Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 16:49

Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde AXP pe 16 Sep 2022, 19:43

DanCo scrie:Scriu aici în continuare pentru a nu tot deschide topicuri noi iar dacă subiectul nu își are locul, cu scuzele de rigoare, rog moderatorii sa mute subiectul. Dupa ce m-am lămurit în privința calibrului si dupa câteva luni în care m-am lămurit ca nu poți cumpăra ce vrei și ca vremea preturilor decente a trecut și nu se va mai întoarce, am găsit pe stoc în acest moment 3 modele la care m-am oprit: CZ 600 Alpha 300 win mag cu teava de 62 si filet pe teava, Mauser m18 300 win mag cu teava de 62 fără filet pe teava si Haenel Jaeger 10 cu teava de 62 si filet pe teava. Preturile variaza intre 4200 si 6500. Ma gandesc daca si calitatea este pe masura pretului. Dacă despre Mauser m18 s-a discutat destul pe forum, despre celelalte 2 nu s-a prea discutat. La Mauser m18 ma deranjează lipsa filetului iar variantele de frana de gura care clampeaza pe teava sunt destul de mari și grele. Nici o bătaie de cap cu făcut filet nu prea ma încântă. Celelalte 2 modele au filet si se poate monta frana de gura dar CZ Alpha este destul de noua si nu a trecut testul timpului. Ma întreb cum are doar 3 kg cu teava semivarmint? Cât de ok este patul și cât de rigid pentru ca doar la pat au putut sa facă economie de material. Despre Haenel Jaeger 10 chiar nu știu detalii. M-ar ajuta orice informație, orice sfat pe care îl aveți în luarea unei decizii. Multumesc!

Nu stiu de unde ai informatia ca CZ Alpha .300WM are 3 kg, pe situl CZ apare ca are 3,5 kg, deci nu este chiar asa usoara, …
In rest, cum spunea colegul @Sly_Fox, …, chiar as fi rezervat cu noul CZ, poate peste 2-3 ani, cand va trece testul timpului si al rechemarilor in fabrica. Despre a face filet pe teava la M18, chiar nu este o problema, astazi in era strungurilor CNC, intreabal pe Timi Secoban, sunt 99% convins ca iti face, iti monteaza si frana de gura, si iti face si teste si reglajul de optica la el in poligon.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Carabina 300 wn mag sau 7 mm rem mag

Mesajde DanCo pe 16 Sep 2022, 20:24

Cred ca m-am uitat la alt calibru la CZ 600 Alpha. La Mauser M18 parca mai mult ma tentează 7 mm rem mag si sa o las fără frana de gura. La vanatoare sa trag 1-2 focuri cred ca si cu 300 win mag ar fi ok fără frana dar psihic parca ma simt mai liniștit cu.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori

Publicitate