Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 21:22

Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde NicuNicuta pe 06 Oct 2017, 21:27

Salutare,

Am scos cuiul si catarea de la Tikka, nu stiu cu ce sa astup gaurile din teava laste in urma de suruburile care nu-si mai au rostul.
Ceara, plastic topit, vaselina densa, un punct de sudura ceva? Vre-o idee?

https://www.dropbox.com/s/8ls0ak0dl1yvv ... o.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/3zo2espsqam7r ... o.jpg?dl=0

Multumesc mult.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde adrian1123 pe 06 Oct 2017, 22:12

Cu surubele fara cap dar cu fanta de surubelnita direct in surub,in felul acesta nu se strica nici filetul din teava,zic si eu.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde ktlm pe 06 Oct 2017, 22:34

e o chestie cosmetica, de vrei s-o rezolvi cu suruburi un armurier at trebui sa aiba suruburi ingropate pt asa ceva.
Daca nu (si cel mai simplu) lasa-le asa cum sint ca nu dauneaza cu nimic. Un strop de ulei in fiecare lacas la curatarea armei e totul. Being there, done that...
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde bogus pe 07 Oct 2017, 04:32

La Benelli Argo arma venea cu niste dopuri mici puse in gaurile unde monta sina, erau aceeasi dimensiune cu cele de la catare/inaltator deci ulterior cand puneai luneta si demontai restul, le puteai transfera. Posibil sa potriveasca sau sa se faca astfel de dopuri si pentru alte arme.
sau mai ai doua variante
cea aproape de original
https://www.brownells.com/rifle-parts/barrel-parts/rifle-barrel-hardware/barrel-screws/beretta-sako-plug-screws-for-tikka-barrel-steel-black-prod31492.aspx
sau cea definitiva (wooow ce armurier si ce scule)
https://www.youtube.com/watch?v=9kM2t7V_WUI
PS
uite ai in Germania deci se pot comanda relativ usor
https://www.brownells-deutschland.de/SCREWS-PLUG-FOR-TIKKA-BARREL
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde NicuNicuta pe 07 Oct 2017, 09:43

Multumesc Bogus, defapt asta e solutia ideala, suruburile ingropate de la Sako, nu mi-a dat prin cap sa caut asa ceva.
Cum ziceai despre Argo, si Tikka are tot suruburi ingropate unde vine prinsa sina Weaver, doar ca sunt din plastic. Am incercat sa desfac unul si i-am distrus capul. O sa incerc sa-l las putin inmuiat in WD40. La una din catari a trebui sa las o zi sa actioneze solutia ca sa o desfac.
Daca nu merge sa le scot pe cele din plastic, le comand pe cele originale.

Multumesc mult inca odata.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde liviur pe 07 Oct 2017, 20:51

Si eu le-am scos la teava de 8x68 si la 243. Le-am lasat asa, nu ma deranjeaza ! Daca gasesc niste suruburi bine, daca nu asa raman.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 836
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde NicuNicuta pe 07 Oct 2017, 20:55

In vizita astazi pe la un magazin de specialitate, am gasit niste dopuri de cauciuc, vin perferct :)
Daca nu ies singure de acolo, cam asta e solutia la mine.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde liviur pe 08 Oct 2017, 10:04

NicuNicuta scrie:In vizita astazi pe la un magazin de specialitate, am gasit niste dopuri de cauciuc, vin perferct :)
Daca nu ies singure de acolo, cam asta e solutia la mine.

Unde le-ai gasit ?
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 836
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde NicuNicuta pe 08 Oct 2017, 11:18

In Iasi, pa Canta.
Nu iti imagina ca avea la vanzare asa ceva, le avea prin masina printre ale multe piese mici si microscopice :D
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde violiv pe 08 Oct 2017, 13:57

Cu ceva ani in urma am cumparat de peste ocean manualul armurierului de Mauser. Pe langa probleme specifice modelului sint tratate si probleme generale, printre care si gaurile filetate in teava. Aparent sint niste rahatele. In realitate sint greu de facut si trebuie protejate corect.
Problema expusa in manual, in special pentru armele de vanatoare, cu pereti subtiri ai tevii, era cat material ramane auci din grosimea totala a tevii. Daca ai noroc ca gaura sa pice pe golul dintre ghinturi, la gura tevii iti raman 2 mm sau mai putin grosime "in carne". Asta se poate sa fie insuficient pentru gestionarea presiunii din teava. Nu apare gaura acolo dar teava poate bomba discret in gaurica iar o astfel de iesire din contur la gura tevii se soldeaza cu pierdere de precizie "inexplicabila". De aia producatorii stranf sau fixeaza suplimentar suruburile astea mult peste rezistenta necesara sustinerii unei catari de cateva grame. Recomandarea manualului era sa se foloseasca obligatoriu suruburi in gaurile goale. La ei sint suruburi dedicate pentru toate filetele, cu cap ingropat, frumoase, etc. La noi nu prea sint dar poti sa-ti faci. Nu-i greu sa determini metricul si nici sa gasesti surubele pe masura. Pui in gaura, marchezi lungimea, tai precis la lungime, tai o crestatura mica pe diametru pentru surubelnita mica, brunezi ... si gata. Iti trebe doar un monoax sau un fierastrau cu panza fina
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am scos catarea, cu ce astup gaura de la surub ?

Mesajde NicuNicuta pe 08 Oct 2017, 21:10

violiv scrie:teava poate bomba discret in gaurica iar o astfel de iesire din contur la gura tevii se soldeaza cu pierdere de precizie "inexplicabila". De aia producatorii stranf sau fixeaza suplimentar suruburile astea mult peste rezistenta necesara sustinerii unei catari de cateva grame. Recomandarea manualului era sa se foloseasca obligatoriu suruburi in gaurile goale.

Este un factor important si numarul de focuri sau teava poate bomba de la oricare dintre focurile trase?
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 98 vizitatori

Publicitate