Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 23:04

pisica salbatica

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

Mesajde Ursus2006 pe 10 Ian 2007, 14:31

Imense, da' nu ne lasam !!! :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde wachtelfeld pe 11 Ian 2007, 00:12

MIHAI_IONUT_DANIEL scrie:s-ar putea insa sa ma coste si trofeul.........sa-l vedem dupa evaluare..........din cate stiu autorizatia a fost vreo 400 de euro .......cam mult da merita :lol:

... :D :D ...daca tu aio avut autorizatie de pisica si pe acea autorizatie ai impuscat-o eu maninc pisica...zi mai bine ca a iesit si ai tras ...eu unul asa am facut ...eram la fazani si a iesit ,poc si gata :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 11 Ian 2007, 09:20

mihai@...........daca stiam ca te oferi sa o mananci..........o fierbeam intreaga cand am fiert craniul.......... :lol: :lol:.............insa am sa inchid subiectul..........nu mai are nici un sens..........a fost doar o copilarie din partea mea........ :oops:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 11 Ian 2007, 23:36

MIHAI_IONUT_DANIEL scrie:mihai@...........daca stiam ca te oferi sa o mananci..........o fierbeam intreaga cand am fiert craniul.......... :lol: :lol:.............insa am sa inchid subiectul..........nu mai are nici un sens..........a fost doar o copilarie din partea mea........ :oops:

:lol: :lol: ...este deci ca a fost o copilarie? :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 12 Ian 2007, 06:34

...poate ca da ,poate ca nu,claudiu...stigmatul braconarii este dat de incalcarea eticii traditionale vanatoresti nu de legile facute de oameni de multe ori neaveniti...aici putem discuta mult insa nu in topicul asta. :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 16 Ian 2007, 22:31

Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 19 Ian 2007, 08:26

Mata este un animal care exista peste tot, mai ales in zona de campie. Din pacate protectia excesiva a dus la marirea efectivelor acestei specii, gestionarii se feresc sa raporteze ca sa nu le bage numar de extras, care nu se realizeaza si esti luat la intrebari. Asa ca in grup de amici de baza sau singur daca iese, foc de voie din punctul meu de vedere. Pe unde am dat de ea am tras. Este un pradator care nu prea face selectie in fazanime, iepurarime, iezi de capra si nu are dusman natural ca la munte.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 28 Ian 2007, 09:54

iar la noi din pacate nu se face combatere.......... :cry: :cry: :cry: desi ar fii caini hoinari destuli.........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ionel pe 29 Ian 2007, 19:43

Din pacate protectia excesiva a dus la marirea efectivelor acestei specii

Ar fi din fericire daca ar fii asa, dar nu este. Protectia excesiva? Cati vanatori nu trag in pisica daca le iese?.........? Adica exact ca pe vremea cand se combatea fara restrictii.

Pe unde am dat de ea am tras.Asa ca in grup de amici de baza sau singur daca iese, foc de voie din punctul meu de vedere

Nu faci servicii vanatorilor si ideii de vanatoare laudandu-te pe un forum public cum mai braconezi si indemnandu-i si pe altii sa faca la fel. Mai ales cand esti silvicultor.

Este un pradator care nu prea face selectie in fazanime, iepurarime, iezi de capra

Diferitele stiluri de vanatoare ale pradatorilor selecteaza prada dupa diferite criterii. Panda si prinderea prazii din cateva salturi, sau furisarea neobservata, cum fac pisica si rasul de exemplu, selecteaza prada dupa viteza de reactie, agerimea simturilor, viteza "exploziva". Daca pisica nu ar face selectie naturala in biotopul specific ei, ar fi singurul factor de mediu "neaccidental" care nu ar avea rol de selectie. Subiect de Premiul Nobel, nu alta.

nu are dusman natural ca la munte

Bolile si parazitii sunt tot dusmani naturali. Apoi cainele, sacalul, enotul, vulpea si viezurele(mai ales la pui), pasari rapitoare (la pui), lupul unde exista, inundatiile in zonele joase, care la munte nu se produc. Pisica domestica este un mare dusman in zonele populate, deci mai ales in alte zone decat muntele, prin hibridare, care poate sa duca la disparitia speciei salbatice autentice. La campie are mai multi dusmani ca la munte, unde rasul este unul dintre ei , probabil singurul in plus fata de campie.
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde Ghinda pe 29 Ian 2007, 21:16

Multumesc de observatii Ionel, dar de impuscat voi impusca oricand o pisica, chiar daca sunt silvicultor. imi mentin parerea ca cel putin la campie face ravagii acolo unde sunt pre multe. Si sunt, cel putin unde lucrez.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ionel pe 29 Ian 2007, 23:14

de impuscat voi impusca oricand o pisica

Nici nu era de asteptat altceva, ideea era ca una-i sa ai c.... pardon, fund, si cu totul altceva sa-ti ridici fustele-n cap in mijlocul targului, sa vada toata lumea.

PS:
acolo unde sunt pre multe

Daca "prea multe" inseamna peste efectivul optim (constatat pe baza de evaluare la pisica - sa mori de ras, ar fi premiera in Romania), ar fi prea simplu sa fie "recoltate" legal. Numai ca si pisica, la fel ca orice pradator de altfel, este supranumerara pana in momentul disparitiei.
Ionel
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 19 Iun 2004, 12:32
Locaţie: Sibiu

Mesajde Ghinda pe 30 Ian 2007, 08:57

Ionel in general nu contrazic, eu ce am afirmat este pe baza a ceea ce am vazut in teren. In general mita(pisica, nu este vorba de spaga) :lol: nu se raporteaza ca sa nu se complice gestionarul in realizare cota, dar de impuscat se impusca. Ideea mea este ca romanii isi salta prea iute fusta cand vine vorba de protectie animale la indicatia pretioasa a UIE, cand ei nu mai au asa ceva. Alt exemplu, cu legea noua si ierunca este la protectie totala. Eu sincer nu am cum sa pun botu, scuze, la ineptii, din punctul meu de vedere.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 30 Ian 2007, 09:04

Eu sincer nu am cum sa pun botu, scuze, la ineptii, din punctul meu de vedere.[/quote]

ar fii bine sa fie mai multi asa ca tine.........vb serios
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 30 Ian 2007, 09:35

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 30 Ian 2007, 10:13

Ghinda scrie: Ideea mea este ca romanii isi salta prea iute fusta cand vine vorba de protectie animale la indicatia pretioasa a UIE, cand ei nu mai au asa ceva.


Referitor la pisica salbatica nu stiu ce sa zic, ca nu ma pricep, dar subscriu la fraza de mai sus, si adaug un exemplu: cormoranul mic. Protejarea acestuia pare a nu avea nici o noima, cata vreme a ajuns pasarea ce mai numeroasa din zona deltei.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde zeb stump pe 30 Ian 2007, 12:10

Din pacate,in ultimul timp tot mai multi membri se lauda cu incalcarea legii pe acest forum.Domnii moderatori,nu aveti nimic de spus?Simplul fapt ca unele dispozitii legale ni se par aberante,nu inseamna ca ne putem lauda cu incalcarea lor,ori sa-i mai sfatuim si pe altii in acest sens.Cei care vor sa faca un lucru constructiv,pot face lobby pentru modificarea legii,nu sa-si umfle muschii pe forum cu nerespectarea ei.Am citit despre incapatinarea de a folosi poste,22lr.,de a impusca anumite specii in orice conditii pentru ca ni se par cam daunatoare si cam raspindite...Cind vom citi topicuri despre amplasarea corecta a laturilor,a capcanelor de fier,ori,de ce nu despre folosirea minelor si grenadelor la vinatoare,pentru simplul motiv ca unora sau altora li se par aberante normele care le interzic? :?: :?: :?:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde Johny Wolf pe 30 Ian 2007, 13:51

Cu pisica nu sunt pentru inpuscarea ei in orice conditii. Se poate scoate autorizatie cei drept cap piperata. Si toat asa de bine se pot scoate si exemplare pentru selectie. Numai ca trebuie tinuta o evidenta si aici apare problema.
Cat despre 22Lr. Atata timp cat ai o lege prin care se spune ce vanat se poate inpusca cu acel calibru nu vad de ce 22 este interzis.
Fraza cu braconasul ca nu face zgomot arma, este aberatie totala dupa parerea mea. Ci mai degraba arata cat de bine isi pazesc unele asociatiile vanatul. Sa imi spuna mie unul ca sa dus noaptea la braconaj cu 22 la mistret, capra sau iepuri ca nu il cred. Prin dos din cate am auzit omul daca trage vrea sa il si ea acasa acel animal nu sa fuga noaptea dupa el pe coclauri.
Iar ziu sa fim serios cati au tupeu, trecand peste cei care lucreaza mana in mana cu paznici sau alti si la aceea chiar nu conteaza daca este zi sau noapte si ce calibru au la arma.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Marius pe 30 Ian 2007, 14:07

Johny Wolf scrie: Sa imi spuna mie unul ca sa dus noaptea la braconaj cu 22 la mistret, capra sau iepuri ca nu il cred.


Scoate mistretul din ecuatie, si poti sa crezi.

Oricum, ai dreptate, s-a interzis la vanatoare pt. ca paznicii nu-s in stare sa-si faca treaba, iar asa au o viata mult simplificata. Si mie imi pare rau ca s-a interzis, ca stau cu el in dulap degeaba.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 30 Ian 2007, 14:17

Nu spun ca nu e posibil sa dobori o capra sau iepure. Dar nu cred ca isi mai asuma unul, nea traistuta, inca un risc, pe langa acela de a fi prins braconand, si riscul doar sa il ranesca daca ii vine bine. Distanta mica, putere mica. Prea mari sanse sa scapi vanatul.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde zeb stump pe 30 Ian 2007, 15:09

Johny,nu am spus ca sunt pentru interzicerea 22lr.,ci,dimpotriva.Ca arma de combatere,de ex.,nu are rival!Cit despre caprior,si eu am vinat(cind era legal),si la 60 m glontul a strabatut complet cavitatea toracica!
Am spus doar ca,atita timp cit legea(buna sau rea) interzice anumite actiuni,trebuie respectata,sau,cel putin,nu ar trebui ca cei care o incalca sa se laude pe forum si sa sfatuiasca si pe altii in acelasi sens!Sau,sa se schimbe titlul site-ului in "Braconierul.ro" :!: :!: :!:
In astfel de situatii,cind unii membri se incapatineaza sa sustina ca ei si "grupul lor de baza "vor bracona,cred ca moderatorii ar trebui sa intervina.
Ce ar insemna ca unul sa considere ca mistretii sunt prea multi si stricatori,si sa traga in ei in orice situatie,sau,de ce nu,ursii,ori capriorii ori, mai stiu eu ce specie de vinat :?:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde Johny Wolf pe 30 Ian 2007, 15:13

OK. Am inteles.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde zeb stump pe 30 Ian 2007, 18:29

Atita timp cit site-ul priveste vinatoarea,si nu braconajul,consider ca nu trebuie dezbatute subiecte ce privesc practici ilegale,ori,cel putin,nu trebuie incurajate.Asigurarea respectarii legii este o trasatura a unui stat e drept,nu a unui stat politienesc.
Eu m-am referit la faptul ca un membru al forumului afirma ca ,desi stie ca e ilegal,el si grupul sau de baza vor impusca in orice conditii pisica salbatica,numai pentru ca o considera daunatoare si ca s-a inmultit prea mult(desi ma indoiesc de faptul ca a numarat efectivele de pisica salbatica din Romania,a stabilit efectivele optime si a constatat depasirea acestora).
Mai mult,declara ca nu are de gind nici sa respecte dispozitiile privind ocrotirea ieruncii!Si asta e in regula pe un forum de vinatoare,sa declari ca vei impusca specii ocrotite?
Toate astea inseamna braconaj,si nu au ce cauta pe un forum intitulat"Vinatorul" :!: cel putin dupa parerea mea,de cetatean al unui stat ce incearca sa devina un stat de drept.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde wachtelfeld pe 30 Ian 2007, 18:55

....daca unele legi depasesc flagrant bunul simt si etca traditionala de vanatoare sunt primul care le incalc :!: ....cu atit mai mult cu cit ele sunt facute de diversi idioti care nu au nimic in comun cu vanatoarea ,iar intrebarea este ,cum poti avea respect si consideratie fata de astfel de legi dar si de cei care le-au facut?
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 30 Ian 2007, 18:56

Bravo Caudiu ,splendid banditul.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde zeb stump pe 30 Ian 2007, 20:03

Nu era vorba de Johny Wolf,acesta se pare ca are o parere apropiata de a mea.E o practica ilegala,si,potrivit legii,vinatoarea fara autorizatie constituie braconaj :!:
E si un punct de vedere periculos.Deci,daca intr-un fond unde nu s-au raportat ursi,apare unul ,pot sa-l impusc,fiindca nu exista...Atita timp cit legea prevede autorizatie pentru o specie,nu o poti impusca fara,ori esti braconier.E atit e simplu!
Nu doar postarea lui Ghinda mi-a trezit reactia la adresa moderatorilor,ci multe postari prin care unii membri isi prezentau practici ilegale,le laudau si isi afirmau intentia de a continua.Eu consider ca pe acest forum trebuie sa ne impartasim idei legate de practicarea vinatorii in conditiile legii.
Nu cred ca trebuie dovedit ca am sau nu dreptate cind e vorba de respectarea legii.
Si, nu in ultimul rind,avem exemplul statelor vestice fata de combaterea fara discarnamint a lupilor:au disparut!
Putem,fara indoiala,sa criticam legea,dar trebuie respectata.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde the_mav pe 30 Ian 2007, 20:54

hai sa o luam sistematic.... urmaresc acest topic cu predilectie, si asta din mai multe motive. sa zicem ca imi plac pisicile salbatice
@zeb stump
1. faptul ca atragi atentia moderatorilor (sau moderatorului) fata de ceea ce se intampla pe threadurile "pastorite" de acestia (acesta) la modul la care o faci personal nu il consider "diplomatic"... si asta o spun incercand sa fiu diplomat... cred ca ai observat in decursul activitatii tale pe forum ca fiecare moderator modereaza intr-un stil aproape unic. Personal sunt adeptul interventiei minimale intr-o discutie libera purtate cu argumente logice

2. trecand de la partea de generalitati catre subiectul acestui topic, trebuie sa spun ca si eu sustin ideea respectarii LEGISLATIEI IN VIGOARE!!! si asta o fac cu trimitere directa catre membrii mai "proaspeti" ai forumului nostru spre partea de arhiva sau spre functia search, tocmai pentru a se lamuri in acest sens

@claudiu
felicitari pentru trofeul postat. este o piesa frumoasa, mai ales ca ai si satisfactia (asta este, din pacate la noi a devenit o satisfactie) de a fi obtinut anterior o autorizatie pt pisica salbatica. cum vei monta trofeul?

@drahthaar123
daca privim prin ochii orbi ai justitiei (fie ea a noastra sau a altora), demarcatia intre vinatoare si braconaj eu nu consider ca este destul de comfuza, ci din contra: ori e alba, ori e neagra... ori e laie, ori balaie. ca asa e ea, coana justitzica, fie ca ne place au ba. e problema cronica de ce e asa coana asta, da' nu intram in detalii ca nu e asta locul.

ca romania a fost un stat politist, se pare ca mai e inca, o data ce se cere interventia politistilor moderatori pina si pe forum

:evil: :evil: :evil:
oare asa sa fie? tu ce crezi? sa fie moderatorii "militzienii forumului" care aplica ruperea oaselor cu sacii de nisip la comanda? think about it :!:
Credeam ca datoria unui moderator e sa modereze, nu sa cenzureze.

ceea ce crezi tu ar fi corect din punctul meu de vedere, dar se cam bate cap in cap cu fraza anterioara... cum ramane pana la urma? :?:

@johny wolf
si eu sunt pentru impuscarea pisicii salbatice, dar nu chiar in orice conditii. ca atunci facand o extrapolare vadit tendentioasa, ar fi frumos sa dam cu burta in sus toti delfinii din marea neagra, sa starpim toate randunicile din tara sau mai stiu eu ce alt exemplu. daca as cauta un rationament extrem, as gasi o justificare si pt aceste exemple.
Faptul ca sustii si prezinti anumite aspecte in ceea ce priveste anumite practici de raportare sau nu a efectivelor de vanat dintr-o zona sau alta de vanatoare tin unilateral de persoana ta. foarte rau daca chiar se intampla asta, foarte bine ca demasti astfel de practici... daca este adevarat poti sa ne spui si unde exact se intampla acest lucru?[/quote]
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Johny Wolf pe 31 Ian 2007, 08:25

@drahthaar123
@the_mav
@....
:? :? :? :? :?
Johny Wolf scrie:Cu pisica nu sunt pentru inpuscarea ei in orice conditii. Se poate scoate autorizatie cei drept cap piperata. Si toat asa de bine se pot scoate si exemplare pentru selectie. Numai ca trebuie tinuta o evidenta si aici apare problema.
Cat despre 22Lr. Atata timp cat ai o lege prin care se spune ce vanat se poate inpusca cu acel calibru nu vad de ce 22 este interzis.
Fraza cu braconasul ca nu face zgomot arma, este aberatie totala dupa parerea mea. Ci mai degraba arata cat de bine isi pazesc unele asociatiile vanatul. Sa imi spuna mie unul ca sa dus noaptea la braconaj cu 22 la mistret, capra sau iepuri ca nu il cred. Prin dos din cate am auzit omul daca trage vrea sa il si ea acasa acel animal nu sa fuga noaptea dupa el pe coclauri.
Iar ziu sa fim serios cati au tupeu, trecand peste cei care lucreaza mana in mana cu paznici sau alti si la aceea chiar nu conteaza daca este zi sau noapte si ce calibru au la arma.

:? :? :? :? :?
Nu stiu unde am gresit. E vorba de mine sau de Ghinda
Ghinda scrie:Mata este un animal care exista peste tot, mai ales in zona de campie. Din pacate protectia excesiva a dus la marirea efectivelor acestei specii, gestionarii se feresc sa raporteze ca sa nu le bage numar de extras, care nu se realizeaza si esti luat la intrebari. Asa ca in grup de amici de baza sau singur daca iese, foc de voie din punctul meu de vedere. Pe unde am dat de ea am tras. Este un pradator care nu prea face selectie in fazanime, iepurarime, iezi de capra si nu are dusman natural ca la munte.

Ghinda scrie:Multumesc de observatii Ionel, dar de impuscat voi impusca oricand o pisica, chiar daca sunt silvicultor. imi mentin parerea ca cel putin la campie face ravagii acolo unde sunt pre multe. Si sunt, cel putin unde lucrez.

:? :? :? :? :?
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde the_mav pe 31 Ian 2007, 08:55

mea culpa johny pt ca nu am vazut acel "nu" in textul tau initial si din graba am citit fraza ta distorsionata. asta in ceea ce priveste conditiile de impuscare ale pisicii salbatice
:wink: :P

claudiu, frumoasa povestire... cate inele are pe coada pisoiul tau? cine iti pregateste blana, respectiv craniul?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Johny Wolf pe 31 Ian 2007, 09:11

Nici o problema. Dar vad ca ai lasat un semn de intrebare..."asta in ceea ce priveste conditiile de impuscare ale pisicii salbatice". :?
ajuta-ma poate m-am exprimat gresit.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde wachtelfeld pe 31 Ian 2007, 09:23

CLAUDIU ,stii diferenta intre MOTAN SI COTOI?....tu ai Spus MOTAN ! :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate