Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 09:30

Campanii anti vanatoare

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 25 Oct 2017, 21:33

@alabai

adica de ce sa te contrazica cineva? Ca ce zici matele mai sus, zicem si noi (tu inclus), de ani de zile.
Dar o solutie ai?!?

PS. Postarea ta cauta sa consientizeze. Asta face si forumul asta. E singurul loc unde te contrazic. Nu trebuie sa dispara deloc. Aici s-a facut educatie, s-a socializat, s-au format opinii si aici s-au evidentiat oameni deosebiti. Nu ar trebui sa dispara deloc!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde zarpli alabai pe 25 Oct 2017, 21:57

Nu ziceti voi. Sunteti doar cativa. Am citit suficient. Folosind search-ul pt ce ma interesa, m-am cracanat pe alocuri. Si da, ai dreptate, nu tot forumul ar trebui sa dispara in ceata, dar orice firma de pr care s-ar baga, ar face o selectie drastica in ce se lasa aici si ce nu. Si nu ma refer la poze, neaparat. Ma refer la multe opinii.
Solutie am: inseamna multi bani, in caz ca nu a fost clar. Si modestie mai multa. Decenta. Respect fata de lege si... discutat cu legiutorii. Lobby, in loc de: magarii. Am vazut inclusiv cum erau injurati ponta si psd-ul. Pe langa faptul ca "rezistentii" sunt niste mase de manevra ca si ecologistii, au uitat de nastase. Adu' prim-ministrii vanatori si dupa aia vezi ce se poate si ce nu se mai poate. Cum spuneam, legile se schimba. Iar din aia de macane ca nu mai pot vana ici si colo, ii invit la un exercitiu: fond privat de vanatoare. Cati bani bagi, ce preturi tre sa pui sa-ti amortizezi investitiile, ce preturi poti pune efectiv in piata. Nu prea renteaza. Cu tot cu pr, marketing si sales. Ca deh, tre' sa convingi lumea. Iar alea te costa cat produsul. Sunt multe...
Uite, ca si solutie pt unii. Te intreb eu. In cazul unei petitii pt legalizarea vanatorii cu... una din ele, nu conteaza care. Rapitoare, arc, caini. Cati vanatori inregimentati la judetene ar face efortul sa semneze si sa caute in stanga-dreapta pe altii care sa semneze!? Ioc. Atat. Suntem romani.
zarpli alabai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2017, 12:33

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde zarpli alabai pe 25 Oct 2017, 22:05

Dar pot propune si solutie clara, daca vrei. E drept, nu stiu cat de eficienta. In sensul ca nu stiu cum ar alege furnizorii. Insa daca fiecare membru ar fi de acord sa dea 100€/an pt un buget special al agvps, alocat strict dpt-elor de pr si marketing, s-ar putea schimba multe. Pt ca: vanatoarea si pescuitul, la fel ca si focul de tabara sunt chestii atavice. Eficienta ne indeamna la zootehnie si hipermarket. Nu ar fi o campanie imposibila. Ar fi doar foarte coatisitoare si contra curentului pana la un anumit punct. Iesi in gradina si fa treaba, "gen"
zarpli alabai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2017, 12:33

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde zarpli alabai pe 29 Oct 2017, 17:44

zarpli alabai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2017, 12:33

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Septimiu pe 30 Oct 2017, 11:18

Asta se intampla cand ajung prin Parlament astfel de agarici care nu sunt bagati in seama si isi gasesc tot felul de subiecte sensibile cu care sa iasa in evidenta. A mai incercat si cernea (intentionat cu c mic) si altii inaintea lui dar mai este mult pana cand un astfel de referndum o sa fie pus in practica.
Citez din articol:
"Am spus de nenumărate ori că persoanele care vânează animale, mai devreme sau mai târziu, sunt în stare să ucidă și oameni"

Pe principiul asta hai sa interzicem total armele de foc, Politie, Armata etc ca la o adica si ei sunt capabili sa ucida oameni. :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead:
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde bogus pe 30 Oct 2017, 12:41

Septimiu, Marinescu nu mai este senator de vreo 10 ani, a fost un mandat din 2004 pana in 2008, despre ce vorbim?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Septimiu pe 30 Oct 2017, 13:07

N-am nici o treaba cu politica si am vazut ca in articol scria "senatorul Marius Marinescu". Probabil ca astia odata ajunsi senatori sau deputati isi pastreaza "titlul" pe viata :D .
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 30 Oct 2017, 13:39

Doar câteva tări din lume interzic vânătoarea pe teritoriile lor, majoritatea tări din lumea a treia de prin Africa.
Din punct de vedere economic, social și cultural, am involuat ajungând la sfârșitul listei care cuprinde tări din lumea a doua. Mai au să interzică vânătoarea și ne aliniem liniștiți tărilor din lumea a treia.
În toate tările civilizate vânătoarea reprezintă o parte a culturii și istoriei, doar la noi tâmpiții pământului militează pentru interzicerea vânătorii. Dacă tot suntem dobitocii continentului și bătaia de joc a străinilor, hai să fim idioți până la capăt, să stim și noi o treabă.
Exemplarul acesta numit Marinescu cred că a coborât recent de prin baobabii din Africa și are tendințe din acestea anormale. Cred că a fost alergat cu sulițe de către boșimani și a rămas cu sechele. :evil:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde pipabh pe 30 Oct 2017, 14:07

Din pacate, ffff mult in cadrul societatii strica presa!
Indiferent ca vrem sau nu infuenteaza fff mult. In momentul in care "stirile de la 5" sunt printre cele mai urmarite din tara ce mai putem spune?
Avem libertatea de expimare dar nu avem bunul simt in exprimare!
Pana la urma eu cred ca va fi ceva de genul: "caravana trece, cainii latra".
Eu tot astept sa iasa cineva in fata presi "cu c..." si din partea vanatorilor si tot nu mai iese! :D
Pana la urma poate infiintam o fundatie a noastra a vanatorilor. Dupa care ne tanguim peste tot si oriunde ca vad ca tine!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde jon2004 pe 09 Noi 2017, 09:10

pipabh scrie:Indiferent ca vrem sau nu infuenteaza fff mult. In momentul in care "stirile de la 5" sunt printre cele mai urmarite din tara ce mai putem spune?
..


Nu este relevant pentru subiectul in discutie , dar sa stii ca ”stirile de la ora 5 ” nu au fost inventate de romani sau pentru romani . Acest gen de stiri fac audienta in toata lumea unde specia umana are acces la canale media .
Am mentionat acest lucru doar pentru faptul ca observ o tendinta de a crede ca toate lucrurile rele se intampla doar in Romania . Gresit .

PS. Eram intr-un mic port dintr-o tara vest europeana si printre barci era o mizerie de nedescris : pet-uri , cutii de bere , ambalaje de plastic etc . Daca as fi postat o poza cu acea mizerie , 99% dintre cei care ar fi vazut-o , ar fi spus ca este de undeva din Romania . Pentru ca noi credem ca tot ce este rau se gaseste doar Aici .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 09 Noi 2017, 19:18

Da, ai dreptate. Întreaga Europă tinde să derapeze de pe asfalt și să intre în mocirlă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde pipabh pe 10 Noi 2017, 09:31

jon2004 scrie:
pipabh scrie:Indiferent ca vrem sau nu infuenteaza fff mult. In momentul in care "stirile de la 5" sunt printre cele mai urmarite din tara ce mai putem spune?
..


Nu este relevant pentru subiectul in discutie , dar sa stii ca ”stirile de la ora 5 ” nu au fost inventate de romani sau pentru romani . Acest gen de stiri fac audienta in toata lumea unde specia umana are acces la canale media .
Am mentionat acest lucru doar pentru faptul ca observ o tendinta de a crede ca toate lucrurile rele se intampla doar in Romania . Gresit .

PS. Eram intr-un mic port dintr-o tara vest europeana si printre barci era o mizerie de nedescris : pet-uri , cutii de bere , ambalaje de plastic etc . Daca as fi postat o poza cu acea mizerie , 99% dintre cei care ar fi vazut-o , ar fi spus ca este de undeva din Romania . Pentru ca noi credem ca tot ce este rau se gaseste doar Aici .

Unde? In care tari, in care lume?
Este drept ca odata cu "babilonizarea" Europei te astepti la asa ceva!
Dar !!! Noi mai avem pana intram si pana atunci ce promovam?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde CTB pe 20 Noi 2017, 22:10

Cu riscul de a deschide iar polemici nu pot să nu constat că există „vânători” și „asociații” ce parcă nu știu pe ce lume trăiesc!
https://www.agerpres.ro/mediu/2017/10/13/societatea-ornitologica-din-romania-cetateni-italieni-au-fost-prinsi-cu-bagajele-pline-de-pasari-braconate-14-10-44
Și riscul este ca opinia publică să generalizeze.

Bonus și filmul de la vama maghiară (pentru că ei au fost cei care au descoperit păsările)
https://www.facebook.com/NAVprofil/videos/vb.130498477033073/1518614371554803/?type=2&theater
12/76, .308Win, 12/70, 8×68mm S
CTB
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2014, 13:14

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 21 Noi 2017, 09:06

Ehe... dupa mai bine de o luna ai vazut si dumneata.
Stai linistit, o ancheta se face si vinovatii vor plati.
Dar nu pot sa nu remarc ca, desi stagiar, te framanta mai mult aspectele negative decat sa inveti ce e vanatoarea si cu ce se mananca ea.
Trollam sau invatam de la altii ceea ce trebuie sa stim pentru examen?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Krieghoff pe 05 Dec 2017, 12:51

Daca dati un simplu search pe google "vanatorul" vedeti ce apare ca si prim articol gasit
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde the_mav pe 05 Dec 2017, 13:03

nope... aia se numesc bani investiti in promovare online ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Krieghoff pe 05 Dec 2017, 13:56

Stiu mav, din pacate au bani multi de cheltuit. Stiu ca se platesc sume frumoase sa apari in top cautari, dar sa apari primul...
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde the_mav pe 05 Dec 2017, 14:23

Krieghoff scrie:Stiu mav, din pacate au bani multi de cheltuit. Stiu ca se platesc sume frumoase sa apari in top cautari, dar sa apari primul...

simplu: se platesc sume SI mai frumoase :D :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 06 Dec 2017, 08:54

Depinde de cel care face căutarea. La mine ca prim site apare chiar forumul vînătorul.ro/public/forum, apoi este urmat de către site-ul vînătorul.ro în ansamblu. Nu este o regulă să apară un anumit site, totul depinde de stilul de navigare on-line și cele mai vizitate site-uri pentru fiecare utilizator în parte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Septimiu pe 06 Dec 2017, 09:33

La fel si in cazul meu. Incearca sa stergi istoricul de navigare si verifica din nou.
Oricum, chiar daca va apare wwf.ro, va recomand sa nu accesati pagina pentru a nu face trafic inutil pe acel site.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Azmodan pe 22 Noi 2018, 17:21

https://www.gunsweek.com/en/ammunition/ ... ban-europe

directiva europeana cu implicatii anti-vanatoare
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Anterior

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron
Publicitate