Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Apr 2024, 12:09

Calibrul 222 Remington

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Calibrul 222 Remington

Mesajde Dansterian pe 09 Iun 2018, 09:09

Buna ziua tuturor! Am si eu o problema cu care ma confrunt de vreo 2 saptamani. Sunt incepator in a folosi armele cu glont iar de curand am achizitionat un Baikal calibrul 222 Remington in dorinta de a participa la vanatori de caprior. Problema este ca am aflat cu stupoare de la mai multe persoane ca acest calibru este interzis conform ultimelor modificari din legea armelor. Am cautat pe net si nu m-am lamurit care este situatia, eu ramanand in continuare frustrat pentru ca am o arma care nu o pot folosi. Dilema mea este ce fac cu arma acum si ce ma sfatuiti sa fac avand in vedere ca arma am cumparat-o acum 2 saptamani(apropo nimeni nu m-a atentionat asupra acestei legi nou intrate in vigoare).Va rog pe dvs. Vanatori cu experienta sa ma desluseasca in aceasta privinta. Va raman vesnic recunoscator.
Dansterian
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2018, 08:56

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde pipabh pe 09 Iun 2018, 11:27

Cine sunt acele persoane si in ce baza ti-a spus aceste lucruri?
La caprior, vulpe, sacal, marmota, cocos de munte, castor*, lup*, pisica salbatica*, ras*, vidrra*(cele cu * doar in conditiile in care se emite derogare pentru recoltare) este permis: 5.6 diametrul minim al proiectlului unic, 39mm lungimea minima a tubului cartusului, 3 grame - greutatea minima a proiectilului si minim 800 jouli la 100 metri energia.

222 rem are urmatoarele caracteristici: 5,7x43mm si un RWS T mantel are 3.24 grame si la 100m - 1037 jouli.
De ce sa nu fie acceptat la vanatoare?
Ar trebui sa fie acceptat la vanatoarea de caprior pt ca se incadreaza in limitele stabilite de ordin
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Sly_Fox pe 09 Iun 2018, 12:02

Ar trebui să nu mai apleci urechea la acele „multe persoane” și să încerci să citești legea. Calibrul problemă este 22 Hornet (care nu mai îndeplinește condiția privind lungimea tubului), 222 Remington fiind legal. Mergi liniștit la căprior că nu este nicio problemă cu arma și calibrul.
PS: Bine ai venit pe forum! Bună ziua și alea-alea nu mai contează, prima postare a fost întradevăr arzătoare pentru tine. Te înțelegem, temerea ta era destul de serioasă. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Dansterian pe 09 Iun 2018, 15:18

pipabh scrie:Cine sunt acele persoane si in ce baza ti-a spus aceste lucruri?
La caprior, vulpe, sacal, marmota, cocos de munte, castor*, lup*, pisica salbatica*, ras*, vidrra*(cele cu * doar in conditiile in care se emite derogare pentru recoltare) este permis: 5.6 diametrul minim al proiectlului unic, 39mm lungimea minima a tubului cartusului, 3 grame - greutatea minima a proiectilului si minim 800 jouli la 100 metri energia.

222 rem are urmatoarele caracteristici: 5,7x43mm si un RWS T mantel are 3.24 grame si la 100m - 1037 jouli.
De ce sa nu fie acceptat la vanatoare?
Ar trebui sa fie acceptat la vanatoarea de caprior pt ca se incadreaza in limitele stabilite de ordin


Va multumesc frumos pentru aceste detalii..m-ati lamurit si asta e cel mai important..acele persoane erau niste camarazi vanatori din grupa din care fac parte unul dintre ei fiind paznicul de vanatoare. Eu nu eram sigur de caracteristicile calibrului 222.
Dansterian
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2018, 08:56

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Dansterian pe 09 Iun 2018, 15:43

Sly_Fox scrie:Ar trebui să nu mai apleci urechea la acele „multe persoane” și să încerci să citești legea. Calibrul problemă este 22 Hornet (care nu mai îndeplinește condiția privind lungimea tubului), 222 Remington fiind legal. Mergi liniștit la căprior că nu este nicio problemă cu arma și calibrul.
PS: Bine ai venit pe forum! Bună ziua și alea-alea nu mai contează, prima postare a fost întradevăr arzătoare pentru tine. Te înțelegem, temerea ta era destul de serioasă. :D


Salutari! Intr-adevar a fost o problema arzatoare..week-endul trecut fiindu-mi “interzis” sa merg cu 222-ul neu la vanatoare. O sa expun aceste specificatii si paznicului de Vanator are si in rest sa auzim numai de bine!
P.S. multumesc pt caldurosul “bun venit”. Urmaresc demult acest forum dar acum e prima data cand scriu aici.
Dansterian
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2018, 08:56

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde yoghi pe 09 Iun 2018, 15:57

Tu esti vinovat pt asta.
In ordin scrie clar dimensiunea minnima a carusului.
Era greu sa masori cu o ruleta macar, dimensiunea propiului cartus?


ps. si a fost nevoie de 2 saptamani......sa afli de aici. Acum nu ai masurat lungimea tubului?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Dansterian pe 09 Iun 2018, 16:45

yoghi scrie:Tu esti vinovat pt asta.
In ordin scrie clar dimensiunea minnima a carusului.
Era greu sa masori cu o ruleta macar, dimensiunea propiului cartus?


ps. si a fost nevoie de 2 saptamani......sa afli de aici. Acum nu ai masurat lungimea tubului?


Nu am masurat pentru ca am avut incredere in acesti vanatori mult mai vechi decat mine. Nu ca nu as fi putut..imi asum aceasta “vina” . Acum dupa discutia de aici am masurat intr-adevar si voi actiona ca atare.
Dansterian
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2018, 08:56

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde tehărău pe 09 Iun 2018, 19:23

Poți sa întrebi colegii, dar vezi rezultatele...
Poți sa masori singur, dar sa nu te mire dacă nu poți să știi exact greutatea glontului...
Însă poți să întrebi aici și cu siguranță vei fi lămurit...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Ghinda pe 11 Iun 2018, 08:29

Iar glontul este de belea. Incearca sa tragi cu fmj, proiectil blindat complet, fara varf de plumb. Ravagii face in orice tip de vanat din Romania.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde laurul pe 11 Iun 2018, 09:15

Ghinda scrie:Iar glontul este de belea. Incearca sa tragi cu fmj, proiectil blindat complet, fara varf de plumb. Ravagii face in orice tip de vanat din Romania.

Ghindare, iti arde de saga....
@ DanSterian- Trage cu glont de vanatoare , nu cu FMJ, ca vei cauta mult si bine capriorul...
Si treci si pe la prezentari, ca asa e elegant!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Dansterian pe 11 Iun 2018, 22:27

laurul scrie:
Ghinda scrie:Iar glontul este de belea. Incearca sa tragi cu fmj, proiectil blindat complet, fara varf de plumb. Ravagii face in orice tip de vanat din Romania.

Ghindare, iti arde de saga....
@ DanSterian- Trage cu glont de vanatoare , nu cu FMJ, ca vei cauta mult si bine capriorul...
Si treci si pe la prezentari, ca asa e elegant!


Asa am sa fac..multumesc de sfaturi!!
Dansterian
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2018, 08:56

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde OVI762 pe 11 Iun 2018, 23:33

Hai ca te asteptam la prezentari si iti zicem mai multe.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde pipabh pe 12 Iun 2018, 00:22

Nu cred ca a inteles ce e cu prezentarea!!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Ghinda pe 12 Iun 2018, 09:08

Nu este nici o saga. Vorbesc pe tras, nu pe auzit.
Alea cu varf de plumb sunt mai subrede. Panarama aia blindata se da peste cap prin animal, face ravagii.
Colegu, fa proba pe caini cu ambele tipuri si mai vorbim, ca material didactic(caine) gasesti suficient sa iti faci idee.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde bogus pe 12 Iun 2018, 09:21

S-a mai discutat chestia asta si chiar deseara am de gand sa ies la vulpi cu Geco Target .223, si eu sunt curios sa vad in practica teoria asta. A fost o discutie destul de controversata cu pareri si pro si contra.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Sebastian77 pe 20 Iun 2018, 10:37

Bogus.... Cum a fost ieșirea, la vulpe?
Care a fost rezultatul cu 223 FMJ?
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde bogus pe 20 Iun 2018, 10:43

Prima oara nu am vazut nimic ca sa pot trage, iar dupa aia din pacate nu am mai reusit sa ies.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Sly_Fox pe 20 Iun 2018, 18:36

Dacă vreți să știți cum este cu .223 (inclusiv FMJ) și vulpile întrebați-l pe colegul Aghiuță. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde dtdpuu pe 22 Iun 2018, 18:10

Sly_Fox scrie:Dacă vreți să știți cum este cu .223 (inclusiv FMJ) și vulpile întrebați-l pe colegul Aghiuță. :mrgreen:


Nu am nici o experienta cu 222 dar am un pic cu 223, mai precis 223 este "my go to" rifle:
- am incarcat munitie pentru 223 - cu rezultate in jur de 0.3 MOA
- am vinat capra, mistretzi cu gramanda, un jackrabit, un porumbel, un alt pasaroi, si...nu imi mai amintesc ce.
- am folosit munitie de la 50 grain la 75 grains, atit fmj (target de fapt) cit si de vinatoare (varmint sau cu virf expandabil).

Concluziile mele ar fi cam asa:
- daca tragi unde trebuie, orice pica DAR am tras doar la git, la cap si "texas heart shot" la animale mari. Evident la cap nu conteaza cu proiectil tragi atita vreme cit face gaura
- deocamdata nu am tras la blat la animale mai mari de 20-30 kg, parca inca nu am curajul.
- pentru ca arma e relativ usoara (pentru un bull barrell) si precizia e superba, e relativ usor de tras din pozitii statice.

Cred (accentul pe cred) ca pina la vinat de marimea capriorului de Romania ar trebui sa fie OK, dar selectia munitiei e importanta. Vulpea evident ca nu ar trebui sa mai aiba replica.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Sly_Fox pe 22 Iun 2018, 18:16

dtdpuu scrie:
Cred (accentul pe cred) ca pina la vinat de marimea capriorului de Romania ar trebui sa fie OK, dar selectia munitiei e importanta. Vulpea evident ca nu ar trebui sa mai aiba replica.

CristianC

Chiar este OK, inclusiv la căprior. Este un calibru super la vânatul mic, la noi fiind utilizat intens la vulpe, șacal și căprior.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 222 Remington

Mesajde Dansterian pe 11 Iul 2018, 22:22

OVI762 scrie:Hai ca te asteptam la prezentari si iti zicem mai multe.


Chiar imi doresc..imi spuneti cand si unde si sunt prezent 8)
Dansterian
 
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2018, 08:56


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori

Publicitate