Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 05:11

Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde amis pe 30 Noi 2009, 10:03

Ca vanator, in 25 de ani,cred ca am participat la vreo 50 de partide la grupa.Prefer vanatorile in grup restrans.Voua cum va place?
Cu stima.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde dinad pe 30 Noi 2009, 10:11

eu prefer vanatoarea in grup restrans
dinad
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 07 Sep 2007, 22:23
Locaţie: craiova

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde armi pe 30 Noi 2009, 10:13

Votez pentru grup restrans.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde marius 45 pe 30 Noi 2009, 10:52

Grup restrans.
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde camby1 pe 30 Noi 2009, 11:11

vanatoare restransa
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 30 Noi 2009, 11:20

Pai in cazul meu este cam acelasi lucru, doar speciile vanate difera. In grup restrans vanam rate si gaste iar la colectiva iepuri si cate un fazan. Vanatorii cu care ies in grup restrans sunt aceiasi de la grupa. Rar ne strangem mai mult de opt vanatori la grupa pentru vanatoare colectiva, asa ca si la iepuri tot un fel de grup restrans suntem.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Katalin pe 30 Noi 2009, 15:13

Imi plac amandoua!
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde cybelle pe 30 Noi 2009, 17:45

merg la ambele.
mai mult la colective; insa asta din lipsa de hartii la picior.
si colectivele au farmecul lor, te mai feresti se alice, mai asculti cate o ineptie a unui coleg atotstiutor, etc.+ masa si sprtzul de dupa[astea fac peste 50% din ziua aceea :mrgreen: ]

respect
ps: sper ca pe viitor sa inceteze aut data la grup mare[colectiva]. personal sunt pt vanatorile in care daca sti sa cuti ce ai pe hartie impusti, daca nu pleci acasa..'sportiv'.
pps: in viitor cred ca o sa se tinda spre individual cat mai mult[sau grup restrans] :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde eugen_gherca pe 30 Noi 2009, 18:32

pai cum facem din punct de vedere tehnic ? colegii de grupa stiu prea bine care sunt zonele cele mai bogate in vanat deci ; daca avem autorizatii mai multe la numar pe aceias zona [ ca nu iti da nimeni tot fondul ] , cum facem sa nu ne impuscam reciproc [ ca tot ati spus ca la cele colective te feresti de alice ]
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde cristian pe 30 Noi 2009, 21:02

Desi vanatorile colective isi au farmecul lor, parca tot mai mult imi plac cele in grup restrans!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde crishunter pe 30 Noi 2009, 21:22

grup cit mai restrins si neaparat cu caini
crishunter
Membru important
 
Mesaje: 162
Membru din: 09 Aug 2009, 20:41
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde ssteffan pe 30 Noi 2009, 22:05

eugen_gherca scrie:pai cum facem din punct de vedere tehnic ? colegii de grupa stiu prea bine care sunt zonele cele mai bogate in vanat deci ; daca avem autorizatii mai multe la numar pe aceias zona [ ca nu iti da nimeni tot fondul ] , cum facem sa nu ne impuscam reciproc [ ca tot ati spus ca la cele colective te feresti de alice ]


Am fost la o vanatoare pe un fond al asociatiei unde se eliberasera multe aut. la picior. in ziua respectiva, credeam ca nu mai avem pe unde sa vanam. Am gasit o zona pe care am considerat-o noi mai buna si totul a decurs ok. Nu am impuscat pe nimeni si nici nimeni nu a tras asupra noastra, confratii sunt seriosi. La colectiva e alta poveste, trag disperatii aia ca la verdun si la 100 de metrii doar doar or nimeri ceva.

Nu as da pe nimic farmecul vanatorii in grup restrans, colectiva mi se pare un fel de devalmasie, un "proletarism modern" impusti - nu impusti, pleci cu iepure, totul este la gramada, vin si nelipsitii imbecili care strica ziua, "lunetistii" care te alicesc sau iti fac vanatai prin cizme, alergi ca disperatu de-ti ies ochii etc....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Tudor pe 30 Noi 2009, 22:16

Grup restrans.

In grup restrans trebuie sa stii pe unde sa-ti cauti vanatul si cum sa ti-l aduci in bataia pustii. Asta este in opinia mea vanatoarea. Aici se face diferenta dintre vanatori si purtatorii de pusca.

La colective:incolonati-va, insirati-va, desirati-va ca la cazarma. Impusca oricine tintesti cat de cat cu pusca. In opinia mea asta nu este vanatoare ci tir. Las la o parte micile spectacole cand doi se cearta pe cate un iepure sau vreun disperat trage spre alt vanator sau bataiasi.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde victoraspescarul pe 30 Noi 2009, 22:27

Frumoasa vanatoarea in grup restrans, deci votez.
Tudor , are mare dreptate, trebuie sa stii unde sa cauti vanatul...........si sa mai stii si altele....
victoraspescarul
 

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Tudor pe 01 Dec 2009, 00:43

victoraspescarul scrie:Frumoasa vanatoarea in grup restrans, deci votez.
... trebuie sa stii unde sa cauti vanatul...........si sa mai stii si altele....


Foarte adevarat! Multe altele!
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Marius pe 01 Dec 2009, 08:24

E misto la colective. Mai socializezi, ai ocazia sa te falesti cu echipamentul, cu gipanul, cunosti lume. Imi place atmosfera tipic masculina condimentata din belsug cu cate o injuratura amestecata cu iz de tuica. Cam asta inseamna barbatia si vanatoarea. Cel mai tare imi place cand pot sa camuflez in rucsac un iepure sau un fazan (in asta consta camuflajul la vanatoare, nu-i asa?). Am fost de cateva ori si in grup restrans, dar nu mi-a placut. Am umblat ca prostii juma' de zi si n-am gasit nimc, decat niste amarate de potarnichi, dar n-am ridicat pusca, ca eram pregatiti cu 3 la fund. La colectiva nu se intampla asa ceva. Chiar daca n-a iesit nimic pe tine, tot pleci acasa cu un iepure, o pulpa, ceva acolo. Totusi, ceva nu-mi place la colectivele astea: seful de grupa (cine dracu' l-o fi pus sef?) prea face pe nebunu. El le stie pe toate, toata gasca tre' sa faca cum vrea muschii lui, ba mai are si neobrazarea sa ne zica sa tacem cand ne bagam pe standuri, desi unii i-ar putea fi tata. Un neam prost!
Hai ca v-am convins!
Acu' ma scuzati ca tre' sa plec. Azi nu se face colectiva, asa ca n-am ce face si ies cu Bogdan si cu Bebe la un fazan, o potarnchie, ceva acolo, ca am o obligatie.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Dec 2009, 08:49

Marius scrie:E misto la colective. Mai socializezi, ai ocazia sa te falesti cu echipamentul, cu gipanul, cunosti lume. Imi place atmosfera tipic masculina condimentata din belsug cu cate o injuratura amestecata cu iz de tuica. Cam asta inseamna barbatia si vanatoarea. Cel mai tare imi place cand pot sa camuflez in rucsac un iepure sau un fazan (in asta consta camuflajul la vanatoare, nu-i asa?). Am fost de cateva ori si in grup restrans, dar nu mi-a placut. Am umblat ca prostii juma' de zi si n-am gasit nimc, decat niste amarate de potarnichi, dar n-am ridicat pusca, ca eram pregatiti cu 3 la fund. La colectiva nu se intampla asa ceva. Chiar daca n-a iesit nimic pe tine, tot pleci acasa cu un iepure, o pulpa, ceva acolo. Totusi, ceva nu-mi place la colectivele astea: seful de grupa (cine dracu' l-o fi pus sef?) prea face pe nebunu. El le stie pe toate, toata gasca tre' sa faca cum vrea muschii lui, ba mai are si neobrazarea sa ne zica sa tacem cand ne bagam pe standuri, desi unii i-ar putea fi tata. Un neam prost!
Hai ca v-am convins!
Acu' ma scuzati ca tre' sa plec. Azi nu se face colectiva, asa ca n-am ce face si ies cu Bogdan si cu Bebe la un fazan, o potarnchie, ceva acolo, ca am o obligatie.



:lol: :lol: :lol:
Nu vrei tu sa iesi la colective, dar e ceva deosebit, mai ales la Ialomita. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde victoraspescarul pe 01 Dec 2009, 17:47

Vezi Marius, daca stai cu trei la fund.....in arma de aia nu ai gasit vanat o jumatate de zi.
victoraspescarul
 

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Tudor pe 01 Dec 2009, 20:37

@Marius
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fin umor. Si ajunge la esential. :wink:
Sper sa-l inteleaga toti.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Tudor pe 01 Dec 2009, 20:48

P.S.
@Marius
Totusi nu cred ca personajul nu a tras la potarniche. Chiar cu trei la fund .Doar trebuie sa se duca acasa cu ceva . In primul rand ca sa-i arate nevestii ce mare vanator este el. Ce macho . Ca sa nu-i mai spuna seara ca o doare capul...:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Dac impusca un iepure poate o aduce chiar la orgasm :mrgreen:
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 19:38

cand vorbim despre vanatoare colectiva trebuie sa specificam la ce fel de vanat....la vanat mic sunt tari care interzic grup mai mare de 3 vanatori....la vanatoarea la goana cu haita de copoi pt. iepuri se poate si mai multi vanatori...
la noi s-a impamantenit prostia asta de vanatoare colectiva la vanat mic....in special cercurile sau potcoavele la iepuri fac mari furori si in anul 2009....
de ce?
o cauza este ca asta a ramas cam singura traditie de vanatoare romaneasca...ca vine de la vanatorile facute pentru cota la stat...atunci cand trebuia sa predai vanatul statului....
o alta cauza este pentru ca nu avem traditie in vanatoarea cu cainele...nu avem nici macar o rasa de vanatoare
daca vrei sa-ti pusti iepurele cu autorizatie individuala trebuie sa platesti...daca mergi cu grupa mare este moca....adica daca vrei sa iesi din CAP...te costa nene....vrei sa fii chiabur...scoate banu' :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde victoraspescarul pe 04 Dec 2009, 20:06

Nene Sorine, nu stiu cum se procedeaza la mata in asociatie, dar la asociatia din care fac parte,Sitarul Buc,
pentru a merge la iepuri 3-4 vanatori pe autorizatie nu se plateste nimic. Iar pentru a merge la mistret
tot in formatie de 3-4 vanatori pe autorizatie,vanatul impuscat, mistretul, se plateste cu 700 ron, indiferent
de cate chilograme cantareste.
victoraspescarul
 

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde iulian hincu pe 05 Dec 2009, 12:54

In grup restrans.
iulian hincu
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2009, 21:05

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde sorin flutur pe 05 Dec 2009, 13:36

autorizatia individuala se plateste la noi...si la fazan si la iepure...in grup restrans nu
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde ssteffan pe 05 Dec 2009, 19:51

Cate fonduri au asociatiile voastre? noi cred ca vreo 20 si ceva dar oricum nu ai timp sa le colinzi pe toate. Cam naspa de cei care au 2-3 fonduri, cei de la asociatiile de buzunar se limiteaza doar la ce au. De ex. daca pe un fond nu gasim prepelite avem pe unde cauta.... :wink:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde Sly_Fox pe 06 Dec 2009, 11:51

AVPS Ialomita are vreo 18 fonduri de vanatoare. Vanat este, dar ne ca odinioara. Vremuri noi, acum iepurii nu mai stau pe aratura ci in gradinile oamenilor de la marginea satului, fazanii evita padurea si stau prin clopotnitele bisercilor vechi, despre mistreti ce sa spun, uneori ii vezi chiar prin cocinele oamenilor. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde sorin flutur pe 06 Dec 2009, 14:01

am mai spus sa nu vorbiti de fata cu mistretii despre distanta legala de cladiri la vanatoare :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde sorin flutur pe 06 Dec 2009, 14:03

amis scrie:Ca vanator, in 25 de ani,cred ca am participat la vreo 50 de partide la grupa.Prefer vanatorile in grup restrans.Voua cum va place?
Cu stima.

Gigi....eu cred ca ai fost nomenclaturist :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde eugen_gherca pe 06 Dec 2009, 17:55

vanatorile colective inseamna alergatura multa cu rezultate putine sau deloc in cazul meu [ anul asta nu am tras nici un foc la iepure ] cele in grup restrans vor aduce cu siguranta mai multi iepuri , se stie prea bine unde poti gasi iepurii la ora asta deci mergi acolo iei [ impusti ] cati vrei [ cati ai pe autorizatie ] sau daca nu esti gen LUDOVIC nustiu care la numar care sa spui dupa mune potopul mai lasi si pentru altadata , la colective farmecul consta in a te intalni cu colegii si de aici tot ce decurge , bafta la toti si sa fie cum va doriti
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Vanatoare la "colectiva" sau in grup restrans?

Mesajde yoghi pe 07 Dec 2009, 18:26

placut la o colectiva este momentul unde vecinul de stand din dreata te lasa cu gura cascata cind spune ca el a impuscat iepurele care ti-a cazut tie in foc si este contrazis de vecinul din stinga care poate dovedi cu marimea alicelor ca de fapt el l-a doborit :mrgreen:

sau dupa o vanatoare de mistret unde trei vinatori impusca acelasi mistret si fiecare vrea sa dovedeasca printr-o "expertiza balistica " de moment .....adevarul

sau unde localnicii ingroapa fazanul si iepurele in zapada (pt. ca nu au frigider acasa :mrgreen: )si-l recupereaza mai tarziu
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate