Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 16:52

IOR 2,5-10X42

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 16 Mar 2011, 17:19

Tranane,te-as ruga sa treci peste dezamagirea initiala care,poate,provenea de la asteptarile initiale ridicate
si sa repeti un test cu Duralyt-ul,mai ales in paralel cu Conquest-ul,eu l-am revazut si,dupa respingerea
primului moment l-am cam 'reconsiderat',daca treci peste aspectul 'ploios' restul nu e absolut deloc rau,
posesorul lunetei pe care am vazut-o cunostea foarte bine si Conquest-ul(eu,din pacate,nu am avut contact
cu el)si spunea ca Duralyt este practic un Conquest cu tub de 30mm-concluziile tale ar fi foarte interesante
pentru toata lumea!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 19 Mar 2011, 19:27

Don scrie:Tranane,te-as ruga sa treci peste dezamagirea initiala care,poate,provenea de la asteptarile initiale ridicate
si sa repeti un test cu Duralyt-ul,mai ales in paralel cu Conquest-ul,eu l-am revazut si,dupa respingerea
primului moment l-am cam 'reconsiderat',daca treci peste aspectul 'ploios' restul nu e absolut deloc rau,
posesorul lunetei pe care am vazut-o cunostea foarte bine si Conquest-ul(eu,din pacate,nu am avut contact
cu el)si spunea ca Duralyt este practic un Conquest cu tub de 30mm-concluziile tale ar fi foarte interesante
pentru toata lumea!

Tranane,nu ne lasa asa omule,fa un test si spune-ne ce si cum,eu sunt convins ca si tu ai fost influentat la
primul contact de diferenta dintre blazon si aspect,eu m-am mai uitat inca o data si mi se pare o sticla peste
Elite 4200-6500 ,dar cu un aspect general al lunetei de lucru mai ieftin,insa am mai auzit o parere ca ar fi
vorba despre un Conquest 'europenizat',practic aceeasi luneta modificata(nu doar introdusa) pentru un tub
de 30mm!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 20 Mar 2011, 00:34

Nu mai trebuie sa le fac nici un test intrucat le vad in fiecare zi. Am clienti care le vor si le cumpara, dar daca ma intreaba vre-unul dintre ei ce parere am despre ele, raspunsul meu e acelasi.
Nu sunt un Zeiss Conquest europenizat ci sunt confectionate intr-o alta modalitate.

Daca tot e sa te incurci cu un Duralyt, atunci varianta de 3-12x50 e cel mai putin ratata dintre cele trei.
Nu imi place optica, o consider sub mediocra si nedemna de numele de Zeiss. La unele magnificatii, pana la 30% din suprafata lentilei are o imagine neclara.
Si asta o spun cu mare mahnire intrucat eu sunt un adept aproape total al opticii germane, pe care o consider ca fiind in continuare, cea mai buna din lume.
Acuma au aprut versiunile cu iluminare. Daca nu au facut altceva decat sa le puna un bec la termosurile vechi atunci nu vor fi mare scofala. Daca insa si-au insusit critica (si critica multa au primit, intrucat dealerului suedez de Zeiss aproape ca ii e rusine ca e nevoit sa le vanda), si pe langa reticulul iluminat, le-au inbunatatit si optica, atunci da, e posibil sa devina foarte interesante.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 20 Mar 2011, 01:00

Tranan scrie:Nu mai trebuie sa le fac nici un test intrucat le vad in fiecare zi. Am clienti care le vor si le cumpara, dar daca ma intreaba vre-unul dintre ei ce parere am despre ele, raspunsul meu e acelasi.
Nu sunt un Zeiss Conquest europenizat ci sunt confectionate intr-o alta modalitate.

Daca tot e sa te incurci cu un Duralyt, atunci varianta de 3-12x50 e cel mai putin ratata dintre cele trei.
Nu imi place optica, o consider sub mediocra si nedemna de numele de Zeiss. La unele magnificatii, pana la 30% din suprafata lentilei are o imagine neclara.
Si asta o spun cu mare mahnire intrucat eu sunt un adept aproape total al opticii germane, pe care o consider ca fiind in continuare, cea mai buna din lume.
Acuma au aprut versiunile cu iluminare. Daca nu au facut altceva decat sa le puna un bec la termosurile vechi atunci nu vor fi mare scofala. Daca insa si-au insusit critica (si critica multa au primit, intrucat dealerului suedez de Zeiss aproape ca ii e rusine ca e nevoit sa le vanda), si pe langa reticulul iluminat, le-au inbunatatit si optica, atunci da, e posibil sa devina foarte interesante.

Multumesc mult pentru raspuns,il citez pentru ca-l consider de maxim interes!
Eu sunt interesat de varianta 2-8X42 si,repet,sticla mi s-a parut mai buna decat la Elite 4200,diferenta de pret aici nu este mica dar in niciun caz descurajanta intre cele doua modele-versiunile cu iluminare le-am vazut
si eu dar in poze, deocamdata nu am pus mana pe niciuna inca.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 20 Mar 2011, 12:11

Don scrie:
Tranan scrie:Nu mai trebuie sa le fac nici un test intrucat le vad in fiecare zi. Am clienti care le vor si le cumpara, dar daca ma intreaba vre-unul dintre ei ce parere am despre ele, raspunsul meu e acelasi.
Nu sunt un Zeiss Conquest europenizat ci sunt confectionate intr-o alta modalitate.

Daca tot e sa te incurci cu un Duralyt, atunci varianta de 3-12x50 e cel mai putin ratata dintre cele trei.
Nu imi place optica, o consider sub mediocra si nedemna de numele de Zeiss. La unele magnificatii, pana la 30% din suprafata lentilei are o imagine neclara.
Si asta o spun cu mare mahnire intrucat eu sunt un adept aproape total al opticii germane, pe care o consider ca fiind in continuare, cea mai buna din lume.
Acuma au aprut versiunile cu iluminare. Daca nu au facut altceva decat sa le puna un bec la termosurile vechi atunci nu vor fi mare scofala. Daca insa si-au insusit critica (si critica multa au primit, intrucat dealerului suedez de Zeiss aproape ca ii e rusine ca e nevoit sa le vanda), si pe langa reticulul iluminat, le-au inbunatatit si optica, atunci da, e posibil sa devina foarte interesante.

Multumesc mult pentru raspuns,il citez pentru ca-l consider de maxim interes!
Eu sunt interesat de varianta 2-8X42 si,repet,sticla mi s-a parut mai buna decat la Elite 4200,diferenta de pret aici nu este mica dar in niciun caz descurajanta intre cele doua modele-versiunile cu iluminare le-am vazut
si eu dar in poze, deocamdata nu am pus mana pe niciuna inca.

Era 1 noaptea,scuzati exprimarea,eliminati 'deocamdata' sau 'inca',nu e loc decat pentru unul dintre ele!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 23 Mar 2011, 03:38

Vesti bune de peste ocean desi ar fi trebuit sa le aflam noi primii ca doar sunt in curtea noastra: se pare ca IOR si-a imbunatatit semnificativ, nesperat chiar, imaginea in ochii americanilor care au decis sa renunte la calificativul "sticla beton, maruntaie de rahat" odata cu imbunatatirea relatiei firmei cu clientii si cresterii semnificative si incontestabile a calitatii produselor oferite.
Se pare ca asa numita generatie a patra, din care stiam doar modelele noi 3,5-18x50 si 6-24x56 pe tub de 35 mm s-a imbogatit cu niste variante de ramai gura-casca si nu mai visezi altceva:

http://www.snipershide.com/forum/ubbthr ... er=2327005

- 1-10 x 26 pe tub de 35 mm, cu reticul balistic in planul I focal iluminat verde dar si un punct luminos rosu in planul II fiecare avand comenzi separate de iluminare si 3 m plaja de reglaj la 100 m

Imagine

- o mai pamanteana 1,5-10 x 26 tot pe tub de 35, cu reticul normal in planul II focal si mai putine dichisuri
- o TERMINATOR - luneta dedicata trasului la distante mari cu arme in calibre grele de tot si care concureaza direct PM II 12-50x56
........12-52x56 pe tub de 40 mm, cu reticul balistic nou-nout in planul II; MOA reticul -MOA turete dar si cu un ingenios sistem ce-i permite folosirea pentru masuratori nu numai la 24x standard, turete super bengoase inclusiv "capacele" dedicate 338 Lapua si 50 BMG, corector de paralaxa pe tubul central, 100 MOA plaja de reglaj pe verticala si inca o gramada de ciudatenii, totul la 1,5 kg si disponibil prin iunie la ~3000 $

Imagine

asta deja a fost testata peste ocean si lista de asteptare e lunga....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8524
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 24 Mar 2011, 17:28

violiv scrie:Vesti bune de peste ocean desi ar fi trebuit sa le aflam noi primii ca doar sunt in curtea noastra: se pare ca IOR si-a imbunatatit semnificativ, nesperat chiar, imaginea in ochii americanilor care au decis sa renunte la calificativul "sticla beton, maruntaie de rahat" odata cu imbunatatirea relatiei firmei cu clientii si cresterii semnificative si incontestabile a calitatii produselor oferite.
Se pare ca asa numita generatie a patra, din care stiam doar modelele noi 3,5-18x50 si 6-24x56 pe tub de 35 mm s-a imbogatit cu niste variante de ramai gura-casca si nu mai visezi altceva:

http://www.snipershide.com/forum/ubbthr ... er=2327005

- 1-10 x 26 pe tub de 35 mm, cu reticul balistic in planul I focal iluminat verde dar si un punct luminos rosu in planul II fiecare avand comenzi separate de iluminare si 3 m plaja de reglaj la 100 m

Imagine

- o mai pamanteana 1,5-10 x 26 tot pe tub de 35, cu reticul normal in planul II focal si mai putine dichisuri
- o TERMINATOR - luneta dedicata trasului la distante mari cu arme in calibre grele de tot si care concureaza direct PM II 12-50x56
........12-52x56 pe tub de 40 mm, cu reticul balistic nou-nout in planul II; MOA reticul -MOA turete dar si cu un ingenios sistem ce-i permite folosirea pentru masuratori nu numai la 24x standard, turete super bengoase inclusiv "capacele" dedicate 338 Lapua si 50 BMG, corector de paralaxa pe tubul central, 100 MOA plaja de reglaj pe verticala si inca o gramada de ciudatenii, totul la 1,5 kg si disponibil prin iunie la ~3000 $

Imagine

asta deja a fost testata peste ocean si lista de asteptare e lunga....

In primul rand ma bucura vestile pe care le dai,inseamna ca IOR a prins trenul si nu a ramas pe peron asa
cum au patit altii din Est;in al doilea rand am intrat intr-o ceata mai adanca decat aia de noiembrie de la noi,
din Constanta, pentru ca intre timp am mai citit comentariile unora din State care se aratau incantati de
2.5-10X42 si atunci mi-am amintit ca tu o considerai execrabila!Sa fie vorba de alta generatie a acestei
lunete(cel mai vechi comentariu elogios era din 2009,parca) sau 'exemplare norocoase' la ei?Vorba
reclamei 'parerea ta conteaza' ai 'reconsiderat-o' sau o respingi in continuare,nu cunosc IOR-urile si am
incredere in opinia ta,daca ar fi sa-i faci un review extrem de obiectiv,cum ar suna?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 24 Mar 2011, 19:48

Don scrie:
violiv scrie:Vesti bune de peste ocean desi ar fi trebuit sa le aflam noi primii ca doar sunt in curtea noastra: se pare ca IOR si-a imbunatatit semnificativ, nesperat chiar, imaginea in ochii americanilor care au decis sa renunte la calificativul "sticla beton, maruntaie de rahat" odata cu imbunatatirea relatiei firmei cu clientii si cresterii semnificative si incontestabile a calitatii produselor oferite.
Se pare ca asa numita generatie a patra, din care stiam doar modelele noi 3,5-18x50 si 6-24x56 pe tub de 35 mm s-a imbogatit cu niste variante de ramai gura-casca si nu mai visezi altceva:

http://www.snipershide.com/forum/ubbthr ... er=2327005

- 1-10 x 26 pe tub de 35 mm, cu reticul balistic in planul I focal iluminat verde dar si un punct luminos rosu in planul II fiecare avand comenzi separate de iluminare si 3 m plaja de reglaj la 100 m

Imagine

- o mai pamanteana 1,5-10 x 26 tot pe tub de 35, cu reticul normal in planul II focal si mai putine dichisuri
- o TERMINATOR - luneta dedicata trasului la distante mari cu arme in calibre grele de tot si care concureaza direct PM II 12-50x56
........12-52x56 pe tub de 40 mm, cu reticul balistic nou-nout in planul II; MOA reticul -MOA turete dar si cu un ingenios sistem ce-i permite folosirea pentru masuratori nu numai la 24x standard, turete super bengoase inclusiv "capacele" dedicate 338 Lapua si 50 BMG, corector de paralaxa pe tubul central, 100 MOA plaja de reglaj pe verticala si inca o gramada de ciudatenii, totul la 1,5 kg si disponibil prin iunie la ~3000 $

Imagine

asta deja a fost testata peste ocean si lista de asteptare e lunga....

In primul rand ma bucura vestile pe care le dai,inseamna ca IOR a prins trenul si nu a ramas pe peron asa
cum au patit altii din Est;in al doilea rand am intrat intr-o ceata mai adanca decat aia de noiembrie de la noi,
din Constanta, pentru ca intre timp am mai citit comentariile unora din State care se aratau incantati de
2.5-10X42 si atunci mi-am amintit ca tu o considerai execrabila!Sa fie vorba de alta generatie a acestei
lunete(cel mai vechi comentariu elogios era din 2009,parca) sau 'exemplare norocoase' la ei?Vorba
reclamei 'parerea ta conteaza' ai 'reconsiderat-o' sau o respingi in continuare,nu cunosc IOR-urile si am
incredere in opinia ta,daca ar fi sa-i faci un review extrem de obiectiv,cum ar suna?

Revin la ce te intrebam mai sus pentru ca,intr-adevar,am gasit un review in State de la inceputul lui 2010 in care se vorbeste despre 'the new IOR 2.5-10X42',stii ceva despre asta?Aceasta noua generatie exista sau
este numai in mintea cumparatorului din State?Din aceasta noua generatie sunt si lunetele cu aceasta
magnificatie care se vand si la noi?Exista inca obiceiul de pe vremuri,calitatea pentru intern e una,calitatea
pentru export,alta?Le cunosti tu sau altul dintre ai nostri,avem nevoie de un review!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 24 Mar 2011, 19:51

Asa cum 8x56 de azi seamana doar la titlu cu 8x56 de acum 20 ani tot asa si 2,5-10 din posesia mea si care are in jur de 10 ani nu mai seamana deloc cu cele facute astazi...ba chiar au adaugat in lista o 2,5-10x56, creatie nou-nouta dar si un picut mai scumpisoara decat vechiul model

http://swfa.com/IOR-25-10x56-Hunting-30 ... 48802.aspx



si dintre modelele vechi au existat unele foarte-foarte apreciate, in special cele din gama de "fixe".

Partea mai proasta este ca eu inca am rezerve fata de constanta in calitate a fabricatiei. Un amic doritor s-a dus la magazia uzinei si a vrut sa ia o luneta....din 3 incercate la una nu mergea iluminarea si una avea nu stiu ce hop la un inel de comanda. A treia a mers da' nu i-a mai trebuit :lol:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8524
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 24 Mar 2011, 20:09

violiv scrie:Asa cum 8x56 de azi seamana doar la titlu cu 8x56 de acum 20 ani tot asa si 2,5-10 din posesia mea si care are in jur de 10 ani nu mai seamana deloc cu cele facute astazi...ba chiar au adaugat in lista o 2,5-10x56, creatie nou-nouta dar si un picut mai scumpisoara decat vechiul model

http://swfa.com/IOR-25-10x56-Hunting-30 ... 48802.aspx



si dintre modelele vechi au existat unele foarte-foarte apreciate, in special cele din gama de "fixe".

Partea mai proasta este ca eu inca am rezerve fata de constanta in calitate a fabricatiei. Un amic doritor s-a dus la magazia uzinei si a vrut sa ia o luneta....din 3 incercate la una nu mergea iluminarea si una avea nu stiu ce hop la un inel de comanda. A treia a mers da' nu i-a mai trebuit :lol:

Asta e si marea mea teama,inconstanta in calitate!!!
Nu innot in bani,nu-mi permit sa arunc aproape 2800 lei pe fereastra ,dar sincer mi-as fi dorit sa-mi iau una,se
pare ca daca o nimeresti te alegi cu un lucru de foarte buna calitate-basca 'made in Ro'!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde DORU-VS pe 26 Mar 2011, 19:38

Am sunat la IOR la compartimentul vanzari si am discutat cu o angajata.Am ramas stupefiat,habar nu avea despre noile produse prezentate de Violiv,in afara de ce se afla pe site-ul fabricii ea nu stia nimic.Pentru IOR noi nici nu existam!Apropo o luneta IOR 10x56 costa 503 euro fara tva.!!!
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 26 Mar 2011, 20:11

DORU-VS scrie:Am sunat la IOR la compartimentul vanzari si am discutat cu o angajata.Am ramas stupefiat,habar nu avea despre noile produse prezentate de Violiv,in afara de ce se afla pe site-ul fabricii ea nu stia nimic.Pentru IOR noi nici nu existam!Apropo o luneta IOR 10x56 costa 503 euro fara tva.!!!

Nu te speria prea tare de pret,uite cam cat costa in State:
http://cgi.ebay.com/IOR-Valdada-10x56-T ... 1c082646e8
Pe de alta parte,uite cat costa,tot in State,un Bushnell 6500 care la noi e mai scump decat IOR-ul mentionat
de tine:
http://cgi.ebay.com/Bushnell-New-Elite- ... 27b93d0ea3
IOR-ul este mult mai scump in State decat Bushnell si cei de acolo nu se prea gandesc niciun moment ca ar
putea fi la paritate din punct al performantei,asa ca pretul de la noi nu ar trebui sa te mire,lunetele IOR sunt
altceva decat echivalentul Loganului!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 27 Mar 2011, 01:02

Don scrie:
DORU-VS scrie:Am sunat la IOR la compartimentul vanzari si am discutat cu o angajata.Am ramas stupefiat,habar nu avea despre noile produse prezentate de Violiv,in afara de ce se afla pe site-ul fabricii ea nu stia nimic.Pentru IOR noi nici nu existam!Apropo o luneta IOR 10x56 costa 503 euro fara tva.!!!

Nu te speria prea tare de pret,uite cam cat costa in State:
http://cgi.ebay.com/IOR-Valdada-10x56-T ... 1c082646e8
Pe de alta parte,uite cat costa,tot in State,un Bushnell 6500 care la noi e mai scump decat IOR-ul mentionat
de tine:
http://cgi.ebay.com/Bushnell-New-Elite- ... 27b93d0ea3
IOR-ul este mult mai scump in State decat Bushnell si cei de acolo nu se prea gandesc niciun moment ca ar
putea fi la paritate din punct al performantei,asa ca pretul de la noi nu ar trebui sa te mire,lunetele IOR sunt
altceva decat echivalentul Loganului!

Scuza-ma ca revin,dar voiam sa-ti spun ca nu e de mirare nici faptul ca pentru IOR nici nu existam,piata
romaneasca pentru produse optice ceva mai rasarite calitativ este ridicol de mica,nu ar asigura supravietuirea
niciunei firme!Bataia mare este pentru prezenta pe piata din State,daca ai sa cauti niscai statistici ai sa vezi
de ce,vanzarile de astfel de produse pe piata nord-americana depasesc vanzarile combinate de pe restul
pietei mondiale astfel ca in lipsa vanzarilor pe aceasta piata nu este posibil sa asiguri proiectarea,dezvoltarea,
productia,intr-un cuvant existenta unui producator.
Lucrul reprosabil IOR este cel sesizat atat de Violiv cat si de Tranan,adica inconsecventa in asigurarea
calitatii produselor si a unor servicii de garantie si postgaratie la nivelul perioadei in care suntem,am vazut
in comentariile clientilor de peste Atlantic ca acestea sunt pe un drum bun acolo,dar asta s-ar putea datora
si presiunilor facute de Valdada,daca le lasi total pe mana romanilor nu cred ca iese mare lucru!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 27 Mar 2011, 08:09

Ultima IOR intrata in posesia mea acum aproape 1 an, o 4-14x50 cu reticul tactic iluminat din generatie de acum vreo 5 ani si pe care am "chinuit-o" moderat pe 300 wm cu ~100 cartuse a mers ieri la un test - a fost probata pret de doua cutii de cartuse pe o TRG 42 in 338 Lapua Magnum, de la 100 la 850 m trecand prin distante intermediare apoi tragand la distante aleatorii. N-a scartait deloc, a functionat cum trebe, click-urile exacte si repetitive, claritate suficienta sa se poata trage si peste 1 km cu ea.
Nu-i perfecta dar s-a dovedit perfect functionala iar pretul de 2000 lei ca achizitie s-h o face si mai "incantatoare".

O vreme pot sa stau linistit :lol:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8524
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde GeKados pe 27 Mar 2011, 13:18

La pretul pe care l-ai platit....este super afacere...
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde GeKados pe 27 Mar 2011, 13:40

Dupa cum am mai discutat cu Violiv, singurul lucru care ma deranjeaza la IOR in acest moment este faptul ca pentru o lunata de ~ 1500€ ei ofera 2 ani garantie la defectele de fabricatie si 30 ani la diferite componente. Luneta in cauza este 3,5-18X50 IL MIL/MIL si reticul SH1: http://www.ior.ro/custom_images/CATALOG%203.5-18.pdf.
Din cate am citit pe diferite forum-uri pt produsele IOR vandute in SUA ei ofera garantie pe viata si service-ul de acolo este de calitate. Am avut si o mica discutie cu cei de la serviciul comercial IOR referitoare la acest subiect unde le-am semnalat aceste inconveniente si mi-au spus ca acesta este sistemul implementat pt UE si alte tari decat SUA si ca in SUA politica de garantie a fost facuta de comun acord cu importatorul lor de acolo (Valdada) care comanda un stoc tampon pentru situatii neprevazute ,iar o data pe an returneaza la IOR produsele ce necesita reparare.
In concluzie parerea mea este ca dpdv design sunt niste lunete robuste si cu optica de calitate dar am unele urme de indoiala in ceea ce priveste lunetele vandute in Romania.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 27 Mar 2011, 13:42

violiv scrie:Ultima IOR intrata in posesia mea acum aproape 1 an, o 4-14x50 cu reticul tactic iluminat din generatie de acum vreo 5 ani si pe care am "chinuit-o" moderat pe 300 wm cu ~100 cartuse a mers ieri la un test - a fost probata pret de doua cutii de cartuse pe o TRG 42 in 338 Lapua Magnum, de la 100 la 850 m trecand prin distante intermediare apoi tragand la distante aleatorii. N-a scartait deloc, a functionat cum trebe, click-urile exacte si repetitive, claritate suficienta sa se poata trage si peste 1 km cu ea.
Nu-i perfecta dar s-a dovedit perfect functionala iar pretul de 2000 lei ca achizitie s-h o face si mai "incantatoare".

O vreme pot sa stau linistit :lol:

S-o stapanesti sanatos!Cum e reticulul la cele mai vechi,ca vad ca de cele 2010 americanii par foarte multumiti?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Anterior

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate