Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 07:38

Chestionar calibrul 22 LR

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Sunteti deacord cu folosirea calibrului 22 LR la vanatoarea de combatere a rapitoarelor ?

Chestionarul s-a închis pe data de 04 Aug 2017, 13:57

Da
58
89%
Nu
7
11%
 
Voturi totale : 65

Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde jon2004 pe 05 Iul 2017, 13:57

In Romania acest calibru este interzis la vanatoare , indiferent de specie . In alte tari se foloseste cu succes pentru pest control . Exista opinii cum ca ar fi interzis pentru ca s-ar folosi la braconaj , de parca fara acest calibru nu s-ar mai bracona :D . Metodele de reducere a braconajului sunt cu totul altele .
Va invit sa va exprimati opinia cu privire la aceasta controversa : Sunteti sau nu sunteti deacord ca acest calibru sa poata fi folosit la vanatoarea de combatere .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde the_mav pe 05 Iul 2017, 14:43

...., iar rezultatele acestui sondaj de opinie vor fi extrapolate, urmand a duce intr-o modificare legislativa la legea armelor?
Sau... nu?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde madalin122582 pe 05 Iul 2017, 14:53

Sunt total de acord cu folosirea acestui calibru la vanatoare. Cine vrea sa braconeze, va bracona cu orice alte mijloace. Dar le-a fost mai usor sa interzica un calibru decat sa-si faca datoria sa mearga in teren sa asigurea combaterea braconajului.

Atunci cand era legal, era calibrul ideal pentru combatere la vulpe. Iar in poligon e o placere sa il folosesti, mai ales ca munitia este ieftina.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde romaniac pe 05 Iul 2017, 14:58

Un hotarat DA, doar sa se faca combatere. Eu unul insa as opta pentru .22 mag sau 17 HMR care sunt putin mai bune si destul de ieftine si ele si se pot intinde putin mai mult decat .22 LR.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde biriuck pe 05 Iul 2017, 15:25

the_mav scrie:...., iar rezultatele acestui sondaj de opinie vor fi extrapolate, urmand a duce intr-o modificare legislativa la legea armelor?
Sau... nu?

poate ca da :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde laurul pe 05 Iul 2017, 15:34

romaniac scrie:Un hotarat DA, doar sa se faca combatere. Eu unul insa as opta pentru .22 mag sau 17 HMR care sunt putin mai bune si destul de ieftine si ele si se pot intinde putin mai mult decat .22 LR.

Sunt total in asentimentul colegului @romaniac.
22 lr ar trebui sa poata fi detinut de catre vanatori, la liber , cu munitia aferenta , pentru antrenamente in poligon.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2017, 16:01

laurul scrie:22 lr ar trebui sa poata fi detinut de catre vanatori, la liber , cu munitia aferenta , pentru antrenamente in poligon.

Bravo, nota 10.
Incercam sa exprim aceasta idee dar nu stiam cum sa o astern din condei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 16:07

Pina in `96 legea permitea vanatoarea cu "geco";
l-am folosit cu succes de la popindai si ciori (mai ales in zona cuiburilor) pina la vulpi si caini.

Pt poligon e ieftin si fara recul.

Da sunt pentru .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde UlissePro pe 05 Iul 2017, 16:42

laurul scrie:Sunt total in asentimentul colegului @romaniac.
22 lr ar trebui sa poata fi detinut de catre vanatori, la liber , cu munitia aferenta , pentru antrenamente in poligon.

Nota 10! :ymapplause:
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 16:47

Care votasi bre cu "nu".
ai si motive?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde romaniac pe 05 Iul 2017, 16:50

Da chiar, care ar fi motivele. Asa doar ca fapt divers, sa dezbatem in mod democratic si total civilizat!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 16:57

laurul scrie:
romaniac scrie:Un hotarat DA, doar sa se faca combatere. Eu unul insa a-si opta pentru .22 mag sau 17 HMR care sunt putin mai bune si destul de ieftine si ele si se pot intinde putin mai mult decat .22 LR.

Sunt total in asentimentul colegului @romaniac.
22 lr ar trebui sa poata fi detinut de catre vanatori, la liber , cu munitia aferenta , pentru antrenamente in poligon.

Eu sunt cel care a votat NU!
Motive: sunt calibre mai potente decat 22lr in acest moment disponibile pentru combatere (daca se doreste utilizarea calibrului la combatere!) si care sunt "perfect legale". Cati vanatori au calibrele mai sus mentionate de colegi si le folosesc cu muuult succes la combatere?
La vanatoare cu 22lr ? Din partea mea un mare NU!
Sa o detii, sa poti merge in poligon cu ea cand vrei si cum vrei un mare DA!
Nu inteleg de unde "isteria" de a lasa "la liber" 22lr la vanatoare!?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 17:06

DAca ar fi sa ne uitam in strafundul mintii creierului nostru , al natiei romane, consider ca nu suntem pregatiti mai mult mental decat legal de a da drumul calibrului la vanatoare. Daca as fi convins ca, constiinta a macar 20% dintre cei care detin de arme in acest calibru ar fi curata si ar "jura pe rosu! :D " ca folosesc arma la combatere atunci as fi de acord.
Dar, repet ce am spus in postarea anterioara: de ce 22lr la vanatoare cand avem de unde alege alte calibre fffff bune pt combatere?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde romaniac pe 05 Iul 2017, 17:07

Iti dau dreptate pipabh!
Ce-i drept, cand am votat DA am luat in calcul doar vanat mic si efectiv accesul fara probleme la .22LR pentru incepatori care ar trebui sa petreaca o gramada de timp in poligon si sa traga sute sau chiar mii daca se poate de cartuse pana sa treaca la calibre mari.
Vanatul mic la care ma refer in cazul meu, pentru combatere ar fi :cioara, veverita rosie, raton, skonks, opossum, pisici salbatice sau mai bine zis salbaticite.
Daca e vorba de vulpe sau coiot, nu se mai discuta, .223 e regele.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde romaniac pe 05 Iul 2017, 17:12

Am uitat sa spun mai sus ca pentru combatere la "vanatul mic" enumerat de mine am folosit si inca mai folosesc de multe ori lisa de 20ga cu cartuse nr.6 la mine. Nu stiu care e echivalentul in mm... :-s
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde madalin122582 pe 05 Iul 2017, 17:41

pipabh scrie:Motive: sunt calibre mai potente decat 22lr in acest moment disponibile pentru combatere (daca se doreste utilizarea calibrului la combatere!) si care sunt "perfect legale"


Discutam de un calibru care a fost candva legal si bun la cel putin o specie de vanat. Au ramas o gramada de arme in acest calibru la care stam si ne uitam si le mai stergem de praf din cand in cand? Ca sa-ti raspund la "de ce 22lr si nu 22 wmr si mai sus.
Apoi, eu am un 22lr pe permis de tip A. Tu spui ca pot sa ies cu el in poligon dar sti prin ce calvar trebuie sa trec ca sa scot arma in poligon? Trebuie sa fac strategie cu cel putin 2 sapt inainte adica:
- merg la BAEST sa fac cerere pentru iesire in poligon;
- dupa 3 zile de analiza, decid ei ca sunt apt sa trag cu 22lr-ul in poligon si imi dau voie ca intr-un interval de maxim 3 zile sa imi satisfac placerea;
- merg la BAEST sa iau hartia si ma deplasez la poligon.

In tot acest timp, sun la poligon sa ma asigur ca au munitie pt ca nu o pot cumpara de la magazin ca sunt infractor. In cazul fericit in care toate merg conform planului ma rog la D-zeu ca vremea in weekendul programat sa fie buna. Ca altfel, daca ma pune dracu sa reprogramez trebuie sa o iau de la capat.
Acum judecand invers si ipotetic, daca eu ca posesor de 22lr pe permis de tip A, m-ar manca in fund sa pusc capriorul din spatele casei, ce crezi ca m-ar opri? Faptul ca este interzis pentru vanatoare?
Faptul ca nu pot sa cumpar munitie? Nu. Ci doar constiinta legala si morala.

Oameni buni, braconierul nu da doi bani pe restrictii si legi. Astea afecteaza tot cetateanul onest
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde laurul pe 05 Iul 2017, 17:46

pipabh scrie:[
Eu sunt cel care a votat NU!
Motive: sunt calibre mai potente decat 22lr in acest moment disponibile pentru combatere (daca se doreste utilizarea calibrului la combatere!) si care sunt "perfect legale". Cati vanatori au calibrele mai sus mentionate de colegi si le folosesc cu muuult succes la combatere?
La vanatoare cu 22lr ? Din partea mea un mare NU!
Sa o detii, sa poti merge in poligon cu ea cand vrei si cum vrei un mare DA!
Nu inteleg de unde "isteria" de a lasa "la liber" 22lr la vanatoare!?

Al doilea NU a venit din partea mea.
Cam din aceleasi motive
Din pacate, stiu ce daune poate aduce un 22lr in mainile unui calic.
Pentru poligon , DA, fara instiintari si aprobari, cu munitie detinuta legal ca tot se cuantifica in poligon.
Poate ne spune @yoghi care e diferenta de pret dintre un cartus 22lr si un cartus 22wm
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde AXP pe 05 Iul 2017, 17:52

Sunt pentru liberalizare .22LR, la vanatoare.
De ce? Pentru ca:
Detinand acest caliblu, va spun ca este o reala placere sa te tragi cu el, ... mai ales la tinte "reactive" (gen doze goale, suspendate cu un fir)
Il consider arhisuficient pentru vulpi, corvide, rozatoare.
Este super-ieftin si se preteaza perfect la tras cu scop de antrenanent, in orice poligon.
Consider ca este o mentalitate foarte neocomunista sa nu il legalizezi la vanatoare, sub motivatia braconajului, ... in acest scop ar trebui folosite cu totul alte mijloace, ... avem pretentia ca suntem o tara civilizata din Europa, ...,insa avem multe de schimbat la capitolul gandire, mentalitati, ...
Multumesc si imi cer scuze daca am deranjat cu opinia mea.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 17:56

madalin122582 scrie:
pipabh scrie:Motive: sunt calibre mai potente decat 22lr in acest moment disponibile pentru combatere (daca se doreste utilizarea calibrului la combatere!) si care sunt "perfect legale"


Discutam de un calibru care a fost candva legal si bun la cel putin o specie de vanat. Au ramas o gramada de arme in acest calibru la care stam si ne uitam si le mai stergem de praf din cand in cand? Ca sa-ti raspund la "de ce 22lr si nu 22 wmr si mai sus.
Apoi, eu am un 22lr pe permis de tip A. Tu spui ca pot sa ies cu el in poligon dar sti prin ce calvar trebuie sa trec ca sa scot arma in poligon? Trebuie sa fac strategie cu cel putin 2 sapt inainte adica:
- merg la BAEST sa fac cerere pentru iesire in poligon;
- dupa 3 zile de analiza, decid ei ca sunt apt sa trag cu 22lr-ul in poligon si imi dau voie ca intr-un interval de maxim 3 zile sa imi satisfac placerea;
- merg la BAEST sa iau hartia si ma deplasez la poligon.

In tot acest timp, sun la poligon sa ma asigur ca au munitie pt ca nu o pot cumpara de la magazin ca sunt infractor. In cazul fericit in care toate merg conform planului ma rog la D-zeu ca vremea in weekendul programat sa fie buna. Ca altfel, daca ma pune dracu sa reprogramez trebuie sa o iau de la capat.
Acum judecand invers si ipotetic, daca eu ca posesor de 22lr pe permis de tip A, m-ar manca in fund sa pusc capriorul din spatele casei, ce crezi ca m-ar opri? Faptul ca este interzis pentru vanatoare?
Faptul ca nu pot sa cumpar munitie? Nu. Ci doar constiinta legala si morala.

Oameni buni, braconierul nu da doi bani pe restrictii si legi. Astea afecteaza tot cetateanul onest

@madalin, cumantul meu si cel mai bun prieten de vanatoare au 22 lr , stiu ca trebuie sa treci prin furcile caudine sa o poti folosi, nici nu a adus-o la mine pt curatat, ca trebuie sa stea in dulap!
Ma mai repet: sunt PRO utilizare in poligon dar la vanatoare NU (citeste te rog postul meu cu constiinta!)
TU nu intri in categorie! "You are not with the dark side!" :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde dtdpuu pe 05 Iul 2017, 19:53

Am votat DA din 3 motive:
1) Pentru ca l-am folosit extensiv la vinatoare de: iepuri (mici - cotton tail si mari - jackrabit), porumbei si alt pasaret, veverite. Ca orice calibru trebuie sa il potrivesti la ce se aplica.

I acceasi ordine de idei am impuscat aceleasi lighioane cu 17 HMR (glont de .17 in tub de 22 wmr) si 22 WMR. Ambele (17 hmr si 22 wmr) sint tot cu percutie pe rama. Pentru animalutzele de mai sus (cu exceptia Jackrabit) astea 2 sint cam tari, asa ca preferatul ramine 22lr pentru ca mai universal pt. "mititele".

Nu cred ca 22lr ar fi bun pentru vinatoare la nimic mai mare decit un jackrabit (care e cit un ciine mic).


2)
De asemenea am "dat lovitura de gratie" cu 22lr dar si cu alte calibre (9 mm Parabellum si 357 Magnum). 22lr e ok pentru lovitura de gratie in cap la capra si porc de-al nostru (mai mic decit mistretul carpatin).

3)
Am facut antrenament pentru tragere la distanta cu el, ca e ieftin, antrenamentul se poate face la distante normale (200 m). De curiozitate am pus o placa de placaj de cca 1.5 grosime ca si tinta. Din 2 gloante cit am tras, unul a penetrat complet si unul partial. Asadar pe distanta realista la care isi mai pastreaza precizia, 22lr are suficienta putere pentru animalutze mici.

Asadar, respect potzitia celor care au votat NU, dar experienta a milioane de vinatori (a mea inclusiv) ne spune DA - ACOLO UNDE E APLICABIL, ca orice calibru.

CristainC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 21:04

Pretul intre 22lr si 22wmr este triplu
25-35lei cutia si 90-120cutia.
Asta cu romanul este braconier din nastere ...Da e adevarata .
Am mai zis cu mult timp in urma pe forum. Cum?
se vede in oglinda !
Unul braconeaza un iepure, altul un tap...merge si doua topuri de hartie si doua role de "scoci", de la serviciu....unul o roata de la garaj....o canistra de motorina de la camion...trei role de tifon de la spital... tu treci pe rosu....eu merg cu 200 pe sosea
sau unii corectii saraciii stau pe forum in timpul serviciului ..... si tot asa.!
Ati inteles ce zic da ? Si acum cum facem ,cine pe cine acuza de braconaj.

Adica Ceausescu ne considera pe noi vanatorii demni de incredere
_Arma de vanatoare trebuia purtata rupta (in doua bucati)in autobuz sau pe strada si nu cu sapte incuietori ca acum
_Geco cu luneta era folosit inclusiv la tap
_vanator fiind erai bine vazut/respectat in societate si ochii autoritatiilor.

si acum e la fel nu .?

Doar ca vine vasilica braconierul sa zica ca ionica e braconier mai mare cu mai multe pusti si nu_i corect asa.!


Din alt unghi vazuta situatia suntem SINGURA tara din Europa si jumate din Asia unde este interzis pistolul si geco .

Ps. Stiti vorba romaneasca..""cei de fata todeauna se exclud"" B-)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde AXP pe 05 Iul 2017, 21:27

Felicitari, @yoghi, pentru expresivitate si eficienta in comunicare, din mesajul de mai sus. :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 21:28

@dtdpuu - tu nu ar fi trebuit sa raspunzi! :D
Traiesti pe alta planeta :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde kama3 pe 05 Iul 2017, 22:29

Un inceput bun care ar impaca pe majoritatea posesorilor si doritorilor de lr(printre care ma numar si eu) ar fi dreptul vanatorilor de a le detine si de a le folosi fara restrictie in poligon, cu munitie cumparata si folosita exclusiv in poligon.
Avantajul e ca e o arma ieftina, munitia e de asemenea ieftina fapt ce o face f buna pt antrenament.
Fara notificari, drumuri la politie si alte restrictii.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde pipabh pe 05 Iul 2017, 23:41

D-lor, cred ca acest 22lr este , dintr-un anumit punct de vedere fructul oprit al vanatorului roman! Cred ca e un mare moft o mare chestie, ca nu ne lasa sa-l folosim!
Cred ca daca s-ar interzice total si toti detinatorii de arme ar trebui sa le depuna ar fi un ganocid vanatoresc! Daca s-ar da drumul la folosirea lui in poligon ... in care poligoane ? Cate sunt prin tara? vreo 4-5 in trei sferturi de tara: Ludus, Orastie , Pecica, Joita...
Cati sunt dispusi sa faca un drum de cateva sute de km (dus-intors) , pentru unii, sa ajunga in poligon si sa incepe sa se joace cu 22lr? Vedeti cati fac acum aceste drumuri sa se distreze cu ce au acum in dotare si fara suparare acum avem munitie accesibila !!!!
Si daca ar fi poligoane in fiecare judet tot nu cred ca ar fi coada la poligon daca s-ar da drumul la utilizarea lui in poligon! Mai multi, in afara de cativa vanatori care scriu pe acest forum si alti cativa foooaaarrrttteee putini vanatori care nu fac parte din grupul nostru ar intelege cu adevarat utilitatea calibrului la vanatoare!
Daca s-ar da drumul la acest calibru pentru utilizare in poligon fara restrictii as fi primul care si-ar lua o arma in acest calibru.
Foarte buna initiativa de a discuta despre acest calibru, dar as fi cerut fiecaruia care voteaza si o parere personala legata de vot, de ce a votat intr-un fel sau altul. Nu ca toti ar fi facut-o sau o fac. Stiti de ce nu o fac? Pentru ca la noi efectul turmei este incredibil , pentru ca nu avem nici o explicatie si votam doar ca asa se voteaza, pentru ca nu avem c....ie sa ne sustinem o opinie, parere si inca muuuulte alte "pentru ca".
Curiozitatea mea merge mai departe si voi urmari cu mare atentie nr de votanti in urmatoarea sapt si motivele pt care au votat intr-un fel sau altul.

Si sa nu fiu inteles gresit: am votat si as vota cu NU inca odata pentru ca majoritatea covarsitoare a vanatorimii romanesti nu este pregatita mental pentru a accepta acest calibru la vanatoare in acest moment nu pentru ca nu ar fi util!! Daca s-ar legaliza as fi primul care si-ar lua o arma in acest calibru.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Zeres Ciprian pe 06 Iul 2017, 06:15

Eu am votat DA.
Motivul: legiuitorul poate restrictiona folosirea calibrului la anumite specii. Vezi 308 si mistretul. Daca esti gasit in teren cu autorizatie de mistret si arma 308 ii bai, la fel poate fi si cu 22 lr.
Asa ca totul tine de constinta, iar cei fara vor pusca in continuare porci cu 308 si capre cu 22 lr.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde ventura pe 06 Iul 2017, 06:34

Când vreodată zgomotul a fost principala problema a braconierul? 22 hornett nu face zgomot cu mult mai tare decât 22lr și este și mai puternic. Nu prin interdicții scăpăm de braconieri ci prin paza și aplicarea legii. Am votat DA din 2 motive. 1. Nu sunt deacord cu ingradirile. 2. În amintirea clipelor frumoase din copilăria mea când mergeam la vanatoare la bizami. (Își mai amintește cineva de ei) .
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde laurul pe 06 Iul 2017, 08:46

ventura scrie: 2. În amintirea clipelor frumoase din copilăria mea când mergeam la vanatoare la bizami. (Își mai amintește cineva de ei) .

Ooh, daaa!
Cu caine si 2,5 mm.....
Cu 22 lr nu am incercat.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde Sly_Fox pe 06 Iul 2017, 11:31

ventura scrie: În amintirea clipelor frumoase din copilăria mea când mergeam la vanatoare la bizami. (Își mai amintește cineva de ei) .

Ce vremuri, asta era pana in '89 cand vanam cu tata bizami pe canalele orezariilor. Dupa '89 au disparut si orezariile dar si bizamii. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Chestionar calibrul 22 LR

Mesajde the_mav pe 06 Iul 2017, 11:59

Sly_Fox scrie:
ventura scrie: În amintirea clipelor frumoase din copilăria mea când mergeam la vanatoare la bizami. (Își mai amintește cineva de ei) .

Ce vremuri, asta era pana in '89 cand vanam cu tata bizami pe canalele orezariilor. Dupa '89 au disparut si orezariile dar si bizamii. :evil:

nu chiar... adica ultima iesire la bizami facuta de mine nu are mai multi de cativa ani, prin Moldova
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori

Publicitate