Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 03:29

Plante utile

Aventura , tehnici de supravietuire , intr-un cuvint outdoor .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Plante utile

Mesajde bogdanm pe 10 Iun 2009, 09:28

Moose,
Desi planta este foarte utila (spre exemplu, se fac franghii din fibrele ei) si s-a folosit in arealul Carpato-Danubiano-Pontic din cele mai vechi vremuri (impreuna cu inul), sunt unii care spun ca nu e buna, ca e drog, ca da dependenta, etc... Dar noi luam in calcul folosirea fibrelor, si nu a frunzelor, nu?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Plante utile

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 10:04

E bun si un pic de umor - ne mai descretim fruntile , tot e sezon limitat numai la tzap si e caldura mare monser .... :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Plante utile

Mesajde wachtelfeld pe 10 Iun 2009, 10:56

SUPER MISTO TOPIC !!!
FELICITARI CELUI CARE L-A INITIAT SI SI-A BATUT CAPUL SA SE INFORMEZE !

BATRINE ELAN ESTE CRIMINAL ,MI-AI FACUT ZIUA .... :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Plante utile

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 12:06

Incorigibil! Din zazanie in zazanie... :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Plante utile

Mesajde Moose_Master pe 10 Iun 2009, 16:20

Ma bucur ca nu am oripilat pe nimeni. Intradevar, imi aduc aminte ca acum vreo 30 de ani si mai bine ma duceam la tara (undeva in judetul Arad) si oamenii acolo cresteau canepa pentru scopuri industriale sau asa ceva. Dupa care, nu mai stiu de ce, dar banuiesc ca le-a fost interzis nu a mai crescut nimeni asa ceva. Stiu ca o bagau in apa si trebuia sa stea acolo ceva timp, dar nu mai pot sa imi aduc aminte bine ce si cum.
Io am vrut doar sa fac o glumire ca tot se vorbea de plante si ierburi.
Eu nu sunt amator si nici macar nu am fost vreodata. Aici ca sa pot fi independent in business-ul meu trebuie sa fac parte (obligatoriu) dintr-un program anti-drog. Ma testeaza periodic sa vada daca am in singe urme de "substante vesele". Aici daca m-a prins la analize cu "floricele pe campii" am terminat definitiv cu actualul business si imi ridica si permisul de arme. Asa ca este lesne de inteles ca trebuie sa fii intarziat mintal sa iti placa mai mult iarba decat armele.
Armele mi le vor lua numai daca ma vor ingrasa cu inca 13 grame (de plumb in cap).

Va pupa Unchiu si iertati-mi glumele, dar cum zicea si Val vremea de afara ma afecteaza uneori. Aici ploua si este frig(12C). Global warming!
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Plante utile

Mesajde bogdanm pe 10 Iun 2009, 16:35

Acum, daca tot am inceput, sa discutam despre canepa comuna (Cannabis sativa sativa) care inclusiv pe vremea lu' Gogu plumbuitu' a fost o importanta planta tehnica in Romania. Fibre, celuloza si ulei (din seminte) se tot obtineau din ea. Din pacate, dupa balsavaia rivalutia, niste omuleti care habar nu aveau care este Cannabis Sativa Sativa si care este Cannabis Sativa Indica, au cam arestat alti omuleti ce o cultivau pe prima, motivand ca "cultiva canabis". Intradevar, ei cultivau canabis, dar capetelor de creta nimeni nu le-a explicat care este cannabis sativa sativa si care este cannabis sativa indica. Oricum, pana la noi ordine, canepa este o cultura subventionata de Ministerul Agriculturii, dar care poate genera extrem de mari batai de cap (si de dosare penale) cultivatorilor din partea Ministerului de Interne (vroiam sa scriu cu litere mici, dar mi-am amintit de pompieri...).
Acum, sa mergem mai departe.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Plante utile

Mesajde ogre71 pe 12 Iun 2009, 20:37

bogdanm scrie:Sangerul (Cornus sanguinea)
Imagine
Imagine
Este un arbust des intalnit in padurile de foioase.
Contrar parerii populare, nici o parte nu este toxica.
Dar poate irita persoanele sensibile.
Fructele, ingerate in cantitati mari, sunt vomitive.

Salutare -interesant, am vazut de multe ori arbustul asta. Stii cumva exact cum se prepara ?
ogre71
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2009, 15:49

Re: Plante utile

Mesajde bogdanm pe 12 Iun 2009, 22:40

Cum se prepara ce?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Plante utile

Mesajde testokick pe 13 Iun 2009, 14:16

Cum se prepara ce?

Cum ce?...gemul !
Daca imi aduc eu bine aminte, s-au tinut si razboaie pe tema exportului de fibre de canepa. Luptele dintre Anglia si Franta in perioada lui Napoleoncat cat si in a lI lea razboi mondial s-a pus problema interzicerii exportului de canepa tarilor cu flota mare.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Plante utile

Mesajde Tranan pe 30 Iun 2009, 00:41

Buretii! Unii dintre favoritii mei.
Galbiorii, ciuciuletii (si nu numai) se pot manca si cruzi, in cazul in care ne lipseste focul pt. ai prepara.
Macrisul este excelent cand nu avem apa. Consumat in cantitati prea mari dauneaza rinichilor.
Conurile de brad cand sunt tinere dau foarte multa energie. Nu sunt usor de mancat, dar pot fi mestecate pt. a scoate sucul din ele. Ceaiul de muguri de brad, cat si sucul este excelent.
Ceaiuri se pot face si din: cozi de cirese, tulpini de zmeura, afine, coacaze (coacazele imi erau adesea sursa cea mai buna de lichid si vit. C cand umblam prin munti).
Jirul este foarte satios si chiar gustos, dar consumat in cantitati prea mari da dureri de cap. Prajit este o delicatete.
In majoritatea samburilor de fructe exista substante foarte hranitoare.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Plante utile

Mesajde bogdanm pe 30 Iun 2009, 10:43

testokick scrie:
Cum se prepara ce?

Cum ce?...gemul !

Din sanger? Habar nu am...
Cred ca despre altceva era intrebarea...
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Plante utile

Mesajde testokick pe 30 Iun 2009, 15:47

In majoritatea samburilor de fructe exista substante foarte hranitoare.

Intradevar multi samburi sunt buni de halit, dar mai putin cei de piersica si pruna din cauza concentratie mari de acid cianhidric 8) ...sau depinde, va testati rezistenta la diverse substante toxice :twisted:
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Plante utile

Mesajde bogdanm pe 28 Sep 2009, 12:05

Catina alba
Hyppophae rhammnoides
Imagine

Fructul de catina contine de doua ori mai multa vitamina C decat macesul si de 10 ori mai mult decat citricele. In fructele coapte continutul depaseste 400-800 mg la 100 g suc proaspat. Alte vitamine prezente in fruct sunt A, B1, B2, B6, B9, E, K, P, F. Mai regasim celuloza, betacaroten (intr-un procent net superior celui din pulpa de morcov), microelemente ca fosfor, calciu, magneziu, potasiu, fier si sodiu, uleiuri complexe, etc.
Mai multe despre catina alba aici
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Plante utile

Mesajde cristian pe 15 Apr 2011, 21:11

Stie cineva cum se prepara si mai ales cum se foloseste decoctul de corn sau sanger pentru tratarea erizipelului?
Va multumesc!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Survival camp

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate