Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 14 Mai 2024, 21:53

Vanator nou.confuz

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Vanator nou.confuz

Mesajde Kevin_icf pe 14 Dec 2016, 12:50

Buna ziua,am citit pe forum pentru ca eram nedumerit in legatura cu prima
Arma pe care sa mi-o achizitionez si tot nu m-am lamurit.am citit tot felul de pareri: ca este bine sa cumperi o arma mai performanta,ba mai ieftina pana te inveti, ba care ti se potriveste.
Dar dupa parerea mea,uitamdu-ma si la site-urile cu arme de vanzare , am vazut armele Khan arms. Semiautomara matrix sau lisa khan arms setter premium.voi ce imi recomandatati?
Si ce parere aveti de modelele care le-am pomenit mai sus..as fi dispus sa imi cumpar si o arma
Mai Scumpa dar nu stiu cat de mult o sa imi placa iesitul in teren si cat timp o sa am

Daca puteti sa imi recomandati si alte modele pe care le-ati folosit si vi s-au parut bune as fi recunoscator
Zi buna tuturor
Kevin_icf
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Dec 2016, 17:42

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde drflorea pe 14 Dec 2016, 14:22

Ia ce arma iti place cel mai mult. Macar asa o sa ai o sansa in plus sa-ti placa iesirle in teren :D .
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde salus pe 14 Dec 2016, 14:39

Face poc, conduce snopul,iti place, ti-o permiti, inseamna ca este buna!!!
Sa nu uitam ca unii au vanat si inca vaneaza cu tevi din cadru de bicicleta sau cine stie ce alte conducte fara linie de ochire sau dispozitive de ochire si sunt mai eficienti decat suntem noi :))
Cat te tine o arma ieftina..., raspunsul ar fi: Pana se defecteaza, dar sa sti ca nici cele scumpe nu sunt perfecte.
Vanatul nu pica "mai cu talent" daca ai o arma scumpa, pica daca ai sansa si daca il nimere
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde silvium pe 14 Dec 2016, 14:50

Esti in cea mai proasta combinație :lol:
Nu știi nici măcar ce-ți place, semi, bock, juxtapusa...sau chiar daca vei merge la vânătoare...
Daca m-aș afla in locul tău, mi-as ruga prietenii/cunoștințele vânători sa ma lase sa trag cu armele lor la poligon, sa văd cu ce ma împac mai bine. După ce as rezolva problema asta, as cauta sa cumpăr o arma sh care sa vina cat mai bine in umăr, numai pe probate, cu una care nu-ți va veni îți va lua mult sa te obișnuiești si te poate conduce la abandon. Asta asa ca sa minimizezi cheltuielile in caz de abandon, in caz contrar vei avea ori pierderi mai mici la revânzare ori o arma de tăvăleală/vreme rea.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde pipabh pe 14 Dec 2016, 16:08

Esti vanator? Ai dat examen?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Kevin_icf pe 14 Dec 2016, 17:06

pipabh scrie:Esti vanator? Ai dat examen?


Am luat examenul pe data de 26.inca nu am autorizatia de cumparare


acum rasfoiesc forumul si site-urule de specialitate poate ma hotarasc ce arma sa imi cumpar
Kevin_icf
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Dec 2016, 17:42

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Kevin_icf pe 14 Dec 2016, 17:14

silvium scrie:Esti in cea mai proasta combinație :lol:
Nu știi nici măcar ce-ți place, semi, bock, juxtapusa...sau chiar daca vei merge la vânătoare...
Daca m-aș afla in locul tău, mi-as ruga prietenii/cunoștințele vânători sa ma lase sa trag cu armele lor la poligon, sa văd cu ce ma împac mai bine. După ce as rezolva problema asta, as cauta sa cumpăr o arma sh care sa vina cat mai bine in umăr, numai pe probate, cu una care nu-ți va veni îți va lua mult sa te obișnuiești si te poate conduce la abandon. Asta asa ca sa minimizezi cheltuielile in caz de abandon, in caz contrar vei avea ori pierderi mai mici la revânzare ori o arma de tăvăleală/vreme rea.


Am tras cu 2 arme robuste grele parca erau din timpul razboiului.nu mi-au placut deloc..
De cei de la KHAN nu ai auzit nimic?inclin spre suprapusa de la ei
Kevin_icf
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Dec 2016, 17:42

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde silvium pe 14 Dec 2016, 17:58

Nimic, nici n-am auzit pana acum de ei. Ce-i drept nici nu concep să-mi cumpăr o arma, indiferent de buget, din alta țara in afara de cele cu tradiție.
Acum am gugalit pt prima oară, iar la prețul care e, nu cred ca poti să-ți cumperi altceva nou...e mai ieftină ca Baikal !
Daca esti indecis asupra calității de vânător sau vrei sa ieși de 2-3 ori pe an, merita sa o iei, daca vrei ca vânătoarea sa devină un hobby frecvent si de ce nu pasiune, ți-aș sugera sa te mai gândești ce si cum sa achiziționezi. Eu zic sa testezi cat mai multe live, la prieteni, colegi de grupa.
P.S. si mie mi-a plăcut bockul mai mult, dar trag mult mai bine cu juxtapusa, asta m-a costat 1500€, atât am pierdut la revânzarea bockului, si l-am vândut unui prieten bun, măcar cu asta imi mai alin durerea.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde violiv pe 14 Dec 2016, 20:55

Khan sint facute la turci, mai mult sau mai putin in parteneriat cu Verney.
Putini stiu dar turcii au o traditie de sute de ani in fabricarea armelor. Niste ani ciudati au permis aparitia unor arme de rahat de la ei.
Cele de azi, venite de la producatori seriosi, sint comparabile cu mai orice realizari in gama de pret mic. Oricum, bock-ul este peste IJ-ul 27 de azi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Kevin_icf pe 14 Dec 2016, 21:01

violiv scrie:Khan sint facute la turci, mai mult sau mai putin in parteneriat cu Verney.
Putini stiu dar turcii au o traditie de sute de ani in fabricarea armelor. Niste ani ciudati au permis aparitia unor arme de rahat de la ei.
Cele de azi, venite de la producatori seriosi, sint comparabile cu mai orice realizari in gama de pret mic. Oricum, bock-ul este peste IJ-ul 27 de azi.

Multumesc pentru raspuns.
Te referi la bock-ul celor de la Khan?
Kevin_icf
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Dec 2016, 17:42

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde kama3 pe 14 Dec 2016, 21:58

Mie imi suna total aiurea "arma de tavaleala pana te obisnuiesti cu ea".
Eu nu cred ca putem compara un vanator incepator cu un sofer incepator care-si ia masina de tavaleala pana invata sa conduca (nici cu aspectul asta nu sunt de acord, da asta e alta discutie).
In primul rand pentru un vanator incepator toate armele fac acelasi lucru. Grupaje, choke-uri, incarcaturi... astea sunt fineturi pe care unii le aprofundeaza, altii le invata mai greu, iar altii niciodata.
Unii ies in teren sau in poligon mai mult, unii mai putin, unii poate ar vrea sa iasa mai des, dar din cauza lipsei de timp/bani, etc ajung sa iasa de 2-3-4 ori pe an si atunci parca nu merita sa dai o caruta de bani pe o arma doar ca sa o ai in dulap.
Dar, daca un vanator incepator isi permite sa dea niste bani pe o arma, are si disponibilitate de a iesi in teren, ar fi pacat sa nu-i dea doar pentru ca e incepator si "la inceput trebuie o arma de tavaleala".
Ideal ar fi ca un incepator sa aiba posibilitatea sa probeze/traga cu mai multe arme astfel incat sa poata analiza si alege arma in cunostinta de cauza, nu doar pentru ca "imi place ca e bock" sau " e cool sa am semiautomata".
Din punctul meu de vedere arma ideala trebuie sa inchida perfect ansamblul ochi-obraz-umar-brat-arma.
Cum la primele 4 elemente nu putem umbla, arma ramane elementul ajustabil.
Iar arma degeaba are tevile din cel mai bun otel, patul din cel mai bun lemn, tragaci aurit daca nu e croita pe masura celui care trage cu ea.
Subscriu ideii ca cel mai bine e sa incerci sa gasesti colegi vanatori care sa te lase sa tragi cu armele lor pentru a putea face o alegere buna.
Iti urez succes in alegerea armei!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Kevin_icf pe 14 Dec 2016, 23:27

kama3 scrie:Mie imi suna total aiurea "arma de tavaleala pana te obisnuiesti cu ea".
Eu nu cred ca putem compara un vanator incepator cu un sofer incepator care-si ia masina de tavaleala pana invata sa conduca (nici cu aspectul asta nu sunt de acord, da asta e alta discutie).
In primul rand pentru un vanator incepator toate armele fac acelasi lucru. Grupaje, choke-uri, incarcaturi... astea sunt fineturi pe care unii le aprofundeaza, altii le invata mai greu, iar altii niciodata.
Unii ies in teren sau in poligon mai mult, unii mai putin, unii poate ar vrea sa iasa mai des, dar din cauza lipsei de timp/bani, etc ajung sa iasa de 2-3-4 ori pe an si atunci parca nu merita sa dai o caruta de bani pe o arma doar ca sa o ai in dulap.
Dar, daca un vanator incepator isi permite sa dea niste bani pe o arma, are si disponibilitate de a iesi in teren, ar fi pacat sa nu-i dea doar pentru ca e incepator si "la inceput trebuie o arma de tavaleala".
Ideal ar fi ca un incepator sa aiba posibilitatea sa probeze/traga cu mai multe arme astfel incat sa poata analiza si alege arma in cunostinta de cauza, nu doar pentru ca "imi place ca e bock" sau " e cool sa am semiautomata".
Din punctul meu de vedere arma ideala trebuie sa inchida perfect ansamblul ochi-obraz-umar-brat-arma.
Cum la primele 4 elemente nu putem umbla, arma ramane elementul ajustabil.
Iar arma degeaba are tevile din cel mai bun otel, patul din cel mai bun lemn, tragaci aurit daca nu e croita pe masura celui care trage cu ea.
Subscriu ideii ca cel mai bine e sa incerci sa gasesti colegi vanatori care sa te lase sa tragi cu armele lor pentru a putea face o alegere buna.
Iti urez succes in alegerea armei!


Bine punctat..mai e inca o chestie aiurea in toata treaba cu "arma de tavaleala", o sa ma obisnuiesc cu ea si va veni vremea cand trebuie sa o schimb.deci de preferat e sa iau una buna de la inceput. Multumesc pentru raspunsul dat.toti care imi scrieti ma ajutati foarte mult.
Respect
Kevin_icf
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Dec 2016, 17:42

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde yoghi pe 15 Dec 2016, 00:06

la 500E gasesti Beretta sau Benelli second hand in stare f buna
sau alte italiene semi , chiar mai E..ftine.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Johnny_r0 pe 15 Dec 2016, 09:23

Dacă te-ai hotărât pe bock ia în considerare și armele de la Pallas. Eu am reușit ca zilele trecute sa mă "joc" cu una și mie unu îmi place
Nu este botacanoasa
Finisaje peste IJ
Modelul pe lemn mie unu imi pare ca duce foarte mult cu modelele de la Franchi
Țeava a 2 ventilată

Nu mi-a plăcut la ea trăgaci un pic cam tare și cursa destul de lunga
Nu are ( sau cel puțin pe arma care am pus eu mana) ejectoare individual pe fiecare teava

Pare a fii o firma germana dacă nu mă înșel, doar ca țevile ar fii făcute în Turcia.
Eu unul cred ca e peste IJ cu mult și prețul este competitiv.
P.S.
SFATUL MEU SA-ȚI CUMPERI ARMA CARE ÎȚI VINE CEL MAI BINE ȘI DE CARE TE ÎNDRĂGOSTEȘTI. CA E IEFTINA SAU SCUMPA, SH SAU NOUA DUPĂ PĂREREA MEA SUNT AMĂNUNTE CARE NU CONTEAZĂ ÎN LUAREA DECIZIEI CUMPĂRĂRII PRIMEI ARME
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde drflorea pe 15 Dec 2016, 09:49

Ca sa stii daca o arma iti vine bine sau nu, fa cateva vizite la un poligon de talere.
Acolo instructorul o sa te invete sa epolezi corect, si in functie de dotarea poligonului poti incerca cateva tipuri de arme, si primi cateva sfaturi.
Putin antrenament te va ajuta sa faci o impresie buna in fata noilor camarazi.

Cauta cartea asta: VANATUL SI VANATOAREA IN ROMANIA -VASILE COTTA
Nu ar trebui sa lipseasca niciunui vanator dupa parerea mea. Vei gasi si un capitol cu referire la epolare, antrenament si potrivirea cu arma.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2016, 10:05

Aud din ce in ce mai des ca X sau Y arma venita de prin cotloanele Anatoliei sau cine stie de pe unde, este peste IJ. O arma se testeaza in ani de zile de umblat pe coclauri. Zapada, polei, praf, busituri de toate buturugile din padure, zgarieturi prin tufe cu spini, zeci de mii de focuri in toate conditiile. Dupa vreo zece ani de utilizat intens o arma, abia apoi se poate emite o parere pertinenta.
Ne-am invatat sa vedem cate o pusca aparuta peste noapte, cu un pat cioplit frumos, cu bascula nichelata si finisata electro-chimic si gata, aia este cu mult peste... Nu intotdeapuna sub spoiala de la suprafata se afla o arma buna sau cel putin ,,cu mult mai buna" asa cum exagerat se spune. Este de ajuns ca o raza de lumina sa pice pe o suprafata lucioasa a unei arme ca gata, asta este tare de tot, este clar peste IJ.
IJ-urile, chiar si cele luate acum de pe raft ( apropo, calitatea materialelor si finisajelor s-a imbunatatit real fata de anii in care rusii cazuse in apatie si faceau ciomege de pazit oile si nu arme) au putini competitori tinand cont de calitate-pret. La aceeasi bani, nu gasesti pe niciunde vreo arma care sa atinga nivelul IJ-ului. Pentru o arma peste IJ din toate punctele de vedere, se plateste mult, mult mai mult, iar la aceeasi bani cu care se poate cumpara un IJ nu se pot gasi decat niste bucati de fier si lemn inchegate si vopsite frumos, apoi puse in raft cu titlu de arma.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde the_mav pe 15 Dec 2016, 10:23

io-mi iau niste floricele, ca e frumos spectacolu' :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :lol: :D

vulpoiule, sa stii ca aproape tind sa iti dau dreptate, fiind oarecum (re)cunoscuta preferinta mea pentru un anume model de IJ, mare, greu, urat, butucanos, pe care il folosesc intensiv la mistret cu unic de mai bine de 12 ani... fiecare cu stolurile lui :ymcowboy: :dance:
spre disperarea lui Vio :mrgreen: :D :ymhug: :ymhug: , pe care il inteleg ca uraste visceral IJ-urile precum urasc eu gasca ce se ridica de pe balta direct la 3-400 metri in diminetile senine :twisted: :mrgreen: :D :D

acum catre initiatorul topicului: decat sa pierzi vremea in fata monitorului pe vremea asta frumoasa, nu mai bine iei hartie impreuna cu cativa prieteni si o luati la picior peste campuri? sau strici cateva zile in polygon si tragi cu diverse arme, sa vezi care iti place? ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde pipabh pe 15 Dec 2016, 11:50

:D Superb topicul! :D Minunat spectacolul!
Fiecare cioara isi lauda puii!
Tu chiar vrei sa-ti iei arma si sa devii vanator?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde alex_ionut_popa pe 15 Dec 2016, 14:00

De vreo 2 ani de cand hoinaresc pe forumul asta am vazut acest topic de multe ori. Cred ca daca o sa treaca prea mult timp si nu mai deschide nimeni subiectul asta, o sa-mi fac eu alte conturi sa pun aceeasi intrebare, numai sa asist la discutii :D

@Kevin_icf - Si eu sunt vanator nou. acu 2 ani mi-am luat baikal, bock (tevi suprapuse). Arma se inchide/deschide foarte greu la inceput dar mi-au confirmat colegii aici ca dupa cateva sute bune de cartuse trase isi revine aproape complet si confirm si eu ca dupa 2 ani, e o diferenta mare, arma inchizandu-se mult mai usor. Pe de alta parte, am pus mana si pe un Cynergy la Arrow si am tras un pic de ea sa o deschid.
In rest, mie unu imi place... pana strang bani de Benelli 828U :oops: (care inca nu e clar daca e o arma buna, dar pana atunci aflam noi) :roll:
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Kevin_icf pe 15 Dec 2016, 19:02

alex_ionut_popa scrie:De vreo 2 ani de cand hoinaresc pe forumul asta am vazut acest topic de multe ori. Cred ca daca o sa treaca prea mult timp si nu mai deschide nimeni subiectul asta, o sa-mi fac eu alte conturi sa pun aceeasi intrebare, numai sa asist la discutii :D

@Kevin_icf - Si eu sunt vanator nou. acu 2 ani mi-am luat baikal, bock (tevi suprapuse). Arma se inchide/deschide foarte greu la inceput dar mi-au confirmat colegii aici ca dupa cateva sute bune de cartuse trase isi revine aproape complet si confirm si eu ca dupa 2 ani, e o diferenta mare, arma inchizandu-se mult mai usor. Pe de alta parte, am pus mana si pe un Cynergy la Arrow si am tras un pic de ea sa o deschid.
In rest, mie unu imi place... pana strang bani de Benelli 828U :oops: (care inca nu e clar daca e o arma buna, dar pana atunci aflam noi) :roll:


Salut
Nu am deschis topicul asta sa asist la discutii,chiar aveam nevoie de niste sfaturi,am citit si topicurile celelalte care erau asemanatoare ,dar fiecare om are un anumit buget sau o anumita firma preferata..degeaba citeam dupa topicul unuia care vroia sa isi cumpere benelli la 8000 sau la 12000 ron..eu am deschis sa vbesc special de nevoile mele ,de bugetul pe care il am eu si de cei de la KHAN pentru ca in prima faza o arma de la ei vroiam sa cumpar.
Acum mi-am schimbat putin ideile si o sa ma duc sa vad ce arma mi se potriveste,pentru ca in prima faza am zis ca as putea sa o achizitionez si fara sa pun mana pe ea..dar vad ca nu asa sta treaba si o sa imi suplimetez bugetul sa imi cumpar o arma pe care sper ca nu o voi schimba pentru ca as gasi una mai buna.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru timpul pe care l-ati acordat scriindu-mi.seara buna tuturor
Kevin_icf
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Dec 2016, 17:42

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Septimiu pe 16 Dec 2016, 07:47

De asta sunt bune expozitiile. Poti sa pipai mai multe arme de la mai multi producatori si sa iti faci o idee cam ce ti se potriveste. Din pacate nu poti si trage cu ele dar macar poti simplifica mult lista de modele.
Eu am implinit anul de stagiatura si astept examenul de anul viitor dar pana atunci incerc sa pun mana pe cat mai mult arme sa vad cam ce mi-ar placea. Deja mi-am rezervat bilet pentru F&H Expo de anul viitor din Martie.
Ma gandesc ca dupa ce ai toate actele in mana si poti sa cumperi arma esti foarte nerabdator sa o cumperi dar cred ca cel mai bine ar fi sa nu te grabesti si sa cumperi doar cand esti cat de cat sigur ca iti place si ti se potriveste.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde alex_ionut_popa pe 16 Dec 2016, 09:45

Kevin_icf scrie:Salut
Nu am deschis topicul asta sa asist la discutii,chiar aveam nevoie de niste sfaturi,am citit si topicurile celelalte care erau asemanatoare ,dar fiecare om are un anumit buget sau o anumita firma preferata..degeaba citeam dupa topicul unuia care vroia sa isi cumpere benelli la 8000 sau la 12000 ron..eu am deschis sa vbesc special de nevoile mele ,de bugetul pe care il am eu si de cei de la KHAN pentru ca in prima faza o arma de la ei vroiam sa cumpar.
Acum mi-am schimbat putin ideile si o sa ma duc sa vad ce arma mi se potriveste,pentru ca in prima faza am zis ca as putea sa o achizitionez si fara sa pun mana pe ea..dar vad ca nu asa sta treaba si o sa imi suplimetez bugetul sa imi cumpar o arma pe care sper ca nu o voi schimba pentru ca as gasi una mai buna.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru timpul pe care l-ati acordat scriindu-mi.seara buna tuturor


Salut,

Kevin, chiar e foarte bine ca ai deschis topicul. Nu eram critic/sarcastic. Doar ma amuzam pt ca sunt cativa veterani pe-aici care au avut de multe ori discutia pro/contra baikal. Discutii constructive de fiecare data oricum.
Si da, e clar, nu-ti lua arma fara sa pui mana pe ea. Daca nu poti sa o testezi in poligon, macar s-o tii in mana si sa epolezi. Du-te la o iesire in teren cu colegii vanatori si ia-le armele la rand. Majoritatea or sa aiba Baikal, nu cred ca are nimeni Khan deocamdata, dar iti faci o idee. Apoi mergi si la Arrow. Poate dupa asta poti sa iei o decizie mai informata. E dupa gust si cu armele astea... mie unu nu-mi plac semiautomatele. Nu stiu de ce, dar nu ma vad sa vanez cu altceva in afara de pusca bock. Poate tie o sa-ti placa juxtapusele sau semi. Avand in vedere ca sigur cativa ani BUNI tot tii prima arma (daca nu toata viata), nu te grabi.
In rest, bine ai venit :ymapplause:
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde Sly_Fox pe 16 Dec 2016, 10:24

alex_ionut_popa scrie:
Du-te la o iesire in teren cu colegii vanatori si ia-le armele la rand. Majoritatea or sa aiba Baikal, nu cred ca are nimeni Khan deocamdata, dar iti faci o idee.

Eu cred ca majoritatea o sa aiba Beretta si Benelli, plus ceva marci italiene precum Fabarm sau Rizzini. Multi si-au innoit armele, nu mai este situatia clasica in care la o grupa vedeai numai IJ-uri, Merkel si ZB-uri. Cel putin la mine la grupa pana si paznicul de vanatoare are Beretta Urika. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5679
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde alex_ionut_popa pe 16 Dec 2016, 11:54

Sly_Fox scrie:Eu cred ca majoritatea o sa aiba Beretta si Benelli, plus ceva marci italiene precum Fabarm sau Rizzini. Multi si-au innoit armele, nu mai este situatia clasica in care la o grupa vedeai numai IJ-uri, Merkel si ZB-uri. Cel putin la mine la grupa pana si paznicul de vanatoare are Beretta Urika. :D


oho... bogatie in Ialomita... la noi la Vaslui e mai saracie. Sau o fi apropierea geografica mai mare fata de producator :roll:
Acu`, daca Kevin are vreo grupa de-asta... e in "pericol" sa nu gaseasca ceva in bugetu` lui la colegi :lol:
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanator nou.confuz

Mesajde violiv pe 18 Dec 2016, 19:13

Mav-ule, nu urasc IJ-urile visceral, am tras 25 de ani cu una.
N-as avea nici mari suparari in privinta masei enorme, finisajelor de tot spanacul .... daca ai putea trage usor, comod si bine cu ele. Orice fier de azi arunca alicele catre tinta dar daca iti trebe 2 sezoane ca sa incepi sa nimeresti ceva si dupa alte 3 nu mai poti trage cu nicio alta arma pentru ca te-ai deformat total mulandu-te pe arma, atunci arma aia chiar nu-i buna.
Chiar in seara asta am vorbit cu un foarte vechi tragator de IJ care si-a luat sezonul acesta o Rafaello Crio. Mi-a zis ca merge perfect dar ca se simte ciudat ca nu-i vede catarea cand trage. Cum adica? Adica nu-si aminteste dupa foc sa fi luat linia sinei in lung, sa vada bumbul, sa-l puna pe tinta, sa ocheasca si sa traga. Doar sare arma in umar si piesa cade. Pentru prima data in mai bine de 20 de ani a ajuns in final sa traga real instinctiv ... pentru ca arma chiar ii este o prelungire a corpului, a ochiului, a gandului.
Da! Se poate trage cu orice. Dar exista si posibilitatea s-o faci frumos, elegant, aproape perfect.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

Publicitate