Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 17:51

poligon pentru reglare arma la distanta mare

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Karud pe 12 Mar 2009, 09:08

Salut. Citesc de catava vreme topicurile de pe forum si pentru un incepator sunt extrem de interesante.
M-ar interesa daca exista la noi in tara un poligon unde poti regla arma cu glont pentru distante de tragere de 400-500 metri. In prezent am un Browning Longtrac 30-06, dar pentru distantele de mai sus cred ca un calibru mai bun ar fi .300 win mag sau 6,5x68. Pentru 500 metri ce luneta imi recomandati? Imi plac foarte tare cele de la Nightforce, dar nu stiu daca le aduce cineva in Romania.
Multumesc.
Karud
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Mar 2009, 09:35

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde 223/12 pe 12 Mar 2009, 11:05

Da... sunt interesante topicurile, "pentru incepatori", si chiar pentru "incepatori" care vaneaza de 35 de ani, ca mine... :lol:
Nu stiu la ce iti foloseste sa reglezi arma la 400-500 m pentru conditiile si vanatul din Ro, dar ma rog, fiecare avem minim un gand care nu ne da pace...
Poate, totusi, te ajuta cu ceva asta:
La cal. 30-06, proiectil de 11,7 grame, pentru a lovi o tzinta la 300 m (adica a avea zero la distanta asta) tre sa ai mai intai un zero la 14 m. Deci daca ai punct ochit punct lovit perfect la 14 m de gura tzevii, vei avea si la 300 m (desigur, knd nu bate vantul, cand nu e ceatza, ploaie, ger si nu tragi inclinat (de jos in sus sau de sus in jos), ci oarecum in acelasi plan. Mai e o conditie: intre axul imaginar al lunetei si axul imaginar al tzevii sa ai 40 mm.
Pentru a trage cu succesuri :lol: la 400-500 m, banuiesc ca trebuie sa ai zero-ul pe panta de urcare a parabolei glontzului undeva pe la 10-11 m, adica foarte aproape de tine...
Asta spune simulatorul de la Norma - http://www.norma.cc/default.asp?Lang=2#...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde adrian_ppp pe 12 Mar 2009, 11:05

Sal,


personal nu am auzit de un poligon de 500m.
intr-adevar calibrele : 300 WM , si 6.5x68 sunt niste calibre bune pentru distanta; cat dspre luneta si faptul va vei face panda ma duce cu gandul la o luneta fixa un 8x56 ( Zeiss, Swa, S&B) sau una variabila 3-12 x 50 ( Zeiss, Swa, S&B)

cred un Z6i cu reticul militar isi va face bine treaba, reglezi punct ochit la 200 m si apoi cu ajutorul reticului vezi caderea la 400 si 500 m.
sunt mici calculele care trebuie facute sa vezi cat cade si unde sa pui crucea la 500 m.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Karud pe 12 Mar 2009, 11:23

Multumesc. Nu stiam de calculatorul de la Norma, e interesant de folosit.
Stiti pe cineva care vinde 6,5x68? In sensul in care pot vedea jucaria si pot pune mana pe ea, nu sa fie disponibila la comanda...
Karud
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Mar 2009, 09:35

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Mihutz23 pe 12 Mar 2009, 15:05

Karud scrie:Salut. Citesc de catava vreme topicurile de pe forum si pentru un incepator sunt extrem de interesante.
M-ar interesa daca exista la noi in tara un poligon unde poti regla arma cu glont pentru distante de tragere de 400-500 metri. In prezent am un Browning Longtrac 30-06, dar pentru distantele de mai sus cred ca un calibru mai bun ar fi .300 win mag sau 6,5x68. Pentru 500 metri ce luneta imi recomandati? Imi plac foarte tare cele de la Nightforce, dar nu stiu daca le aduce cineva in Romania.
Multumesc.


Salut Karud,

Din pacate nu avem poligon pentru distante asa mari.....si pe mine ma intereseaza si am tot cautat....din cate am inteles exista doar militare, si deci nu sunt cu acces pentru public...oricum daca afli de un astfel de poligon, da-mi si mie de stire....personal, eu aleg 300 Winchester Magnum.....tu trebuie sa decizi ce calibru vrei, dar sa iei in calcul toate aspectele (daca gasesti usor cartusele respective, costul lor si daca vin cu proiectile diferite, aspectele legale).....cat despre luneta, am vazut si eu cateva filmulete cu NightForce si mi-au placut,.....insa aici cred ca trebuie sa studiezi foarte bine treaba.....din punct de vedere al reglajului cred ca poti sa imparti lunetele in 2 categorii: lunete tactice si de vanatoare.....eu am o luneta tactica Leupold si multi ani am facut greseala sa o reglez punct 0 pe distanta mare, cand de fapt ea trebuia sa fie reglata pe 100 m punct 0, iar pentru distante mari sa ridic tragerea cu click-rile necesare (modelul meu de luneta are pentru elevatie 1 click = 1 MOA, iar pentru windage 1 click = 1/2 MOA).....lunetele de vanatoare in schimb le poti regla la DRO-ul cartusului si dupa aceea, te poti folosi de reticul sau de telemetru pentru corectiile de tragere necesare.....eu iti mai recomand sa iti cumperi si un telemetru cu inclinometru, un anemometru pentru a masura intensitate vantului si un programel balistic pentru a te antrena.

Revenind la tragerile la distanta poti regla arma si pe distante scurte, urmarind sa lovesti tinta la inaltimea pe care o iei din tabelul balistic (mai precis sa tragi in poligon la 100 m si sa lovesti cu 10 cm mai sus, echivalentul lovirii in centru la 200 m).
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde anton_comi2000 pe 12 Mar 2009, 20:29

Incearca pe simulator www.shooterready.com clic pe view the demo si clic pe 1024........ si succes
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde VANATORU77 pe 12 Mar 2009, 20:54

Karud scrie:Multumesc. Nu stiam de calculatorul de la Norma, e interesant de folosit.
Stiti pe cineva care vinde 6,5x68? In sensul in care pot vedea jucaria si pot pune mana pe ea, nu sa fie disponibila la comanda...


Contacteaza-l pe TRANAN , aici , pe forum si cred ca te rezolva el de luneta.
P.S. Bine-ai venit! :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 13 Mar 2009, 12:01

Asa este, Tranan aduce Nightforce la pret foarte bun. Exact aseara vorbeam cu el despre asta. :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 13 Mar 2009, 12:03

Karud scrie:Multumesc. Nu stiam de calculatorul de la Norma, e interesant de folosit.
Stiti pe cineva care vinde 6,5x68? In sensul in care pot vedea jucaria si pot pune mana pe ea, nu sa fie disponibila la comanda...


E pe forum un tip cu nick-ul Bum-Bum care are o bijuterie Steyr&Manlicher de 6,4x68 de la Mario Sommer. Da-i un pm.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde violiv pe 13 Mar 2009, 17:35

Karud scrie:Salut. Citesc de catava vreme topicurile de pe forum si pentru un incepator sunt extrem de interesante.
M-ar interesa daca exista la noi in tara un poligon unde poti regla arma cu glont pentru distante de tragere de 400-500 metri. In prezent am un Browning Longtrac 30-06, dar pentru distantele de mai sus cred ca un calibru mai bun ar fi .300 win mag sau 6,5x68. Pentru 500 metri ce luneta imi recomandati? Imi plac foarte tare cele de la Nightforce, dar nu stiu daca le aduce cineva in Romania.
Multumesc.


Inainte sa te apuci de orice noi investitii in arme+optica+nenumarate alte chestii necesare trasului la distante mari eu zic sa incerci sa vezi ce poti cu Bar-ul. Din experienta mea cu 30-06, fiecare arma pe care am incercat-o pana acum a tras bine cu o cu totul alta munitie si foarte greu am gasit 2 feluri de munitie care sa mearga la fel de bine din aceeasi arma - prin "bine" inteleg sa poti trage constant gupaje de 3-4 cm la 100 m, in poligon. Ai cel putin 15 feluri de munitie disponibile pentru 30-06, de la 4 la 20 lei cartusul si nu neaparat cele mai scumpe pot fi si cele mai precise din arma ta. In mod normal, la conditiile de pe la noi, dureaza intre 2 si 3 luni sa gasesti macar o munitie care trage atat de precis din arma ta si cam 150-200 cartuse trase ca sa fii tu in stare sa repeti performanta cu consecventa. Cand ai ajuns aici, muti tinta la 200 m si o iei de la capat. O sa vezi ca e muuult mai indepartata dar nu mult mai dificil de atins. Daca si aici iti ies sedintele de poligon satisfacator, adica reusesti sa bagi macar 75-80% din gloantele trase intr-un cerc de max 10 cm poti sa cauti un poligon cu linie de 300 m si sa vezi ce iese. Vei constata ca lucrurile nu stau absolut deloc ca-n simulatorul balistic de la Norma si nici ca-n http://www.shooterready.com/. Dintr-o data, 300 m par foarte-foarte indepartati si sa ramai intr-o coala A4 cu toate focurile trase devine mai mult un vis. Da' nu chiar asa de indepartat. Bar-ul poate face asta! Tu poti? Pentru un tragator novice sau cu o experienta "discreta" in materie de tras, estimez ca trebe minim 300 cartuse, mai realist undeva spre 500.

Daca si 300 m au fost "rezolvati" cu brio si gasesti un loc unde sa poti trage la 400 m (ori pe campuri hai-hui ori intr-un poligon militar) primul gand va fi sa te intorci la 300 :lol: Da' nu trebe sa disperi ci sa perseverezi........
Daca iti iese cu Bar-ul sa atingi o coala A4 la 400 m cu macar 4 focuri din 10 atunci e momentul sa te gandesti serios daca vrei cu adevarat sa faci asta, daca merita sa treci la o alta arma, luneta, calibru.....
De 500 m mai vorbim anul viitor :wink:

P.S. cu 30-06 poti trage cu brio si la 800 m - stii care-i diferenta intre caderile proiectilelor din 30-06, 300 WM sau 6,5x68 la 800 m? Cauta si o sa ramai surprins :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Karud pe 13 Mar 2009, 17:54

Multumesc de readucerea cu picioarele pe pamant. Lucrurile sunt grele si pe http://www.shooterready.com/, deci in practica...nu mai zic. O sa incep incet cu ce am.
As fi interesat sa vad tragatori care reusesc sa traga bine la 2-300 de metri, poate cand mai mergeti la poligon imi spuneti si mie.
Karud
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Mar 2009, 09:35

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde dtdpuu pe 14 Mar 2009, 01:22

Karud scrie:Multumesc de readucerea cu picioarele pe pamant. Lucrurile sunt grele si pe http://www.shooterready.com/, deci in practica...nu mai zic. O sa incep incet cu ce am.
As fi interesat sa vad tragatori care reusesc sa traga bine la 2-300 de metri, poate cand mai mergeti la poligon imi spuneti si mie.


Ar fi multe de spus de tragerea la distanta, dar ce a spus violiv, ajunge pentru inceput. As mai adauga citeva chestii tehnice si sfaturi invatate din experienta. Dar mai intii un pic de CV. Hobby-ul meu este tragerea la distanta. La fiecare 4-6 saptamini petrec 3 zile de tragere in poligon (8-9 ore pe zi) si trag la distante intre 200 si 900m. Trag la tinte fixe (pina la 900m), tinte in miscare (pina la 550m) si tinte luminate pe timp de noapte (pina la 550m). Tintele sint tinte bust militare standard nu elefanti. In total in fiecare sesiune de 3 zile trag cca 300-400 cartuse (depinde de tipul de antrenament).

Ok acum sfaturile.

O luneta pentru distanta trebuie sa aiba ajustarile de elevatie si windwage de foarte buna calitate. Adica vei invirti din ele tot timpul si vrei ca mecanismele de ajustare sa nu aiba nici un pic de joc. De asemenea turetele trebuie sa fie gradate pentru a-ti usura munca. DAR pentru inceput pina la 300m nu e nevoie de cine stie ce luneta. Invata cu ce ai. Pina in 300m cu un 3006 poti sa folosesti de fapt kentucky windage adica sa compensezi elevatia din ochire. La distante mai mari nu mai e destul de precis. Asadar sfatul meu ar fi acum sa nu te cramponezi de luneta ci sa testezi diferitele tipuri de munitie.

Trage la 100m unde esti obisnuit si vezi care e cea mai precisa munitie. DAR munitia pe care o tragi trebuie sa fie aerodinamica, pentru ca altfel desi e precisa la 100m, la 300m va cadea ca un bolovan sau chiar o ia razna. In termeni tehnici proiectiul trebuie sa aiba coeficient balistic mare (mai mare de 0.4). Proiectiele de genul boat tail hollow point sint clasice pentru gloantele de distanta, dar pina in 300m nu conteaza prea mult daca ai boat tail sau nu. E mai important sa aiba un virf ascutit pentru aerodinamica.

Nu schimba calibrul, acum in faza de invatat ai nevoie de un calibru bunicel (si 3006 este) dar care are o mare variatei la munitie. Din doua motive: unul este ca sa ai de unde alege si sa poti gasi un cartus precis, si al doilea motiv este ca sa aiba un pret decent. Odata ce ai gasit munitie potrivita pune banii in sute de cartuse si du-te in poligon. Primele vreo 100-200 vor trece doar ca sa inveti bazele ca lumea la 100m, iar apoi distanta se mareste.

Tabele balistice din carti si software sint orientative. Mi-e niciunul nu mi s-a potrivit exact. Dar am ridicat tablea din experienta si acum e foarte precisa pentru ca e incercata.

Tine notite foarte amanuntite altfel te confuzezi. La fiecare sesiune in poligon noteaza munitia, conditiile atmosferice (temperatura, presiune vint), orele la care tragi etc. E important sa notezi conditiile pentru ca de la vara la iarna impactul glontului poate varia cu zeci de centimetri. Asadar daca ridici tabela experimentala vara, iarna nu poti folosi aceeasi tabela fara corectii.

Daca nu ti-a explicat nimeni bazele in teren, adica pozitie, respiratie, poza tintei prin luneta, etc. ar fi bine sa iei pe cineva cu tine in poligon pentru primele lectii.

Acum in prima faza cum a zis violiv, obiectvul tau este sa ajungi la 300m cu lovituri constante. Adica sa lovesti cu un procent apropiat de 100% o tinta de marimea unei coli ministeriale. Peste aceasta distanta o sa incepi sa fii limitat de echipament (arma probabil e prima limitare), si trebuie revizuite lucrurile..dar toate la timpul lor.

Success si sper sa nu te descurjeze ce am scris. Nu trebuie sa fii superman ca sa tragi la distanta, trebuie doar bani, perseverenta si antrenament.

Bafta,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde VANATORU77 pe 14 Mar 2009, 09:13

@ dtdpuu
Spune-mi te rog ce arma foloseshti pt. distantze asha de mari? :?:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Karud pe 14 Mar 2009, 09:24

Multumesc de sfaturi.
In momentul asta folosesc o luneta Walther 3-9x44, si am tras cu ea numai in poligon. La vanatoare nu m-a ajutat foarte mult, ba dimpotriva, mai mult m-a incurcat. Sunt mult mai multumit de un Tasco propoint, un red dot pe care l-am luat de la Frankonia cu vreo 50 de euro si, odata reglat, a functionat perfect pe cativa mistreti.
Ca si munitie, in momentul asta am urmatoarele: RWS Uni Classic 13g/200gr si doua feluri de Winchester: Ballistic Silvertip CXP2 si AccuBond CXP3. RWS-ul nu e asa ascutit, cele doua Winchetser sunt.
Le voi testa saptamana viitoare.
Azi vreau sa incerc sa merg pana la Joita, sa vad poligonul de acolo. Au pe site un numar de mobil pentru apel in zilele de sambata si duminica, dar este mereu inchis. De ce l-or mai afisa...???
Revin cu primele rezultate...
Karud
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Mar 2009, 09:35

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Karud pe 14 Mar 2009, 09:34

@dtdpuu ai putea sa postezi un cap de tabela balistica, sa il pot(putem) folosi fara teama ca omit(em) ceva date utile sau ca nu incarc(am) tabela cu date nefolositoare?
Multumesc.
Karud
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Mar 2009, 09:35

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde dtdpuu pe 14 Mar 2009, 14:27

VANATORU77 scrie:@ dtdpuu
Spune-mi te rog ce arma foloseshti pt. distantze asha de mari? :?:

Arma este un Savage 10FP. O arma tactica de precizie. Nu e foarte scumpa nu e foarte fancy dar e precisa. Face un grupaj de cca 1 cm la 100m. Luneta este un Leupold Mark 4 8,5-25x50 cu reticul iluminat (ajuta la tragerea de noapte). Cam asa arata arma (nu e arma mea dar poza o descrie perfect):
Imagine

O alta arma foarte des folosita aici este Remington 700. Cel mai adesea tot din seria tactica (700p) sau varmint. In ultima vreme se pare ca Savage cistiga teren fata Remington datorita preciziei "din fabrica". Personal mai am inca 3 Savage-uri si toate trag precis.

Exista aici o alta disciplina de tras la distanta, se numeste benchrest. Adica sint arme dedicate foarte grele (+20kg) doar d tras de pe masa. Le cari din portbagaj pe masa de tras si atit. Nu e ce practic eu.

Daca vreti mai multe informatii despre armele de precizie, poate ar trebui sa deschid un subiect separat.
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde dtdpuu pe 14 Mar 2009, 14:43

Karud scrie:@dtdpuu ai putea sa postezi un cap de tabela balistica, sa il pot(putem) folosi fara teama ca omit(em) ceva date utile sau ca nu incarc(am) tabela cu date nefolositoare?
Multumesc.


Intra aici http://www.eskimo.com/~jbm/cgi-bin/jbmtraj-5.0.cgi. Introdu datele de la producator (viteze de plecare, coeficienti balistici, etc.) si o sa ai o tabela balistica. Cum am zis va fi orientativa, dar din experienta am observat ca e pe aproape. Tabela poate fi costumized pina la ce distanta vrei si in ce incremente vrei (100m, 50m, 250, 25, etc.).

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde VANATORU77 pe 14 Mar 2009, 15:28

@dtdpuu
Daca vreti mai multe informatii despre armele de precizie, poate ar trebui sa deschid un subiect separat.

E un subiect interesant, chiar te rog sa deschizi topic-ul :wink:
p.s frumoasa jucarii ai!
pps vb de aici! unde :?: aici?
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 14 Mar 2009, 22:26

VANATORU77 scrie:@dtdpuu
Daca vreti mai multe informatii despre armele de precizie, poate ar trebui sa deschid un subiect separat.

E un subiect interesant, chiar te rog sa deschizi topic-ul :wink:
p.s frumoasa jucarii ai!
pps vb de aici! unde :?: aici?


Da vrem! :D Deschide topicul. Cristian, ne-ai spus de arme dar nimic despre calibre...Ce calibre folosesti la distantele respective ?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 14 Mar 2009, 22:29

@ Karud. - la Joita te poti duce cel mult pentru talere. Pe glont n-au decat stand de pistol viteza, adica 25 m. Adica mult sub distanta care te intereseaza. Singura varianta e la Tunari, unde daca tragi chiar din capat ai cca 200-225m.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Mihutz23 pe 14 Mar 2009, 23:55

dtdpuu scrie:
VANATORU77 scrie:@ dtdpuu
Spune-mi te rog ce arma foloseshti pt. distantze asha de mari? :?:

Arma este un Savage 10FP. O arma tactica de precizie. Nu e foarte scumpa nu e foarte fancy dar e precisa. Face un grupaj de cca 1 cm la 100m. Luneta este un Leupold Mark 4 8,5-25x50 cu reticul iluminat (ajuta la tragerea de noapte).

O alta arma foarte des folosita aici este Remington 700. Cel mai adesea tot din seria tactica (700p) sau varmint. In ultima vreme se pare ca Savage cistiga teren fata Remington datorita preciziei "din fabrica". Personal mai am inca 3 Savage-uri si toate trag precis.

Exista aici o alta disciplina de tras la distanta, se numeste benchrest. Adica sint arme dedicate foarte grele (+20kg) doar d tras de pe masa. Le cari din portbagaj pe masa de tras si atit. Nu e ce practic eu.

Daca vreti mai multe informatii despre armele de precizie, poate ar trebui sa deschid un subiect separat.
CristianC


Salut dtdpuu,

Si pe mine ma intereseaza tragerile la distanta, si da, chiar te rog sa deschizi un topic pe acest subiect....folosesti "aici" ca si cum nu ai locui in RO, sau esti in vreo "structura"........
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 15 Mar 2009, 00:04

Savage, Remington...omul locuieste in State, ce n-ati inteles ?? Stiti voi poligoane de 500 m in amarata asta de tara?? :lol: :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde dtdpuu pe 15 Mar 2009, 03:10

Intr-adevar nu sint in Ro ci in Texas. Mi-am updatat "Locatia" in avatar ca sa nu fie dubii. Nu sint in "structuri" si n-am fost dar din antrenamente cam jumatate din "cetateni" sint din "structuri". Sa le spunem pe nume, ex military sau activi, sniperi care vor sa cistige un pic de "range time" pe banii lor, sau ...aspiranti. Eu nu sint decit un hobbist, dar antrenamentul e pur militar. Adica tras din diferite pozitiie (dar 80% din culcat), carat tot echipamentul in spate, catarat pe platforme, tras la distante necunoscute, tras cu timp limitat...etc.Instructorii sint ex-sniperi si ex-military (inclusiv un moshulica din Vietnam).

Inca odata o fac din hobby si nu am absolut nici un alt motiv. Unii merg la bere altii ...fac un pic de miscare.

O sa deschid un topic separat pentru arme de precizie.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde bogdanm pe 15 Mar 2009, 04:29

dtdpuu scrie:Inca odata o fac din hobby si nu am absolut nici un alt motiv. Unii merg la bere altii ...fac un pic de miscare.

O sa deschid un topic separat pentru arme de precizie.

CristianC

Cristian,

Suna interesant si acel "pic de miscare". Faci un topic si pentru el, te rog? Cat mai amanuntit cu putinta.

Multumesc,
Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde violiv pe 15 Mar 2009, 13:42

Am cautat ceva pe forum dar nu le-am gasit - e vorba despre niste "istorioare" despre constructia armelor vis-avis de precizie dar si despre invataturi in stadiul incipient al trasului cu tendinta de cat de cata precizie cu glont.
Sa rascolesc pe acasa prin calculator, poate le mai gasesc. Pana la deschiderea viitoruluii topic, pentru ca tot mi-a facut pofta Cristian, ieri am profitat de vremea "buna" - 3-4 grade, nori josi cu picaturi de ploaie si chiciura din cand in cand, vant constant de 30-40 km/h cu rafale de 60-70 km/h si care si-a schimbat cursiv directia de la "din fata" in cursul diminetii la "travers dreapta" spre dupa-amiaza (suficient de aprig incat sa se inchida portul) si am iesit la o sedinta de poligon de-a dreptul extrem. Planuisem ceva "300 m" dar n-a fost chip - cu toate ca am infipt mai bine de jumate de metru suportul tintelor in pamant vantul le misca intr-una chiar si cu 4-5 cm inainte-inapoi sau stanga-dreapta.
Am tras de pe masa, din suport de tragere (nu menghina).
Au participat o ARGO in 300 WM, Remington 7400, CZ 550 si IJ 18 in 30-06.
ARGO are luneta Kahles 2,5-10x50 pe montura Weaver-Picatinny, baza ARGO si inele Leupold Tactical.
Remington are luneta IOR 2,5-10x40 pe sina Weaver de la Weaver si inele Leupold QR.
CZ 550 are luneta S&Bender 8x56 pe montura fixa originala CZ.
Ij-18 are luneta Leupold VX-I 3-9x40 pe montura de otel de la bulgari (pare a fi o alternativa buna la montura mai des intalnita de la Arrow, "cinstit" lucrata si foarte solida - mai ramane de testat in timp daca absenta unui recoil-lug o face mai sensibila la deplasarea spre inainte a lunetei).
CZ si IJ-18 erau arme de putina vreme in mana proprietarilor, se mai trasesera cateva focuri "de reglaj" cu ele dar nu fusesera testate in poligon. Am stat "o zi de munca in cap", am tras spre 3 cutii de munitie cu fiecare din arme si, pe scurt, rezultatele ar fi cam astea:

- ARGO a tras "ca-n carte" cu PTS de la S&B si CDP de la Blaser: grupuri constante de ~1,5 MOA atat la 100 cat si 200 M (poate o taruca mai rasfirat PTS-ul); pozitie in tinta aproape identica pe acelasi reglaj, abea la 200 m aparand o diferenta masurabila intre grupuri, adica CDP-ul a mers cam 2 cm deasupra PTS-ului. Traiectorie suficient de plana la ambele, adica undeva intre 3 si 4 cm plus la 100 si 150 m pentru "fix" la 200 m, excelent pentru orice fel de vanatoare pana la 250 m fara nicio corectie semnificativa. ARGO a capatat astfel doua munitii super pentru "panda" care mai au si norocul sa mearga exact in acelasi loc si la fel de plat. ORIX de 13 g de la Norma a mers cel putin la fel de precis cu un grup excelent de 3 cm la 200 m dar traiectoria este mai arcuata, nu chiar dublu la caderea pana la 200 da' pe aproape (adica posibil de folosit perfect la aceasta distanta) dar cu un total alt punct de impact in tinta (sus si stanga) si cadere mare peste 200 m. Toate se poarta excelent in tinta, cu deformare controlata a varfului (CDP) sau pana la jumate (Orix si PTS), cu retentie de masa foarte buna si penetratie adanca.
Comportament de asteptat la Winchester Power-Point (un SP clasic si bont) care a servit de reglaj initial, cu grupuri de 5-8 cm la 100 m si cadere mare de tot la 200 m (cam 14-15 cm). Comportament total dezamagitor la Winchester Accubond - un proiectil foarte frumos si scuuuump dar care s-a dus la fel de rau ca amaratul de SP.

- Remington 7400 e in curs de cautare a unei munitii precise si ieftine pentru tir la 200-250 m. Precisa da' scumpa s-a dovedit a fi XP3 de 9,7 g=150 gr de la Winchester si nu prea-ti da mana "varmint" cu cartuse de 15 lei/buc. Winchester Silver-Tip de 9,7-150 a mers constant in 7-8 cm la 100 m grupuri de 4-5 cartuse si a folosit numa la reglat luneta si la verificat daca de-remontarea lunetei pastreaza acceptabil punctul de impact - ceea ce se si intampla, doua grupuri de 4 suprapunandu-se aproape perfect. Asta numa in conditiile in care cele doua manetele ale inelelor mai sunt stranse inca jumate de tura cu patentul dupa ce la mana nu se mai poate. SPCE de 9,7 g de la S&B are un comportament foarte inconstant - dupa ce a marcat perfect fiecare click de reglaj al turetelor, cand s-a pus problema de grupaj a mers in 6-7 cm din 5 focuri, cu 2 focuri central si restul imprastiate care incotro iar pozitia pe tinta este complet diferita de a altor munitii (cam 15 cm la dreapta). Si SPCE si Silver-Tip sunt SP-uri foarte clasice, cu adevarata explozie in tinta, pierderea aproape completa a plumbului din interior de fiecare data si recuperarea unei camasi goale si foarte deformate. Unul din S-T-uri a ajuns din greseala exact in rama tintei, construita din platbanda de 2,5 mm grosime - in mometul focului, in biuta a aparut un nor ca la tragerea cu alice iar langa tinta, la circa 1 m in spate, am gasit camasa goala si complet "intoarsa pe dos" - gaura in platbanda ca taiata cu preducelul cu o foarte mica margine proeminenta posterior. PTS-ul de la S&B a facut si aici figura buna cu grupuri constante de 5 cm din 5 focuri, cu 3 focuri la limita MOA dar inca sub ceea ce vreau eu de la arma. Mai am inca 4 munitii in asteptare si sper mai mult de la doua din ele. Constant in lipsa de precizie s-a dovedit si Core-Loct de 180=11,7 de la Remington cu grup de 8 cm la 100 m din 3 focuri iar urmatoarele 3 trase au dublat efectiv focurile anterioare - daca ai putea sa alegi de la inceput din cutie cartusele ce merg "gaura-n gaura" ar fi excelent.. . Insa e devastator in tinta si pare a-si merita renumele dobandit in atea zeci de ani de cand e facut - glont foarte bun de mistret in goana, la paritate cu greul Hammerhead de 14,3 g de la Sako cu care se si suprapune ca pozitie in tinta la 100 m, cu ceva avantaj la precizie de partea munitiei finlandeze care grupeaza cam in 4 cm si cam 3-4 cm mai sus la 100 m.
In paranteza fie spus, eu intentionez ca aceasta sa fie arma "de zi cu zi", cu adevarat "universala". Pentru asta am gandit o configuratie cu optica dedicata - luneta pentru distanta si hollow-sight pentru goana - fiecare reglate pe munitie dedicata. Configuratia se dovedeste viabila din punct de vedere tehnic si optic desi schimbarea celor doua dispozitive de ochire dureaza cam 2 minute "pe genunchi" si presupune ceva atentie astfel incat este un pic departe de termenul QR dar macar pastreaza punctul de impact; munitie de goana am gasit, inca mai caut munitia pentru distanta. Hollow-sight-ul de la Burris s-a dovedit a fi prea stralucitor pentru 100 m si numai astuparea orificiului prin care receptioneaza lumina pentru a-si face auto-reglajul intensitatii a permis folosirea eficienta - in sensul ca poate fi nimerita o tinta de 15 cm diametru la 100 m dar mult sub ce poate Eotech-ul.

CZ 550 e arma nou-nouta ca si luneta. In paranteza, proprietarul armei, forumist si el, si-a montat singur-singurel luneta in mod absolut "profesionist" dupa indicatiile de pe forum. O nota negativa la ergonomie pentru arma cehilor pe motiv de pat croit pentru trasul pe catare si inaltator si cam nepotrivit cu luneta dar un obrazar suplimentar cred ca va rezolva perfect problema. Luneta excelenta optic si mecanic, s-a reglat usor si respectand ce am dorit de la ea, camp de vedere foarte bun si un reticul "german-modificat" numa bun pentru panda, asta fiind si destinatia armei. Nu a "inghitit" foarte bine nici S-T, nici SPCE (oricum, ambele cu posibilitate de folosire la "combatere") in schimb a tras perfect cu HPC-ul de la S&B. Acesta merita vreo doua vorbe: este un proiectil mai ciudatel, cu o camasa dura si rezistenta in jumatea posterioara (mai dura decat pare din desenul de pe site-ul lor), plin cu plumb care nu pleaca de la locul lui, cu ~1/3 anterioara lasata "camera de aer" si inchis cu un varf ascutit de arama; producatorul il descrie ca fiind un proiectil cu deformare masiva dar adanc in tinta si recomandat vanatului greu. Am fost putin sceptic asupra "duritatii" lui dar s-a dovedit ca cei de la S&B n-au mintit: expansiune buna si controlata in jumatea anterioara, conservare foarte buna a jumatatii posterioare, retentie de masa buna si penetratie la fel chiar si prin zone dure. E un proiectil de avut in vedere pentru mistretul in goana mai ales ca este si ieftin. Oricum, este cu mult mai indicat decat simplul SP sau SPCE-ul atat de laudat pe undeva.
Avand in vedere ca arma+luneta+tragator erau toate noi HPC-ul s-a purtat foarte bine, cu grupaje constante de 4 cm la 100 m dar, un pic surprinzator, si foarte bun la balistica: pentru un grup de 4 cm cu limita INFERIOARA pe orizontala centrului tintei la 100 m a scos acelasi grup de 4 cm cu limita SUPERIOARA pe orizontala tintei si la 200 m unde a mai avut nevoie de 2 "click-uri drapta" pentru aducerea exact in centru pe verticala - adica, in medie un +3 cm la 100 m si - 3 cm la 200 m ceea ce-l face foarte bun pentru panda si tras de precizie iar avand in vedere caracterul relativ dur al proiectilului cred ca se preteaza chiar si la caprior mai bine decat SP-urile usoare si asa-zis "dedicate". Arma a avut o mica problemuta de taraj din magazin, adica acceleratorul reglat "sa plece focul singur", bun la tragerile de bench-rest dar imposibil in conditii de vanatoare, efectiv trebuia sa plimbi degetul in aer sperand sa intalnesti tragaciul si cea mai mica atingere declansa focul. Jumate de tura din micul surubel de reglaj l-au facut sa poti pune degetul linsitit pe el si sa declanseze la o mica presiune, cat sa strivesti pulpa degetului pe el = numa bun. Inchizatorul lucreaza "ca uns" fara rodaj, alimentare si ejectie fara nicio problema. Cu un total de 1700 E investitie in arma si optica s-a dovedit "aproape" excelenta. CZ-ul ramane o arma buna, cinstita si de incredere. De remarcat faptul ca nu este deosebit de pretentioasa la munitii, tragand in limita a 5-8 cm la 100 m cu mai tot ce am incercat. Cred c-ar merita un pic de bibileala la unirea patului cu sistemul aici fiind un punctisor slabut. Si ea asteapta cu nerabdare si mari sperante "sub MOA" un nou test cu ceva cartuse mai "rasarite".

In sfarsit, ultima arma dar si "ce-a mai cea" a zilei: Ij-ul 18. Merita cateva cuvinte: arma de circa 1 an vechime, cu undeva intre 50 si 100 cartuse trecute prin ea, cu un nivel de finisare propriu Ij-urilor actuale dar suficient de ingrijit prelucrata incat sa functioneze fara nicio problema de alimentare, extractie; tragaci "moale" fata de al altora, cu o cursa initiala lunga si pastoasa dar cu declansare neta, constanta, previzibila si precisa dar si la o tarie adecvata. Montura de buna calitate, exagerat de inalta datorita vederii pe sub luneta si care a pus luneta muuult de tot deasupra patului, abea barba avand contact cu patul in momentul ochirii. E usoara si indemanatica dar stabila pe foc tocmai datorita pozitiei inalte a capului fata de umar. Luneta Leupold VX-I isi merita banii, chiar daca optica nu se ridica la nivelul lui Kahles sau S&B si turetele nu au click-uri perceptibile reglajul facandu-se un pic mai neobisnuit prin aprecierea rotirii turetelor fata de un sector gradat. N-am inteles foarte bine ce inseamna gradatiile asa ca am stat un pic pe ganduri pana ne-am dumirit iar in final s-a dovedit precisa si sigura in partea mecanica. Arma a fost achizitionata s-h din doua motive: ca arma de antrenament in asteptarea unei ARGO dar si datorita pretului derizoriu de mic (nu spun cat dar numa luneta si montura costa mai mult de noi). Pentru ca proprietarul a fost cooptat mai pe nepusa masa la aceasta sedinta de poligon, munitia disponibila a fost ce-am mai gasit prin magazine (cu aceasta ocazie am remarcat si marea disponibilitate de munitii de pe la noi - in 3 zile de poligon pe parcusrsul unei saptamani am epuizat aproape munitia in 30-06 si 300 WM existenta in magazinele din Ct). Oricum, om mai baftos la arma eu n-am mai vazut. De la primul foc constatam un reglaj perfect stanga-dreapta pentru Winchester-ul Silver-Tip de 150 gr dar cu 8-9 cm deasupra. Mai mult la ghici am rotit spre "down" 5 gradatii si primul grup soseste cu 2 boabe exact in cerculetul de 2,5 cm al centrului tintei si unul scapat un pic deasupra. Inca un grup in aceeasi tinta la cateva minute interval completeaza cu 3 boabe distanta de 1 cm dintre cele doua focuri deja existente in centru realizand un grupaj de 5 focuri in jumate de MOA, practic ocupand sfertul stanga jos si un pic peste limita dintre sfertul stanga-jos al cerculetului si cel dreapta jos. Normal ca am ramas ca la poza: cum naiba sa ai asa bafta? Sa iei o arma aproape pe degeaba si primul cartus iesit in cale, printre cele mai ieftine disponibile, sa mearga efectiv gaura-n gaura....Cu toate visele noastre de posesori de arme si optica de X ori mai scumpe ca ar fi putut fi doar o intamplare, aproape terminam munitia in aceeasi maniera cu 4 din 5 focuri ajunse constant in 2 cm si cate unul scapat 2-3 cm mai incolo si asta numa din vina noastra care tot dadeam vina pe pozitia fata de luneta si tragaciul prea lung. Oricum, mai dam doua gradatii inapoi spre "UP" la tureta si trecem la 200 m unde continua sa le traga (de-mi sareau ochii prin binoclu) exact in aceeasi maniera, gaurile aparand constant exact in cerculetul central, in aceeasi limita de "sub MOA" (asta ca sa fiu carcotas pentru ca a fost si mai bine). Bine-nteles ca ultimul drum de la 200 m la pozitia de tragere a fost o licitatie, fiecare dintre noi oferindu-i proprietarului "pe loc" din ce in ce mai mult peste pretul de achizitie cu gand c-ajungem acasa si scoatem armele din dotare la vanzare.
Ce mai? "Amaratul" si mult cantatul Ij 18 ne-a dat clasa, ne-a lasat cu lacrimile si mucii atarnand pe obraz si inca nu ne-a trecut. Stiam ca mai e una in tara in 30-06 care trage asa (ne-a aratat "doamna L" cum se impusca o capra neagra cu Ij 18 in 30-06), inca una in .308 W care si-a schimbat si ea proprietarul cu ceva vreme in urma si vreo 2 in 223 da' de asta inca nu stiam.
A ramas ca nici nu mai cautam alta munitie pentru ea pentru tras la distanta (S-T-ul de la Win are si o balistica buna pana la 300 m) ci doar un proiectil mai adecvat mistretului.

Una peste alta, am stat 7 ore in poligon, am tras iar o sacosa de tuburi, am reusit sa reglam 3 arme la 200 m "la fix", am mai taiat de pe lista cateva sorturi de munitie, ne-am distrat cat am putut si cat ne-a lasat munitia cu tot felul de tinte reactive, am inghetat si-am obosit mai ceva ca dupa o zi la mistreti dar intotdeauna pica excelent cate o iesire de acest fel. Cu parere de rau, 300 m n-au fost tangibili pentru incepatori ca noi la aceasta iesire din cauza vremii aprige, in special a vantului care nu ne-a lasat sa tinem reticulul pe tinta nicio clipa, pentru mine, niciun foc din cele trase nefiind tras "perfect" din punct de vedere al tehnicii. Probabil ca rezultatele ar fi fost altele intr-o zi mai frumoasa dar ideea a fost tocmai asta: hai sa vedem cum e pe o vreme intalnita 3 zile din 7 pe aici. :?: :!: :wink:
Da' ramane pe data viitoare :mrgreen:

P.S. poze n-am ca n-am mai facut pe motiv de 'inghet". Ceva tinte o sa pun peste cateva zile.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde dtdpuu pe 15 Mar 2009, 14:28

Felicitari pentru tenacitate vio...si munca....dar cu tot frigul trebuie sa recunosti ca dupa v-ati simtit bine. Chiar si oboseala de dupa parca e satisfacatoare.

Drept sa spun nu ma mira IJ-ul. O arma simpla ar sanse sa traga bine. De une si ideea antica ca semi nu sint arme de precizie (lucru schimbat radical in timpurile moderne, dar nici un semi subMOA nu e la pretz de IJ). Nu e de pierdut din veder nici CZ-ul. Cu un pic bibilit s-ar putea sa mearga si mai bine.


PS. Daca nu reusesc sa-l deschid azi, dai bice si deschide topicul pentru armele de precizie. S-ar putea sa fie citeva zile pina gasesc o ora buna de scris.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 15 Mar 2009, 14:51

Felicitari si pentru articol Vio. Abia astept sa vad tintele. Am vazut si eu un Ij 222 Rem, uimitor de precis.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Mihutz23 pe 16 Mar 2009, 09:36

dtdpuu scrie:Intr-adevar nu sint in Ro ci in Texas. Mi-am updatat "Locatia" in avatar ca sa nu fie dubii. Nu sint in "structuri" si n-am fost dar din antrenamente cam jumatate din "cetateni" sint din "structuri". Sa le spunem pe nume, ex military sau activi, sniperi care vor sa cistige un pic de "range time" pe banii lor, sau ...aspiranti. Eu nu sint decit un hobbist, dar antrenamentul e pur militar. Adica tras din diferite pozitiie (dar 80% din culcat), carat tot echipamentul in spate, catarat pe platforme, tras la distante necunoscute, tras cu timp limitat...etc.Instructorii sint ex-sniperi si ex-military (inclusiv un moshulica din Vietnam).

Inca odata o fac din hobby si nu am absolut nici un alt motiv. Unii merg la bere altii ...fac un pic de miscare.

O sa deschid un topic separat pentru arme de precizie.

CristianC


Salut dtdpuu,

De aceea se spune ca USA este "tara tuturor posibilitatilor"....iata unul dintre avantaje, (desi nu sunt un fan al USA) chiar poti sa te apuci sa inveti sa tragi la distanta si sa beneficiezi de instructori ex-militari....pacat ca nu se poate si in Romania.....m-as fii dus de mult la asa ceva...
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde violiv pe 16 Mar 2009, 09:54

Se poate si mai singurel, chiar fara un bagaj teoretic cine stie ce. Cel mai important este ca in prima faza sa nu te concentrezi pe "unde ajunge glontul" ci pe "ce faci tu in momentul focului", adica sa tragi cat mai mult cu ochii inchisi. Cu cat esti un auto-analist mai bun cu atat progresezi mai repede. E de tinut minte ca surprize fericite sunt extrem de rare si daca ceva e sa mearga rau sigur va merge iar speranta ca o chestie rea a fost intamplatoare e numai auto-amagire.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: poligon pentru reglare arma la distanta mare

Mesajde Alin3006 pe 16 Mar 2009, 11:33

Vio,

Chestia cu " trasul cu ochii inchisi " e o figura de stil sau se refera la obisnuinta de a achizitiona tinta perfect?
Stiam ca e aplicabila la tirul cu arma lisa...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori

Publicitate