Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 14:28

Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Aventura , tehnici de supravietuire , intr-un cuvint outdoor .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Moose_Master pe 21 Ian 2009, 19:10

Pai la ce trafic am vazut in imagini pe stradutele chirnoage ale Bucurestilor si la cum sunt romanii de zmei la volan asteptam sa inceapa spectacolul. Intelegi Val? Eu vreau sa vad chintesenta !!!!!!
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 21 Ian 2009, 21:15

Moose_Master scrie:Da daca fac cerculete din fum ? La ce tre sa fiu atent ?

Lasi dreaq cerculetele 2 minute :D si te uiti dupa fuior :D
Moose_Master scrie:Pai la ce trafic am vazut in imagini pe stradutele chirnoage ale Bucurestilor si la cum sunt romanii de zmei la volan asteptam sa inceapa spectacolul. Intelegi Val? Eu vreau sa vad chintesenta !!!!!!

Moose, eu in Bucuresti conduc maxim un minut continuu, fara sa ma opresc la o coada. Nu prea e rost de sange pe asfalt ziua. Noaptea in schimb...
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Adrian S pe 22 Ian 2009, 12:09

bogdanm scrie:-Daca fumul o ia direct in sus , presiunea este in crestere.
-Daca fumul are directie orizontal-oblica , presiunea este stationara.
-Daca fumul se lasa in jos , presiunea scade rapid

Bine asta am inteles, da ce se intampla mai departe daca presiunea creste/scade rapid/sau ramane stationara?
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 22 Ian 2009, 12:21

Despre variatia presiunii atmosferice, din cate imi dau seama, se pot scrie tom-uri. Dar, de obicei, o crestere rapida de presiune inseamna ploaie/ninsoare, presiune stationara inseamna mentinerea conditiilor atmosferice iar scaderea rapida inseamna imbunatatirea vremii.
Repet, de obicei se intampla asa, dar nu este obligatoriu sa se si intample asa.

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 25 Ian 2009, 00:09

Marius scrie:
testokick scrie:PS Zip lock-urile sa fie ceva mai grosute sa tina. Ca ale mele... :D


Cum sunt ale tale? De unde le iei?

Zip-lock-uri bunicele sunt la Hornbach, la raionul cu cuie si suruburi. In mod normal, iei suruburi/cuie, le pui in punga si le cantaresti. Dar nu zice nimeni nimic daca iei cateva goale ;)

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde grigguti pe 26 Ian 2009, 14:52

Bogdan, tati, felicitari!
Tin minte ca anul trecut dupa o intalnire la Rustic, ai deschis topicul asta pe care eu l-am gasit ca fiind de mare succes si de mare utilitate pentru forumisti si nu numai. Din pacate, eu nu prea am reusit sa mai intru la fel de des ca si inainte pe forum si acum, dupa cateva luni bune de cand ai inaugurat topicul, vad ca el creste sanatos si se ramifica.

Felicitarile mele si multumesc pentru un topic plin de informatii foarte utile!
(scuze de off topic)
Propun administratorului premierea celor mai bune topicuri deschise de catre forumisti.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Adrian S pe 26 Ian 2009, 15:54

grigguti scrie:Propun administratorului premierea celor mai bune topicuri deschise de catre forumisti.

Numai premii ai in cap. :D
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Alin3006 pe 29 Ian 2009, 00:15

Am eu o idee aici.... :mrgreen: de fapt mai multe... :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde RabbanBestia pe 17 Feb 2009, 09:03

testokick scrie:Daca mai aud de vreo chestie care are efect impotriva tantarilor...nu stiu ce fac. Daca sunteti siguri de ceva ca merge, incercati-l la Delta. Eu am incercat 4 lucruri acolo si nimic nu a mers cum li s-a facut reclama. Deet 50%, Autan, Lumanari, Spirala. Praf toate. Vitamina B6 pute si e acra dar nu tine poanta la tantari. E fumata treaba cu B-urile.


Este important ce grupa de sange ai . Dar , incercati sa va frecati cu frunze de menta salbatica pe partile expuse : ceafa , brate , picioare , fata . Eu dorm des prin paduri si pana acum, metoda nu dat gres niciodata . Sigur , daca esti singura sursa de hrana din zona , poti sa te dai si cu DTT , tantarul tot te inteapa ...dar mai cu sila .
RabbanBestia
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 05 Mai 2008, 15:40

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 17 Feb 2009, 10:05

Corect ;)
Si bine ai revenit ;)

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 17 Feb 2009, 11:08

Tantarii din Delta nu au nici cea mai mica sila. Mai nesimtiti nici ca am vazut.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde marius 45 pe 17 Feb 2009, 11:20

Te au simtit ca nu esti de al lor si :twisted: :lol: .Aia nu au treaba cu nimic,omori unu si vin 50.In ABC lor nu exista pesticidele :lol: Partea buna e ca nu lasa semne ca astia de oras...sau poat am fost un caz fericit...
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 17 Feb 2009, 17:49

relativ... pe umarul stang am numarat dupa ce am ajuns acasa(dupa 3 zile) 17 intepaturi. Pe restul corpului nu m-am incumetat ca stiu sa numar doar pana la 100 si nu vreau sa ma fac de ras :lol:
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde liviu35 pe 09 Mar 2009, 21:25

Pt a va proteja de muscatura viperei - purtati bocanci grosi si ciorapi albi pe care ii rasfrangeti pe exteriorul bocancului(cum fac vanatorii de munte) - vipera ataca portiunea deschisa la culoare intotdeauna ( de fapt de asta poarta vanatorii de munte ciorapii rasfranti peste bocanc). Daca totusi te musca si nu ai antidot la tine, improvizati un garou ( de preferinta dintr-o coarda elastica dar in lipsa merge orice sfoara, curea chiar si o nladita subtire ce poate fi innodata) legati garoul deasupra muscaturii, incercati sa sugeti foarte bine rana si scuipati ( eventual largiti un pic deschizatura pt a mari hemoragia ). Atentie - nu folositi garoul mai mult de 30 min incontinuu, din cand in cand slabiti-l si lasati 20 - 30 de sec sangele sa circule. A era sa uit- daca nu pui garoul in primele 10-30 de secunde nu-l mai pune.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 09 Mar 2009, 21:28

Interesant.
Ai idee de unde se poate cumpara antidotul ala?

Bogdan
PS Bine ai venit ;)
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 09 Mar 2009, 22:07

La faza cu suptu'... sunt cam reticent :lol: Serios acum, daca ai o carie, treaba se impute rau si pentru cel "sugativa". Cat despre garou, as opta pentru desfacere la 15 min., ca dupa juma' de ora, mai bine ramane acolo, eventual mai bine strans ca poate se usuca zona(si cade) si nici nu mai ajungi la doctor degeaba.
Si nu sunt glume.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Sanhunter pe 16 Mar 2009, 22:32

testokick,

cum trebuie preparată iasca pentru aprindere(de la scânteie)?
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 16 Mar 2009, 23:15

Este prezentata olecuta mai jos, la topicul cu ciupercile ;)

Spor,
Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde Sanhunter pe 18 Mar 2009, 20:58

Mersi, Bogdanm!!!
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 05 Iun 2009, 14:47

Ca veni vorba de ciuperci...mi-am adus aminte: Piptoporus betulinus poate fi folosita la ascutirea cutitului sau ca plasturi pentru rani mici.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 06 Iul 2009, 15:45

Iarna, pe zapada, daca e lipsa de apa de baut, este mult mai economic sa umplii un sac de gunoi negru cu zapada si sa-l lasi la soare sa se topeasca decat sa folosesti focul pentru asa ceva.
Daca totusi este necesara folosirea focului, este mai economic sa topesti gheata decat zapada.
Si tot la acest capitol, gheata/zapada se topesc mai repede daca in vasul in care se doreste topirea lor exista deja o cantitate mica de apa.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde testokick pe 06 Iul 2009, 20:11

Nu mai stiu daca a mai fost scrisa informatia. Daca da...repet. Berea(sau orice alta bautura) se va raci mult mai repede daca se pune in gheata(sparta) cu sare de bucatarie. Ca doar mai plecam si noi pe la gratare nu numai la mancat furnici si lacuste asortate cu frunse de papadie. :D
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde RaZvAnNn pe 18 Aug 2009, 10:36

In cazul in care sunteti intr-o padure de munte si nu aveti hrana la dispozitie, cautati un rau limpede si mic si introduceti usor mainile pe sub pietre, crengi mai groase, deoarece acolo au obiceiul sa stea pastravii. Ii prindeti usor de sub burta si ii scoateti afara.
http://razvan21ro.sunphoto.ro
Mai am 2 ani... tineti-va bine...
RaZvAnNn
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 14 Aug 2009, 13:44
Locaţie: Valenii de Munte PH

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 19 Aug 2009, 09:43

Folosirea oricarui tip de capcana este ILEGALA in Romania.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde RaZvAnNn pe 19 Aug 2009, 10:15

bogdanm scrie:Folosirea oricarui tip de capcana este ILEGALA in Romania.


O fi Bogdane, dar daca esti nemancat de 5 zile si esti la un pas de moarte ce trebuie sa faci? Sa suni la pizza?
http://razvan21ro.sunphoto.ro
Mai am 2 ani... tineti-va bine...
RaZvAnNn
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 14 Aug 2009, 13:44
Locaţie: Valenii de Munte PH

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde bogdanm pe 19 Aug 2009, 11:10

Dupa cum spuneam, folosirea oricarui fel de capcana in Romania este ILEGALA (exceptie fac cazurile prevazute in lege).

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde ssteffan pe 19 Aug 2009, 20:08

In Romania Legea penala nu se aplica in caz de forta majora!!!!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde violiv pe 20 Aug 2009, 10:26

testokick scrie:La faza cu suptu'... sunt cam reticent :lol: Serios acum, daca ai o carie, treaba se impute rau si pentru cel "sugativa". Cat despre garou, as opta pentru desfacere la 15 min., ca dupa juma' de ora, mai bine ramane acolo, eventual mai bine strans ca poate se usuca zona(si cade) si nici nu mai ajungi la doctor degeaba.
Si nu sunt glume.

Eu sunt reticent de tot - e complet inutila. Garoul ar fi singura chestie cat de cat ajutatoare, cu conditia s-ajungi in cel mai scurt timp posibil undeva unde poti primi ajutor "dedicat".
Cat despre timpul de mentinere a garoului, desi in toate manualele de prin ajutor scrie de 20 min (inclusiv pe la testele din grila pentru ex, auto), practic el poate fi mentinut fara urmari ireversibile intervale de ordinul orelor (maxim 6 ore in cazul persoanelor tinere si musculoase). Partea proasta este ca dupa 15-20 minute doare ca naiba si ce-i mai jos de garou devine inutilizabil. Poate ca jumatate de ora se mai poate folosi acel picior la mers pe post de baston. Ideea este in acest caz sa tii cat mai mult posibil garoul. Daca desfaci garoul pret de 1 minut la 15 minute nu reusesti sa "primenesti" sangele sub garou dar ai pierdut orice castig in materie de raspandire a veninului. Viteza de circulatie a sangelui in vene este intre 5 si 10 cm/secunda - in 3 secunde intreaga gamba a fost depasita ca nivel. Un pic de timp iti ofera veninul pana ajunge din tesuturi in vene dar odata intrat in sistemul circulator se imprastie rapid peste tot - practic, in 7 minute a ajuns de la calcai in sprancene. Inafara de asta, chiar daca teoretic presiunea pe garou n-ar trebui sa impiedice decat circulatia venoasa de retur, adica garoul sa exercite o presiune mica, el trebuie strans totusi pana opreste sau reduce la minim circulatia arteriala....in caz contrar, sangele ajunge la respectiva extremitate dar nu mai are unde pleca, stagneaza, se acumuleaza, piciorul se umfla rau si, intr-un final nu foarte indepartat sangele coaguleaza in vene - ireversibil si iremediabil. Veninul serpilor contine tot felul de amalgamuri de substante din care multe cu efect pe "cascada coagularii". Daca ai noroc sa te muste unul "hemolitic" sangerezi, daca te musca unul "hemocoagulant" sangele incepe rapid sa coaguleze la nivelul vaselor foarte mici apoi si in cele mai mari. Garoul ce compromite doar circulatia de retur si "pastrarea" veninului sub garou, in extremitatea afectata se cumuleaza ca efect si duc rapid la pierderea extremitatii respective.
Garoul cel mai eficient ar trebui aplicat ca un pansament foarte compresiv, o fasa infasurata strans-strans de la varful degetelor si pana deasupra nivelului muscaturii, suficient de mult deasupra - asta in timpul II, dupa aplicarea imediata a garoului improvizat deasupra muscaturii. In acest fel, golit de sange piciorul respectiv este mai protejat si rezista mai mult timp. Oricum leziunile interne produse de venin sunt si dureroase asa ca durerea determinata de lipsa sangelui in picior nu mai e mare lucru in plus. In circa jumatate de ora nervii amortesc si durerea devine ceva mai suportabila. Un astfel de pansament poate fi pastrat si 2 ore, timp poate suficient pana la un ajutor calificat. Personal am tolerat un astfel de garou integral pret de o ora si jumatate, chiar daca au fost unele din cele mai lungi minute din viata - oricum, fericirea resimtita cand desfaci garoul te face sa uiti repede... :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde sorry_nellu pe 18 Ian 2010, 12:17

Am gasit ceva interesant si explicit referitor la noduri:
http://www.iwillknot.com/
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Stiati asta?... Diverse trucuri utile...

Mesajde madalin122582 pe 23 Noi 2010, 10:08

Poti aprinde focul cu un cartus taiat folosind praful de pusca si capsa pentru aprindere
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Anterior

Înapoi la Survival camp

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate