Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 22:42

Tachinez...din nou

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Tachinez...din nou

Mesajde dtdpuu pe 01 Mar 2023, 20:58

In sfirsit dupa vreo 10 ani m-am hotarit sa ma risc. M-am decis sa incerc o teava din fibra de carbon.

Acum citiva ani aceste tevi tindeau sa aiba un defect, aruncau cite un flyer la citeva focuri. Se pare ca Proof Research a rezolvat problema. O sa vad.

Principalul motiv pentru care am luat teava este diferenta de greutate dintre teava ce o am acum si aceasta.

Pentru referinta teava este in calibru 308 (ca si cea de pe arma) are 20 inch/50 cm (ca si cea de pe arma) si pasul de 1:10 (...ca si cea de pe arma)... DAR diferenta de greutate este 700g (...SPRE deosebire de cea de pe arma :D )

Imagine

PS. O sa scriu poate un articol dupa ce termin cu montarea, experiemnte, etc. despre greutate si balans, am o gramada de material, dar nu tot inca. :-)

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Tachinez...din nou

Mesajde adisan77ro pe 04 Mar 2023, 12:20

Felicitari pentru aceasta bijuterie :ymapplause:
Este si pe lista mea si a inca unui prieten.
Spune-ne te rog de unde ai reusit sa o iei, pentru ce arma si daca ai luat Prefit ?
Abia astept feedback dupa primele runde :ymhug:
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Tachinez...din nou

Mesajde Sly_Fox pe 04 Mar 2023, 14:50

Deși nu reprezintă vreo noutate, țevile acestea învelite în fibră de carbon sunt interesante și abia aștept articolul în care vei scrie ce și cum. La noi în țară este vreo armă care să aibă țeavă cu fibră de carbon, ori cea de pe lista colegului @ adisan77ro va fi prima? :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Tachinez...din nou

Mesajde popaliviu pe 04 Mar 2023, 14:59

Din ce știu eu, parcă Voere face țevi asemănătoare cu aceasta. Dar doar calibrul .223 cred.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tachinez...din nou

Mesajde popaliviu pe 04 Mar 2023, 15:00

Ca asta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Tachinez...din nou

Mesajde Ghinda pe 04 Mar 2023, 19:09

Sigur sunt. La fel de sigur cum sunt arme deținute fără permise.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Tachinez...din nou

Mesajde adisan77ro pe 04 Mar 2023, 22:39

Sly_Fox scrie:Deși nu reprezintă vreo noutate, țevile acestea învelite în fibră de carbon sunt interesante și abia aștept articolul în care vei scrie ce și cum. La noi în țară este vreo armă care să aibă țeavă cu fibră de carbon, ori cea de pe lista colegului @ adisan77ro va fi prima? :roll:

La mine menirea ei va fi sa inlocuiasca o teava de 6,5 la un TAC A1
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Tachinez...din nou

Mesajde adisan77ro pe 04 Mar 2023, 22:41

Deocamdata , achizitia din Ungaria pare cea mai la indemana
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Tachinez...din nou

Mesajde dtdpuu pe 05 Mar 2023, 04:46

Multumesc de... aprecieri :-) vor fi meritate(sau nu) dupa ce vad cum trage :-D ....dar bineinteles sint si eu nerabradator sa o finalizez, insa cum am spus va mai dura, alte proiecte si prioritati.

Mai exista cinva pe forum care are teava din fibra de carbon, dar din cite stiu este de fabrica.

DAR pe scurt, pot sa explic logica care m-a adus aici.
Asadar cum spunea @Sly_Fox, aceste tevi exista pe piata de ceva vreme. Am inlocuit multe tevi la armele mele (majoritatea sint acum la 3-lea set, daca o consideram si pe cea de fabrica) si de fiecare data m-am uitat si la tevi din fibra de carbon. DAR nu m-am incumetat sa dau banii din 2 motive:
- sint dublu ca si pretul unei tevi match reputabile
- aveau o hiba tipica - o sa explic mai jos

Fibra de carbon este mai rigida decit otelul, dar mult mai usoara la acelasi volum. Teoretic teava se si raceste mai repede...dar nu stiu daca cred asta. Asadar o teava din fibra de carbon, ar fi mai rigida decit aceeasi teava de otel cu acelasi profil. Teava din fibra de carbon se fabrica de fapt invelind o teava de otel (sa zicem cu un profil sporter, usor) cu straturi de carbon, fiecare producator are procedeul lor si teoretic se obtin rezultate "minunate". Ei bine practica a dovedit ca nu e asa pentru ca de fapt sint 3 materiale diferite care trebuie "impacate": otzelul, fibra de carbon...si liantul dintre straturi. Asadar tevile mai vechi, sau de la alti producatori sufera de urmatoarele posibile defecte dupa ce se incalzesc:
- fie arunca cite un flyer la un anumit numar de focuri
- isi modifica punctul de impact

Pentru mine face sens, e dificil sa stapinesti armonici, dilatari, etc. cind ai 3 materiale. E greu destul la otel, darmite la mai multe materiale, si daca mai pui la socoteala ca si procedeul de invelire conteaza...ei bine... AU TRECUT 12 ani pina cind unii producatori au gasit reteta magica in a produce tevi care teoretic nu aranca flyere si nu "deviaza". Unul din acesti producatori este Proof Research.

Proof Research face tevi pentru multe aplicatii si branduri, printre care si pentru Savage.

Asadar ce am cumparat este:
- teava Proof Research pre-fit pentru Savage (https://proofresearch.com/barrels/savage-pre-fit/).
- lungime 20 inch (50.8 cm)
- pas 1:10
- profil Sendero (practic heavy varmint)

Va urma sa o montez pe pen-ultima arma care inca are teava din fabrica (de fapt scurtata) dar care trage bine. Va fi montata pe o actiune Savage 10FP si va ramine tot 308 Winchester. Scopul pentru care am luat-o nu este precizia ci reducerea in greutate, dar bineinteles sper sa obtin precizie cel putin la fel de buna ca si teava din fabrica (~0.5MOA). Arma este arma de vinatoare de teren.

...Voi detalia intr-o postarea/articol separat.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Tachinez...din nou

Mesajde violiv pe 05 Mar 2023, 09:58

Exista tevi din astea in Ro. Destul de multe.

Voere vinde variante cu tevi carbon si nu numai S16 in 223 ci si carabina "mare" ... am testat una in 300 wm.

Ce inseamna "de producator" la carbon? Din ce stiu eu, producatorii de arme nu prea si-au batut capul cu asta. A fost mai usor sa apeleze la unul din producatorii de astfel de tevi, sa le cumpere de la ei si sa le puna pe armele lor. La Blaser nu exista tevi "Blaser" de carbon. FBT a facut-o pe cea pe care o am eu ca si pe cele ale unor colegi. Nu au fost cumparate pentru precizie ci pentru masa, in ideea de a avea o arma cat mai usoara. Acu' ce sa zic? Pui carbon si bani la greu pe R 8 ca s-o faci sa cantareasca exact cat o R 93??? Eu am preferat sa raman la R 93 ... 3 kg mi se par suficient de putine. Sau .... mi se pareau! De cand am vazut ca "vedetele" de la targul american de anul acesta au fost ultra-usoarele, cu recordul prezentat de firma care practic a dat tonul - undeva la 2,2-2,3 kg carabina in calibru standard - parca ma bate un gand sa incerc sa duc R 93 catre 2,5 kg...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Tachinez...din nou

Mesajde violiv pe 05 Mar 2023, 09:58

Exista tevi din astea in Ro. Destul de multe.

Voere vinde variante cu tevi carbon si nu numai S16 in 223 ci si carabina "mare" ... am testat una in 300 wm.

Ce inseamna "de producator" la carbon? Din ce stiu eu, producatorii de arme nu prea si-au batut capul cu asta. A fost mai usor sa apeleze la unul din producatorii de astfel de tevi, sa le cumpere de la ei si sa le puna pe armele lor. La Blaser nu exista tevi "Blaser" de carbon. FBT a facut-o pe cea pe care o am eu ca si pe cele ale unor colegi. Nu au fost cumparate pentru precizie ci pentru masa, in ideea de a avea o arma cat mai usoara. Acu' ce sa zic? Pui carbon si bani la greu pe R 8 ca s-o faci sa cantareasca exact cat o R 93??? Eu am preferat sa raman la R 93 ... 3 kg mi se par suficient de putine. Sau .... mi se pareau! De cand am vazut ca "vedetele" de la targul american de anul acesta au fost ultra-usoarele, cu recordul prezentat de firma care practic a dat tonul - undeva la 2,2-2,3 kg carabina in calibru standard - parca ma bate un gand sa incerc sa duc R 93 catre 2,5 kg...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Tachinez...din nou

Mesajde adisan77ro pe 05 Mar 2023, 20:12

Referitor la Proof Researcs si la "reteta" lor cu privire la tevile de carbon, daca nu gresesc sunt singurele tevi de carbon accepatte de catre US Army.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Tachinez...din nou

Mesajde dtdpuu pe 06 Mar 2023, 02:52

adisan77ro scrie:Referitor la Proof Researcs si la "reteta" lor cu privire la tevile de carbon, daca nu gresesc sunt singurele tevi de carbon accepatte de catre US Army.


Nu stiu daca sint singurii, dar "trimbitzeaza" un contract de cooperare cu armata de vreo 12 milioane. Ca sa pun lucrurile in perspectiva, armata este un sac fara fund, care are enorm de multi bani. Asa ca idee, USA cheltuieste citeva miliarde de dolari lunar pe Ucraina, deci 12 milioane e ca si cum si-ar lua o guma de mestecat. INSA cred ca armata se uita serios la carbon fiber barrels pentru ca are avantaje foarte mari referitor la greutate. DAca restul performanteleor de fiabilitate in conditiile de test militare satisfac...poate fi un lucru destul de mare pentru armata (arme mult mai usoare, dar cu deviatii termale mai mici ale preciziei si cu precizie mai mare). De asemenea ar insemna un lucru mare pentru noi, amatorii, adica pretul tevilor din fibra de carbon ar scadea. Sa mai asteptam vreo 5 ani sa vedem ce se intimpla.

Dar cert este ca Proof Research sint in fata in privinta technologiei lor pentru tevile de fibra de carbon....de aceea am luat de la ei. Sa vedem in proactica daca "socoteala mea s-a potrivit ". :-D

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: unknown, yoghi şi 30 vizitatori

Publicitate