Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 07:00

jimny,vitara sau pinin?

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde yoghi pe 04 Feb 2018, 14:14

Zeres Ciprian scrie:Colegu, eu am un G Klasse 6x6 si mi se pare fff naspa ca ieri am vrut sa merg la vanatoare cu inca 11 colegi si 6 caini si s-au cam inghesuit........


Coleguu te inteleg perfect .Eu am avut de transportat 12 bataiasi si 2 caini in teren la munte cu RangeR. si am fost f ofticat ca nu intra decat 10 din ei.

:lol: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde Adrian Spinu pe 04 Feb 2018, 14:40

yoghi scrie:
Zeres Ciprian scrie:Colegu, eu am un G Klasse 6x6 si mi se pare fff naspa ca ieri am vrut sa merg la vanatoare cu inca 11 colegi si 6 caini si s-au cam inghesuit........


Coleguu te inteleg perfect .Eu am avut de transportat 12 bataiasi si 2 caini in teren la munte cu RangeR. si am fost f ofticat ca nu intra decat 10 din ei.

:lol: :lol:


Poate va ajuta un Kraz. Stiu eu unul aici la Buzau. L-a adus acum multa vreme cineva din Rep. Moldova. Are blocul motor spart, dar se gaseste motor complet tot prin Moldova. :D
Krazul chiar merge peste tot, si incap si toti vanatorii dintr-o grupa in el.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde sean pe 04 Feb 2018, 16:55

Chiar as vrea sa vad Kraz-ul pe o curbă de nivel cu înclinație laterala... Ar fi o afacere crescătoria de iepuri în cazul asta, morcovi vei avea din belșug. :mrgreen:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde Ghinda pe 05 Feb 2018, 08:48

Din cele trei din titlu niciuna.
Singura adevarata ramane tot Subaru!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7711
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde the_mav pe 05 Feb 2018, 10:12

Ghinda scrie:Din cele trei din titlu niciuna.
Singura adevarata ramane tot Subaru!

:lol: :D :D :D :D :)) :)) :)) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
asteptam de ceva vreme sa vina replica asta :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Musai sedan si rosie, nu-i asa? :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde adrianc79 pe 06 Feb 2018, 22:42

Ghinda scrie:Din cele trei din titlu niciuna.
Singura adevarata ramane tot Subaru!

Asa e :) cand le am zis de outback mai ca m au luat la misto :D
adrianc79
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Ian 2015, 14:46

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde tehărău pe 07 Feb 2018, 01:35

@cateraru, ne cunoaștem cumva? Știu pe cineva căruia i se spune așa și care dorea să se facă vânător. Stilul e diferit, dar...
Cu mașina, ascultă colea că nu îți zic de rau:
90% dintre noi le-am schimbat pe alea pe care le-am luat după ce ne-am documentat pe forumuri. Erau ele bune, dar nu se potriveau cu ce ne trebuiau. Așa că fa bine și ia-ți a mai ieftină /în mințile ei mașină pe care o găsești. Vezi că s-o Logan te duce unde nu crezi. Am avut o Dacia - 1300 cu cauciucuri pe față cu cuie de zăpadă și colegii o poreclisera dacia ninja...
Revin. Ia una și aia e. După două sezoane (minim) te prinzi ce-ți trebuie. Și scutești banii.
Nu mă plâng de mașină. Și nici sfaturile colegilor nu sunt pe aratura. Dacă aș fi să îmi iau acum una, mi-aș lua un Wrangler. Așa, de-al draq. Am văzut ce poate jimny și poate! Păcat că nu îl prepară nimeni. Dar știu și un papuc 4x4 ce e prezent absolut unde sunt prezenți și ceilalți. Așa că nu te s forța! Ia una și o reglezi mai încolo. De recomandat e să iei de la vânători. Ăștia au, în general, bani mulți și minte puțină! (Bine ai venit printre noi!) Vezi că lasă 50% din prețul de vânzare inițial afișat. Tocmai ai pierdut o super mașină vândută pe degeaba de colegul Ventura.
PS. Pe care îl auzi cârcotaș la negociere, lasă-l în damblaua lui. Are pshihologicul plătit... ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Feb 2018, 19:12

Cam asta o vad eu o masina bunicica pentru vanatoare, atat la campie cat si la deal-munte. Acolo unde nu ajungi cu Vitara asta, nu prea are rost sa te chinui cu nici o alta masina, Jimny, G-Klasse, Wrangler sau GR.
Si arata si decent pentru mers pe strada, incap 4 vanatori grasi sau 5 mai sportivi, are si ceva portbagaj, daca sunt doar doi vanatori si se rabateaza banchetele este spatiu f mare in spate.
Am pus poza abia acum, pentru ca masina nu mai este la mine, s-a vandut, si asa sper sa nu se considere ca fac reclama.
Eu am ramas tot cu Jimny...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde biriuck pe 18 Feb 2018, 19:17

@Adrian Spinu, Relativ :) Totul e relativ la stilul de vanatoare al fiecaruia. Pentru mine ar fi prea "lucioasa", prea lunga si un pic cam joasa. Daca as vana mai mult la ses, ar fi fost insa foarte buna
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Feb 2018, 19:38

biriuck scrie:@Adrian Spinu, Relativ :) Totul e relativ la stilul de vanatoare al fiecaruia. Pentru mine ar fi prea "lucioasa", prea lunga si un pic cam joasa. Daca as vana mai mult la ses, ar fi fost insa foarte buna

Asa joase si lucioase sunt toate pana sa incapa pe mana maniacilor. :D
Am pus poza cu asta pentru ca toata lumea vroia spatiu cat mai mult.
Toti vanatorii si off-roaderii, cand vin sa vada o masina, se uita ca nebunii sa nu fie cumva atinsa, zgariata, doamne fereste de ceva rugina. Apoi pleaca acasa, viseaza urat noaptea, dimineata iau masina si direct in padure. Se duce naibii luciul, overfenderele vin acasa in portbagaj, noroiul din ea se calculeaza in roabe, bara fata-spate sparta.
Apoi abuzeaza net-ul, se uita la OME, la Ironman, dar efectiv isi iau inaltatoare, se uita la blocanti ARB, dar practic sudeaza satelitii, cand vin la mine spun: Domnule, resapate? Dar merg cu ele pana la sarme...
Nu poti sa ii multumescti pe toti.
Eu merg cu Jimny, si sunt foarte multumit.
Cu GV treaba e complicata: Daca o ai scurta, era buna in 4 usi. Daca e in 4 usi, se suspenda usor. Daca e inaltata, nu mai sta bine pe strada. Daca e 1,6 e prea slaba, daca e 2,0 consuma mult, daca e 2,5 e impozitul mare. 2,0D consuma putin, dar e motorul slab.
Toti viseaza G-uri, dar practic merg cu Vitara. Lunga, scurta, ieftina sa fie. :ymdevil:
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: jimny,vitara sau pinin?

Mesajde biriuck pe 19 Feb 2018, 12:10

1.6 nu e slab deloc la Vitara (simpla). Sa nu fie vreun fricos la volan si sa aiba gume corespunzatoare si urci fara nicio problema cam peste tot.

P.S. Tocmai am avut o experienta sambata cu a mea, dand "proba de teren" pentru un posibil cumparator, si am reusit sa plec cu ea din panta pe zapada si clisa galbena moale (era un bolvan in mijlocul drumului si nu mergea ocolit). I-am dat forja si, cu oscilatii usoare dreapta-stanga din volan, am urcat. Sincer sa fiu, cand am vazut ca totusi ies cu ea pe platou, imi venea sa ii dau jos pe aia si sa le zic "Va &*, masina nu mai e de vanzare :lol: " Dar ce naiba sa fac cu 2 masini?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Anterior

Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate