Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 15:21

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 25 Oct 2010, 08:00

Alege modelul 2,5-10x50, eventual cu reticul iluminat (chiar daca bulinuta se aprinde un picut mai tare decat ii place ochiului meu)...cu obiectiv de 40 si reticulul relativ finut desenat pleci acasa inainte sa iasa tapul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 25 Oct 2010, 10:17

Luneta e foarte stabila mecanic si cu o optica excelenta la banul platit. Recent au fost cateva cazuri nefericite in care astfel de lunete s-au dereglat pe calibre 30.06. Personal nu le-am vazut si nu sunt sigur daca dereglarea a avut de a face cu faptul ca monturile nu erau cum trebuie (o greseala pe care multi o fac) ori daca intr-adevar a fost vina lunetei. In general au o reputatie foarte buna si eu am practic numai experiente pozitive cu asa ceva.

Ma alatur si eu celor spuse de @violiv insa, daca e sa o folosesti la panda, nu ar strica sa te orientezi la versiunea cu obictiv de 50mm pt. a scoate avantajele luminozitatii. Altfel pt. dibuit, varianta de 2.5-10x40 e excelenta si la un pret aproape de nimic.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde klr pe 25 Oct 2010, 22:39

Va multumesc foarte mult de sfaturile date . Am mai gasit ceva in in Germania ;dar nu stiu nimic despre aceasta marca HAWKE ECLIPSE IR 2;5 -10-50 .STIU ca poate stresez dar va rog o parere :oops:
klr
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2010, 19:23

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 25 Oct 2010, 23:06

Daca citesti putin pe la rubrica de "Dispozitive optice" vei vedea ca s-a scris destul de mult despre lunetele Hawke.

Hawke sunt lunete britanice dar fabricate in China. Cu toate acestea, nu sunt fabricate in garaje ci in fabrici de calitate.
Cele mai bune modele de Hawke sunt Endurance 30, urmate indeaproape de Sidewinder, Frontier, Eclipse, Nite-Eye etc.
Eclipse-urile, au o calitate optica si mecanica foarte buna la banul platit. Au tuburi de 30mm sunt iluminate. Fac fata destul de bine la majoritatea calibrelor mijlocii si chiar grele si sunt in general eficiente.
Unele versiuni au campuri vizuale foarte inguste.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde klr pe 26 Oct 2010, 20:31

Va multumesc mult inca odata :) cu toata stima pentru cine se pricepe :)
klr
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2010, 19:23

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde klr pe 27 Oct 2010, 23:13

BUNA SEARA DIN NOU ! Ce varianta i-mi poropuneti intre ( HAWKE 3-12-50 IR ENDURANCE);(HAWKE 4-16-50 IRSF MIL DOT) pretul undeva la 300- 350EU sau ar mai fi ceva variante m-ai bune de alte marci la pretul respectiv? luneta va fi montata pe ij18 mn cu caracteristica de panda, dibuit. va multumes!
klr
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2010, 19:23

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 28 Oct 2010, 12:31

Hawke Endurance 30 3-12x50 e o alternativa mai buna pt. scopul la care vrei sa folosesti luneta, in special pt. faptul ca are o optica mai de calitate decat cealalta. La panda, asa ceva e destul de important.
Magnificatie de 3-12x e o magnificatie clasica de panda si cred ca e suficienta. Se poate si mai mult, dar cu cat creste magnificatia cu atat mai intunecata devine imaginea ceea ce la randul ei necesita o optica mai de calitate si obiective mai mari de gen 56mm.
Daca insa folosesti luneta mai mult in timpul zilei si vrei una cu magnificatie mai mare, atunci o alternativa mai desteapta ar fi Hawke Sidewinder 4-16x50 Iluminata, unde ai mai multe alternative de reticuli, de la Mil Dot pana la variantele gradate de SR 12 si SR 6. Sidewinderurile sunt mai de calitate decat Eclipse si in cazul acesta optica te ajuta mai mult. Au si o reputatie mai buna in ce priveste mecanica.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde madalin122582 pe 01 Noi 2010, 21:29

Va salut,
Am gasit Busnell Elite 3200 3x9-40 si Bushnell Elite 4200 3x9-40. Exceptand pretul, cu ce difera cele doua? Adica ce diferenta exista intre 3200 si 4200?
Respect
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 02 Noi 2010, 00:11

Elite 4200 este mai robusta decat 3200 iar optica este mai de calitate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 02 Noi 2010, 09:54

@Tranan

ai vazut cumva Weaver 3-9x56 din seria pentru europeni?

http://swfa.com/Weaver-3-9x56-Super-Sla ... 40572.aspx
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 02 Noi 2010, 17:50

Da am vazut luneta si mi-a placut foarte mult.
Optic as plasa-o undeva intre Bushnell Elite 4200 si 6500, deci cu o optica mai mult decat satisfacatoare, ba chiar foarte buna. Iluminarea, functioneaza cam ca la Elite 4200, ceea ce inseamna ca nu perfect, dar bine, in special la intensitatea mai mica. Lucrul imbucurator este insa luminozitate data de obiectivul de 56mm ceea ce o face sa fie o alternativa foarte interesanta la panda.
Dupa parerea mea, e o varianta reusita care continua buna traditie inceputa de modelele de Super Slam.

La poligon, s-a comportat foarte bine pe cateva calibre si nu a dat semne de oboseala. Nici nu cred ca o va face intrucat daca Super Slam s-a descurcat bine in variantele de 1", nu vad de ce nu a-r face-o la 30mm.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 02 Noi 2010, 18:09

Multam!
Cred c-o s-o testam si noi in curand :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 06 Noi 2010, 10:58

Buna ziua domnilor!

Am in mana o luneta Edenberg de goana, 1.5x6x26Emm, reticul R12. Intrebarea mea ar fi daca cunoaste cineva modelul, il rog sa imi dea cateva detalii despre ea (cum se comporta, fiabilitate, etc.), singurul lucru pe care il cunosc este pretul (510 RON). Pretul aproape ar clarifica situatia, dar sunt curios totusi de cateva pareri. Multumesc!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 06 Noi 2010, 14:51

DART scrie:Buna ziua domnilor!
Am in mana o luneta Edenberg de goana, 1.5x6x26Emm, reticul R12. Intrebarea mea ar fi daca cunoaste cineva modelul, il rog sa imi dea cateva detalii despre ea (cum se comporta, fiabilitate, etc.), singurul lucru pe care il cunosc este pretul (510 RON). Pretul aproape ar clarifica situatia, dar sunt curios totusi de cateva pareri. Multumesc!


Buna ziua si bine ai venit pe forum!

Din pacate, Edenberg, nu e altceva decat o alta varianta chinezeasca de lunete de proasta calitate, botezate cu nume german pt. a pacali cumparatorii. Optica e extrem de slaba, mecanica e sub orice critica si sansele ca ea sa se deregleze sunt, fara indoiala, ingrijorator de mari.
Daca nu ai cumparat-o, NU O FA!! Nu ai ce face cu o astfel de luneta.
Cea mai buna utilizare posibila pt. o astfel de luneta e eventual ca termos de cafea la un pas de vanatoare, unealta cu care sa-ti bati nevasta sau cu care sa-i dai in cap stiucii la pescuit. Alte utilizari, nu prea exista! :D

Vanzatorul, pare deasemenea sa fie de parere ca e o luneta foarte nervoasa daca cere 510 RON pe ea, astfel de lunete vanzandu-se in general la preturi de ca. 200 RON/buc.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 08 Noi 2010, 10:45

Multumesc de raspunsul promt si la obiect.
Am achizitionat de curand o carabina cal 30 06 Browning Eurobolt II la care am primit si o montura fixa produsa in MEXIC pe care era specificat ca este pt. acest tip de carabina .Pana aici totul OK(cel putin din punctul meu de vedere), urma sa montez pe ea o lunete S&B de goana 1,5-6x42 un model mai vechi fara punct rosu ,putin folosit( intr-o stare exceptionala !).Doar ca la aceasta luneta distanta dintre ocular si obiectiv este mai mica iar 1/3 din prinderea din fata ”urca deja pe conicitatea lunetei ”, practic nu se putea monta .Armurierul care ma serveste a zis ca imi monteaza aceasta luneta(Edenberg) din care a mai montat si la altii care daca nu este folosita excesiv merge cel putin pana imi achizitionez alta.Montura este pt.lunete de 30mm si acest Edenberg era tot de 30mm.Fii amabil recomanda-mi te rog o lunete pana in 500Eur(atata imi permit)o luneta de goana dar cu care sa nu-mi fie dificil sa impusc si un caprior pana in distanta de 150 m.Multumesc.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde paungeorgica pe 08 Noi 2010, 14:03

Daca ai asemenea luneta sub nicio forma sa nu o schimbi. Cauta o prindere potrivita si vei scapa mai ieftin si mai eficient. @newser ar fi unul din colegii forumisti care te poate ajuta cu o prindere potrivita.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 08 Noi 2010, 16:00

DART scrie:Montura este pt.lunete de 30mm si acest Edenberg era tot de 30mm.Fii amabil recomanda-mi te rog o lunete pana in 500Eur(atata imi permit)o luneta de goana dar cu care sa nu-mi fie dificil sa impusc si un caprior pana in distanta de 150 m.Multumesc.


Daca ai un Schmidt & Bender, nu are rost sa iti schimbi luneta. Va fi greu sa gasesti o luneta sub €500 care sa echivaleze cu calitatea ei, atat mecanica dar in special optica, in pofida faptului ca e second.
Exista mai degraba posibilitatea ca achizitionand o pereche de monturi "high" sau "medium" sa rezolvi problema faptului ca luneta nu are suficient loc pe arma. Chiar daca nu sunt fabricate special pt. tipul acesta de carabina, pot functiona de minune. Ceva monturi de tip Talley, Leupold, Warne sau Weaver nu cred sa nu functioneze.
Pe de alta parte, solutia asta este atat de simpla, intrucat, aproape ca nu imi vine sa cred ca armurierul nu a luat-o in considerare, fapt pt. care banuiesc ca ori e escroc (ceea ce ma ispiteste sa cred considerand faptul ca ti-a oferit o Edenberg :lol: ), ori incompentent ori a analizat toate solutiile si a ajuns la concluzia ca montarea lunetei va fi imposibila, in pofida posibilitatii de a achizitiona o pereche noua de monturi mai inalte (ceea ce m-ar suprinde foarte mult intrucat am vazut si lunete cu ibiective de 50mm montate pe o astfel de arma). :?

Daca insa vrei sa te orientezi catre o luneta noua de goana cu tub de 30mm dar obiectiv mai mic decat 42mm si cu o magnificatie mai maricica, atunci acestea ar fi o alternativa foarte buna:

Bushnell Elite 6500 1.25-8x32 - o luneta exceptionala, atat optic cat si mecanic. Cu o magnificatie minima de 1.25x merge foarte bine la goana si una de 8x iti permite fara probleme sa vanezi la 150-200m.

Leupold VX-3 1.75-6x32- o luneta aproape la fel de exceptionala. Optic, se claseaza sub 6500 dar diferentele sunt foarte mici atata timp cat o folosesti la zi. Mai spre seara diferentele devin putin mai clare intrucat Bushnellul are un factor crepuscular putin mai bun. Asta nu e intotdeauna specificat in manuale ci ma degraba observat practic. Magnificatia minima e putin mai mare, dar suficienta pt. goana si plaja de magnificatie mai mica. Cu toate acestea insa, luneta de o calitate foarte buna la pretul platit.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 08 Noi 2010, 16:45

VA MULTUMESC DOMNILOR!!!

Acuma stiu ce am de facut!Optica nu suporta compromisuri!Ma bucur ca existati, ca sunteti onesti si va transmiteti cunostiintele dezinteresati.Sper ca nu a sunat siropos,am citit la acest topic mai multe mesaje si sunt in cunostinta de cauza :D :D :D
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 08 Noi 2010, 18:44

Problema cu lunetele prea scurte in tub fata de lungimea dulatei exista de cand exista arme si lunete.
Pentru rezolvare sunt doua solutii: ori un inel anterior in zig-zag, ori o sina lunga, dintr-o bucata, pe care sa poti monta inelele unde vrei tu. Nu-ti trebe inele prea inalte la Browning cu luneta de 40 mm, sunt suficiente cele mai joase.

Ex: o sina de acest tip iti permite montarea unor inele comune de inaltime potrivita oriunde iti trebe ca pozitie pentru asezarea corecta a lunetei. Nu e numai tubul scurt implicat...mai trebe si ca luneta sa fie suficient de inapoi cu totul ca ochiul sa stea la distanta potrivita cand capul sta cel mai comod pe pat - nu trebe nici sa fugi dupa ea nici de ea, adica nici sa intinzi gatul spre luneta nici sa tragi capul spre talpa ca sa ochesti comod.

http://swfa.com/EGW-Picatinny-Rail-1-Pi ... 46252.aspx

Sau o montura asa, cu detasare rapida si inel in zig-zag anterior:

http://swfa.com/Leupold-Quick-Release-2 ... P1028.aspx

http://swfa.com/Leupold-Quick-Release-1-Rings-P949.aspx

Prefer Weaver-Picatinny pentru ca poti pune pe sina aia orice iti trece prin cap in materie de optica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 09 Noi 2010, 13:03

Buna ziua

Am citit cu atentie ce ai scris in acest moment incerc sa ma hotarasc in a cumpara o luneta noua(solutia propusa de Tranan ma tenteaza) si sa o montez cu montura existenta (Millett fixa cu colier 30mm,ce parere ai despre aceasta montura?) sau sa pastrez S&B-ul care este mai vechi,si sa iau monturile propuse de tine(care in viitor imi ofera mai multe posibilitati).Pot sa stiu cat costa aceste monturi si unde le pot procura?In functie de pret poate ”reinoiesc” garderoba cu totul :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 09 Noi 2010, 15:26

Am avut Millet fixe pe 1" pe o arma asemanatoare...dupa ~200 focuri au dat semne ca nu mai rabda 30-06.

Preturile sunt afisate in link-urile puse. Cam 25% in plus te costa sa le ai pe arma. Vezi variantele de adus de peste ocean (contact @ghinda. de ex.)
Oricum e mult mai ieftin decat o luneta noua buna si folosesti o luneta OK pe care deja o ai.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 10 Noi 2010, 11:45

DART scrie:Buna ziua

Am citit cu atentie ce ai scris in acest moment incerc sa ma hotarasc in a cumpara o luneta noua(solutia propusa de Tranan ma tenteaza) si sa o montez cu montura existenta (Millett fixa cu colier 30mm,ce parere ai despre aceasta montura?) sau sa pastrez S&B-ul care este mai vechi,si sa iau monturile propuse de tine(care in viitor imi ofera mai multe posibilitati).Pot sa stiu cat costa aceste monturi si unde le pot procura?In functie de pret poate ”reinoiesc” garderoba cu totul :lol: :lol: :lol:


Ai MP de la mine.

Asa cum am discutat si ieri, cred ca ar fi bine mai intai sa incerci cu o pereche de monturi noi si sa vezi cum iti place luneta inainte de a te hotara sa o schimbi. Intrucat asa cum spune si @violiv, calitatea la Millet nu e cea mai buna si probabil ca oricum vei dori alte monturi in cazul in care vei lua un Bushnell, situatie in care, afacerea devine mai scumpa. In rest, daca Milleturile tale sunt "low" nu sunt 100% ca Elite-ul se va putea monta pe arma. Daca insa sunt "medium" atunci nu cred ca va fi problema.

Daca e sa comparam Schmidt & Benderul tau cu un Elite 6500 e greu de spus cum se plaseaza, considerand faptul ca e mai vechi. Ar trebui puse una langa alta, pt. a putea spune exact, dar in general, o luneta germana de calitate, la mana a doua, este adesea mai de preferat decat o luneta de marca americana sau japoneza noua. De chinezesti, nici nu mai vorbesc. Deci de aceea insist eu ca tu sa nu te grabesti sa te descotorosesti de S&B pana nu-i dai o sansa de a demonstra ce poate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 10 Noi 2010, 13:29

Tranan scrie:
DART scrie:Buna ziua

Am citit cu atentie ce ai scris in acest moment incerc sa ma hotarasc in a cumpara o luneta noua(solutia propusa de Tranan ma tenteaza) si sa o montez cu montura existenta (Millett fixa cu colier 30mm,ce parere ai despre aceasta montura?) sau sa pastrez S&B-ul care este mai vechi,si sa iau monturile propuse de tine(care in viitor imi ofera mai multe posibilitati).Pot sa stiu cat costa aceste monturi si unde le pot procura?In functie de pret poate ”reinoiesc” garderoba cu totul :lol: :lol: :lol:


Ai MP de la mine.

Asa cum am discutat si ieri, cred ca ar fi bine mai intai sa incerci cu o pereche de monturi noi si sa vezi cum iti place luneta inainte de a te hotara sa o schimbi. Intrucat asa cum spune si @violiv, calitatea la Millet nu e cea mai buna si probabil ca oricum vei dori alte monturi in cazul in care vei lua un Bushnell, situatie in care, afacerea devine mai scumpa. In rest, daca Milleturile tale sunt "low" nu sunt 100% ca Elite-ul se va putea monta pe arma. Daca insa sunt "medium" atunci nu cred ca va fi problema.

Daca e sa comparam Schmidt & Benderul tau cu un Elite 6500 e greu de spus cum se plaseaza, considerand faptul ca e mai vechi. Ar trebui puse una langa alta, pt. a putea spune exact, dar in general, o luneta germana de calitate, la mana a doua, este adesea mai de preferat decat o luneta de marca americana sau japoneza noua. De chinezesti, nici nu mai vorbesc. Deci de aceea insist eu ca tu sa nu te grabesti sa te descotorosesti de S&B pana nu-i dai o sansa de a demonstra ce poate.


Salut Tranan,
ai de la mine un MP in care pe langa cateva intrebari am pus imaginile cu luneta S&B si montura Millett. In acest moment "lucrez" puternic sa iau o decizie. Poate ma luminezi... Inca o data multumesc la toata lumea pentru atentia care mi se acorda!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 10 Noi 2010, 13:51

Domnilor

Un coleg de-al meu care a vazut catalogul Bushnell pe anul 2010 la mine este interesat sa puna pe o arma 30 06 o luneta ,Bushnell 1,5-6x42 din gama TROPHI,varianta `iluminated reticle`.Intrebarea ar fi (ma intereseaza si pe mine raspunsul) la ce pret poate fi procurat si ce calitati are si daca exista vreun coleg de pe forum care o foloseste si ce parere are despre ea.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde dimar pe 10 Noi 2010, 15:36

Trophi nu prea face casa buna cu 30.06.
Cred ca la nivel de Bushnell,Elite 3200 ar fi minimul.
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 10 Noi 2010, 16:17

dimar scrie:Trophi nu prea face casa buna cu 30.06.
Cred ca la nivel de Bushnell,Elite 3200 ar fi minimul.


Salut Dimar

Cand ai spus ca Bushnell Trophi `nu face casa buna`cu 30 06, prin asta intelegi ca ea este buna pt. alte calibre mai mici sau din start este o `geoarsa`.Daca este prima varianta pana la ce calibru ar fii recomandata?Si daca ai idee de pretul la care se vinde?
Multam.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 10 Noi 2010, 16:59

DART scrie:
dimar scrie:Trophi nu prea face casa buna cu 30.06.
Cred ca la nivel de Bushnell,Elite 3200 ar fi minimul.


Salut Dimar

Cand ai spus ca Bushnell Trophi `nu face casa buna`cu 30 06, prin asta intelegi ca ea este buna pt. alte calibre mai mici sau din start este o `geoarsa`.Daca este prima varianta pana la ce calibru ar fii recomandata?Si daca ai idee de pretul la care se vinde?
Multam.


Tot in acelas `timbru` daca tot am deschis subiectul Bushnell , mai am o intrebare(spuneti cand nu mai suportati :lol: :lol: si ma opresc!)Luneta Bushnell modelul Banner 1,5-4,5x36 este acceptabil pt.a fii pusa pe un 30 06 ?Si daca are cineva idee de pret?Da ,stiu, am citit` lista` lui Tranan !Cunosc opinia lui.Dar mar interesa si opinia celor care il folosesc si cu ce rezultate.Despre B.Elite stiu ca este buna !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 10 Noi 2010, 17:11

Bushnell Trophy nu e neaparat o luneta geoarsa, dar e un tip de luneta la care nu stii ce sa te astepti. In general nu prea face fata la calibrele mai grele, dar problemele nu apar numai din cauza calibrului ci si micilor neregularitati de fabricatie, de genul faptului ca pot aparea probleme cu faptul ca turetele se invart in gol sau ca reglarea paralaxei nu functioneaza etc.
In ultimul timp, Bushnell a lucrat la imbunatatirea modelelor de Trophy si in multe privinte au reusit sa o faca , fapt pt. care poate fi considerata o alternativa acceptabila dar riscanta.
La Banner, stau problemele mult mai rau aceea dereglandu-se de multe ori chiar si fara sa o maltratezi la reculuri puternice avand o constructie foarte subreda. Modelele de 6-18x50 de ex. sunt mai toate, dereglate din fabricatie, caz in care nu se poate da vina pe reculul armei.
Am avut cativa clienti aici care in pofida sfaturilor mele, au cazut in ispita creeata de preturile reduse ale modelelor de 6-18x50 si au comandat astfel de modele. Nici una din lunete nu a functionat cand au mers cu ele la poligon sa le regleze.
Modelele de 3-9x40 si 3-9x50 sunt insa printre cele mai stabile si modelele acestea cred ca ar face fata la cateva focuri cu 30.06.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde DART pe 10 Noi 2010, 17:54

Tranan scrie:Bushnell Trophy nu e neaparat o luneta geoarsa, dar e un tip de luneta la care nu stii ce sa te astepti. In general nu prea face fata la calibrele mai grele, dar problemele nu apar numai din cauza calibrului ci si micilor neregularitati de fabricatie, de genul faptului ca pot aparea probleme cu faptul ca turetele se invart in gol sau ca reglarea paralaxei nu functioneaza etc.
In ultimul timp, Bushnell a lucrat la imbunatatirea modelelor de Trophy si in multe privinte au reusit sa o faca , fapt pt. care poate fi considerata o alternativa acceptabila dar riscanta.
La Banner, stau problemele mult mai rau aceea dereglandu-se de multe ori chiar si fara sa o maltratezi la reculuri puternice avand o constructie foarte subreda. Modelele de 6-18x50 de ex. sunt mai toate, dereglate din fabricatie, caz in care nu se poate da vina pe reculul armei.
Am avut cativa clienti aici care in pofida sfaturilor mele, au cazut in ispita creeata de preturile reduse ale modelelor de 6-18x50 si au comandat astfel de modele. Nici una din lunete nu a functionat cand au mers cu ele la poligon sa le regleze.
Modelele de 3-9x40 si 3-9x50 sunt insa printre cele mai stabile si modelele acestea cred ca ar face fata la cateva focuri cu 30.06.



Buna seara Tranan

Te anunt si pe aceasta cale ca am trimis prin PM(MP) pozele cerute.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde alex1500ro pe 21 Noi 2010, 13:51

Ce parere aveti de Nikon 6-18x40 NP?
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate