Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 07:00

BLASER

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 10 Feb 2024, 23:52

Nu este un surub acolo. Este doar un pin de otel. Acel pin a fost introdus la montaj prin gaurica din fanta inaltatorului si a intrat fortat intr-o gaurica stramta din baza inaltatorului. E "doar" un cui infipt in plastic. Pe el se sprijina varful surubelelor de reglaj ca sa traga foita lateral.

Teoretic (unii zic ca au si reusit asa) centrezi foita exact la mijloc si bati cu un ciocan de cauciuc, plastic in teava ... poate-poate sare din locul lui. Eu am incercat la 3 tevi, am incercat si dupa ce l-am clatinat stanga-dreapta batand in foita, l-am rugat ... si tot n-a iesit. La prima teava am distrus pana la urma foita si am vazut despre ce-i vorba. Cel mai putin distrugator pentru piese mi-a iesit fortand foita sa iasa inspre in sus. Cuplajul este pe coada de randunica si piesele sint din plastic, se deformeaza un pic. Am impins foita intr-o extrema, am bagat intre ele, sub foita, o lama de cutter (o feliuta din aia care se rupe din lama) si am fortat incet cu un patent. La un model mai vechi, cu foita mai groasa, s-a fisurat muchia bazei. La modelul cum ai tu a iesit foarte putin "sifonat", functional daca-l pui la loc. Scoate complet suruburile ca devine mai putin rigida foita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde cata pe 11 Feb 2024, 00:02

La R93, cel puțin la țeava mea este șurub M3 cu pas fin în teava, presupun M3x0.35, (neverificat). La fel că și la cătare. Restul șurubului(ce iese din țeavă este M3x0,5).
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: BLASER

Mesajde violiv pe 11 Feb 2024, 09:09

Surubul prinde baza inaltatorului de teava. De fapt este un prezon (surub fara cap) fixat in teava intr-o gaurica filetata si asigurat cu ceva "lipici". Baza inaltatorului este lipita de teava cu "lipici" si asigurata cu o piulita infiletata pe acest surub. Ca sa ajungi la piulita trebuie sa scoti foita inaltatorului ... si aici e beleaua.
O belea mai mica este si sa scoti surubul din teava fara sa-l strici.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BLASER

Mesajde hunterboy pe 12 Feb 2024, 10:21

cata scrie:Ca la R93, scoți țeavă și bați cu un ciocan de cauciuc din partea opusă foiței până se distruge șurubul interior. Spor!


Cand spuneti "din partea opusa" inteleg ca trebuie batut din lateralul foitei pana se reteaza surubelul?
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: BLASER

Mesajde hunterboy pe 12 Feb 2024, 10:34

violiv scrie:Nu este un surub acolo. Este doar un pin de otel. Acel pin a fost introdus la montaj prin gaurica din fanta inaltatorului si a intrat fortat intr-o gaurica stramta din baza inaltatorului. E "doar" un cui infipt in plastic. Pe el se sprijina varful surubelelor de reglaj ca sa traga foita lateral.

Teoretic (unii zic ca au si reusit asa) centrezi foita exact la mijloc si bati cu un ciocan de cauciuc, plastic in teava ... poate-poate sare din locul lui. Eu am incercat la 3 tevi, am incercat si dupa ce l-am clatinat stanga-dreapta batand in foita, l-am rugat ... si tot n-a iesit. La prima teava am distrus pana la urma foita si am vazut despre ce-i vorba. Cel mai putin distrugator pentru piese mi-a iesit fortand foita sa iasa inspre in sus. Cuplajul este pe coada de randunica si piesele sint din plastic, se deformeaza un pic. Am impins foita intr-o extrema, am bagat intre ele, sub foita, o lama de cutter (o feliuta din aia care se rupe din lama) si am fortat incet cu un patent. La un model mai vechi, cu foita mai groasa, s-a fisurat muchia bazei. La modelul cum ai tu a iesit foarte putin "sifonat", functional daca-l pui la loc. Scoate complet suruburile ca devine mai putin rigida foita.


Inseamna ca acest "cui" infipt in plastic nu are niciun fel de forma pe capatul lui ca sa-l poti actiona cu un imbus sau cu vreo surubelnita prin gaura aceea mica din partea de sus a foitei.

Ma gandesc sa incerc sa largesc un pic gaura aceea mica de pe foita cu un burghiu mai mare si apoi sa incerc sa-l misc cu un burghiu sau sa-l incalzesc cu un pistol de lipit pana isi da drumul din plastic.

Nu cred ca o sa dea rezultate sa bat cu ciocanul de cauciuc in teava pe partea opusa foitei.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: BLASER

Mesajde cata pe 12 Feb 2024, 15:45

hunterboy scrie:
cata scrie:Ca la R93, scoți țeavă și bați cu un ciocan de cauciuc din partea opusă foiței până se distruge șurubul interior. Spor!


Cand spuneti "din partea opusa" inteleg ca trebuie batut din lateralul foitei pana se reteaza surubelul?

Scuze, acum am văzut întrebarea...Mă refer la partea opusă a țevii la 180 de grade față de cătare, bați în țeavă nu în foiță. Merge sigur, eu am văzut această metodă pe Blaserbuds, dar te alegi cu șurubul distrus. Succes!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: racareanu ion şi 31 vizitatori

Publicitate