Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 03 Mai 2024, 23:08

Eotech in Romania

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Eotech in Romania

Mesajde valhalla pe 25 Feb 2019, 10:33

Buna Dimineata,

Dupa indelungi gandiri si razgandiri intr-un versus Aimpoint / Docter, a aparut un nou pretender : Eotech.

Intrebarea este : importa cineva in Romania? Nu m-ar deranja totodata parerile dvs. despre ele. Va fi montat pe un Blaser R8.

Cu stima,
VV
valhalla
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Apr 2017, 12:11

Re: Eotech in Romania

Mesajde ventura pe 25 Feb 2019, 13:26

Excelent. Am avut pe Browning BAR.
Pe Blaser arată urat si ai o problema.
Ai nevoie de obrazar înalt, ceea ce e cam complicat la Blaser.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Eotech in Romania

Mesajde violiv pe 25 Feb 2019, 14:06

E bun, e solid, face treaba cat trei.
Are o problema serioasa: e foarte inalt. E gandit si construit pentru platforme AR, la care teava este in linie cu patul si optica vine la 6-7 cm deasupra. Pe o arma normala, cu patul inclinat, vine mai sus decat linia de ochire printr-o luneta cu obiectiv de 56. Pe ARGO, cu pat reglat maxim sus si obrazarul cel mai inalt era la limita. Pe SLB 2000, care avea patul fix, era prea inalt. Pe Blaser e si mai inalt pentru ca orice sina ai pune e mult mai groasa decat o sina de semiautomata. Practic nu-l poti folosi, oricat de inalt obrazar ai pune.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eotech in Romania

Mesajde valhalla pe 25 Feb 2019, 16:49

Multumesc mult pentru lamuriri domnilor. Ma gandeam si eu la problema inaltimii, dar nu mi-am dat seama ca este atat de inalt. Oricum pare bulky pe Blaser. Ramane pentru vremurile cand mi-oi lua AR15 (btw - domnii de la arme si munitii nu prea sunt de acord cu AR15 inscrisa pe vanatoare).

Cum parerea domnului Vio o cunosc, ramane sa ma joc cu ele. Ma duc la IWA, macar acolo sunt toti la gramada.

Cu multumiri,

VV
valhalla
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 19 Apr 2017, 12:11


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DanCo, NicuNicuta, violiv şi 33 vizitatori

Publicitate