Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 04:55

A.C. pest control

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: A.C. pest control

Mesajde bogdan187 pe 03 Dec 2011, 00:25

Concluzia: chiar daca nu este legal , cred ca fiecare mai executa cu a.c. cate o corvida cand are ocazia :evil:
Parerea mea este sa nu mai faceti asta deoarece, poate se va produce un dezechilibru ecologic si atat iepurii cat si fazanii impreuna cu alte specii de vanat mic se vor inmulti peste masura si o sa trebuiasca sa fie marite cotele de recoltare 8) (Doamne Ajuta!!!!) si vanatorii sa fie nevoiti sa impuste mai multe piese , lucru care este foarte neplacut fiecaruia dintre noi , o adevarat drama , tinand cont ca suntem asa....mai milosi :lol:

Sanatate,
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: A.C. pest control

Mesajde teuton pe 03 Dec 2011, 19:17

sunt greu de transportat :mrgreen:
azi decat o cioara.. dar ma antrenez!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde cyp pe 06 Ian 2012, 17:11

eu zic sa nu mai inrautatim legea mai mult decat este.acceptati ca se braconeaza in ambele tabere ac sau vanatori cu acte in regula.eu sunt vanator dar am avut innainte de a devenii vanator ac si am si acum chiar 2 si nu ma laud ca NU am impuscat gugustiucul pe sarma sau sobolanul din pod care uneori s-a transformat in cate un jder curios ce ma privea de la cate un colt al acoperisului cu speranta ca v-a ajunge prin cuibarele gainilor fara sa faca cunostinta cu greul 6.35 sau stiu eu ce caine hoinar care facea numai stricaciuni prin gospodarii si chiar niste vulpite sirete care depaseau limitele fondului de vanatoare in care nici pe departe nu se facuse combatere .....
eu cred ca cel mai bine ar fi sa mai reducem din taxa de membru vanator care este mare si drept urmare sufera vanatul pentru ca romanu trebuie sa isi scoata investitia plus ca autorizatiile sunt piperate pina la dumnezeu.avind taxe mai mici ac-istii se vor transforma in vanatori cu cotizatii la zi si cu mai mult respect fata de vanat. si sa o luam pe a dreapta unde este diferenta intre a impusca un fazan cu ac sau cu o lisa?ala din spatele lisei a dat o spaga umflata ca sa treaca examinarea aia naspa?.....si ala cu ac a umblat o gramada ca sa isi ia pusculita mult visata care il aduce cu un pas,mic cei drept,mai aproape de pasiunea aia pe care o cunoastem toti de pe forum.
bietul fazan ajunge oricum la cuptor impanat bine cu de toate bunatatile.deci : hai sa nu facem vanatoarea un sport pentru bogatani si o sa vedeti ca ac-istii braconieri vor disparea. cat despre pest-control e recomandat ac-ul cum era recomandat .22 lr care din frica unor umflati carora nu le mai ajungea vanatul pe masa s-au gandit ca ar fi bine sa il scoata din uz ca zic ei se braconeaza cu el.gresit si din greselile astea sufera numai si numai vanatul.eu cred ca ar trebuii sa ne gandim la pest-control ceva mai des mai ales noi vanatorii pt ca in foarte multe fonduri de vanatoare este depasita situatia si ESTE ADEVARAT CA NU MAI STRICA NIMENI UN CARTUS PENTRU COMBATERE. sa ne vedem varful nasului stimati colegi si sa ii lasam si pe cei cu ac sa ni se alature intr-o oarecare masura ca cu siguranta nu vor face mai mult rau decat fac acum.
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: A.C. pest control

Mesajde cyp pe 06 Ian 2012, 19:40

AVETI AICI UN PEST CONTROL ADEVARAT DE LUAT IN SEAMA




http://www.youtube.com/watch?v=7LyVFS6C ... re=related
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: A.C. pest control

Mesajde chriss_hunter29 pe 06 Ian 2012, 19:57

deci impuscam porumbei si rozatoare si vream sa ne numim vanatori :(
....eu sunt unul dintre cei care strica multe cartuse pentru combatere...si sunt convins ca sunt multi ca mine...hai sa nu ridicam tonul atunci cand nu este cazul
cyp scrie:AVETI AICI UN PEST CONTROL ADEVARAT DE LUAT IN SEAMA




http://www.youtube.com/watch?v=7LyVFS6C ... re=related
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde cyp pe 06 Ian 2012, 21:37

chriss_hunter29 scrie:deci impuscam porumbei si rozatoare si vream sa ne numim vanatori :(
....eu sunt unul dintre cei care strica multe cartuse pentru combatere...si sunt convins ca sunt multi ca mine...hai sa nu ridicam tonul atunci cand nu este cazul
cyp scrie:AVETI AICI UN PEST CONTROL ADEVARAT DE LUAT IN SEAMA




http://www.youtube.com/watch?v=7LyVFS6C ... re=related
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: A.C. pest control

Mesajde cyp pe 06 Ian 2012, 22:14

TE CREDEM PE CUVANT ATATA TIMP CAT NU TE VEDEM.CE SA ZIC? ESTI VANATOR CA TE-AI NASCUT CU SUFLET DE VANATOR SAU PENTRU CA POSIBILITATEA MATERIALA TI-A PERMIS UN SPORT ALTFEL DECAT TENISUL?[ASTA FARA SUPARARE] STII CATI OAMENI IN VARSTA,TRECUTI DE 60 DE ANI(RESPECT PENTRU EI) CU O VECHIME DE PESTE 35-40 DE ANI DE COTIZATII PLATITE AN DE AN CATRE FILIALA DE VANATOARE NU SI-AU MAI PERMIS SA PLATEASCA TAXELE DE MEMBRU SI AU TREBUIT SA SE LASE DE VANATOARE? NU STII,SUNT ABSOLUT SIGUR.AICI INTERVINE UN PARLIT DE AC CU CARE BIETII OAMENI ISI MAI ALINA SUFERINTA IMPUSCAND E DREPT OARECUM ILEGAL CATE O PASARE POATE DAUNATOARE SAU UN AMARAT DE URECHEAT CARE S-A APROPIAT MAI MULT DECAT AR FI TREBUIT DE GRADINA.PUNETI-VA TOTI INTR-O SITUATIE ASEMANATOARE SI O SA VEDETI CA MAINE O SA FIE LEGALIZAT PEST CONTROLUL CU ARME CU AER COMPRIMAT.NU TE INTELEG DE CE NU SE POATE IMPUSCA UN SOBOLAN SAU O COTOFANA CU AER COMPRIMAT? DOAR PENTRU CA NOI VANATORII VESTITI AI TUTUROR TIMPURILOR PLATIM TAXA AIA CARE II AJUTA PE BORTOSII AIA SA STEA LA BIROU SAU SUS IN STAND SI SA IMPUSTE CA NESIMTITII? TAXA AIA NU TE FACE VANATOR,O ARMA DE SUTE DE MILIOANE NU TE FACE VANATOR,TREBUIE SA TE NASTI VANATOR SI ATUNCI AI SA INTELEGI CU CE SE MANANCA VANATOAREA ADEVARATA.
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: A.C. pest control

Mesajde chriss_hunter29 pe 06 Ian 2012, 22:33

:idea: caps lock inseamna ca ridici tonul
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde chriss_hunter29 pe 06 Ian 2012, 22:43

p.s.
la tenis de camp am ajuns si in finala pe tara la amatori la sfarsitul clasei a 12-a :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde chriss_hunter29 pe 06 Ian 2012, 23:37

un sobolan sau o cotofana nu poate fi impuscata cu aer comprimat pentru ca pui in pericol viata altor oameni din comunitate...de aia trebuie sa inveti ..sa dai examen..si sa treci examenul de vanator...atunci cand ai promovat pe bune .. sunt sigur ca nu mai dai la gugu prin curte,..la jderi,vulpi si alte alea....
...atunci mergi afara din comunitate :D si te confrunti cu realitatea :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde cyp pe 07 Ian 2012, 11:03

merg la vanatoare de 20 de ani :lol: si slava domnului am avut destule confruntari cu realitatea asta de care zici. :D iar in jurul casei e recomandat un ac ca doar nu m-oi apuca sa dau cu lisa de 12 sau cu 30.06 pe acoperisul cotetului cu porumbei doar ca am dat examen si l-am promovat ''pe bune''
.eu zic da pentru pest control cu ac ....ca in tarile civilizate cu o fauna foarte bine administrata si cu terenuri de o bonitate extraordinara.
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: A.C. pest control

Mesajde sevenspw1 pe 24 Ian 2012, 08:00

Parerea mea este ca ar fi foarte buna legea asta. Daca va se practica in US, Anglia etc cu succes ..de ce trebuie noi sa reinventam roata? Numai in Romania gasesc masina ingropata de gainatz de gugustiuc, daca o las sub vreun pom. In Germania nu gasesti unul, peste tot sunt pusi tepi, fiind considerati cei mai mari daunatori .Am lasat masina in Munchen 2 saptamani sub pomi, cand am luat -o , nu era un gainatz pe ea. Daca o lasi in Romania 1 luna deja o gaureste gainatzul de gugustiuc . Cioriile distrug aproape tot vanatul mic ( oua fazani, pui de iepuri ) ce sa mai zic de culturiile oameniilor. PEST CONTROL este o lege foarte inteligenta, shi toata lumea are de castigat.

1.AC userii au de castigat la capitolul FUN
2. Vanatorii au de castigat , mai mult vanat pentru ei ( mai putin daunatori/ corbi ,ciori)
3. Agricultorii au de castigat ( mai putin daunatori)
4. Orasele au de castigat ( mai curate ) . Gainatzul e foarte acid, poate gaurii tabla masinii daca e lasat ceva timp. S -a gandit cineva cum se impaca acoperisul de pe casa ( de tabla ) cu gainatzul?:)
In US gugustiucul face cele mai mari distrugeri materiale, finnd considerat daunatorul no 1.

Mai spunetzi shi voi...shi partziile negative, ca eu nu am gasit nici una.
sevenspw1
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2012, 07:39

Re: A.C. pest control

Mesajde sevenspw1 pe 24 Ian 2012, 08:43

http://www.youtube.com/watch?v=f0XALATF ... ure=relmfu

Uitazi ce frumoasa e combaterea cu AC / Pest control.
sevenspw1
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Ian 2012, 07:39

Re: A.C. pest control

Mesajde madalin122582 pe 15 Feb 2012, 20:37

Am gasit o noua intrebuintare al A.C.-ului

Imagine

Adica spargerea ghetarilor la care nu ajung. Spectaculos...
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: A.C. pest control

Mesajde GeKados pe 15 Feb 2012, 21:24

Si, da rezultate??
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: A.C. pest control

Mesajde madalin122582 pe 15 Feb 2012, 21:46

Super. Sa vezi ce spectaculos se sparg gheturile..mai ales cu Pro Magnum
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: A.C. pest control

Mesajde cyp pe 22 Feb 2012, 00:36

asta e stiuta de mult :D
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: A.C. pest control

Mesajde teuton pe 22 Aug 2012, 07:31

intrebare: este permis de lege trasul cu ac-ul pe proprietatea personala ingradita? dar daca se afla in intravilan? daca da, care lege face referire la asta?
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde Vrajitoru pe 22 Aug 2012, 10:57

Legea armelor si munitiilor (295/2004)?
art. 64 alin 4.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: A.C. pest control

Mesajde teuton pe 24 Aug 2012, 07:43

multumesc, domnule vrajitor!
in legea 295/iunie 2004 nu am gasit nimic, dar, asa cum ai zis si tu, legea 117/15.06.2011 care modifica si completeaza legea 295, la art 64, alin 4 spune exact ceea ce cautam.
merci inca o data!
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde Vrajitoru pe 24 Aug 2012, 08:35

In virtutea acelui articol trag in gradina casei de la tara ca disperatu'.
In vara trecuta (considerand doar weekendurile) am tras cam 5 cutii de peleturi.
Se pare ca AC cu luneta e o metoda foarte ieftina sa iti faci mana pentru carabina. Si soun asta din experienta. La inceput abia loveam conservele la 20 m din picioare sprijinit, iar dupa o vara trageam la fundul conservei de la 30 m din picioare, nesprijinit cu o rata de succes de 95%. Iar prima data cand am tras cu o carabina (30.06) am lovit la 5 cm de centru la 87 m din pozitia sezut cu arma sprijinita pe mana, cu cotul pe masa. Dupa inca vreo luna am tras iar la 100 m din picioare, nesprijinit si am tras cam la 5 cm de talerul folosit ca tinta. Deci e bun AC pentru formarea deprinderilor de tragator prin luneta. Si inca ceva: am invatat sa trag cu amandoi ochii deschisi. Eu zic ca AC este foarte bun ca sa iti faci mana si ca sa te distrezi o dupa-masa in gradina fara sa ai costuri astronomice.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: A.C. pest control

Mesajde teuton pe 24 Aug 2012, 15:05

din pacate nu am atat timp cat mi-as dori eu sa trag cu ac-ul :(
nu mai spun ca, tragand in curtea casei, un vecin binevoitor m-a reclamat si acum am pusca pe la politie " pentru cercetari". stiam ca legal am voie, dar nu citisem articolul de lege sa vad exact cum suna.
ce calibru ai? ce marca?
sper sa se legalizeze pest controlul intr-un final.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde Vrajitoru pe 24 Aug 2012, 15:46

Gamo CFX cal. 5,5.
Ideea e ca eu nu trag la mine in curte.
Trag in gradina casei de la tara si nu la animale - in afara unei jumatati de pui semicongelat pe care l-am pus ca tinta, la 50 m, ca sa vad puterea de penetrare a peletului. Nici un pelet nu a ramas in pui. Toate au trecut prin el, indiferent daca au intalnit numai carne sau si os. Si pe urma l-am aruncat in oala cu supa. Asa am mancat pui impuscat de mine (atentie: impuscat, nu omorat).
Trag la tinte fixe (conserve de toate felurile) sau mobile (conserva atarnata de un fir pe care o balansez).
Vreau sa iti spun ca e extrem de periculoasa arma din cauza ricoseurilor. Am tras la 15 m in tinta de hartie pusa pe o scandura de stejar. Scandura era deja plina de peleturi infipte in ea. La un moment dat unu' dintre el a ricosat (probabil ca scandura nu era chiar verticala si a plecat din ricoseu in sus) si s-a intors inapoi a lovit un copac care era langa mine si pe urma m-a lovit pe mine in buza. Nu avea nici putere, nici viteza dar l-am simtit cand a lovit. Probabil ca cazand de sus, a accelerat (gravitatia, bat-o vina) si asa a mai avut destula viteza ca sa ma atinga dupa ce a lovit copacul. Si a fost ricoseu pentru ca l-am auzit fluierand in aer.
Deci daca la 50 de m trece prin jumatate de pui semicongelat (tinteam cam 10 cm deasupra lui) imi dau seama ca ... numai arma neletala nu e. Si nu am modificat pusca in nici un fel. E in limitele admise de lege (viteza maxima admisa la gura tevii).
Cele mai faine sunt primele 2-3 peleturi trase dupa ce am curatat arma. Ca uleiul ala am impresia ca ia foc pentru ca iese un fuior de fum dupa ce tragi. Zici ca e de'adevaratelea. ;)
Luneta in schimb e jale. O ieftinatura de la Gamo care se deregleaza destul de des. Dar pentru a face antrenament la conserve merge.
Si chiar daca se legalizeaza pest controlul cu AC va fi autorizat numai pentru vanatori. Nu pentru toti posesorii. De ce? Pentru ca devenind vanator esti obligat sa stii ceva si despre specii, inmultire, perioade de vanatoare, natura si altele de genul asta. Ca sa detii un AC nu ai nevoie sa stii toate astea. Dar pentru a ucide un animal, o fiinta vie, trebuie macar sa stii ceva despre ea. Este de bun simt lucrul asta. Altfel nu poti fi numit decat un ucigas cu sange rece.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: A.C. pest control

Mesajde madalin122582 pe 24 Aug 2012, 15:55

Vrajitoru scrie:pe urma l-am aruncat in oala cu supa. Asa am mancat pui impuscat de mine

Faci misto? :roll:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: A.C. pest control

Mesajde teuton pe 24 Aug 2012, 15:59

eu nu am luneta inca, prefer sa trag pe catare, dar si asta e destul de prost facuta, se tot desface un surubel si se deregleaza mereu
interesanta ideea ta cu puiul :lol:
zi-mi si mie cu ce o curati, eu nu am curatat-o niciodata
nici eu nu trag in tinte vii cu toate ca am luat o cotofana la un moment dat si vreo doua ciori. nu are rost sa-mi fac singur probleme.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde teuton pe 24 Aug 2012, 16:02

ideal ar fi sa se legalizeze si sa poti lua autorizatie ca pentru orice vanatoare.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: A.C. pest control

Mesajde GeKados pe 25 Aug 2012, 11:24

@ Vrajitoru, eu tot un CFX in cal 5,5 mm am si pana pe la finalul anului trecut l-am "rupt" la conserve, pet-uri, cutii de bere sau chiar tinte A4. In schimb anul acesta am lasat-o moale de tot, cred ca am tras doar vreo 3 cutii pana acum. Oricum,e o arma foarte precisa!
Eu am incercat-o si la distante mai mari in zilele fara vant si binenteles tras din pozitia culcat cu arma sprijinita pe saculeti cu nisip si cu o proportie a loviturilor in tinta de aproximativ 85% utilizand gamo pro hunter. La 110m trece printr-un perete al unui bidon ulei de motor il perforeaza si pe celalat dar nu reuseste sa treaca.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: A.C. pest control

Mesajde Vrajitoru pe 27 Aug 2012, 08:34

madalin122582 scrie:
Vrajitoru scrie:pe urma l-am aruncat in oala cu supa. Asa am mancat pui impuscat de mine

Faci misto? :roll:

Nope ;). Asa-i ca sunt tare? Si era si gata ciupilit de pene (dinainte sa fie impuscat). S-a dezbracat singur ca stia deja ce il asteapta. :)
teuton scrie:...
zi-mi si mie cu ce o curati, eu nu am curatat-o niciodata
...

Am cumparat un kit de curatare pentru 22 LR si e perfect. Si ulei normal de arma.
GeKados scrie:...
Eu am incercat-o si la distante mai mari in zilele fara vant si binenteles tras din pozitia culcat cu arma sprijinita pe saculeti cu nisip si cu o proportie a loviturilor in tinta de aproximativ 85% utilizand gamo pro hunter. La 110m trece printr-un perete al unui bidon ulei de motor il perforeaza si pe celalat dar nu reuseste sa treaca.

Eu nu m-am intins la asa distanta. Caderea e destul de mare si nu e nici o distractie sa tragi la 30 cm deasupra tintei.
Mi se pare la fel de nenatural ca atunci cand tragi la talere la 2 metri in fata talerului.
Eu ma straduiesc sa trag cat mai mult din picioare nesprijinit, pentru ca asta e pozitia la vanatoare la goana, sau in picioare sprijinit. Din pozitia culcat cred ca se trage foarte rar la vanatoare.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: A.C. pest control

Mesajde madalin122582 pe 27 Aug 2012, 08:43

Vrajitoru scrie:Din pozitia culcat cred ca se trage foarte rar la vanatoare.

Ba se trage si din culcat :wink:

Da' toata lumea are CFX? Citind topicul asta mi s-a facut si mie dor de o sesiune de tragere cu CFX-ul. Sambata am gaurit niste dovleci de la vre-o 30 de metri. De fiecare data raman impresionat de puterea de penetrare a peletilor. Am tras cu Gamo ProHunter
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: A.C. pest control

Mesajde GeKados pe 27 Aug 2012, 14:31

Ai dreptate, nu este o placere sa ratezi dar este o mare placere cand lovesti tinta, mai ales daca o lovesti constant la acea distanta. Vanatoreste trag si in poligon la talere sau cu carabina dar de ce sa nu incerc si altceva de genul tragerii din pozitia culcat, mai ales ca este foarte ieftin.

Madalin, sunt de acord cu tine, in urma acestui topic parca iti vine pofta de tras cu AC-ul. Zilele acestea voi face o mica "sedinta" la niste cutii de bere.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate