Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mai 2024, 05:15

CAINII VAGABONZI

Subiect dedicat combaterilor organizate sau in grup restrins la principalii daunatori ai vanatului in extra sezon . Acces la autorizatii , probleme , etc .

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 18 Mai 2011, 10:21

negclaema scrie:Lege nr. 407/2006 Versiune consolidata la data de 03/12/2010

Art. 19
(3) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără restricţii şi fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune.
(4) Pisicile şi câinii care sunt în situaţia prevăzută la alin. (3) se împuşcă de către personalul de specialitate al gestionarului fondului cinegetic sau de vânători, cu ocazia acţiunilor organizate în acest scop, la care participă şi personal de specialitate al gestionarului sau cu ocazia vânătorilor organizate.

atentie la punctul 4 ...e interpretabil !


Stiu unde bati dar nu este nimic interpretabil.Mai clar nici ca se poate.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 19 Mai 2011, 18:57

negclaema scrie:Lege nr. 407/2006 Versiune consolidata la data de 03/12/2010

Art. 19
(3) Pisicile şi câinii sălbăticiţi sau hoinari găsiţi pe suprafeţele fondurilor cinegetice se împuşcă fără restricţii şi fără obligarea la despăgubiri, iar fapta nu constituie infracţiune


q.e.d. :mrgreen:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde radu pe 19 Mai 2011, 20:28

Pisicile si ciinii salbaticiti(e) sau hoinari(e) nu constituie specii de vinat si ca atare nu se trec in autorizatie.De asemenea nu se aplica nici prevederile L 205/2004 ,intrucit animalele fara stapin nu fac obiectul legii.

ORDIN nr.353 din 4 iunie 2008
al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale pentru aprobarea Regulamentului privind autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii

........
Art. 17
(1)Pisicile si câinii salbaticiti sau hoinari se pot împusca fara autorizatie de vânatoare de catre personalul cu atributii de paza si ocrotire a vânatului de pe fondul de vânatoare respectiv ori de personalul tehnic de specialitate împuternicit al gestionarului fondurilor de vânatoare, în baza atributiilor de serviciu.
(2)Pisicile si câinii salbaticiti sau hoinari se pot împusca de catre vânatori cu ocazia actiunilor de vânatoare organizate la diferite specii de fauna de interes cinegetic.

.......
Ordin nr. 523/2008 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 205/2004 privind protectia animalelor
Capitolul I - Dispozitii generale

Art. 1
(1) Prezentele norme metodologice reglementeaza masurile necesare in vederea asigurarii conditiilor de bunastare si protectie a animalelor.
(2) Prezentele norme metodologice se aplica pentru urmatoarele categorii de animale:
a) animale de interes economic;
b) animale de companie;
c) animale salbatice;
d) animale utilizate in scopuri experimentale sau in alte scopuri stiintifice.

Art. 2
In sensul prezentelor norme metodologice, termenii si sintagmele de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) animale de interes economic - animalele crescute in scopul obtinerii diferitelor produse de origine animala, precum alimente, lana, piele si blana, inclusiv animalele destinate a fi utilizate in scopuri economice;
b) animale de companie - animalele, astfel cum sunt definite in Legea nr. 60/2004 privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003;
c) animale salbatice - toate animalele, exceptandu-le pe cele domestice si pe cele de companie;
d) animale utilizate in scopuri experimentale sau in alte scopuri stiintifice - animalele folosite sau destinate a fi folosite in scop experimental.

Lege nr. 60 din 24/03/2004 (Lege 60/2004)
privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003


Convenţia Europeană pentru Protecţia Animalelor de Companie

Art. 1 – Definiţii
(1) În termenii prezentei convenţii înţelegem prin animal de companie orice animal deţinut sau destinat a fi deţinut de către om, în special pe lângă casă, pentru agrement sau companie.
…..
(5) Înţelegem prin animal fără stăpân orice animal de companie care, fie nu are adăpost, fie se găseşte în afara proprietăţii stăpânului său sau a deţinătorului său şi care nu este sub controlul ori supravegherea directă a nici unui proprietar sau deţinător.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 19 Mai 2011, 21:32

:mrgreen: :mrgreen: mai baieti...ideea este in felul urmator...vrem sa facem combatere sau nu?...ce atata dezbatere...cainele hoinar se impusca in teren.asta stie tot vanatorul,pe autorizatia in grup restrans ..se trece caine hoinar pentru ca asta este singura metoda legala pt combatere!!!...... :mrgreen: ...nu a spus nimeni ca acest hulit caine hoinar este o specie de interes vanatoresc...stie insa toata lumea ca este un rapitor de temut...mai vin si romanasii desteptzi cu ogarii lor de mii de euro si tabloul este complet......pana la urma pozitia mea este simpla...eu nu iert cainii in teren,,,fie ei hoinari sau ogari......daca voi avetzi placere sa ma contraziceti...treaba voastra...eu o sa continui sa sustin ceea ce este logik.!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mai 2011, 22:46

Chriss, cainele hoinar nu se trece pe autorizatia de vanatoare. Am deschis discutia pe aceasta tema si cu cei de la AVPS . Raspunsul lor: nu trecem hoinar pe autorizatie, pentru ca nu este legal. Acesta se impusca de catre personalul cu atributii de paza. Vanatorii il pot da jos cu ocazia actiunilor de vanatoare la speciile de interes cinegetic. Cam asta este.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5691
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 19 Mai 2011, 23:53

ok...no comment.....cand trecem pe langa un caine hoinar trebuie sa sunam la 112....promit sa revin cu toata documentatia in cauza
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 20 Mai 2011, 00:10

uff..vanatorii il pot da jos la alte specii.....pai cum ?...daca nu este trecut pe autorizatie???......o sa inchei subiectul!!!@
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde chriss_hunter29 pe 03 Aug 2011, 23:25

uf..postul aste este de prea mult timp aici...ceea ce conteaza este faptul ca o sa continui sa protejez vanatul...daca voi gasitzi tot felul de motive sa protejatzi cainii ...treaba voastra...!!!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde miu_ionut pe 17 Iun 2012, 22:39

poate sa-mi spuna cineva un sfat ,am impuscat un caine in afara satului,era cainele meu era bolnav de turbare,iar cineva a sunat la politie si au venit sio mi-au luat arma si permisul,nu aveam autorizatie,mi se poate anula permisul de arma?
miu_ionut
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2012, 17:29

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde yoghi pe 17 Iun 2012, 22:54

faptul ca nu aveai autorizatie complica lucrurile tare si daca era turbat ar fi trebuit sa suni medicul veterinar din sat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3764
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Ghinda pe 18 Iun 2012, 07:40

Cam nasol momentul!

La una din iesirile dupa caprior, am plesnit un caine, mare animalul. Cum am oprit masina a luat la trap. Dar a pus botul la fluieraturi si si-a luat un hamerhead.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde scirocco pe 18 Iun 2012, 08:45

Da,cu mentiunea, nu lipsita de temei, ca tu ai AVUT autorizatie pentru iesit in teren si in plus nu te-a vazut nimeni iar el NU a avut autorizatie.Cred ca in ajutorul lui, ar fi de folos marturia medicului veterinar si daca mai este posibil, sa se faca recoltari de probe din animal pentru a dovedi pericolul raspandirii rabiei. Circumstantial dar totusi...
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde baikalrussia27 pe 18 Iun 2012, 23:42

E nasol.Chiar si cu marturia doctorului e in dunga rau de tot.Poate totusi te invarti de o autorizatie la rapitoare in ziua respectiva si se mai schimba problema :wink: Oricum arma sta cateva luni la Garcea chit ca vrei sau nu.Doar cu scandal si cu ceva plangeri penale se rezolva mai repede.Sper ca nu ai semnat ceva,cumva ....ca atunci e groasa rau.Numai bine.
Caci nu e pe lume placere mai mare.
baikalrussia27
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iun 2012, 22:15

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde traian72 pe 19 Iun 2012, 12:33

Toata consideratia fata de cele scrise de colegul Radu dar pana una alta, unii- sa-i ia :twisted: :twisted: au avut grija sa insereze in continutul L 205 un art.
L 9/2008 care modifica L205/2004, la art. 6 alin.2 interzice "omorarea animalelor, cu intentie" , acesta fiind sanctionat de art. 23 alin.1 lit. c cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda penala de la 1.000 la 10.000.
Asa fiind tot am tavalit 24 sezonul trecut si voi continua pana se aproba o lege favorabila noua privind eutanasierea.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 19 Iun 2012, 12:42

traian72 scrie:Toata consideratia fata de cele scrise de colegul Radu dar pana una alta, unii- sa-i ia :twisted: :twisted: au avut grija sa insereze in continutul L 205 un art.
L 9/2008 care modifica L205/2004, la art. 6 alin.2 interzice "omorarea animalelor, cu intentie" , acesta fiind sanctionat de art. 23 alin.1 lit. c cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda penala de la 1.000 la 10.000.
Asa fiind tot am tavalit 24 sezonul trecut si voi continua pana se aproba o lege favorabila noua privind eutanasierea.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Foarte tare faza asta.
In cazul asta o sa faca din Roamnia o mare puscarie in care o sa fie bagati toti taranii care taie gaini,porci,vitei,etc.
Cot la cot cu cei din abatoare.
Normal ca si vanatorii, ca doar nu te duci la rate cu intentia de a le prinde si ocroti in voliera.
P.S.
Tara de cacat cu legi care se scuipa una pe alta.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde radu pe 19 Iun 2012, 15:42

In sensul celor aratate mai sus, ciinele hoinar NU face obiectul L205/2004. In terenul de vinatoare i se aplica prevederile L 407/2006. Conditia definitorie este respectarea CUMULATIVA a tuturor cerintelor mentionate in lege. In 99,9% din cazuri problemele legale au aparut ca urmare a nerespectarii uneia din aceste cerinte.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde vanatorul dibaci pe 27 Iun 2012, 16:21

Mare atentie -la ce trageti si unde trageti -
Raman uimit de cate indemnuri la lupta vad aici pe forum dar nu se spune si reversul medaliei -cu ce se poate intampla daca faci treaba asta dupa ureche.
Mai mult vad ca chiar aici posteaza cativa care au cam tras ponoase si au avut dreptul suspendat tot dupa voinicii din acestea .(ar trebuie sa ne si povesteasca cate au tras dupa )
Nu este joaca !!! -in ultima perioada ff multi clienti sau prieteni de ai mei au ramas fara arme si cu dosare penale pe rol -cu autorizatie de combatere in buzunar dar pe care nu se regasea si cainele hoinar.... :evil:
In ultima perioada a devenit fobie focul de arma -asa ca daca nu sunteti acoperiti de lege si mai ales de documente cumpaniti bine ceea ce faceti-altfel foarte rapid ramaneti fara arma dar..cu un dosarel penal de toata frumusetea.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 27 Iun 2012, 17:49

vanatorul dibaci scrie:Nu este joaca !!! -in ultima perioada ff multi clienti sau prieteni de ai mei au ramas fara arme si cu dosare penale pe rol -cu autorizatie de combatere in buzunar dar pe care nu se regasea si cainele hoinar.... :evil:

Tocmai tu Dane,de la care aveam oarece pretentii... :(
Cum poate un gestionar sa scrie pe o autorizatie ceva ce nu este spacie de vanat si nu se regaseste in cota de recolta aprobata ??
Sa scrie si pisici slabaticite ?? Da' tigru bengalez ?
Ai uitat ori nu mai tii minte art.17 din 353 ??
Art. 17
(1)Pisicile si câinii salbaticiti sau hoinari se pot împusca fara autorizatie de vânatoare de catre personalul cu atributii de paza si ocrotire a vânatului de pe fondul de vânatoare respectiv ori de personalul tehnic de specialitate împuternicit al gestionarului fondurilor de vânatoare, în baza atributiilor de serviciu.
(2)Pisicile si câinii salbaticiti sau hoinari se pot împusca de catre vânatori cu ocazia actiunilor de vânatoare organizate la diferite specii de fauna de interes cinegetic.
Cu el in mana, nici capul nu te doare.
O spun ca patitul :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde cybelle pe 27 Iun 2012, 19:45

Eu totusi cred ca se scriu cainii pe hartia de vanatoare, dar fara numar de extragere.
Cote de caini si pisici hoinare/i/salbaticite/i sunt in catastif anual in cadrul fiecarei asociatii de vanatoare.
Personal cand ies la vanatoare mentionez sa mi se treaca si caini salbaticiti(hoinari) pe hartie.
La proxima autorizatie, am sa postez si un scan cu tot ce contine hartia.

respect
ps: treaba cu se impusca cu ocazia fiecarei aut colective..este o portitza de ''dosarel''...
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 27 Iun 2012, 20:40

Hai sa ne uitam putin sa vedem ce scrie si prin lege,ca daca tot e sa credem ceva,macar sa vem baza legala.
Din Regulament.
Art. 2
(1)Autorizatiile de vânatoare sunt documentele cu regim special care atesta faptul ca o anumita persoana sau un grup de persoane nominalizate în acestea a obtinut de la gestionarul fondului de vânatoare dreptul de a vâna în conditiile legii pe acel fond de vânatoare sau pe o portiune din fondul de vânatoare, în ziua sau în perioada pentru care sunt completate si, respectiv, valabile autorizatiile, la speciile de fauna cinegetica prevazute în anexele nr. 1 si 2 din Legea nr. 407/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si în structura pe specii, sex si numar de exemplare aprobate.
Art. 7
(1)Autorizatiile de vânatoare se elibereaza în cadrul cotelor de recolta aprobate pentru sezonul de vânatoare respectiv sau al derogarilor prevazute de legislatia în vigoare, pe fiecare fond de vânatoare, numai de catre personalul împuternicit în acest sens, angajat al gestionarului, în conditiile legii.
Acum hai sa ne uitam putin si prin Legea vanatorii.
Art. 24. - Speciile de interes cinegetic admise la vânătoare se vânează în numărul, în locurile, în perioadele şi cu mijloacele admise de lege, cu respectarea reglementărilor privind autorizarea, organizarea şi practicarea vânătorii.
Art. 25. - Speciile de interes cinegetic sunt prevăzute în anexele nr. 1 şi 2.
Nu sunt jurist, dar din toate cele de mai sus, eu deduc ca autorizatiile de vanatoare se pot completa,in conditiile stabilite de lege,cu exemplare de interes cinegetic prevazute in anexele 1-2 la Legea 407.
Cum in acele anexe nu se regaseste nici cainele hoinar nici pisica salbaticita,trag concluzia ca nu se pot trece pe autorizatie.
Din cate stiu legea nu specifica ce se intampla daca scrii altceva decat este in anexe.De exemplu nu spune expres ce se intampla daca scrii camile,antilope,gheparzi sau altele.In aceasta lumina,asa cum nu cred sa scrie cineva speciile enumerate de mine,asa nu ar trebui sa scrie nici hoinari sau bagaboante,pe simplul motiv ca nu sunt trecute in anexe.
Dar,cum nimic nu interzice expres sa scrii ce nu-i in anexe,unii gestionari scriu hoinarii.Astept cu interse antilopele.
Alte concluzii ?? Eventual de la jurisit ??
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Sly_Fox pe 27 Iun 2012, 23:18

aghiuta scrie:In aceasta lumina,asa cum nu cred sa scrie cineva speciile enumerate de mine,asa nu ar trebui sa scrie nici hoinari sau bagaboante,pe simplul motiv ca nu sunt trecute in anexe.
Dar,cum nimic nu interzice expres sa scrii ce nu-i in anexe,unii gestionari scriu hoinarii.Astept cu interse antilopele.

Foarte tare Doc, ,,bagaboantele'' tot bagaboante raman. :lol:
Cat despre antilope, spuneai odata ca pot fi gasite mai prin intravilan. :wink:
Este clar hoinarii, bagaboantele si antilopele nu se scriu pe autorizatii. Fiecare se descurca cum poate cu aceste creaturi ce nu sunt trecute in anexe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5691
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde vanatorul dibaci pe 28 Iun 2012, 06:06

Doctore-tocmai aici este buba
Combatere sau vanatoarea organizata -se face in prezenta personalului specializat(recte paznicul de vanatoare) cu acesta ocazie se impusca si caini si pisicile hoinare -care ai sa ramai surprins se afla trecute frumos pe autorizatie fie ca este in grup restrans sau colectiva.
La mentiuni -dupa vanatoare se trece frumos si numarul de caini sau pisici impuscate.
La noi aici in urma cu ceva ani sa luat acesta masura, la sfatul -juristului-tocmai pentru a feri lumea de probleme.
Nu se poate stabili cota pentru ca nu sunt specii de interes cinegetic dar.. daca legea ne spune cand se pot impusca pisicile si caini ,acestea se trec fain frumos pe hartie sa fie in caz ca se da accidental si intamplator peste ele in teren.
Atentie a nu se uita cumva ca la sfarsit sa se mentioneze clar numarul acestora impuscate-au fost cazuri cand nu sa facut acest lucru si ulterior cei care au reclamat au avut castig de cauza.
La mine este f clara problema -am trecut pe hartie trag -nu am trecut asa ceva strang din dinti si imi vad de treaba mea.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde vanatorul dibaci pe 28 Iun 2012, 07:34

P.S -O sa ne faca Ovidiu un scan cu o autorizatie pe care este trecut si hoinarul-dupa o sa va fie mai usor cand mergeti si solicitati hartie de la asociatie.
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde aghiuta pe 28 Iun 2012, 08:50

Se pare ca fiecare bordei cu al lui obicei,doar legea e una.
Acolo scrie clar ce si cum.
Art. 17
(2)Pisicile si câinii salbaticiti sau hoinari se pot împusca de catre vânatori cu ocazia actiunilor de vânatoare organizate la diferite specii de fauna de interes cinegetic.
Nu scrie nicari ca trebuie sa fie si paznicul,tehnicianul sau Selaru de fata.
Asa cum am spus si in postul anterior:
"Din cate stiu legea nu specifica ce se intampla daca scrii altceva decat este in anexe.De exemplu nu spune expres ce se intampla daca scrii camile,antilope,gheparzi sau altele........Dar,cum nimic nu interzice expres sa scrii ce nu-i in anexe,unii gestionari scriu hoinarii.Astept cu interse antilopele."
Asa ca fiecare gestionar face cum crede de cunviinta,doar ca,asa cum am mai spus,legaea e doar una.
P.S.
Si cu lege si fara lege tot e mai bine sa se impuste hoinarii tinandu-se cont de TTT.
Just in case.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde cybelle pe 29 Iun 2012, 08:04

'Melitianul' care verifica legalitatea iesiri dvs in teren, nu cunoaste articolul 17(sau il ignora), asa ca ii dai cu autorizatia in cap daca ai si caini scrisi pe ea..
La prima iesire am sa fac un scan si poate rezolvam ceva..

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde vanatorul dibaci pe 10 Iul 2012, 08:52

Ia uitati unde sa ajuns !-exact ce spuneam mai sus pe undeva
http://www.emaramures.ro/stiri/69100/AT ... nui-cioban
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde laurul pe 10 Iul 2012, 11:25

Astia au sinapsele invers....zau.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3085
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2012, 17:02

Da, e grava treaba...cam fac ciobanii ce vor de acum, s-a creat un precedent si probabil se va mediatiza cazul. Auzi la ei, atac armat! :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde laurul pe 10 Iul 2012, 17:13

Ciobanul are branza....carne...etc.
Paznicul are ceva rate, salariu mic....
Asa ca garcea va decide intotdeauna ca a fost atac armat, uz ilegal de letala sau terorism.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3085
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: CAINII VAGABONZI

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2012, 17:17

Mda, asa e la noi: paznicul sa-si faca treaba, dar fara protectie de la domn' director, in caz ca intra la apa e problema lui...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Combatere !

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate