Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Mai 2024, 14:03

baikal artemida

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

baikal artemida

Mesajde razvi pe 15 Noi 2008, 12:21

Citesc de mult mesajele si parerile voastre, asa ca m-am inscris ca sa pot participa. Bine v-am gasit!!!!
Printre altele, m-au interesat opiniile despre modelul ij Artemida (dublu-expressul cu tevi juxtapuse), cal. 30-06, pentru ca vanez cu asa ceva. Spre deosebire de cele citite pe forum (tone de pareri negative), vreau sa va spun ca personal nu am intampinat dificultatile pe care multi le-au mentionat. Nu am constatat supraincalzirea tevilor, care sa determine imprastierea mare a gloantelor...si am tras in poligon 18 focuri din ambele tevi, in timp scurt, cu pauze in care mergeam la tinta. Grupajul a fost mai mult decat satisfacator, tinand cont ca am tras din picioare, nesprijinit. Nu am fost nevoit sa umblu la reglajul tevilor.
Repet, sunt parerile mele ca proprietar si utilizator. Daca exista colegi vanatori si forumisti interesati de alte detalii, va stau la dispozitie.
KKT PE TEVI !!!!!!!!
Ar fi nasol ca nevasta sa-ti vanda armele la pretul la care i-ai spus tu ca le-ai cumparat !!!
Avatar utilizator
razvi
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Noi 2008, 11:59

Re: baikal artemida

Mesajde scirocco pe 15 Noi 2008, 12:34

Bine ai venit pe forum,Razvi!Intradevar,parerile sunt impartite fata de armele rusesti dar asta nu le face mai putin valoroase.Cred ca mai degraba vanatorii le reproseaza finisajele si greutatea ceva mai mare dar ca arme in general,parerea mea este ca sunt foarte bune.La capitolul arme rusesti (si nu numai!)un erudit dintre noi este Violiv pe care l-ai cunoscut daca spui ca citesti forumul de ceva timp.Cu el si cu Cristi(un alt erudit al armelor de foc) poti schimba impresii pertinente despre armele rusesti si bineinteles cu cei care detin asemenea scule.Si eu am o arma ruseasca, ce-i drept de colectie,desi nu merita defel statutul acesta si sunt foarte mandru de ea.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: baikal artemida

Mesajde Marius pe 15 Noi 2008, 13:38

Bine ai venit Razvi!
Cum bine spunea un coleg forumist, "Arma perfecta e aia cu care pui vanatul jos!".
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: baikal artemida

Mesajde violiv pe 15 Noi 2008, 15:54

Bine ai venit!
S-o stapanesti sanatos si sa ai parte de vanatori frumoase cu ea.
Eu am fost cam dezamagit de armele cu doua tevi de glont de la Ij. Consider Ij-ul 18 o arma deasupra banilor pe care-i dai pe ea dar pe celelalte nu m-as baza. Poate c-am devenit prea pretentios :?:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8534
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: baikal artemida

Mesajde razvi pe 15 Noi 2008, 17:56

Salutare!
Am ramas extrem de placut surprins de reactiile voastre rapide.
Scirocco are dreptate...pe VIOLIV si CRISTI ii "cunosc" de cand consult forumul.
Am vrut sa mai dreg putin imaginea armei pe care o am...Astept dimineata de maine, ora 5.30, cand ma trezesc pentru plecarea la vanatoare. Cine stie, poate intrarea printre voi va fi de bun augur si voi avea catarea plina!!! Va tin la curent.
KKT PE TEVI!!!!!!!!!!
Ar fi nasol ca nevasta sa-ti vanda armele la pretul la care i-ai spus tu ca le-ai cumparat !!!
Avatar utilizator
razvi
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Noi 2008, 11:59

Re: baikal artemida

Mesajde Alin3006 pe 16 Noi 2008, 11:29

razvi scrie:Salutare!
Am ramas extrem de placut surprins de reactiile voastre rapide.
Scirocco are dreptate...pe VIOLIV si CRISTI ii "cunosc" de cand consult forumul.
Am vrut sa mai dreg putin imaginea armei pe care o am...Astept dimineata de maine, ora 5.30, cand ma trezesc pentru plecarea la vanatoare. Cine stie, poate intrarea printre voi va fi de bun augur si voi avea catarea plina!!! Va tin la curent.
KKT PE TEVI!!!!!!!!!!


Bine ai venit pe forum!
Sa speram ca iesirea a fost de bun augur. Asteptam amanunte. Legat de arma: s-o stapanesti sanatos, de multe ori conteza mai mult cat de obisnuit esti tu cu arma si mai putin performantele ei efective. Cel mai important lucru e ca tie iti place.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: baikal artemida

Mesajde 223/12 pe 16 Noi 2008, 17:04

razvi scrie:...m-au interesat opiniile despre modelul ij Artemida (dublu-expressul cu tevi juxtapuse), cal. 30-06, pentru ca vanez cu asa ceva


Spor la adunat victimele Artemidei! ...da' satisfa-mi si mie, rogu-te, niste curiozitati:
1. intai, de ce ai luat express cu tzevi juxtapuse si nu suprapuse?
2. doi - fara sa fiu expert in arme cu glont, eu cred ca niciun express din lume - si cu atat mai putzin rusestile :roll: (si eu IZH-94) - nu va bate cu amandoua tzevile in acelasi punct la distante, sa zic, de peste 100 m; la 200-300 m, pe aparatele de ochire deschise, cred ca numai dintr-o "intamplare norocoasa" petrecuta o data in viata :mrgreen: poti lovi cu gloante din ambele tzevi o coala A4; iar pe luneta ...dak tzevile nu bat in acelasi loc, cum naiba reglezi luneta? intrebare e: de ce n-ai luat semiautomata 30.06, sa ai o singura tzeava, sa-i stii bataia, reglajul lunetei si basta?
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: baikal artemida

Mesajde 223/12 pe 17 Noi 2008, 13:16

PS: am vrut sa spun ca si eu am IZH-94, mixta (nu expres), dar pentru ca e sistem bock, tot mai ai o sansa sa reglezi convergentza tzevilor, din surubul excentric pus de rus in acest scop; la Artemida express cum sunt tzevile, lipite intre ele sau tot prinse cu bride?
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: baikal artemida

Mesajde ssteffan pe 17 Noi 2008, 13:42

e frumoasa ca arma artemida :wink:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: baikal artemida

Mesajde razvi pe 17 Noi 2008, 18:43

223/12 scrie:
Spor la adunat victimele Artemidei! ...da' satisfa-mi si mie, rogu-te, niste curiozitati:
1. intai, de ce ai luat express cu tzevi juxtapuse si nu suprapuse?
2. doi - fara sa fiu expert in arme cu glont, eu cred ca niciun express din lume - si cu atat mai putzin rusestile :roll: (si eu IZH-94) - nu va bate cu amandoua tzevile in acelasi punct la distante, sa zic, de peste 100 m; la 200-300 m, pe aparatele de ochire deschise, cred ca numai dintr-o "intamplare norocoasa" petrecuta o data in viata :mrgreen: poti lovi cu gloante din ambele tzevi o coala A4; iar pe luneta ...dak tzevile nu bat in acelasi loc, cum naiba reglezi luneta? intrebare e: de ce n-ai luat semiautomata 30.06, sa ai o singura tzeava, sa-i stii bataia, reglajul lunetei si basta? scrie:

De ce tevi juxtapuse? Pt. ca imi plac, estetic vorbind. Lisa pe care o am este tot clasica. Ai dreptate, nici un dublu-express din lume nu "bate gaura-n gaura", decat daca ti-l regleaza armurierul asa....dar asta inseamna convergenta la distanta de reglaj si intersectare dupa ea...ca sa nu mai vorbim de distantele mult mai mari, cand gloantele vor lovi unul la Mamaia, celalalt la Sinaia. Dupa ce am cumparat Artemida, am fost cu un armurier in poligon si am tras de la diverse distante, sezand pe scaun, coatele sprijinite pe masa si arma in menghina. Toate gloantele au lovit tinta la distanta egala unul de altul, respectiv distanta dintre gurile tevilor (care este considerabil mai mica decat la modelul cu tevi suprapuse). Asta inseamna ca sunt paralele si nu voi umbla la reglaj, desi exista clicherul de care vorbesti. Dupa vreo doua zile am mers din nou in poligon si am tras aproape 1 cutie, din picioare, nesprijinit, iar grupajul a fost putin mai prost (se incadra pe o coala A5). Ceea ce am schimbat sunt aparatele de ochire, adica foita-inaltator si cuiul catarii (mi-a facut armurieul de care povesteam unele f.f. finute, excelente pt. goana). Luneta? Am decis sa nu montez, pt. ca in zonele in care vanez nu isi prea gaseste rostul.
De ce nu semiautomata? Pt. ca nu merg la vanatoare pt. kilu' ala de carne....In perioada in care cautam arma cu glont, am gasit un coleg-vanator care vindea un Remington semiautomat, la un pret sensibil mai mare decat Artemida.
Sunt de acord ca Ij-ul 94 este mai precis decat Artemida, pur si simplu pt. faptul ca aparatele de ochire se afla pe tevi, nu intre ele, dar la goana consider ca este un detaliu neglijabil.
Ar fi nasol ca nevasta sa-ti vanda armele la pretul la care i-ai spus tu ca le-ai cumparat !!!
Avatar utilizator
razvi
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Noi 2008, 11:59

Re: baikal artemida

Mesajde razvi pe 17 Noi 2008, 18:51

Alin3006 scrie:"Bine ai venit pe forum!
Sa speram ca iesirea a fost de bun augur. Asteptam amanunte. Legat de arma: s-o stapanesti sanatos, de multe ori conteza mai mult cat de obisnuit esti tu cu arma si mai putin performantele ei efective. Cel mai important lucru e ca tie iti place.

Multumesc pt urari. Iesirea a fost frumoasa, desi a lipsit vedeta. La voi cum a fost?
Ar fi nasol ca nevasta sa-ti vanda armele la pretul la care i-ai spus tu ca le-ai cumparat !!!
Avatar utilizator
razvi
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Noi 2008, 11:59

Re: baikal artemida

Mesajde Alin3006 pe 18 Noi 2008, 12:29

razvi scrie:
Alin3006 scrie:"Bine ai venit pe forum!
Sa speram ca iesirea a fost de bun augur. Asteptam amanunte. Legat de arma: s-o stapanesti sanatos, de multe ori conteza mai mult cat de obisnuit esti tu cu arma si mai putin performantele ei efective. Cel mai important lucru e ca tie iti place.

Multumesc pt urari. Iesirea a fost frumoasa, desi a lipsit vedeta. La voi cum a fost?


Eu n-am iesit sezonul asta nici la iepure nici la mistret din motive de picior accidentat. Dar si cand mi-o trece...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: baikal artemida

Mesajde Adrian S pe 18 Noi 2008, 12:36

Alin3006 scrie:
razvi scrie:
Alin3006 scrie:"Bine ai venit pe forum!
Sa speram ca iesirea a fost de bun augur. Asteptam amanunte. Legat de arma: s-o stapanesti sanatos, de multe ori conteza mai mult cat de obisnuit esti tu cu arma si mai putin performantele ei efective. Cel mai important lucru e ca tie iti place.

Multumesc pt urari. Iesirea a fost frumoasa, desi a lipsit vedeta. La voi cum a fost?


Eu n-am iesit sezonul asta nici la iepure nici la mistret din motive de picior accidentat. Dar si cand mi-o trece...


Mai stai tu mult prin carciumi.... ca sigur iti trece
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: baikal artemida

Mesajde 223/12 pe 18 Noi 2008, 17:42

razvi scrie: De ce nu semiautomata? Pt. ca nu merg la vanatoare pt. kilu' ala de carne....


Am inteles ...si m-am si amuzat :lol: :lol: :lol: pentru ca a avea semiautomata nu e neaparat = cu kilu' de carne. E o perceptie gresita in ceea ce priveste semiautomatele. Sunt vanatori - si ma mandresc ca ma numar printre ei - care vaneaza cu semiautomata (eu in prezent eu vanez doar cu mixta) si nu fac defel "carnagii" pe unde trec; la fel cum, tot asa de "bine" exista "vanatori" cu lise preistorice, chiar cu cate o singura tzeava, din care trag "3 la fund" sau "2 la fund" si aduna multe "kile de carne"...
Am intrebat de ce n-ai luat semiatomata sa vad daca nu cumva si pe tine te deranjeaza ca o astfel de arma arunca pe jos cartuşele trase ... :cry: :cry: :cry:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: baikal artemida

Mesajde razvi pe 18 Noi 2008, 21:36

223/12 scrie:Am inteles ...si m-am si amuzat :lol: :lol: :lol: pentru ca a avea semiautomata nu e neaparat = cu kilu' de carne. E o perceptie gresita in ceea ce priveste semiautomatele. Sunt vanatori - si ma mandresc ca ma numar printre ei - care vaneaza cu semiautomata (eu in prezent eu vanez doar cu mixta) si nu fac defel "carnagii" pe unde trec; la fel cum, tot asa de "bine" exista "vanatori" cu lise preistorice, chiar cu cate o singura tzeava, din care trag "3 la fund" sau "2 la fund" si aduna multe "kile de carne"...
Am intrebat de ce n-ai luat semiatomata sa vad daca nu cumva si pe tine te deranjeaza ca o astfel de arma arunca pe jos cartuşele trase ... :cry: :cry: :cry:

Cred ca glumesti!!!..."arunca cartusele trase pe jos"... :roll: Daca ar fi fost cazul, as fi luat niste saci de gunoi in buzunar...Nu ma intelege gresit, nu am idei preconcepute cu privire la semiauto si la cei care le folosesc. Pur si simplu mi se pare, referindu-ma strict la persoana mea, ca 2 focuri sunt suficiente - daca ai ratat, fie sanatos. De acord si cu ceea ce gandesti acum, respectiv ca as putea sa incarc semiautomata doar cu 2 boabe, insa intervine celalalt aspect - imi place cum arata un dublu-express clasic. Am inteles ca ai un IJ 94. Cealalta ce marca e si in ce calibru?
Ar fi nasol ca nevasta sa-ti vanda armele la pretul la care i-ai spus tu ca le-ai cumparat !!!
Avatar utilizator
razvi
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Noi 2008, 11:59

Re: baikal artemida

Mesajde 223/12 pe 19 Noi 2008, 14:37

razvi scrie:Am inteles ca ai un IJ 94. Cealalta ce marca e si in ce calibru?


...cealalta ... nu mai exista. semiautomata am avut (in permis) doar ak-47 vandut intr-o vreme ca arma de vanatoare; de vanat, am mai vanat insa cu Beretta de 12, Maverick tot cal. 12 (pump action), Winchester 30.06...
cel putin pentru o vreme, mixta 223+12/76 3 shoc e singura mea arma si imi e mai mult decat suficienta, pentru ce, cum si cat vanez... :roll:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: baikal artemida

Mesajde Vanatorul1971 pe 17 Mar 2018, 19:16

As vrea sa cumpăr un baikal artemida 30.06 dublu expres. Stiti vreuna?
Vanatorul1971
 
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2018, 07:28


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate