Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 03 Mai 2024, 23:28

Cât influențează lungimea țevii viteza proiectilului

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Cât influențează lungimea țevii viteza proiectilului

Mesajde RaduCR pe 02 Sep 2022, 21:54

Bună seara!

Un filmuleț pe YT cu un experiment despre cum influențează lungimea țevii viteza proiectilelor. În acest caz, .308.

Vizionare plăcută!

https://www.youtube.com/watch?v=XCqa2umL8ME

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța

Re: Cât influențează lungimea țevii viteza proiectilului

Mesajde Ghinda pe 05 Sep 2022, 13:38

Nimic, nimic @croco?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Cât influențează lungimea țevii viteza proiectilului

Mesajde yoghi pe 05 Sep 2022, 19:12

E pe drum...nu a vazut topicu! :lol: :lol:

@radu vezi totusi ca s-a mai discutat de cateva ori subiectul.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cât influențează lungimea țevii viteza proiectilului

Mesajde RaduCR pe 05 Sep 2022, 21:08

Știu că s-a mai discutat, dar niciodată nu au s-a ajuns la un acord cât este lungimea "adecvată".
Acum știm că pentru situații diferite este recomandat să utilizăm utilizăm arme potrivite situației (vânătoare sau tir).
Ce mi s-a părut interesant este au încercat să vadă cum influențează lungime țevii viteza proiectilului (nimic nou, au mai încercat și alții) dar ei au mers mai departe cu lungimea țevii, până la 69" (cca 175,26 cm) și tot nu au ajuns la situația in care viteza proiectilului începe să scadă datorită frecării ci doar au ajuns la o zonă de "platou" pentru muniția utilizată.
Pentru mine este un experiment inedit, este prima dată când am văzut așa ceva și m-a lat valul și am postat legătura, așa că vă rog să-mi scuzați impetuozitatea (nu țin să vă plictisesc, poate doar să vă amuz cu reducerile la absurd).
Cred că, în condiții de "laborator", la aceiași lungime, se pot obține familii de curbe, unele corespunzătoare unor încărcături mai slabe, pot ajunge în situația în care viteza să scadă datorită frecării la lungimea dată.
De asemenea, datorită faptului că aceste experimente implică un anumit cost (muniție, confecționarea țevii, etc), pot deveni foarte costisitoare. Dacă ați urmărit postul paralel, cu înălțimea de montaj a lunetei și apoi urmat de comentariul cu înclinarea la diferite unghiuri, veți observa că băieții au trecut discret de la calibrul 308 la 22LR.
Aceste experimente nu sunt doar o distracție ci și pasiune dar costă o mulțime de bani.
În felul acest noi cei mai comozi sau din zone ale lumii mai restrictive în legătură cu știința armelor să ne mai luminăm cumva. Acesta este scopul postării, nu să stârnesc alte discuții contradictorii. Unii membri mai noi și mai tineri poate nu au răbdarea de a citi posturi de acum 10-15 ani (deși este păcat, este un festin), Așa că postez această legătură ca o concluzie a multor discuții din trecut și ca o invitație spre studiu, totuși internetul a evoluat mult de atunci și acum găsim o mulțime de informații dacă vrem să căutăm.

O seară bună,

RaduCR
Cal 12, 9,3x62, 30-06
Avatar utilizator
RaduCR
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 29 Mar 2017, 22:36
Locaţie: Constanța


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 30 vizitatori

cron
Publicitate