Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 06:11

Standuri vanatoare - material lemnos

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, the_mav, Mircea-B

Re: Standuri vanatoare - material lemnos

Mesajde yoghi pe 23 Aug 2023, 15:25

Nenea asta e inginer SEF.

Lui ii trebui hartii la lemne """pt transport"".

Apropo
Acum 6_7 ani am fost la o vanatoare in vest.sera la discutii zic: frumoasa cabana cine a dat banii? Aaaa zice ingineru ..are trei camere cu vedere/gemulet la padure,si mai avem sufrageria ? Deci ""ce avem noi aici?""
...Avem trei observatoare bre...si o magazie de fan...asta avem.!

In rasetele celor prezent colegu s-a ridicat si si-a scos palaria ,.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Standuri vanatoare - material lemnos

Mesajde DanCo pe 23 Aug 2023, 18:34

Tot citesc și ma crucesc. Cei care vor sa facă ceva util au ajuns sa ceara zece aprobări de la cei care nu fac nimic, sa aștepte după ele luni de zile și apoi sa și mulțumească pentru asta iar în final în câteva ore sa faca tot ce era de făcut. Ba am ajuns și atât de îndoctrinați ca nici nu mai visam un lanț mai lung și chiar mulțumim ca nu este mai lung. Unde dracu ii fondul asta ca îmi fac eu timp și vin sa fac observatoare și treaba mea de unde îmi fac rost de lemn. Atata palinca am în beci sa pot face rost de o masina de lemne. Dacă ma duc mâine prin Apuseni fac rost de cât lemn am nevoie pentru orice si nimeni nu zice ca ii obținut ilegal. În jumătate satele din tara asta se construiesc case fără nici un fel de act și multe se și intabula. Munții sunt plini de cabane în intravilan și în extravilan facute fără acte și uni fac tratate de edificare științifică a observatoarelor în padure cu studiu de oportunitate, proiecte, studii geo, faze determinante stabilite de ISC și recepție cu fanfara plus tăiat de panglica. Faci o claca cu vanatorii de pe fond, o autorizație la mistret înainte, un ceaun și 5 litri de palinca și într-o zi ai și observatoarele și toți colegii de grupa manga. Când ma duc la casa de la tara fac o poza la un observator din zona sa imi spuneți ce aprobare are și de unde este lemnul. Ii la 100 metri de un drum circulat la 15 km de Cluj și ii acolo de 2-3 ani deja.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Standuri vanatoare - material lemnos

Mesajde popaliviu pe 23 Aug 2023, 19:17

Ray scrie:
adriancoan83 scrie:Construirea si utilizarea standurilor de vanatoare este reglementata de Legea vanatorii si a protectiei fondului cinegetic nr. 407/2006 si de Hotararea Guvernului nr. 1.089/2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii vanatorii si a protectiei fondului cinegetic.

Conform acestor reglementari, este necesara obtinerea unei autorizatii de construire a fondului de vanatoare, eliberata de autoritatea de vanatoare competenta (Agentia Nationala pentru Protectia Ariilor Naturale sau Directia silvica raionala/locala), in functie de locatia în care se doreste realizarea constructiei. Permisul va specifica conditiile si restrictiile specifice pentru zona respectiva.

In ceea ce priveste utilizarea lemnului din padure pentru constructia de fonduri de vanatoare, este necesar sa se achizitioneze lemn din surse legale sau sa se obtina un permis de taiere de la autoritatile forestiere competente. Pentru a evita problemele legate de transportul lemnului, este important ca originea legala a lemnului sa fie inregistrata si documentata si ca orice document de achizitie sau permis de exploatare sa fie prezentat in cazul unei inspectii.


=))


sefu, fondul e deja construit, aici e vorba de hochstanduri. =)) =))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Standuri vanatoare - material lemnos

Mesajde pipabh pe 24 Aug 2023, 06:43

D-lor!!!!! cred ca s-a ajuns prea departe, mult prea departe cu discutia.
Potrivit ar fi sa o inchdeti sau sa o ""deviati"" spre ceva util pentru comunitatea noastra!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Standuri vanatoare - material lemnos

Mesajde Sly_Fox pe 24 Aug 2023, 15:27

adriancoan83 scrie:Construirea si utilizarea standurilor de vanatoare este reglementata de Legea vanatorii si a protectiei fondului cinegetic nr. 407/2006 si de Hotararea Guvernului nr. 1.089/2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii vanatorii si a protectiei fondului cinegetic.

Conform acestor reglementari, este necesara obtinerea unei autorizatii de construire a fondului de vanatoare, eliberata de autoritatea de vanatoare competenta (Agentia Nationala pentru Protectia Ariilor Naturale sau Directia silvica raionala/locala), in functie de locatia în care se doreste realizarea constructiei. Permisul va specifica conditiile si restrictiile specifice pentru zona respectiva.

In ceea ce priveste utilizarea lemnului din padure pentru constructia de fonduri de vanatoare, este necesar sa se achizitioneze lemn din surse legale sau sa se obtina un permis de taiere de la autoritatile forestiere competente. Pentru a evita problemele legate de transportul lemnului, este important ca originea legala a lemnului sa fie inregistrata si documentata si ca orice document de achizitie sau permis de exploatare sa fie prezentat in cazul unei inspectii.

Este bine că oamenii își exprimă opiniile. Mai rău este că unii nu înțeleg nici măcar ceea ce vorbesc, dar să mai înțeleagă ce spun alții.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Standuri vanatoare - material lemnos

Mesajde Blue16 pe 25 Aug 2023, 09:58

Citești și te crucești! Vorbește cu pădurarul și-ți doboară ce ai nevoie. În cel mai rău caz te pune în legătură cu firma care exploatează în zonă. Se eliberează aviz și poți transporta liniștit materialul lemnos.
Blue16
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Feb 2018, 21:16

Anterior

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
Publicitate