Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 09:19

despre lunete

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Mesajde scirocco pe 13 Aug 2008, 10:17

Aha,multam frumos de invatatura,Vechio. Si uite asa creste copchilu' mare... :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde 223/12 pe 13 Aug 2008, 10:43

luca scrie:Am reusit sa rup reticulul de la o Norkonia 3-9x40, luneta unui prieten :oops: . Totul s-a petrecut foarte repede. Prietenul o tinea la factor de marire 4x si sustinea ca acolo i se potriveste cu acuitatea lui vizuala. Eu sustineam faptul ca si la 4x si la 9x prin luneta trebuie sa vezi la fel de clar depinde doar marimea si campul vizual. Am rotit de inelul striat de langa cel ptr modificarea factorului de marire dar ea se incapatana sa arate "in ceata" la orice marire mai mare de 4x. Dupa cateva rotiri de genul asta cand am privit prin luneta sa-mi cada fata :shock: , moment penibil, reticulul se rotise cu 45 grade.
Stai ca o rezolv zic eu. Desfac ocularul, vad saiba cu sarmulitele, de atat :shock: prin luneta nu am apreciat la ce distanta se afla, bag degetul sexual(sa nu uit sa va spun bancul), simt cum se rupe himenul (asta-i alt banc cu Arghezi batran), il intreb pe prieten daca nu vrea o luneta cu factor de marire fix si uite asa m-am facut cu o luneta de observatie. Culmea este ca si aia noua identica verificata o singura data de mine, acum suflu si in iaurt, prezinta acelasi fenomen. De-abia astept sa intru in posesia celei cu reticulul rupt sa o desfac piece by piece. In afara faptului ca atunci cand am umblat la luneta am avut limbrici(alt banc), imi spune si mie cineva daca am avut dreptate si poate are cineva o luneta la fel, cu alta buba si cu reticul bun, banuiesc ca nu se gasesc ca piesa de schimb, mie nu-mi trebuie!


Acum am citit ce ai scris, Luca, si m-am amuzat :lol: si eu am patit la fel ca tine, numai ca in locul "degetului sexual" am folosit o surubelnita :roll: cu care voiam sa strang piulita ce tine reticulul (se slabise se se rasucise crucea). In locul "firului de paianjen" distrus am incercat sa pun fel de fel subtirimi (litze, fire de par prinse pe piulitza cu oja de ungh :lol: ii...). Nu mi-a iesit prea bine cu nimic, orice puneam, oricat de subtire era, prin ocular se vedea gros, gros... pana la urma, am lasat un singur "par" vertical, in varful caruia consider ca e crucea :roll: ...dar nu mai folosesc luneta aia Norkonia 3-9x40, desi m-a slujit cu credinta pe 22 l.r. si AK semiautomat. S-a dereglat pe un AK nesemiatomat (se incarca manual la fiecare foc, n-avea gaura in tzeava sa dea presiune la piston).
Referitor la imaginea "in ceata" pe grosiment mare, daca nu ai descoperit intre timp, vezi ca luneta are la capatul dinspre tzinta o bucsa filetata care se slabeste si se regleaza lentila ultima, prin rotire, pana se vede clar ca si la marirea de 3X sau 4X...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Mesajde zenaldiak pe 05 Sep 2008, 19:48

Fratilor, problema mare.Am fost aztazi cu un amic vanator , sa verific daca luneta reglata la 130 m isi schimba reglajul dupa o demontare si montare la loc.(EWO)Totul a mers foarte bine, iar dupa ce am montat luneta la loc am tras foarte bine.L-am lasat si pe colegul respectiv sa traga doua focuri si a mers bine, am mai tras si eu doua, rezultatele fiind bune, numai ca> am observat ca reticolul incepe usor usor, sa se roteasca spre dreapta, Linia verticala si cele doua orizontale fiind inclinate cca.4 grade, ceea ce este imens.Nu stiu ce s-a intamplat, Luneta este Lisenfeld 8x56 spezial, cumparata recent impreuna cu arma, am mai postat despre ea, chiar afirmam intr-un topic , ca ma tem sa ma bucur de ea sa nu apara ceva.Uite ca a aparut.Mentionez ca nu am miscat nici un reglaj dupa ce anterior a fost reglata luneta.So fi stricat ceva la mecanism din cauza reculului.Am tras numai cu S&B SPCE 12,7 g/196 8x57 IS.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde violiv pe 06 Sep 2008, 09:15

S-a slabit piulita ce fixeaza inelul pe care este prins reticulul. Lateral sau sus-jos miscarea poate fi infima sau inexistenta si s-ar putea sa nu fie afectata precizia. Eu am o luneta ce a patit acelasi lucru numa ca reticulul a ajuns sa stea la 45 grade apoi s-a intepenit asa. Inca n-am ajuns sa invat sa ochesc cu ea asa.....
Se repara, nu-i o problema.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde zenaldiak pe 06 Sep 2008, 18:25

Aztazi am mai tras cinci focuri si a ajuns la aproape 15 grade. Nu stiu, sunt cu morcovu'n cur la modul cel mai serios din cauza lunetei.Eu nu vad nici un surub care ar fixa acest reticul.Vio , daca sti pe cineva meserias, spune-mi te rog, sa vorbesc cu el, poate-i trimit luneta, pana cade frunzarul din padure sa fiu ok cu el. Adevaru-i ca la o intrecere ad-hoc de tir la o cutie de bere goala pusa-n bat la 120-130 m eu singur am nimerit-o, ce-i drept la a treia incercare. Alti vanatori n-au reusit, dar erau pe-aproape.Arma-i foarte precisa si am inceput sa o "simt", iar cu cartusele mentionate le pot aduce corectura.Ce va fi la vanatoare cand mistretii vor sarii cu 120 la ora? nu stiu.La talere nu excelez deloc, din contra.Dar sa revin la luneta.Vio, te rog mult sa ma indrumi spre un meserias adevarat daca sti vreunul.Mersi anticipat pentru sfaturi, precum si pentru raspunsul de mai sus, ma-i linistit un pic.Dar oricum vad si-n somn luneta cu crucea stramba.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde zenaldiak pe 06 Sep 2008, 18:37

Deci , ca sa fiu mai explicit, reticuluil s-a rasucit spre dreapta, linia verticala inferioara fiind aproape la "ora 7(19)".
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde catalinim pe 06 Sep 2008, 19:23

Ia-ti totusi o luneta de top careia sa nu-i sara piesele cand tragi. Iti recomand Bushnell din seria 6500, pentru ca asta am si asta am testat cca. 200 cartuse cu .300 winmag.! :wink:

Asta ca sa te zgandar un pic pana iti raspunde Vio! :lol: :lol: :lol:
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde zenaldiak pe 06 Sep 2008, 19:41

D'apoi m-ai zgandarit bine, nu gluma, :lol: :lol: , totusi, e prima mea arma, am luat-o cu luneta si mi s-a parut ok. La primele teste am tras o cutie de cartuse dar nu s-a miscat nimic la ea.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde catalinim pe 06 Sep 2008, 20:10

Eu am tras cca. 100 cartuse .300 winmag. pana a cedat baza in poligon, iti dai seama daca se intampla in terenul de vanatoare!
Si asta la arma cumparata la pret cu teava de 60 cm si livrata cu 10 cm mai putin si baza de kkt de la un "mare armurier" italian mult laudat aici si pe alte forumuri. Dar ma opresc aici pentru ca ma enervez din nou inutil! :wink:

Concluzia mea - la optica si accesoriile pentru aceasta nu trebuie sa faci economii.
catalinim
Membru important
 
Mesaje: 236
Membru din: 28 Dec 2005, 12:56
Locaţie: Bucuresti

Mesajde zenaldiak pe 08 Sep 2008, 13:39

violiv scrie:S-a slabit piulita ce fixeaza inelul pe care este prins reticulul. Lateral sau sus-jos miscarea poate fi infima sau inexistenta si s-ar putea sa nu fie afectata precizia. Eu am o luneta ce a patit acelasi lucru numa ca reticulul a ajuns sa stea la 45 grade apoi s-a intepenit asa. Inca n-am ajuns sa invat sa ochesc cu ea asa.....
Se repara, nu-i o problema.


E buna treaba, dar cine si cum o repara?
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde zenaldiak pe 08 Sep 2008, 19:12

AJUTOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde 223/12 pe 09 Sep 2008, 07:13

Ti-o poti repara singur, zenaldiak. De demontat, partea din spate a lunetei tot tre demontata. Ori o desfaci tu ori ti-o desface un armurier, e acelasi draq. Desurubezi lentila ocularului (cea dinspre tragator) si vei vedea atat reticulul, cat si piulitza care il tine acolo. Cu mare atentie sa nu rupi reticulul, care e extrem de fin, desurubezi piulitza si pozitionezi cercul-reticul cu crucea pusa firesc (pe orizontala si verticala, adica + nu x :roll: ). Dupa ce ai pozitionat reticulul, ii pui in patru puncte patru picaturi de adeziv (acum 12-14 ani, knd am facut eu asta, nu erau adezivi puternici si am pus oja de ungii :lol: ). Cat adezivul e inca nesolidificat, insurubezi si piulitza peste reticul, strangand-o asa, la simtzul mainii.
Daca vei trage cu calibru de recul mare si crezi ca se impune, poti pune o picatura-doua de adeziv sau oja si pe marginea piulitei gata insurubate, sa fii sigur ca aceasta n-o sa se mai slabeasca. Daca faci totul cum trebuie, iti garantez ca luneta e ca noua.
Sigur, poti sa o duci si la un meserias, dar aceleasi operatiuni le va face si el, poate doar cu mai multa indemanare.
Nu deranjeaza pe nimeni ca reticulul e fixat o data pentru totdeauna (nelipit, daca s-a rotit o data se va mai roti si a doua oara) cu adeziv, pentru ca nu vei mai umbla la el, iar in privintza umplerii tubului lunetei cu azot sau alt gaz care previne aburirea, nu stiu daca asta se poate face de altcineva decat de producatorii de lunete.
Fiecare face cum crede; cand eram "catzelandru" si am patit povestea ta (adica mi s-a rotit reticulul) eram cu morcovu' ca tine si m-am dus cu ea la un atelier de optica medicala, la unul de mecanica fina si la un armurier de armata. Toti mi-au spus ca lucrarea ii depaseste :roll: , ca nimeni nu face asa ceva ...desi era o "problema tehnic" pe care acum o calific drept banala...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Mesajde Vechio pe 09 Sep 2008, 08:40

Corect! Cu puţină încredere, cu puţină răbdare şi fără tremur la degete se poate face treaba. În mod normal mai rău nu poate fi. Iar ca şi criminalist ai lupă de frunte :D
Hai că se poate şi Succes :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde 223/12 pe 09 Sep 2008, 09:35

Vechio scrie:
Hai că se poate şi Succes :wink:

Omul simte morcovu' adanc implementat, iar tu i-l mai si rasucesti... Sadic, Vechio!
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Mesajde violiv pe 09 Sep 2008, 10:02

La luneta ta cred ca e un pic mai laborios. Reticulul plasat imediat inaintea ocularului este specific lunetelor moderne, cu magnitudine variabila, cu reticul plasat in al doilea plan focal. La astea este relativ mai usor sa ajungi la el. La unele poti doar desuruba ocularul cu totul (dupe ce scoti un surubel de fixare) si cazi exact pe reticul. La ce ai tu, reticulul este undeva in zona turetelor si trebe sa demontezi 75% din luneta ca sa ajungi la el. N-ar fi asta o problema, cum n-ar fi nici pusul pieselor la loc si nici reumplerea (nu cu azot ci cu aer uscat se poate si acasa). Problema mare este cu incaperea in care faci asta si cu "echipamentul". Trebe sa improvizezi tot felul de scule pentru desurubat si insurubat inele de fixare. Praful este principalul inamic iar urmele de degete al doilea. Cum faci, cum nu faci, cand termini si te uiti prin ea vei vedea o gramada de "crocodili" umbland prin campul optic si numa placut nu e. Ar trebui sa ai lavete si solutie speciala pentru sters lentile inainte de a le pune inapoi in luneta pt. ca oricata grija ai avea, un fir de praf din aer tot se va pune pe una din ele la fel cum contactul degetelor sau sculelor cu vaselina din sistem si cu lentilele este aproape inevitabil.
Folosirea adezivilor moderni este alta problema - in cursul uscarii, solventul ce se evapora are prostul obicei de a se depune pe orice suprafete intalneste. Cu el se duce si o boare din lipici astfel incat, la final, totul este acoperit cu o ceata alba. Este recomandabil un produs bi-component, dedicat lipirii sticlei de metal (sau invers :wink: ) daca chiar vrei sa folosesti ceva sau stravechiul lac de unghii, mult mai bun pentru asta.
Oricum, nu e indicat sa faci prima data asta pe luneta pe care vrei s-o folosesti in continuare.
Un atelier bun de reparatii aveau la IOR in Bucuresti dar nu stiu in ce masura mai functioneaza sau cum poti ajunge la cineva acolo.

Punctul de impact nu variaza decat de ordinul a 2-3 cm maxim la 100 cu aceasta "defectiune", in limita armei si a munitiilor folosite asa ca o poti folosi in continuare asa pana cand gasesti unde s-o repari temeinic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Vechio pe 09 Sep 2008, 10:42

223/12 scrie:
Vechio scrie:
Hai că se poate şi Succes :wink:

Omul simte morcovu' adanc implementat, iar tu i-l mai si rasucesti... Sadic, Vechio!
Eroare totală :oops:
Dac-ar fi bombă cu ceas aşi înţelege, dar e doar o lunetă! Da mai şti :roll:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde violiv pe 09 Sep 2008, 15:58

Dupa ce umbli in ea devine o bomba cu ceas :wink: si nu afiseaza nicaieri cat ti-a mai ramas pana face "poc" :cry:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde zenaldiak pe 09 Sep 2008, 19:14

Mai fratilor!Morcov sau nu, va multumesc pentru sfaturi. :lol: Vechio, ai dreptate cu lupa de frunte, dar nu cred ca ma ajuta prea mult(lupa).Problema e cu sculele adecvate si mediul steril de praf.In mod normal ar fi nevoie de o perdea de apa pt prevenirea prafului. Cred ca voi merge pe mana lui Vio, dau eu cumva de cei de la IOR.Pana atunci trag cu gatul stramb.Oricum, pe frunzisul acesta in primele vanatori voi merge pe catare libera.Era buna oricum daca nimeream cap de standuri pe camp undeva, sau pe evadari in dublu stand.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde zenaldiak pe 23 Sep 2008, 19:29

Gata! S/a remediat problema, vanzatorul mai avea"intamplator" o luneta identica, doar ca are reticul 7A, pe care mi-a dat-o in schimbul celei stricate.Aceasta luneta are si capace. :lol: :lol: :lol: , asa ca am scapat de-un gand, ieri am reglat-o la 120 m, cu munitie Geco de 12 gr./180 grains.Din cate am simtit in timpul celor 17 cartuse trase :!: :shock: (atat a fost nevoie), dispozitivul de prindere si suportii nu se deregleaza la demontare si montare rapida.Dupa aceste teste am luat jos luneta, am pus-o in husa si va sta acolo pana va fi nevoie de ea, pana atunci catare libera si cat mai plina!.
Respecte.........
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde violiv pe 24 Sep 2008, 08:13

Foarte bine! Si reticulul e mai usor de folosit la asta. Vanat mai lipseste ca pusca si luneta ai :P
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde zenaldiak pe 24 Sep 2008, 20:58

Simt o urma de basca', au ba' :?: :lol: :lol: :lol: , oricum o fi, am constatat ca ai disponibilitate in a-i ajuta pe cei ajunsi la greu.Iti multumesc inca o data, si pe aceasta cale tin sa te rog sa nu ma uiti cu rezultatele testarii noilor accesorii pe care trebuie sa le primesti :wink:
Respecte....
Balog Iuliu.
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Mesajde violiv pe 24 Sep 2008, 22:23

Niciun pic de bascalie! Una, ca nu prea fac bascalie de nimeni si doi, ca daca-s arme la mijloc, chiar niciodata. A fost doar o urare - stiu cum e sa tot astepti arma, cartusele, luneta, sa tot gauresti la cartoane......da' si cand vine mistretu' :wink: :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde zenaldiak pe 30 Sep 2008, 16:46

Am fost la prima vanatoare, mistret n-am vazut,da' am auzit.Luneta am tinut-o in rucsac, am prins stnduri in plina vegetatie.A fost o zi frumoasa, astept urmatoarea vanatoare....
Respecte..
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: despre lunete

Mesajde valentinnaghi pe 27 Dec 2008, 14:37

As dori sa-mi achizitionez o luneta (de preferinta cu infra rosu deoarece imi place mai mult vanatoarea nocturna de rapitoare) pentru arma de vanatoare calibru 12. Montatul si reglajul aceseia nu presupune o problema. Ce modele mi-ati recomanda. Eu m-am gandit ca distanta ideala ar fi 80 de m. Am inteles de la o cunostinta ca cele mai bune ar fi cu baterie.


Multumesc anticipat.
valentinnaghi
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Dec 2008, 13:47

Re: despre lunete

Mesajde Marius pe 27 Dec 2008, 17:14

valentinnaghi scrie:As dori sa-mi achizitionez o luneta (de preferinta cu infra rosu deoarece imi place mai mult vanatoarea nocturna de rapitoare) pentru arma de vanatoare calibru 12. Montatul si reglajul aceseia nu presupune o problema. Ce modele mi-ati recomanda. Eu m-am gandit ca distanta ideala ar fi 80 de m. Am inteles de la o cunostinta ca cele mai bune ar fi cu baterie.

Tragi cu alica?
Daca da, 80 de metri nu e cam departe? De ce-ti trebuie luneta?
Daca nu, probabil ca tragi cu ceva gen Sauvestre (care sa mearga pana la 80m). Nu strici prea rau vanatul?
De ce nu incerci cu o carabina? Vei putea mari raza de actiune cu cel putin inca 100m.

PS Cred ca altii sunt mai in masura sa recomande luneta pt. tine. Eu n-am avut niciodata cu punct rosu si nu stiu prea multe despre ele.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: despre lunete

Mesajde violiv pe 27 Dec 2008, 17:23

Marius, omu' vrea cu INFRA ROSU nu cu punct rosu.

@valentinnaghi - dispozitivele de ochire ca cel dorit de tine sunt interzise de legea noastra :idea:
Pentru lisa, chiar si cu Sauvestre la 100 m, nu-ti trebuie luneta, merge o catare si inaltator perfect iar daca sunt cu tritiu si se vad si in miez de noapte sunt si mai bune. Ca mai trebe sa vezi si vanatul e la fel de adevarat da' e voie numa cu ochiu'!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: despre lunete

Mesajde DORU-VS pe 08 Ian 2009, 15:37

Pentru Violiv!
Ce luneta imi recomanzi sa folosesc la zkm 452 standarad? Multumesc pentru raspuns.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: despre lunete

Mesajde violiv pe 08 Ian 2009, 17:31

Luneta pentru 22 lr - uite un subiect care nu s-a prea discutat!

Arma este destinata folosirii in poligon (c-asa vrea legea), ori la tinte mici-mici si precizie maxima, ori la grupaj.
Cam orice luneta poti pune pe un 22 fara sa fie nevoie sa investesti cine stie cat in optica si suporti.
Mie imi place sa trag cu 22-ul pe catare si inaltator. Da' am si lunete. Pe unul din 22-uri am pus o luneta veche-veche (ca si arma-i cam la fel), o 6x42 cu reticulul german-german. Mi-a placut cum se impaca intre ele ca linie. Luneta n-are decat tureta pentru reglajul pe verticala si derivatia e reglabila din baze (prindere germana cu gherute). Inca n-am ajuns s-o reglez ca poligon oficial nu avem :oops:
Pe 22 wmr am o Tasco 1,5-6x40 da' am de gand s-o schimb cu o BSA 3-10x40.
De la 2x in sus, orice luneta merge pe un 22. Daca arma este si din clasa celor recunoscute pentru precizie, cum e a ta si mai si gasesti munitia potrivita cu ea, merita o magnitudine mare, cat mai mare, ceva cu care sa vezi ochiul mustei la 50 m si sa si tragi in el.
Parca nu te-as sfatui sa mergi chiar la Gamo sau alte asemenea.
Imi amintesc ca am vazut la amis niste ZOSS, originale de la ZOSS-China si nu copii de "pirati", la preturi foarte bune si care sunt lunete excelente pentru un 22 - ofera o optica limpede, luminoasa si o mecanica suficient de rezistenta chiar si pentru un 223 R. Pretul este imbatabil fata de ce ofera si avea amis cu magnitudini pana la 24x. Pentru tras dupa monede de 1 ban la 50 m ar fi excelent asa ceva. Cateva sute de lei tot trebe sa dai, insa, chiar si pentru un 22 lr. Sa nu uit! Avand in vedere distantele relativ micute de tragere, merita sa investesti intr-o luneta cu corector de paralaxa - asta va face ca si la 20 si la 70 m sa reusesti sa vezi si tinta si reticulul foarte-foarte clar, ceea nu prea iese cu lunete "obisnuite". Mai bine e si daca are un reticul ceva mai "balistic", poate si niste turete "tactical" si atunci distractia este maxima.
Oricare altele gen Norconia sau Bushnell din clasele ieftine de pe la noi din magazine sunt si ele competitive pentru aceasta arma. Vezi numa cum o imperechezi cu suportii....

P.S. cu titlu doar teoretic, pentru folosire la vanatoare cerintele sunt cu totul altele si o fixa 4x e suficienta - campul mai mare de vedere permite incadrarea mai rapida a tintelor, corectia de ochire cu distanta o faci "la ochi" si magnitudinea e numa buna pentru o tinta de 15/15 cm la 50 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: despre lunete

Mesajde DORU-VS pe 08 Ian 2009, 17:56

Violiv ca de obicei foarte documentat.Multumesc!
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: despre lunete

Mesajde dtdpuu pe 09 Ian 2009, 18:10

O completare relativ la reticul, referitor la ce spus violiv relativ la lunetele pentru 22lr.

22lr e un calibru cu balistica slaba. Adica daca arma are 0 sa zicem la 50m, la 100m un proiectil subsonic de precizie poate fi cca 15-18 cm sub linia de ochire. In opinia mea insa pentru antrenament e foarte util de tras si la distante mai mari de 50m cu 22lr. Bineinteles ca se poate modifica elevatia si re-0 arma la 100m, dar cere mai mult timp si daca vrem sa alternam distantele e incovenabil. Asadar as recomanda un reticul cu gradatii pe verticala. Exista multe variante, dar ce e important este sa fie cit mai multe si mai fine gradatiile pe verticala.

Personal am o arma 22lr de precizie cu o luneta BSA 6-24x40 cu reticul mildot. Pe mildot pot trage de la 50m pina pe la 150m. Daca folosesc o combinatie de ajustare de turete si compensare din reticul pot trece bine de 200m. Folosesc arma atit in poligon cit si la vinatoare (aici e legal). In poligon am tras pina la 180 m folosind doar turetele, si in vinat (gugustiuci) am tras pina la 91m doar reticulul.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate