunătură sălbatică, în care infracţiunea cu mână armată devine din ce în ce mai ameninţătoare, se repetă mai des şi mai tragic.

Celebrul antropolog Julius Lips nota : "nu munca, nu unealta l-a făcut pe om uman, ci arma. Omul a ajuns în vârful lanţului trofic prin folosirea armelor, ca vânător. Abia, mai târziu,, a apărut diviziunea muncii şi arma s-a transformat în unealtă. De fapt, la început, arma era folosită drept unealtă." Aşa ar trebui să fie privită şi astăzi arma. Ca o unealtă, alături de greblă şi topor, în economia unei proprietăţi. Oare nu se poate ucide cu toporul? Ba bine că nu, dar nimeni nu cere permis de port topor!
Este vorba de cum priveşte o societate, un sistem politic, arma de foc. Ca un privilegiu, ca un abuz, ca o ameninţare – aşa a fost privită de dictaturi. Prin Decretul-lege nr. 856 din 11 februarie 1938 Carol al II-lea instituia dictatura regală şi introducea starea de asediu. La capitolul IV se stipula: "Autorităţile militare au dreptul… de a ordona depunerea armelor si munitiunilor si de a proceda la cautarea si ridicarea lor şi de a cenzura presa si orice publicatiuni, având dreptul de a împiedica aparitia oricarui ziar sau publicatiune, sau numai aparitia unor anumite stiri sau articole." În două articole se interzicea aspru fundamentul, considerat astăzi, al libertăţii generale a omului, Primul şi cel de al Doilea Amendament.
De atunci au urmat optzeci de ani de dictaturi, denumite democrații de tot felul, populare, socialiste, sociale etc. una mai originală, ca alta. Toate au păstrat interdicţiile. Dictatura, de orice culoare ar fi, funcţionează după principiul "un drept odată interzis, interzis rămâne". Cu titlu anecdotic, trebuie să menţionăm că cerşetoria, aspru sancţionată de Carol al II-lea, de competenţa curţii marţiale, a fost permisă de dictatura comunistă, prin omisiune. Armele, însă, au rămas interzise.

Timp de mii de ani portul armelor era rezervat proprietarilor. Nobilii, cavalerii, boierii nu erau altceva decât proprietari înarmaţi. Burghezia şi apoi comuniştii au satanizat, au compromis conceptul proprietarului înarmat, a nobilului responsabil şi protector, dar și exploatator. Evident, scopul urmărit era deposedarea lor, a proprietarilor, de proprietăţi, iar mijlocul era interzicerea posesiei armelor. O proprietate neapărată devine disponibilă. În momentul în care burghezii au devenit şi ei mari proprietari, au simţit nevoia apărării avutului, a deţinerii şi folosirii armelor.

În România, de exemplu, Legea pentru reglementarea portului şi vânzării armelor publicată în Monitorul Oficial Nr. 281 din 21 decembrie 1924, era o lege aparent restrictivă, dar suficient de clară, care permitea posesia şi folosirea armelor de către proprietari, lege care ar trebui să fie model şi în ziua de astăzi. În prezent, consider că Legea Nr. 295/2004 modificată în 2011 nu corespunde nivelului actual de dezvoltare a societăţii româneşti şi mai ales nu corespunde nivelului dorit de autoapărare şi de protecţie a proprietăţii. Legea este foarte frumoasă, europeană, pentru o ţară civilizată. Cum, probabil, o să fie România peste un număr de ani. Sper, din tot sufletul Populaţia simte că nu este apărată şi caută paliative. O rezolvare a fost posesia unui câine, în locul unui revolver. Dar un revolver nu face şase revolvere mai mici, de două ori pe an. Aşa că ne-am trezit cu sute de mii de "revolvere" cu dinţi, în libertate. A fost o realitate muşcătoare şi soluţia distrugerii acestor buni şi nevinovaţi prieteni ai omului a căzut greu pe sufletul decidenţilor. Pentru mine a fost o mare tragedi Pe un perete, în dormitorul bunicului, erau bătute două cuie mari cu capete înflorate, făcute din aramă. Pe ele stătuse mulţi ani de zile arma bunicului, un Browning cu două ţevi. Copil fiind, m-am jucat cu presa de cartuşe, făceam castele din "bure", mici rondele din pâslă, iniţial îmbibate în parafină, şi mă minunam de punguţele cu sare grunjoasă, de ocnă, care se aflau alături. Pentru că asta punea bunicul în cartuş în loc de glonţ, sau alice – sare! Aşa se apăra proprietatea în România: cu puşca cu sare. Nu ştiu, nu cunosc niciun caz mortal produs de folosirea puştii cu sare. Ştiu doar anecdota. Se spune că un hoţ a fost împuşcat în… spate, de un proprietar. Hoţul a zis printre lacrimi : "Boierule, mai bine trăgeai cu un glonţ". Pentru că ustura, ustura al dracului de tare, Doamne iartă-mă, să furi dintr-o proprietate!
Ultima oară modificat de Cristi pe 30 Mar 2018, 08:11, modificat de 2 ori în total.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 30 Mar 2018, 08:02

http://evz.ro/horoscop-armele-al-doilea.html

Proprietarii au fost şi sunt, în general, persoane responsabile. O avere cizelează omul. Sau măcar aşa a fost și așa ar trebui să fie. Proprietarii ar trebui să aibă dreptul să apere propria persoană şi proprietatea. Pare a fi o lege obiectivă: o proprietate trebuie apărată. Țara trebuie apărată pentru că este suma proprietăților. Faptul că multe mici proprietăţi agricole au fost lăsate în paragină este şi urmare faptului că nu se poate apăra proprietatea, recolta. Nu judecaţi întregul, după excepţii. Statul, cei înarmați vor să fim prizonierii lor, să le plătim taxe, impozite, penalități, amenzi, nu pentru că au dreptate, și pentru că așa este adevărat, ci doar pentru că așa au făcut legile lor strâmbe, aducătoare de venituri nemuncite.
Cu mult respect și umilință am citit într-un jurnal de familie vechi, cum bunicul meu din partea tatălui, Stan Ștefănescu, a scăpat numai ca chiabur, dar tot a făcut ani grei de pușcărie, era șef țărănist, a notat că în ziua de 20 martie 1946 văzând guvernul nedemn numit de Rege, a hotărât să îngroape armele familiei. Așa și-au îngropat și un drept asupra pământului.

Sigur, armele trebuie controlate. Nu ar trebui să fie la vânzare arme automate, de asalt, cu cadență mare, ci doar revolvere și pistoale. Pentru apărare. Nu ar trebui să fie vândute unor persoane cu carențe mentale. Nu ar trebui să fie vândute persoanelor sub 21 de ani. Nu ar trebui ca glonțul să aibă mai mult de 500 de Jouli. Nu ar trebui ca o persoană să dețină mai mult de două arme, una scurtă și alta lungă, exceptând pe cele de vânătoare și de colecție. Nu ar trebui să avem arme, dar ceilalți au arme! Si Vis Pacem Para Bellum!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde tehărău pe 30 Mar 2018, 13:08

Mulțumim, @Cristi!
Se pare ca nu sunt singurul visător...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde laurul pe 30 Mar 2018, 13:30

+++
Foarte interesant.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde romaniac pe 30 Mar 2018, 19:25

Oameni buni, situatia incepe sa se schimbe aici in USA. O sa avem mult de luptat. Ceea ce o face mai greu e ca cei care migreaza din Europa vin cu ideile preconcepute ca armele trebuiesc inregistrate sau banate cu totul. Eu am prieteni romani in aceeasi varsta cu mine care gandesc la fel. Asta e ce e rau. Astia vin aici din tot felul de tari europene si incearca sa impuna aceleasi legi de unde vin. E de speriat, eu unu nu vad de ce au emigrat. Venind la mine in vizita si stiind ca sunt dealer si colectionar sunt foarte entuzmiamati sa le arat armele, sa mergem in spatele casei si sa le folosim dar cand ajung acasa, metalitatea e alta. In ziua de azi e "trendul"asta sa fii de stanga si sa fii impotriva a tot ce e democratie. Pentru ei democratie e socialism, e comunism...
Mai vorbim in alta postare, sunt prea preocupat acum cu deale casei!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde crystygye pe 16 Sep 2018, 02:31

berbecii sunt buni
crystygye
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Sep 2018, 02:29

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2018, 09:35

Mai ales când dau cu coarnele în ușă pentru a o deschide, iar când o deschid nu știu să dea binețe celor care locuiesc în casa în care a dat buzna.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde NightSirc pe 16 Sep 2018, 09:53

Visatori suntem multi, adevarul e ca multi nu fac nimic spre indeplinirea visului comun, inclusiv eu doar visez dar nu fac nimic real...din pacate!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde OVI762 pe 16 Sep 2018, 19:40

romaniac scrie:Oameni buni, situatia incepe sa se schimbe aici in USA. O sa avem mult de luptat. Ceea ce o face mai greu e ca cei care migreaza din Europa vin cu ideile preconcepute ca armele trebuiesc inregistrate sau banate cu totul. Eu am prieteni romani in aceeasi varsta cu mine care gandesc la fel. Asta e ce e rau. Astia vin aici din tot felul de tari europene si incearca sa impuna aceleasi legi de unde vin. E de speriat, eu unu nu vad de ce au emigrat. Venind la mine in vizita si stiind ca sunt dealer si colectionar sunt foarte entuzmiamati sa le arat armele, sa mergem in spatele casei si sa le folosim dar cand ajung acasa, metalitatea e alta. In ziua de azi e "trendul"asta sa fii de stanga si sa fii impotriva a tot ce e democratie. Pentru ei democratie e socialism, e comunism...
Mai vorbim in alta postare, sunt prea preocupat acum cu deale casei!



Norocul vostru,oricat de ciudat ar parea,e republicanul de la casa aia mare si varuita ca corcodusii de Paste ;)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Choice77777 pe 11 Oct 2018, 06:51

O petitie foarte buna. Romania inca e ramasa in era comunista. In UK nici nu trebuie permis pt arme cu aer sub 220ms. Nici sa platesti sa vanezi niste iepuri amarati, is considerati daunatori si vulpile la fel, pot fi vanate tot anul ambele.

Cum am facut si aici o mica analiza a tampeniilor necesare pt ''a deveni vanator'' in Romanica.
viewtopic.php?p=254752#p254752
Choice77777
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Oct 2018, 06:15

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2018, 11:24

Prin UK așa se procedează? Dai un picior în ușă pentru a o deschide, te așezi pe canapea și ceri gazdei o bere rece pentru că tu te simți înfierbântat? În plus ești cam paralelus-bipedus cu vânătoarea după câte se vede. "Niște iepuri amărâți" auzi la el. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde laurul pe 11 Oct 2018, 12:08

Choice77777 scrie:O petitie foarte buna. Romania inca e ramasa in era comunista. In UK nici nu trebuie permis pt arme cu aer sub 220ms. Nici sa platesti sa vanezi niste iepuri amarati, is considerati daunatori si vulpile la fel, pot fi vanate tot anul ambele.

Cum am facut si aici o mica analiza a tampeniilor necesare pt ''a deveni vanator'' in Romanica.
viewtopic.php?p=254752#p254752

Cu analiza aia ti-ai luat un warn....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Azmodan pe 12 Oct 2018, 07:55

Petitia din OP, desi are 10 ani, e inca de actualitate.
Ar trebui redepusa (dupa o aducere la zi) pentru ca zilele astea se discuta in parlament o actualizare a legii 295

Eventual cu ceva modificari:
- punctul 1 e prea drastic pentru situatia actuala. As propune o abordare graduala: in momentul actual, un cetatea normal are dreptul doar la arme de autoaparare (cu bile). Dupa 5 ani (primul permis) in care a efectuat tragerile anuale, pe urmatorul permis sa aiba voie la arme ceva mai puternice (aer comprimat peste 220m/s, pusca si/sau pistol cu percutie pe rama (22LR), etc). Dupa inca 5 ani in care a efectuat trageri cu aceste arme, se poate zice ca omul are deja pregatirea si experienta necesara pentru a avea dreptul la arme letale scurte de aparare si paza, fara alte oprelisti.
- adaugarea armelor vechi si la categoria de tir sportiv. Exista MLAIC (www.mlaic.org) care organizeaza competii de tir cu arme cu incarcare pe la gura. Am inteles ca ANCA sau ANDA ar incerca intrarea in aceasta asociatie, si atunci s-ar putea organiza si la noi in tara trageri cu pulbere neagra (girate de MLAIC).

multumesc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate