Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 01:55

Leica Magnus

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Leica Magnus

Mesajde parabellum pe 22 Apr 2024, 14:14

Buna ziua !
As avea rugamintea catre cei priceputi in domeniu sa-mi lumineze mintea privind cunostintele mele (nu prea vaste) despre diferenta calitativa la lunetele Leica, seria Magnus i (2016-azi) vs. seria Magnus (2011-2016), deoarece in descrierile tehnice nu am gasit nimic referitor la imbunatatirea seriei Magnus i , avand aceleasi caracteristici si descrieri ca seria Magnus.
Va multumesc anticipat. Cu stima , Parabellum
parabellum
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2009, 17:04
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Leica Magnus

Mesajde Stefan_23 pe 22 Apr 2024, 16:41

Buna ziua

Citind postarea dvs, respectiv fara a ma considera priceput in domeniul opticii (sunt alti colegi pe forum) incerc sa va ajut trimitand un link, in care gasiti o discutie interesanta despre Leica Magnus care a aparut in 2011 si Leivca Magnus i introdusa in 2016.
https://www.youtube.com/watch?v=48mOAiNeilI
Prima generatie nu era cu reticul iluminat, iar din 2016 la noua generatie Magnus au introdus un sistem de iluminare eficient, probabil si alte inovatii in vederea imbunatatirii performantelor optice.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Leica Magnus

Mesajde danicos pe 23 Apr 2024, 06:49

Nimic semnificativ, ca diferenta intre cele 2 generatii de lunete. Micsorarea punctului rosu (punct care exista la ambele generatii), modificarea sistemului de schimbare a bateriei cat si modificarea reglajului ,,la zero'' a turetei. In rest mecanica, optica cat si greutatea a ramas la fel. Spun asta, deoarece le-am avut pe amandoua.
danicos
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Apr 2014, 17:50
Locaţie: Bucuresti

Re: Leica Magnus

Mesajde parabellum pe 23 Apr 2024, 10:50

Multumesc pentru raspuns. Tocmai de aia am deschis subiectul , ca si eu am din ambele generatii , cu aceeasi caracteristici de magnificatie (1,8-12x50) , si inafara de cele amintite de tine nu am gasit nici o diferenta , mai ales optic. Mai mult: in cartea tehnica descrierea e la fel la ambele modele
parabellum
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Dec 2009, 17:04
Locaţie: Miercurea Ciuc

Re: Leica Magnus

Mesajde CCM pe 23 Apr 2024, 20:51

Magnus 1,5-10 cu reticul L4.
A venit azi - deci nu am decat prime impresii la cald; nu stiu seria veche asa ca nu pot sa fac comparatii.
Overall: constructie f solida, foarte - dar asta nu e o noutate, e standardul; si e si standardul SB, Zeiss sau Swaro, nu e nici o indoiala aici.
Luminozitate maaare, dar din nou, e prima zi; culori superbe, aberatii optice si cromatice in prima ora de jucat cu ea, nu am gasit. Turete f nete, 60 de nivele de reglat intensitatea punctului rosu (de ce 60 si nu 10 sau 20, nu am habar! dar sint acolo), apoi, reglaj zi sau noapte sau oprit. Butoane mari, turete superbe si bine protejate de capacelele lor; din nou, la nivelul asta, e standardul obligatoriu, nu e mai bine sau mai rau decat SB, Swaro, Zeiss... sau IOR!
F luminoasa, ei zic ca 92%, eu am comparat cu Aimpoint 34 mm si nu mi s-a parut cu nimic mai intunecoasa la magnificatie minima - insa din nou, sint doar impresiile mele.
F scumpa - dar cea mai ieftina dintre suratele de clasa; Swaro se intinde mai mult la magnificatie, x8 fata de X6,7 la a mea, dar e un amanunt; nu le-am comparat una linga alta.
Exit pupil maare, ff confortabil. Lux.
Imi place si sint multumit de achizitie, asadar, din al meu punct de vedere, yes, merita efortul financiar.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leica Magnus

Mesajde CCM pe 23 Apr 2024, 21:05

parabellum scrie:Buna ziua !
As avea rugamintea catre cei priceputi in domeniu sa-mi lumineze mintea privind cunostintele mele (nu prea vaste) despre diferenta calitativa la lunetele Leica, seria Magnus i (2016-azi) vs. seria Magnus (2011-2016), deoarece in descrierile tehnice nu am gasit nimic referitor la imbunatatirea seriei Magnus i , avand aceleasi caracteristici si descrieri ca seria Magnus.
Va multumesc anticipat. Cu stima , Parabellum


Acuma, ce zic ei, Leica, este ca au umblat la reticul, care e mai fin (intr-adevar, este fin, la a mea), or inainte era mai grosier din cate am auzit, apoi ca au imbunatatit un pic calitatea produsului, ceea ce f greu de verificat pt ca oricum era sus, si ca ar fi ameliorat interfata de reglare, turete etc si mai ales iluminarea - eu stiu ca si generatia anteriora era iluminata, dar poate nu stiu bine; overall cred ca isi merita banii f multi in raport cu concurenta; insa, daca pun in ecuatie faptul ca telescopul meu astronomic- care bate la fund mama lunetelor, indiferent de marca - a costat cca 800 de euro...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leica Magnus

Mesajde Stefan_23 pe 24 Apr 2024, 14:45

Avand obiectivul de 42 mm, respectiv sticla de foarte buna calitate, merge a fi utilizata si pe inserat?
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Leica Magnus

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 18:31

Depinde de "inserat"! Orice merge, cata vreme inseratul nu e prea inserat!
Lasind gluma la o parte, nu stiu ca o am abia de ieri, insa cu siguranta e mai buna decat una de 24 - si mai slaba decat una de 50-56; acum, fiecare cu nevoile lui; daca se vrea vanatoare pe lumina putina, clar trebuie 56. Insa vine cu macar 100 gr in plus daca nu mai mult; in cazul meu, a fost o alegerept luneta "universala", desi nu exista asa ceva, dar probabil ca un 42 cu zoom 2-10 aproximativ se apropie mai mult de universal; 24 e de goana, 56 de distanta si/sau lumina putina; intre, 42 si 50, dupa cum ai nevoie si/sau gasesti; ca idee, pt mine prima alegere ar fi fost 1,8-12 x50 de la Leica, dar nu am gasit, asa ca am luat asta.
Inca un amanunt: cine vrea sa isi ia, indif ce, sa se grabeasca sa ia de pe stoc, preturile vor sari rau pt ce e pe comanda; cel putin, asa zice armurierul meu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leica Magnus

Mesajde Stefan_23 pe 24 Apr 2024, 19:30

Va multumesc pentru raspuns.
Asta cu preturile, din nefericire cam asa este. Eu am patit la cartuse.
Este o luneta bine facuta, cu sticla buna, care zic eu va va ajuta si la o o utilizare de seara (tap).
Un coleg a reusit sa ia un tap folosind o luneta Delta Titanium 1,5-9x45. Leica dvs., chiar daca are lentila de 42 mm , sticla este foarte buna si se compenseaza cumva.
Felicitari pentru achizitie, si sa o stapaniti sanatos.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Leica Magnus

Mesajde CCM pe 24 Apr 2024, 19:46

ca raport calitate/pret, delta bate la fund cam pe toata lumea; doar ca... atunci cand tot dai o gramada de bani, iti place sa crezi ca ai luat cel mai ce; rareori este cazul, dar asa functionam; asa si cu luneta mea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leica Magnus

Mesajde Sly_Fox pe 25 Apr 2024, 11:06

CCM scrie:Magnus 1,5-10 cu reticul L4.
A venit azi - deci nu am decat prime impresii la cald; nu stiu seria veche asa ca nu pot sa fac comparatii.
Overall: constructie f solida, foarte - dar asta nu e o noutate, e standardul; si e si standardul SB, Zeiss sau Swaro, nu e nici o indoiala aici.
Luminozitate maaare, dar din nou, e prima zi; culori superbe, aberatii optice si cromatice in prima ora de jucat cu ea, nu am gasit. Turete f nete, 60 de nivele de reglat intensitatea punctului rosu (de ce 60 si nu 10 sau 20, nu am habar! dar sint acolo), apoi, reglaj zi sau noapte sau oprit. Butoane mari, turete superbe si bine protejate de capacelele lor; din nou, la nivelul asta, e standardul obligatoriu, nu e mai bine sau mai rau decat SB, Swaro, Zeiss... sau IOR!
F luminoasa, ei zic ca 92%, eu am comparat cu Aimpoint 34 mm si nu mi s-a parut cu nimic mai intunecoasa la magnificatie minima - insa din nou, sint doar impresiile mele.
F scumpa - dar cea mai ieftina dintre suratele de clasa; Swaro se intinde mai mult la magnificatie, x8 fata de X6,7 la a mea, dar e un amanunt; nu le-am comparat una linga alta.
Exit pupil maare, ff confortabil. Lux.
Imi place si sint multumit de achizitie, asadar, din al meu punct de vedere, yes, merita efortul financiar.

În primul rând să o utilizezi sănătos și cu folos! Apoi trebuie să începi antrenamentul, ședințele de dresaj, astfel încât să trimită glonțul unde vrei tu, nu unde vrea ea!
În al doilea rând nu așa se testează o lunetă! Luminozitate, aberații cromatice, butoane, turete etc. O scoți frumos afară, după lăsarea întunericului și o îndrepți către roiul deschis Pleiade. Găsești steaua 23 Tauri (Merope) și apoi te chiorăști prin lunetă pentru a vedea Nebuloasa Merope (Nebuloasa lui Tempel). Dacă o vezi, atunci treaba este bună, dacă nu atunci nu mai pune luneta pe armă, pune direct Celestron-ul. Un pasionat de astronomie care se respectă, așa testează instrumentele optice. După, îți garantez că o să ai niște partide de vânătoare cosmice :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Leica Magnus

Mesajde CCM pe 25 Apr 2024, 12:14

Pai, atunci trebuie sa caut inele si pt Celestron! macar asa o sa vad oricat de departe, da o sa rada toti de mine cand o sa ma arat cu o puscuta mica pe care e montata o luneta de 127mm, cu focala de 1500!! dar eu o sa impusc stele noaptea, nu cei care vor rade!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leica Magnus

Mesajde CCM pe 29 Apr 2024, 19:52

Daca cumva intereseaza pe cineva (eu am luat).
Nu stiu daca expediaza in toata UE, dar inclin sa cred ca da;

https://tactirshop.fr/accueil/2918-coll ... 18021.html
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leica Magnus

Mesajde violiv pe 29 Apr 2024, 20:39

Au scos si varianta cu capace "clasice", stil nemtesc, vanatoresti ...

Eu am din cele jumate/jumate, stil tactic.
Se gasesc si in Ro, la pret foarte apropiat de cel din link.
Foarte-foarte bine facute iar daca iei si bazele tot de la ei se imperecheaza precum pistonul in seringa: fix!
Modelul pe care-l am eu are pintenele anti-recul ca piesa independenta, lucrat diferit la cote exacte pentru sina Weaver respectiv Picatinny ... si nu se potrivesc invers!

https://elitehunting.ro/pret/inele-eaw- ... picatinny/
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate