Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 08:16

Reintroducere acciza arme

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Reintroducere acciza arme

Mesajde LucianC pe 20 Mai 2010, 10:16

http://www.adevarul.ro/financiar/Guvern ... 73484.html

Fara comentarii...

Rog persoanele direct implicate in comercializarea armelor sa faca o estimare care ar fi impactul in % asupra pretului de achizitie.
Tin minte ca atunci cand s-a scos acciza de 100% reducerea in pretul final a fost cam de 40%. Rog sa ma corectati daca gresesc.

Cu respect,
LucianC
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde 223rem pe 20 Mai 2010, 11:36

Se pare ca da:
"Confecţiile din blană naturală, cu excepţia celor de iepure, oaie sau capră vor fi accizate cu 15%, bijuteriile din aur sau platină cu 10 procente, iar parfumurile cu până la 30 %.
Nici armele de vânătoare nu vor scăpa de accize, care ajung la 100 %. Sunt exceptate însă cele de uz militar. Iahturile şi alte ambarcaţiuni de agrement vor fi şi ele accizate cu 5 până la 15 procente.
Documentul urmează să fie aprobat de Guvern, săptămâna viitoare. România ar putea fi sancţionată însă de Comisia Europeană, deoarece măsura contravine legislaţiei comunitare. "

http://www.antena3.ro/economic/news/guv ... 99635.html
Viaţa e ca la table:fuge,bate şi astupă.Degeaba-ţi cade 6-6, când tu ai nevoie să-ţi intre 2-1
223rem
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 13 Noi 2008, 09:02

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde Sly_Fox pe 20 Mai 2010, 12:05

Mama lor de ,,bulangisti''. Nu or mai crapa odata, nenorocitii dracu, fomistii. Nu a fost destul sa taie pensiile sarmanilor si salariile (pe mine ma afecteaza direct, dupa ce ca luam un amarat de salariu de profesor , il mai diminueaza si pe ala) acum vor sa ne fure si visele. Mai visati acum la un amarat de IJ daca puteti. La ce se intampla in tara pana si IJ-ul o sa devina o arma de lux, iar cotizatiile poveri din ce in ce mai grele.
Quo vadis, Domine?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde LucianC pe 20 Mai 2010, 12:26

Este aberant faptul ca singurele masuri anticriza au fost acelea legate de reduceri de personal, salarii, pensii, adaugiri la diverse taxe, dar nimic care sa stimuleze economia... Sau altfel spus doar strangeri de curea, nimic care sa previna sau sa diminueze aceasta...
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde delux111 pe 20 Mai 2010, 12:59

Pt mine problema e clara - pana nu mor toti comunistii care ne conduc amarata asta de tara nu vom avea liniste. Peste 2 generatii o sa fie altfel, pana atunci nu ne ramane decat sa ne rugam la D-zeu sa nu-i lase sa faca ce vor ei ...
Daca au ajuns sa ia din alocatia copiilor (mizera , dealtfel) , din pensii, din salariile profesorilor (si ele mizere) inseamna ca vor sa ne termine de tot ...
Mama lor de nemernici ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde armi pe 20 Mai 2010, 13:05

asta o crezi tu! or sa fie atunci copii lor(udrea, cocosei, berceni, videnii, si toata gasca)
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde adrian negoita pe 20 Mai 2010, 13:48

delux111 scrie:Pt mine problema e clara - pana nu mor toti comunistii care ne conduc amarata asta de tara nu vom avea liniste. Peste 2 generatii o sa fie altfel, pana atunci nu ne ramane decat sa ne rugam la D-zeu sa nu-i lase sa faca ce vor ei ...
Daca au ajuns sa ia din alocatia copiilor (mizera , dealtfel) , din pensii, din salariile profesorilor (si ele mizere) inseamna ca vor sa ne termine de tot ...
Mama lor de nemernici ...
Pentru mine e prea mult 2 generatii,deoarece acum la 34 de ani deja m-am saturat,asa ca nu mai pot astepta atita amar de vreme,te-ai gindit ca astia isi vor lasa odraslele in locul lor?si dupa cum spune un proverb,capra sare masa,iada sare casa!Vai Vai!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde madalin122582 pe 20 Mai 2010, 17:45

Am fost azi la 2 magazine de vanatoare...toate sunt goale...toti si-au facut provizii de cartuse, de munitie...arme nici vorba...au cumparat tot.Cred ca o sa vina vremuri costisitoare pentru boala noastra
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde alex2810 pe 20 Mai 2010, 21:49

Cred ca usor usor voi renunta la ideea achizitionarii unei semi si voi ramane cu ij-ul 27 frabricat in 1900 toamna :( . Este trist ce se intampla......
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde aghiuta pe 20 Mai 2010, 23:06

Necazul unora,bucuria altora.
Iar va inflori comertul gri cu arme iar acei comecianti vor dansa de bucurie.
Bulangii astia din guvern parca ar avea procent din contrabanda de nu le pasa de nimic.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde leorr pe 20 Mai 2010, 23:16

sper sa existe cu adevarat un Dumnezau acolo Sus! ...sau macar sa o arda stiintific cu energii...Univers..etc! ca nesimtitii astia tre' cumva articulati!
Avatar utilizator
leorr
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 29 Ian 2008, 16:28
Locaţie: HD

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde cristi234 pe 21 Mai 2010, 05:43

Ar fi bine daca ar fi acolo sus ar fi comunisti.Aia tot mai dadeau ceva la popor insa Basescu cu clica lui fac ce vor in tara.A mintit ca sa castige alegerile si acu ne da la clanta.Poate sa fie greva lu tata mare asta numai cu picioarele in fata pleaca de la Cotroceni.Ce sa mai zic sa traiesti in Romania cu minimul pe economie si sa-ti ia si 25% e strigator la cer.Luna viitoare dau ex la Alexandria, daca nu aveam parintii sa ma sustina de unde plateam toate taxele si cu 25% luat din salariu.Niste talhari astia din guvern si parlament.Oricum vin vremuri foarte grele......
cristi234
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Iun 2008, 22:30

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde bobbyprof pe 21 Mai 2010, 08:21

intrebare la radio Erevan:
-- de ce trebuie sa srangem cureaua acum pe timp de criza?
raspuns: -- de gat!
bobbyprof
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mai 2010, 09:53

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde adrian_ppp pe 21 Mai 2010, 08:58

Intr-adevar se reintroduce acciza!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde sturionu pe 21 Mai 2010, 10:17

Necazul este, asa cum banuiti, ca nu numai "noi" suntem afectati, ci intreaga societate, care pierde niste bani prin masura imbecila.
Pentru mine, nimic nou, o sa casc iarasi ochii la anunturile private si zic bogdaproste ca am prins X-boltul la pretul corect. "Beretta Saracului", pe care nu mi-o doream chiar atat de tare, dar - fiind accesibila - intrase pe lista de shopping, va ramane unde este, nu la mine in dulap - probabil ca, oricum, as fi folosit-o numai de 4-5 ori pe an... Ma descurc foarte bine cu ce am.
Evident, ne reorientam spre armele de afara, iar fratii de aici, care au pravalii, o sa fluiere a paguba; se vor pierde niste slujbe pentru care se va plati somaj, statul nu va mai incasa impozite, ci va cheltui bani, si asa mai departe...
O jale.

Stu
Avatar utilizator
sturionu
Membru important
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2009, 10:54

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde Adrian S pe 21 Mai 2010, 10:25

delux111 scrie:..Peste 2 generatii o sa fie altfel...

Te imbeti cu apa rece. Nu o sa fie altfel deloc. Nu o sa ne schimbam in bine niciodata. Si sunt optimist in ceea ce spun.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde aghiuta pe 21 Mai 2010, 10:43

bobbyprof scrie:intrebare la radio Erevan:
-- de ce trebuie sa srangem cureaua acum pe timp de criza?
raspuns: -- de gat!


Nu mai bine de gatul lor ???
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde Dragan pe 21 Mai 2010, 12:30

Reintroducerea accizelor va creea muuuuuulte locuri de munca iar bunastarea nu va inarzia sa apara.Dar aveti si voi rabdare sa treaca situatia de criza care va dura ceva mai putin de 80-90 si ceva de ani. :evil: O nenorocire nu vine niciodata singura.BLESTEMATI SA FIE IN VECII VECILOR!!!!!
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde cosmin p pe 21 Mai 2010, 14:10

Stau si ma intreb daca or sa introduca acciza si retroactiv, asa cum au facut si cu TVA-ul pentru tranzactiile imobiliare.
Daca o sa fie asa va fi si mai nasol.
Cat despre schimbare la noi....adevarul este ca noi nu mai prindem nimic. Si nici nu cred ca se va schimba vreodata ceva.
O sa fiu putin off topic sa va relatez o mica povestioara spusa de un amic doctor care si-a facut stagiatura in UK. Imi spunea ca discutand cu medici de acolo, i s-a spus ca la noi problema nu vine de la faptul ca suntem hoti (doamne fereste, poate doar o mica parte asa cum e peste tot in lume), sau ca nu am fi harnici, sau destepti...
citez "in anglia pana acum o suta de ani existau executii in piata publica!!! pe cand la voi in toata istoria voastra nu s-a intamplat asa ceva." Si aici e marele adevar. Am preferat sa dam bir mare la turci, la fanarioti, sa mergem pe burta decat sa ne ridicam in picioare, mita este parte integranta a noastra si exemplele pot continua. Problemele poporului nostru vin muuuult mai departe decat din perioada comunista pe care tot dam vina. Va reamintesc caci si vecinii nostrii unguri, sau polonezii au fost tari comuniste, iar acum o duc mult mai bine ca noi. Trageti voi concluziile mai departe.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde adrian negoita pe 21 Mai 2010, 14:28

Cu tot respectul, dar englezul ala,nu a auzit de Tepes!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde cosmin p pe 21 Mai 2010, 14:46

Da, uite ca la Tepes nu m-am gandit, insa e singurul si doar o exceptie...din pacate :(
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde Blue Ranger pe 21 Mai 2010, 15:57

Au auzit si englezi de Vlad Dracul, ba mai mult l-au si alintat: "Dracula".
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde AdrianLica pe 21 Mai 2010, 20:17

cosmin p scrie:Stau si ma intreb daca or sa introduca acciza si retroactiv, asa cum au facut si cu TVA-ul pentru tranzactiile imobiliare.
Daca o sa fie asa va fi si mai nasol.
Cat despre schimbare la noi....adevarul este ca noi nu mai prindem nimic. Si nici nu cred ca se va schimba vreodata ceva.
O sa fiu putin off topic sa va relatez o mica povestioara spusa de un amic doctor care si-a facut stagiatura in UK. Imi spunea ca discutand cu medici de acolo, i s-a spus ca la noi problema nu vine de la faptul ca suntem hoti (doamne fereste, poate doar o mica parte asa cum e peste tot in lume), sau ca nu am fi harnici, sau destepti...
citez "in anglia pana acum o suta de ani existau executii in piata publica!!! pe cand la voi in toata istoria voastra nu s-a intamplat asa ceva." Si aici e marele adevar. Am preferat sa dam bir mare la turci, la fanarioti, sa mergem pe burta decat sa ne ridicam in picioare, mita este parte integranta a noastra si exemplele pot continua. Problemele poporului nostru vin muuuult mai departe decat din perioada comunista pe care tot dam vina. Va reamintesc caci si vecinii nostrii unguri, sau polonezii au fost tari comuniste, iar acum o duc mult mai bine ca noi. Trageti voi concluziile mai departe.


Ce vorbesti? Acciza nu e TVA amice. Acciza e platita de catre importator la intrarea in tara. Arma se inregistreaza ca avand acciza (vama) platita si apoi isi continua mersul. Daca ar fi sa se plateasca retroactiv asta inseamna sa-l obligi pe unul care si-a cumparat o arma in martie de exemplu sa-i plateasca acciza. Dar cui? Statului? Si mai ales unde sa plateasca? Ca ala nu e neaparat persoana juridica sau importator. Stai linistit ca e vorba incepand cu ce intra de la 1 iulie in tara!
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde cosmin p pe 22 Mai 2010, 14:14

Stiti cumva daca s-au scumpit si munitiile :?: (sau daca se vor scumpi?)
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde AdrianLica pe 22 Mai 2010, 15:14

cosmin p scrie:Stiti cumva daca s-au scumpit si munitiile :?: (sau daca se vor scumpi?)


Munitia e cam la acelasi pret si de cand erau accizele inainte si dupa ce s-au scos pentru cateva luni. Eu astazi am dat examen, dar din cate am inteles de la unchiu-meu nu intra la accizare munitia...Poate vreun vanator mai vechi stie si o sa ne spuna ceva mai sigur...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Mai 2010, 15:24

Nu se accizeaza munitia -in schimb se va reaseza pretul in functie de paritatea leu/euro -de pretul la bursa a plumbului sau alta materie prima folosita la componente-apoi mai pune si romanul 130% ca da bine si gata cam asa va fi pretul
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde chivi pe 22 Mai 2010, 16:08

Cred ca voi reveni la prima dragoste, prastia si eventual ma mai specializez si pe lant asa ca tot nu renunt la vanatoare, mama lor de goliati.....asta daca nu vor acciza si bilele de minereu de pe calea ferata :roll: :roll:
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde Hunter Wan pe 22 Mai 2010, 16:10

Am spus-o p-asta cu accizele din data de 12 mai... :( viewtopic.php?f=55&t=7843 se pare ca sursele au fost bune :wink: Eu saptamana viitoare ma duc si-mi fac un mic stoc de cartuse :idea: din pacate, dupa cum vedeti..., nu se stie niciodata de unde sare iepurele... :? , sau fazanii, astia din urma fiind noi! :oops:
Avatar utilizator
Hunter Wan
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 30 Mar 2010, 23:49

Re: Reintroducere acciza arme

Mesajde cosmin p pe 23 Mai 2010, 15:51

Si eu voi face la fel sapamana care vine, voi merge sa imi iau ceva cartuse ca nu se strica daca stau mai mult si nu le folosesc. :mrgreen:
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate