Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 06:37

epagneul breton

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: caine epagneul breton

Mesajde Alin3006 pe 04 Oct 2012, 10:16

De ceva vreme - a se intelege ani- urmaresc discutiile astea despre cainii de aret.
Concluzia mea personala- extrem de fondata- este ca aici nu se pot purta discutii civilizate, pur si simplu nu sunteti in stare.
In consecinta ma vad din nou silit - cu multa neplacere - sa interven cu un ultim avertisment si anume:
CEA MAI MICA CEARTA, SAU ORICE DISCUTIE IN CONTRADICTORIU CARE IESE DIN LIMITA BUNULUI SIMT SI A ARGUMENTELOR SI DEGENERAEAZA IN CEARTA SAU MISTOCAREALA DE DOI LEI VA FI STEARSA IAR IMPRICINATII VOR FI BANATI FARA DISCUTII, DREPT DE APEL SAU INTERVENTII.
Va atrag atentia ca m-am saturat pana peste cap de orgoliile voastre de doi lei si de faptul ca va comportati ca niste copii de gradinita. Va respect pasiunea, insa daca nu puteti sa va comportati ca niste domni, drumurile noastre se despart.
Indiferent daca vorbiti de braci, bretoni, pointeri sau tomberonezi imperiali, daca mai vad o intepatura sau galceava sterg si banez, indiferent daca impricinatul e moderator, Profesor Dr. Docent sau Basescu.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 04 Oct 2012, 16:19

Daaaa, dar bretonu' tot breton! :lol:

Aret a patron:

Imagine
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 04 Oct 2012, 17:24

:lol:
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 05 Oct 2012, 19:00

Bretoni la Euro Dog Show:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Alin3006 pe 08 Oct 2012, 16:54

Am curatat ce nu avea legatura cu subiectul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 08 Oct 2012, 21:12

O poza putin mai veche la prepelita, acum asteptam areturile la fazan :) :

Imagine
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 09 Oct 2012, 08:14

Felicitari Marius!! Chiar este o realizare mare pentru chinologia romaneasca si setarea unor cuiburi de valoare in Romania.Asteptam pui!!

Razvan
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 09 Oct 2012, 08:18

Marius, ai luat si tu date de pe la bretonari?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Oct 2012, 20:51

Hugo de Arad la 5 luni in parc ..
Imagine
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde evolvermix pe 09 Oct 2012, 20:55

Nu stiu cum i`au toaletat pe bretonasii aia de mai sus.. dar am impresia ca parul de pe urechi trebuie sa fie putin mai lung... parca l`au scurtat prea mult.. sau l`au smuls.. oricum superbi..
evolvermix
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 08 Mai 2012, 14:02
Locaţie: Constanta

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 24 Oct 2012, 15:13

Poze de la ultimul antrenament:

Imagine

Aret la cocos:

Imagine

Imagine

Aret la 2 gaini:

Imagine

Imagine

Imagine

si a doua ...

Imagine

Aret la cocos:

Imagine

Imagine

Un filaj lung:

Imagine

Imagine

Apoi aret la 2 gaini tinere :

Imagine

Imagine

Imagine
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 10 Dec 2012, 13:59

Salut,

Am scos de cateva ori pana acum bretonasul meu la vanatoare si aduna ciulini tare !!Voi cum procedati, ii tundeti inainte?Cum descalciti apoi ciulinii ?Cu ce tratati zgarieturile ?

Multumesc,

Razvan
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde Ghinda pe 10 Dec 2012, 22:20

Foarfeca la tine. Se da cu un unguent, cauti la veterinar.Si tunde de acasa toate floacele de sub brate, pe sub burta, dupa urechi. Eu unul o fac in iulie pointer. Nr zero. Si pana acum abia s-a imbracat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 11 Dec 2012, 10:43

merci Ghinda !!
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde ashiah pe 11 Dec 2012, 16:20

Fiind mai flocosi, pe ai mei ii tund de 2 ori pe an: prin mai-iunie, cu masina de tuns peste tot si prin octombrie-noiembrie, cu foarfeca pe burta, la axile si picioare. Daca nu fac lucrul asta, e tragedie:(
Oricum, e bine sa ai la fiecare iesire, o perie cu dinti metalici - exista in orice pet shop.
ashiah
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 23 Iul 2008, 13:28

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 22 Dec 2012, 14:59

Athos la 6 luni

Imagine
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 22 Dec 2012, 17:31

Foarte frumos :)!
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 05 Feb 2013, 16:05

Rog sfat de la bretonisti cu experienta : care este cheta normala la un breton de 9 luni ?si cum as putea sa i-o restrang.Are dresaj de curte in curs de perfectare(raspunde f bine la aici/culcat/pas/picior/sezi in curte si pe strada) dar cand intra in terenul de vanatoare parca intra necuratul intransul si cauta ca un nebun...pasiune mare dar vine f greu inapoi/ sta la 100 -150 m;vaneaza pe cont propriu(pana acum doar 2 fazani impuscati) si multi saltati la distanta.
Astept prepelita poate se regleaza... sfaturi de restrangere cheta/intarire echipa?

Multumesc
Razvan
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 05 Feb 2013, 17:10

razvan.dumitru scrie:Rog sfat de la bretonisti cu experienta : care este cheta normala la un breton de 9 luni ?si cum as putea sa i-o restrang.Are dresaj de curte in curs de perfectare(raspunde f bine la aici/culcat/pas/picior/sezi in curte si pe strada) dar cand intra in terenul de vanatoare parca intra necuratul intransul si cauta ca un nebun...pasiune mare dar vine f greu inapoi/ sta la 100 -150 m;vaneaza pe cont propriu(pana acum doar 2 fazani impuscati) si multi saltati la distanta.
Astept prepelita poate se regleaza... sfaturi de restrangere cheta/intarire echipa?

Multumesc
Razvan

Buna ziua,
Cu toate ca nu ma numar printre bretonistii cu experienta am o parere clara si ferma in legatura cu cele spuse mai sus.
Bretonul este caine de aret. Prin urmare, el nu trebuie sa salte pasarile gasite, ci sa le ponteze. Faptul ca bretonul tau le salta, arata cel mai probabil ca n-ai lucrat destul cu el la aret si ca ar trebui sa aprofundeze acest lucru.
O cheta de 100-150 de metri este un lucru bun, de care multi vanatori nu au sansa sa se bucure. E pacat sa i-o scurtezi cu metode artificiale. E posibil, dar vei obtine in loc de un caine pontator, un scotocitor.

La intrebarea "care este cheta normala?" as zice ca nu exista asa ceva, ci doar niste directii generale referitor la lungimea chetei.
Eu am doua bretonitze. Una are o cheta si o viteza de zici ca e caine de field trial. Are dezavantajul ca la ritmul respectiv nu are cum sa duca vanatoarea ore multe si ca, mai ales la prepelite, se intampla sa le salte din greseala. Trec cu vederea aceste neajunsuri pentru ca spectacolul pe care il ofera este extraordinar. Nu ma deranjeaza daca trebuie sa merg 150 de metri pana la locul unde sta in aret ca sa incerc sa impusc pasarea pontata.
Cealalta, are un temperament mai molcom, nu are asa viteza, nu are cheta la fel de lunga si i se intampla mai rar sa salte din greseala cate o pasare.
Lungimea chetei mai tine si de felul terenului si de nevoia cainelui de a fi in legatura cu stapanul. In mod natural, acolo unde terenul e acoperit cu vegetatie deasa si mare, cainele va scurta cheta pentru a pastra contactul cu stapanul.
Daca cele spuse de mine nu sunt gresite, ar fi grozav ca si alti colegi sa le intareasca sau sa le completeze pentru ca la 9 luni, cainele tau este intr-o mare si importanta rascruce: daca o iei in directia buna, vei avea un caine bun de vanatoare, daca te grabesti si alegi drumul gresit, si tu si cainele veti avea parte de insatisfactii.

In concluzie, lasa cheta si lucreaza aretul. Cum? Asta e o alta poveste.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde badulescubogdan pe 05 Feb 2013, 21:13

Buna ziua
catelul la 9 luni este inca mic si trebuie pus in contact cu cit mai mult vinat sa capete exparienta, tatal meu avea o vorba" trebuie lasat sa capete bucuria cimpului".Importananta nu este lungimea chetei ci terenul batut sa fie cautat si tot tata avea o alta vorba :"mai importanta este RABDAREA decit pricieperea"
badulescubogdan
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 31 Iul 2012, 17:10

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 06 Feb 2013, 10:24

merci frumos pentru raspunsuri .
Bogdan multumesc pentru vorbele intelepte ale tatalui tau - ar trebui scrise,pointerii lui erau vestiti printre cunoscatori ;
Marius, cand timpul iti permite poate dezvolti partea cu antrenarea aretului ;-)
Am cartea lui Mihai Burcescu din care ma ghidez si cateva DVD-uri ale dresorilor americani care iubesc tare colierul electric...
Pt. moderator - poate ar trebui topic separat de dresaj, numai asa vor intelege cat mai multi ce sa ceara cainilor de vanatoare.
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde Marius pe 06 Feb 2013, 13:28

razvan.dumitru scrie:Marius, cand timpul iti permite poate dezvolti partea cu antrenarea aretului ;-)

Nu e o problema de timp, ci de pricepere. Asa cum ziceam mai sus, nu sunt un "cainar" cu experienta. Cele doua bretonitze cu care vanez au fost cumparate de de Gica ("tata" bretonilor de la noi) la o varsta la care faceau aret, asa ca tot ce am facut a fost sa fixez mai bine aretul celei de-a doua (urmand sfaturile lui Gica). Cu parere de rau, nu sunt in masura sa dezvolt ceva cu privire la acest aspect si nici n-ar fi corect.

Pe de alta parte, in urma cu cateva saptamani am luat din alta sursa un al treilea caine, breton, mascul, 6 luni. Cand l-am luat nu stia absolut nimic, nici macar mersul in lesa sau chemarea cu fluierul. Inca nu l-am scos la vanatoare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 06 Feb 2013, 16:15

Salut Razvan,

Cea mai simpla metoda este zgarda, dar eu nu as pune niciodata pe un breton asa ceva datorita temperamentului specific rasei. Pe langa acest aspect si vanatoarea devine mult mai urata. In loc sa comunici cu cainele prin intermediul fluierului ajungi sa stai cu mana in buzunar pe telecomanda.

In cazul tau aretul este penultima problema (ultima este aportul). Daca vaneaza pentru el banuiesc ca 100 -150 m reprezinta in teren distanta la care se distanteaza si nu cheta. Cheta implica mult antrenament si vant. De cele mai multe ori un caine care vaneaza pentru el nu mai tine cont de directia vantului.

Solutia in cazul tau este sa incepi dresajul aproape de la zero. Primul pas este apelul care trebuie sa fie aproape perfect. Doar cand are apelul foarte bine fixat poti sa treci la urmatorul capitol - cheta. La acest nivel este indicat sa ocolesti terenurile cu vanat deoarece trebuie lucrat doar la cheta si treaba amestecata sigur nu da rezultate foarte bune.

Doar dupa ce ai rezolvat problema chetei poti sa treci la aret. In acest stadiu cainele are apelul si cheta foarte bine fixate si trebuie sa intalneasca cat mai mult vanat. Daca la inceput o sa mai salte vanat cu timpul o sa ramana cat mai mult in aret. Cel mai bine este sa ramana in aret pana cand dai comanda sa salte vanatul.

Pana in august ai timp sa rezolvi problemele in cazul in care lucrezi cu el de 2, 3 ori pe saptamana.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde razvan.dumitru pe 07 Feb 2013, 15:34

concret sfatul/ multumesc !!
razvan.dumitru
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 22 Aug 2011, 11:34

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 07 Feb 2013, 15:47

Pentru cultura mea generala ...cum poti sti care teren este cu vanat si care este fara vanat ? Te duci cu un alt caine si testezi terenul si apoi cu cainele tanar ? Sau cum procedezi sa afli daca este sau nu , vanat pe terenul pe care doresti sa alergi cainele tanar ...Si alta chestie pe care n.am inteles.o ...sa spunem ca nu gasesti vanat deloc, cu toate ca este putin mai greu ...ori un iepure ori o potarniche , ori fazan sau prepelita ...ceva trebuie sa gaseasca , ca altfel se plictiseste si nu mai cauta , mai ales in cazul cainilor tineri ...deci in aceasta situatie cainele alearga de nebun ? !!...A.ti obserrvat cum isi schimba ritmul un caine care a gasit vanat in teren si cum alearga un caine care nu a gasit vanat in teren ...? Eu cred ca merg impreuna si aretul si cheta ....este mai usor sa.i faci cheta intrun teren cu vanat mai putin , dar nu deloc ...ceea ce este si cazul la noi ! Sau mai bine spus ...cainele intai ramane in aret si apoi lucrezi la cheta , intrun teren cu vanat putin ! Cand lucrezi cheta , cainele trebuie sa execute la perfectie comanda down , pentru a putea conduce cainele sa intoarca numai pe vant , altfel ai parte de multe intoarceri gresite , mai ales daca , cainele inainteaza mai mult in adancime !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 07 Feb 2013, 16:15

Eu consider ilogic spus ca un caine intai sa invete cheta si apoi sa ramana in aret ...atunci ce cauta acel caine cand efectueaza cheta ??? Cheta este actiunea unui caine de vanatoare care alearga regulat in zig-zag cu vantul in fata pentru a descoperi vanat ...si cand descopera vanat ...cainii de aret raman in aret ...simplu ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 07 Feb 2013, 16:18

Cristi, ti-am mai spus o data ca noi nu vedem identic vanatoarea cu cainele de aret. Fiecare este liber sa isi aleaga modul in care isi formeaza cainele. Deoarece nu vreau sa se repete ultima noastra discutie, ma opresc aici.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde Kristi pe 07 Feb 2013, 19:18

Marius , atat timp cat discutiile sunt la subiect si nu ne jignim , eu consider ca nu este o problema , binenteles cand unul dintre noi vrea sa spuna cu argumente ceva , crede.ma ca indiferent din ce unghi am vedea vanatoarea cu caine de aret , cheta , aretul , aportul ...sunt privite la fel in toate cazurile si la mai toti cainii de aret se mananca cu aceasi paine :wink: !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 21 Feb 2013, 16:40

drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: caine epagneul breton

Mesajde drmarius pe 22 Feb 2013, 02:31

Aport cu recompensa: http://youtu.be/YKen3fhBFM4
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate